· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Amigdalita pultacee
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Amigdalita pultacee     
jupiter

02.11.2004 9:45   Amigdalita pultacee  citat 

De 2 zile are temperatura 38,5, gatul foarte rosu, puncte de puroi in gat; am fost la medic si i-a dat Zinat. Problema este ca nu poate sa manance, durerile de gat nu cedeaza deloc desi ii fac badijonari cu albastru de metil,ia oropivalone, hexoral, gargara de mai multe ori pe zi. Fetelor nu mai stiu ce sa fac, plang sau sunt foarte trist voi ce faceti in acesta situatie?

sus

Denunta
mdanilov

Copii
Maria Caterina: 17 ani, 6 luni
Nichita Toma: 15 ani, 9 luni

02.11.2004 11:21     citat 

este sigur diagnosticul de amigdalita?
intre si eu pt ca ai mei copii au avut stomatita aftoasa inclusiv in gat, pe esofag si intestine.cu febra 5-6 zile, cu pb la mancare (adica fara mancare ce mai), si stiu ca e dificil de diagnosticat. mie chiar mi-au zis initial ca e varicela - o forma care a erupt doar pe interior. am fost apoi la alt dr care mi-a zis ca nu se poate sa fie varicela cu eruptie doar pe interior. in plus la varicela febra tine 1-2 zile apoi apar bubele.
la stomatita aftoasa nu se da antib. dar albastrul de metil (eu ia-m dat violet de gentiana - habar n-am daca e acelasi lucru) merge si mi-a mai dat o solutie pe care am facut-o la farmacie cu glicerina boraxata+stamicin+anestezina+vit B nu mai situ care. daca copilul e mai mare de 2 ani merge si propol pur sirop sau chiar spray (are alcool dar 1-2 ori pe zi nu-i bai). multe lichide, mancare moale si neacida (fara portocale, rosii etc) si multa rabdare ca se pare ca e o boala care trebe sa-si faca damblaua. stiu ca a vut pe intestine pt ca facea kk moale si puturos rau. nu se vede in gurita si altfel de bubite? ma refer la afte. pe limba, gingii sau cerul gurii care arata ca si cum ar fi oparit - rosu si incretit.

sus

Denunta
jupiter

02.11.2004 12:20     citat 

----------
mdanilov a scris:
este sigur diagnosticul de amigdalita?
intre si eu pt ca ai mei copii au avut stomatita aftoasa inclusiv in gat, pe esofag si intestine.cu febra 5-6 zile, cu pb la mancare (adica fara mancare ce mai), si stiu ca e dificil de diagnosticat. mie chiar mi-au zis initial ca e varicela - o forma care a erupt doar pe interior. am fost apoi la alt dr care mi-a zis ca nu se poate sa fie varicela cu eruptie doar pe interior. in plus la varicela febra tine 1-2 zile apoi apar bubele.
la stomatita aftoasa nu se da antib. dar albastrul de metil (eu ia-m dat violet de gentiana - habar n-am daca e acelasi lucru) merge si mi-a mai dat o solutie pe care am facut-o la farmacie cu glicerina boraxata+stamicin+anestezina+vit B nu mai situ care. daca copilul e mai mare de 2 ani merge si propol pur sirop sau chiar spray (are alcool dar 1-2 ori pe zi nu-i bai). multe lichide, mancare moale si neacida (fara portocale, rosii etc) si multa rabdare ca se pare ca e o boala care trebe sa-si faca damblaua. stiu ca a vut pe intestine pt ca facea kk moale si puturos rau. nu se vede in gurita si altfel de bubite? ma refer la afte. pe limba, gingii sau cerul gurii care arata ca si cum ar fi oparit - rosu si incretit.
----------

------------

Acesta este diagnosticul pus de dr. pediatru.
Violetul de gentiana este doar pentru uz extern.. Foloseste albastru de metil pt. uz intern.
Citeste aici:
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=1517

sus

Denunta
mdanilov

Copii

02.11.2004 12:37     citat 

pai mie pediatrul mi-a dat violetul de gentiana de uz intern. si eu n-am putu sa-i fac bandijonari ca nu ma lasa. si-i puneam cu pipeta cateva picaturi si se duceau. mai ales ca avea si pe interior.
sub antibiotic na-r trebui sa cedeze febra dupa 24-48 ore? zic si eu. sa nu fie si altceva. a mea din cauza stomatitei n-a mancat o sapt si in ultimul timp nici lichide nu mai beia prea mult. ma panicasem si am ajuns cu ea la perfuzii. evident ca n-a stat. atunci m-am enervat si am mai mers la un medic. deci saraca a zacut o sapt crezand ca are varicela pana i-am dat de cap cu diagnosticul corect. apoi de a doua zi a inceput sa se imbunatateasca situatia.
important pe febra este hidratarea. lichide primeste?

sus

Denunta
jupiter

02.11.2004 1:10     citat 

----------
mdanilov a scris:
pai mie pediatrul mi-a dat violetul de gentiana de uz intern. si eu n-am putu sa-i fac bandijonari ca nu ma lasa. si-i puneam cu pipeta cateva picaturi si se duceau. mai ales ca avea si pe interior.
sub antibiotic na-r trebui sa cedeze febra dupa 24-48 ore? zic si eu. sa nu fie si altceva. a mea din cauza stomatitei n-a mancat o sapt si in ultimul timp nici lichide nu mai beia prea mult. ma panicasem si am ajuns cu ea la perfuzii. evident ca n-a stat. atunci m-am enervat si am mai mers la un medic. deci saraca a zacut o sapt crezand ca are varicela pana i-am dat de cap cu diagnosticul corect. apoi de a doua zi a inceput sa se imbunatateasca situatia.
important pe febra este hidratarea. lichide primeste?
----------

Daca dr. ti-a zis, asa o fi. Tin minte cand mi-a prescris violetul de gentiana ca avea bubite pe corp, d-na dr. a insistat sa il folosesc doar extern. Preventiv ii dau pe limbuta cu glicerina boraxata+ stamicin ca are limba foarte incarcata de toxine.
Mananca supica si piure, saracutul pofta are dar nu poate sa inghita. Merci pentru sfaturi.

sus

Denunta
mdanilov

Copii

02.11.2004 2:28     citat 

imi amintesc o faza cu Caterina - care e o mare mancacioasa. i-am dat borcanel din comert cu pure de caise. ii place tare mult. imi lua lingura din mana. manca si plangea! mi-era tare mila de ea.

va doresc refacere rapida!

sus

Denunta
Cora

02.11.2004 7:24     citat 

Despre Amigdalita si tratamente naturiste gasesti la Enciclopedia copilului.
Uita-te si pe 2 subiecte mai vechi legate de problema asta.
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=1680
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=1734

Multa sanatate la pui!

sus

Denunta
jupiter

03.11.2004 8:51     citat 

Multumesc mult fetelor sarut

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 14 ani, 7 luni
alexandrina
am nascut deja!

03.11.2004 9:19     citat 

Jupiter, te sfatuiesc sa ii faci un tratament injectabil copilului si, dupa ce ii trece amigdalita, sa il operezi.
Am indata 28 de ani si de cind ma stiu fac amigdalita de 2 ori pe an, mi-am distrus stomacul cu antibiotice, tratamentele naturiste nu au efect si regret ca nu m-am operat sa scap de suferinta trist .
Acum sunt insarcinata si sper sa nu fac amigdalita, ca e belea. Dar, dupa sarcina, abia astept sa le scot sa scap de stres

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: