· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > MOTAN vs BEBE
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor MOTAN vs BEBE     
SSimona

Copii
MAYA: 14 ani, 9 luni
ALBERT: 10 ani, 3 luni

07.11.2004 10:05   MOTAN vs BEBE  citat 

Ce parere aveti de animal de companie si bebelush.

Eu am un motan si au inceput deja unele discutii in ceea ce priveste viitorul lui OScar. Eu il ador pe motan..... Sunt mamici care au si animale in casa ????

sus

Denunta
Onush

07.11.2004 10:47     citat 

Ssimona, Cand s-a nascut Ruxandra la noi in casa erau 2 motani. Nu au avut voie in camera ei (sau in cea in care dormea) pana la 6 luni cand a inceput sa se miste ea prin casa. Nici acum motanul nu are voie sa stea peste noapte in camera ei.
Acum mai avem un singur motan si regulile sunt aceleasi si se vor aplica pana ce Tudor va implini 6 luni...
1. Nu intra in camera in care doarme bebe si chiar daca se intampla sa calce regula copilul nu este pus niciodata pe patul nostru sau pe canapea in sufragerie fara sa fi pus in prealabil un cearceaf.
2.Lucrusoarele lui nu se pun la uscat pe calorifer unde s-ar putea urca motanul sa doarma pe ele.
3. Nici eu si nici sotul meu nu luam copilul in brate decat dupa ce schimbam tricoul pentru a evita parul de pisica.

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 15 ani, 4 luni

07.11.2004 10:57     citat 

Eu mi-am luat un pui boxer exact cu 10 zile inainte de a afla ca sunt insarcinata rad

Acum copilul nostru are 5 luni iar cainele e un ditamai animalul la 35 kg . Din prima zi insa am avut grija sa-i introducem unul celuilalt sub stricta supraveghere binenteles. Nu au fost probleme delco iar cainele deja a invatat ca nu e voie langa copil, deocamdata. Ca peste un an nu va mai putea scapa de el, asta e partea a doua trag cu ochiul Chiar daca simte ca nu mai e el alintatul familiei nu a reactionat deloc urat. A fost ceva munca de convingere la jucarii dar pana la urma a inteles ca nici pe alea nu le poate atinge.

Am vorbit si cu medici si am citit o gramada de articole si nicaieri nu se spune sa renunti la animal. Trebuie sa ai grija mai mare cand sunt aproape unul de celalalt pentru a a evita eventuale accidente. Parul poate fi o problema dar daca aspiri constant locurile unde ar putea sta copilul si folosesti paturici care sa fie numai ale lui, nu sunt probleme. In general inconvenientele sunt controlabile.

Asa ca stai linistita si nu renunta sub nici o forma la motan. Cu putina grija si atentie veti incapea toti unul de celalalt sarut

sus

Denunta
CarlaVargas

Copii
Printul: 16 ani, 1 luna
Printesa: 16 ani, 1 luna
Micul Print: 10 ani, 10 luni

08.11.2004 9:11     citat 

Este foarte greu sa eviti toate pericolele ridicate de existenta animalului in casa. Dupa parerea mea e imposibila. Ramane de vazut ce doresti tu mai mult: sa eviti orice situatie ce ar putea dauna copilului, sau sa ai un animal in casa.

"Animalul in casa" de altfel este un subiect controversat chiar si atunci cand nu este vorba de copii.

Poti citi despre pro si contra:

http://www.nncc.org/Health/pets.html

http://www.cyh.com/cyh/parentopics/usr_...opic_id=87

sus

Denunta
Cora

08.11.2004 9:43     citat 

Parerea mea (stiu ca multi nu-s de acord cu ea) este ca intr-o casa in care vine un bebe, nu doar cit e la "purtator" dar si dupa ce se naste, nu are ce cauta un animal. Este destul timp si pt. acesta, dupa ce mai creste copilul. Ca sa nu mai spun ca eu nu-s deloc de acord cu animale gen ciine sau pisica in apartament. prostit

Alte subiecte pe tema animalelor in aceeasi casa cu un bebe si pe aceste link-uri:
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=593
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=1968
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=3167

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 14 ani, 7 luni
alexandrina
am nascut deja!

08.11.2004 9:44     citat 

Si eu am un catel (ea) care lasa foarte mult par, doarme cu noi in pat, si nu pot renunta la ea ca are aproape 9 ani si ar muri de suparare daca as renunta la compania ei trist ...
Nu stiu cum ma voi descurca atunci cind va veni bebe. Si eu am crescut cu animalute in jur. Daca patrupedul e vaccinat, curatat si periat zilnic, n-ar trebui sa fie probleme. Insa atentie mare la par! zambet

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 5 luni

08.11.2004 2:07     citat 

Eu am avut perusi inca de cind am implinit 18 ani. Aveam o fetita perus Richi, care statea aproape permanent pe umarul meu, ieseam cu ea pe balcon, ne iubeam tare mult. A avut puisori de 2 ori. A murit la 12 ani si mi-a ramas pui de la ea.
Cind s-a nascut Raluca am renuntat timp de 1.5 ani la perusi, am ramas numai cu acvariul si plantele. Asta pentru ca nu mai aveam timp pentru ei si incepusera sa slabeasca, erau neglijati asa ca i-am daruit unei fetite mari.
Cind Raluca a implinit un an si jumatate am pus-o sa-l intrebe pe taicasu' : Dani, pot sa am o pasarica adevarata?
Si taica-su' de-abia astepta. Am plecat urgent la piata si ne-am intors cu Michi si cu alta Richi.
Nu ma asteptam ca un bb de 1.5 ani sa iubeasca asa tare doi papagali. Este foarte atasata de ei si incepe sa inteleaga ce inseamna o responsabilitate (sa le aduca coli albe pentru curatenie si sa le puna apa proaspata).
Cred ca intr-adevar cind ai un bb nu prea mai ai timp pentru celelalte animalute si acestea pot suferi. Dar, atunci cind bb creste putin, este foarte bine sa ai animalute pentru ca bb sa invete sa-si asume responsabilitati .... etc

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 2 luni
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

08.11.2004 2:19     citat 

Eu am crescut cu pisici. Au fost si inainte de nasterea mea, si dupa. Sunt aproape sigura ca bunica, taranca 100% (mama era la servici), nu s-a prea stresat ca vine pisica si ma miroase, iar in primele mele amintiri ma vad smotocind un motan portocaliu neparazitat, nevaccinat, umbland pe o raza de 1 km in jurul casei, aducand soareci si falindu-se cu ei in fata membrilor familiei. Mai simt si acuma senzatia de par de pisica intrat in gura si neputand sa-l scot zambet trist. Nu am facut nici macar toxoplasmoza. exclamatie Oricum, mie mi-a placut la nebunie sa am un partener de joaca, dar nu contest faptul ca animalele de companie sunt purtatori de microbi. Acuma nu am animale, dar sincer, daca as avea posibilitatea, as cumpara abia cand fetita ar avea cel putin 3 ani. Daca insa as avea animale, nu le-as instraina din cauza bebeului. Un pic mai multa grija,vaccinuri, deparazitari. In fond, si animalele sufera.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 30 ani
Cristiana: 13 ani, 10 luni

08.11.2004 2:31     citat 

Si eu sunt in asentimentul Corei.
Poti incerca sa elimini riscurile care survin in cazul animalelor de casa si a unui bebe, insa sincer nu cred ca se poate nici macar 75%, oricat ne-am stradui.
Eu am avut o pisica acum 2 ani, la care am renuntat in momentul in care am depistat un fir de par pe cana mea din care beam apa; in fiecare zi spalam, periam, stergeam, etc, dar niciodata nu am reusit sa fiu multumita de curatenia din casa in aceea perioada; nu ma vad impartindu-mi energia intre un animal de casa si un bebe; sa fiu atenta unde merge bebe, pe ce pune mana, ce baga in gurita, etc, unde pun scutecele, pe ce calorifere, o nu, nu as avea putere sa fac toate astea; cu atat mai mult asa cum am spus nu as putea indeparta riscurile macar 99%.
Se poate ca dragostea de animalele de companie sa fie atat de mare la unele persoane, incat sa poata face toate aceste sacrificii, eu nu pot si nu sunt dispusa sa risc.
Daca as avea o casa cu curte, da, atunci da! Oamenii in casa animalele pe veranda si afara. Este doar parerea mea, nu trebuie sa fiti de acord cu mine! zambet

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 5 luni

08.11.2004 2:45     citat 

adelia a spus
Daca insa as avea animale, nu le-as instraina din cauza bebeului. Un pic mai multa grija,vaccinuri, deparazitari. In fond, si animalele sufera

Sa stii ca uneori esti obligat sa dai cuiva animalutele tocmai ca sa fie iubite atunci cind tu nu poti, sa nu sufere, sa nu fie neglijate.
Nu cred ca poate cineva sa aiba un bb mic, sa asigure confortul, curatenia indispensabile unui camin si sa mai ingrijeasca si animalute. In plus, parul de pisica este foarte usor si pluteste mult timp in aer. Poate fi inhalat foarte usor. Spune-mi cum iti inchipui ca invata un copil sa merga de-a busilea pe o podea plina de par de mita.... hic... intrebare Stiu chestiile alea cu "e bine ca face copilul anticorpi" dar, parul din gitut nu se scoate usor.

Ultima modificare efectuata de catre alicadu la 08.11.2004 2:46, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Nushi

08.11.2004 2:46     citat 

Simona, sunt si riscuri... poate ca ar fi mai bine sa il trimiti la tara pentru o perioada, (o prietena de a mea asa a facut) sau la cineva care l-ar vrea, iar dupa o perioada sa il iei inapoi.

Dar daca ai timp suficient sa ai grija de parul care se cam imprastie prin toata casa, atunci pastreaza-l pe moti, o sa fie un motiv de bucurie pentru BB zambet .

Poti sa ceri si parerea medicului.

sus

Denunta
adelia

Copii

08.11.2004 2:50     citat 

Nushi, se poate trimisul la tara, dar sunt si riscuri. Eu stiu ca pisicile se ataseaza foarte mult de locuinta. Adica se poate intoarce. Pisoiul nostru (acelasi motan portocaliu) a venit dupa 3 ani acasa, banui ca a fost furat. O vecina de-a noastra s-a mutat la 40 de km distanta, cu tot cu pisica, iar pisica s-a intors inapoi la casa veche. A facut drumul in 3 luni, desi a fost carata cu masina pana la noua locuinta.

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 14 ani, 6 luni

08.11.2004 3:00   matza vs BB  citat 

aceeasi problema o am si eu cu matza mea cea rasfatzatat pe care mi9-a last-o soacra plocon pe motiv ca la tzara daca as duce-o ar muri.mda...ce sa zic.si uite asa am ramas eu cu pacopstea pe cap.e cuminte nimic de zis si mi-e tare draga dar nu suport sa imi stea in pat, in bucatarie mai ales cand gatesc.si nici nu vreau sa fiu nevoita sa stau cu usa inchisa la camera copilului de frica ca se urca matza in pat.plus de alta e un adevarat pericol cu parul pe care il lasa, fecalele pe care mandra si le face numai la scurgerea din podea ca asa a invatat-o soacra-mea( oricat m-am chinuit sa o invat sa faca in cutie...nici o sansa).asa ca daca vrea cineva matza o dau gratis rad rad rad

sus

Denunta
adelia

Copii

08.11.2004 3:07     citat 

----------
alicadu a scris:
Poate fi inhalat foarte usor. Spune-mi cum iti inchipui ca invata un copil sa merga de-a busilea pe o podea plina de par de mita.... hic... intrebare Stiu chestiile alea cu "e bine ca face copilul anticorpi" dar, parul din gitut nu se scoate usor.
----------

Tocmai asta am spus, ca eu am crescut cu o gramada de par de matza prin jur, iar grija ca eu si fratele meu sa nu dam de par de pisica prin preajma a fost minima. Nici macar nu am avut aspirator, ce sa mai zic de bunica care avea un simt al igienei destul de slab dezvoltat. Nu incerc sa le fac pe fete sa-si ia un animal in casa si sa traiasca neaparat cu el, sau sa nu-si dea animalele la cunoscuti. Eu ziceam ca totusi se poate in caz ca animalul e deja in familie, daca se incearca sa se pastreze curatenia si se limiteaza accesul animalului in anumite zone. Una e sa ai deja un animal si sa te descotorosesti de el pentru ca vine bebe-le, iar altceva e sa stii ca esti gravida sau sa ai un bb mic si sa vrei sa cumperi unul. Eu una vad descotorisirea de animalul favorit ca si cum ai deja un bebe, vine altul si gata, bebe 1 e dat la altcineva, pt ca bb 1 aduce microbi si bb2 ii inhaleaza. E parerea mea, un animal face parte din familie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: