· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > pt parintii romani care stau in Franta sau in alte tari
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor pt parintii romani care stau in Franta sau in alte tari     
Olga_B

14.11.2004 1:04   pt parintii romani care stau in Franta sau in alte tari  citat 

am scris "intrebare pentru parintii din Franta sau din alte tari" nu pentru ca i-as exclude pe ceilalti, Doamne fereste, dar am sa va spun de ce : cei din Romania mi se par normal, realisti, care au saracii diverse pb legate de viata si cu toate acestea isi cresc copiii si-si vad de treaba lor ;

pb nu se pune in acelasi fel in Franta si as dori sa impart intrebarile si grijile cu parintii care au de-a face cu acelasi sistem aici ; as dori sa aud parerile lor ; dar si raspunsurile parintilor din alte tari sunt binevenite, mai ales din Germania,

vorbesc de Franta unde, de cind il am pe cel mic (in curind 4 ani) si lucrind intr-un mediu international (deci mai putine contacte numai cu francezi 100%, lucrez de aproape 10 ani) ramin ingrozita sa realizez in fiecare zi cum parintii se ocupa de copii (sau mai bien zis cum ne se ocupa) si de educatia lor

am colegi din alte tari care-mi impartasesc parerile sau mai bine zis grijile, unii pe jumatate, bineinteles ca fiecare are o cultura, educatie si evolutie specifica fiecarei tari

aici in Franta, copiii sunt (cu citeva exceptii) hraniti cu Bledina, Nestle adica conserve, nu li se face mincare facuta in casa, de altfel nici nu ar avea cind sa o manince ; sunt dusi la cresa de la 8 dimineata la 8 seara, sunt asa de obositi ca adorm instantaneu ; nu-i lasa sa faca siesta ca vezi doamne ii deranjeaza pe parinti seara si la 8 tusti in pat la zdup !

simbata (pina la scoala primara mai poti scapa .....) au scoala dimineata doar pt 2 ore, dar in schimb nu au scoala miercurea deci trebuie sa te "demerdezi" sa-i duci undeva sau sa stai acasa .... mi se pare o aiureala ! si bineinteles ca scoala pina la ora 16h, iar cum lucru aici este pina la ora 17h30-18h00 si nu stai chiar linga scoala, trebuie sa-l duci pe copil undeva ;

ca sa nu mai vorbesc de urmatoarele : toti copiii au cearcane, aparate la dinti (cam dupa 6 ani) si ochelari >>> lucruri facute cu minte >>> creste bugetul opticienilor si dentistilor

plus ca ii duc si bolnavi la scoala pt ca nu au timp destul sa-i tina acasa ... par ce credeti ca am avut in octombrie la ecole maternelle (un fel de gradinita, dar la ei e vazut ca o scoala) >> paduchi si vorba cea stau intr-un cartier bun unde nu mi-as fi inchipuit nicioadata ca o sa vad la gradinita afis "les poux sont a l'ecole" = in traducere libera "paduchii sunt la scoala" parca as fi citit afisul unei super trupe in concerte, mai multe nu .....

va mai dau un exemplu : baiatul meu nu stia sa tina foarfecele sau sa dozeze lipiciul cit trebuie sa scoata dintr-un tub si cica se misca cam mult, mi-a zis invataoarea de la maternelle=gradinita ca ar trebui sa vada un psi .... astia sunt nebuni intr-adevar ; aici cum ceva e prea dificil (si-mi cunesc copilul care e foaret dezghetat) cum trebui sa vezi un psi ...........

pai sa vina in Romania si sa-si puna intrebarea cu ce-si poate hrani copilul si sa mai vedem daca le-ar mai arde de psi ....

voi ce parere aveti ? va muttumesc pentru contributiile voastre, am lansat discutia pentru ca nu am vazut un subiect care sa analizeze acest aspect , al educatiei dispensate in fiecare tara >>

si daca as dori pareri si din Germania, este pt ca stau la frontiera dintre F/G si vad cite seriozitate si disciplina este in Germania unde nu-si trintesc copiii undeva (in Franta si-i duc la cresa de la 3 luni !!! si mamele nu vor sa alapteze ca sa nu-si distriga viata sexuala ........ si altele), mamele stau acasa sa aiba grija de copii care merg la scoala la 6 ani >> e tot ce stiu din cite m-am interesat dar as dori sa stau de vorba si cu mame din Germania care ar putea sa-mi spuna mai multe

va multumesc pentru raspunsurile voastre !
cu toate gindurile bune,

Olga B

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

14.11.2004 1:33   Re: pt parintii romani care stau in Franta sau in alte tari  citat 

Olga, de fapt nu ar trebui sa iti raspund, pentru ca nu sunt (inca) parinte, insa totusi o voi face, cel putin partial.
----------
Olga_B a scris:
aici in Franta, copiii sunt (cu citeva exceptii) hraniti cu Bledina, Nestle adica conserve, nu li se face mincare facuta in casa, de altfel nici nu ar avea cind sa o manince ;
----------

Si aici (=in Germania) se vand foarte bine borcanasele cu mancare. Si nu le cumpara doar mamele 'muncitoare', ci si cele casnice. Inca nu mi-am format o parere, dar nu sunt sigura ca-s rele, pentru ca alimentele (si in special cele pentru copii) se numara printre produsele cele mai bine controlate in Germania. Cand faci tu mancare se mai 'pierd' vitamine etc. ... Dar cum ziceam, in privinta asta nu mi-am format inca o parere, pentru ca e f. posibil sa prefer totusi sa fierb zarzavat si legume din gradina proprie, chiar daca raman mai putine vitamine, dar care stiu sigur de unde provin.

----------
Olga_B a scris:
ca sa nu mai vorbesc de urmatoarele : toti copiii au cearcane, aparate la dinti (cam dupa 6 ani) si ochelari >>> lucruri facute cu minte >>> creste bugetul opticienilor si dentistilor
----------

Parca nu imi vine sa cred ca li se prescriu copiilor ochelari daca nu au nevoie de ei, sorry.

----------
Olga_B a scris:
si daca as dori pareri si din Germania, este pt ca stau la frontiera dintre F/G si vad cite seriozitate si disciplina este in Germania unde nu-si trintesc copiii undeva (in Franta si-i duc la cresa de la 3 luni !!! si mamele nu vor sa alapteze ca sa nu-si distriga viata sexuala ........ si altele), mamele stau acasa sa aiba grija de copii care merg la scoala la 6 ani >> e tot ce stiu din cite m-am interesat dar as dori sa stau de vorba si cu mame din Germania care ar putea sa-mi spuna mai multe
----------

Aici nu prea inteleg exact unde vrei sa bati ... Si in Romania mergeau copiii la cresa si la gradinita, in scoala generala doar vreo 3-4-5 mame din clasa mea (si in clasa a VIIIa am fost 45 de elevi in clasa!) erau casnice, celelalte lucrau.

Cum ziceam, (inca) nu sunt mama, dar nici cand voi fi nu am de gand sa imi pun meseria in bat si sa raman la coada cratitei. Nu pentru asta am mers atatia ani la scoala si facultate. Nu sunt ahtiata dupa cariera, dar nici nu sunt genul de 'femeie casnica'. Daca unele isi vad implinirea in a face copii si a se ocupa doar de ei pana la majorat, e dreptul si alegerea lor. Si eu as vrea sa imi alaptez copilul/copiii cat se poate, dar asta nu inseamna sa renunt la serviciu. Parintii mei au lucrat amandoi in Romania, iar eu am mers la cresa si la gradinita, si te asigur ca nu mi-a daunat asta.

In Germania raman multe femei acasa dupa nasterea copilului, dar multe dintre astea multe o fac din cauza ca nu au conditii sa revina la serviciu, adica de ex. nu gasesc loc la cresa sau la gradinita pentru copil, dadaca nu isi pot permite (ca totusi chiar asa de mult nu castiga), si atunci ce alegere au? Eu lucrez acum in invatamant si sper sa si pot ramane acolo, nu in ultimul rand si din cauza ca acolo am cele mai mari sanse sa impac si capra si varza, adica sa pot sa si lucrez, dar sa ma pot si ocupa de cresterea copilului/copiilor, prin faptul ca pot reduce de ex. nr. orelor de lucru/saptamana.

PS Subiectul nu cred ca e prea bine plasat la 'Copii cu nevoi speciale', pentru ca se refera la copii in general, asa ca propun sa fie mutat de catre admini.

sus

Denunta
Olga_B

14.11.2004 1:53     citat 

Merci Christa pentru raspunsul tau. Intrebarile acestea nu le aveam nici eu inainte de a avea copilul si de a ma uita in jurul meu, majoritatea prietenilor nu avea copiii si nu ma preocupa, mi-am spus "voi vedea mai tirziu".

Incearca sa gusti din borcanasele care sunt in magazine, eu una fac cumaparturi in Germania unde gasesti fructe si legume mai "adevarate" decit cele congelate aici ; ai avut cite E-uri si tot feluri de ulei de arahide, etc, etc. exista, uita-te si daca iti va gust sa-i dai copilul tau asa ceva, atunci "no comment" >> pentru a nu se pierde vitamine se poate folosi si metoda la "vapeur" si obtii legumele sau fructele coapte fara pierdere de vitamine si minerale

in ro, pe vremea stim noi cui , mamele veneau mai devreme acasa si multi bunici se ocupau de nepoti, lucru care este imposibil aici unde pe nimeni nu-i intereseaza , iar bunicii nu prea-i intereseaza sa aiba grija de proprii nepoti, mai curind sa plece la soare in vacanta sa mai elimine stresul .... familiile nu se intilnesc decit de craciun si de paste si atunci in functie de cheful fiecaruia .... cind am vorbit de crese si gradinita, era o ultima solutie pe care nici o mama nu si-o dorea pt copil ; aici e firesc ... face parte din normalitate

sunt de acord cu tine ca nu ai invatat atita ca sa ajungi la cratita, nici eu nu o fac, dar trebui alesa o varianta de mijloc si un sistem care sa corespunda valorilor pe care le ai si vrei sa le transmiti copiilor

ai dreptate ca subiectul, precum redactat, dar am uitat sa scriu ca cei de la gradinita de aici, obisnuiti cu copiii "leguma" .... il considera pe al meu hiperactiv pt ca are multa energie .... de aceea am citit mesajele despre copiii hiperactivi, ca sa stiu si eu daca sunt nebuna sau pt cei de aici baiatul meu nu face parte din stereotipurile existente aici, deci e o "pb" si le dau bataie de cap ...

stiu ca nu-ti pui intrebari acum, dar sper sa nu descoperi surprize dupa ce-i vei avea si sper sa te poti baza pe familia ta pt ca e singura care te poate sprijini >> eu una sunt singura sa-mi cresc baiatul si am grija de si de familia mea

Olga B

sus

Denunta
Olga_B

14.11.2004 2:10     citat 

tot eu sunt ; pentru a lamuri de ce am scris la capitolul "copii cu nevoi speciale"

am uitat sa adaug faptul ca cei de la scoala (nivelul "gradinita" dar aici se numeste scoala) il vad ca pe un hiperactiv pt ca se misca si alearga mult ; ei nu pun mai degraba accentul pe faptul ca nu vorbeste, ca un copil de 4 ani,. si mai ales ca le-am spus ca franceza nu o intelege deoarece vorbim romana acasa >> pe ei ii enerveaza mai mutl faptul ca trebui sa-l supravegheze decit nu se inteleg cu el .... bineinteles ca nu exclud faptul ca trebuie vazut un specist (ceea ce am facut mai demult si mi-a zis sa-l dau la scoala pt ca isi va dau drumul) dar m-am enervat sa vad cum pun ei pb cu copiii ca "argintul viu"

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

14.11.2004 2:31     citat 

m-am intors putin, dar dupa raspunsul asta chiar ca plec la culcare. zambet
Dat fiind ca nu am avut nevoie de ele, nu am studiat borcanasele pentru copii, insa la ceea ce cumpar pentru noi ma straduiesc sa cumpar produse cu cat mai putine E-uri, si nu stiu daca borcanasele contin la noi E-uri. Iar fructele si legumele congelate sunt congelate 'natur', fara conservanti. Cel putin cele pe care le cumpar eu din cand in cand. Cele congelate de mine acasa, din propria gradina, sunt sigur fara conservanti. rad

In alta ordine de idei: mama lucra pana la 15-15:30, din cate tin minte, si ceea ce i-a reprosat maica-sii (adica bunicii mele) a fost faptul a lasat-o balta cand ar fi avut mai multa nevoie de ea. Bunica a avut un caine care pierdea f. mult par, si cand m-am nascut eu, tata a spus ori cainele, ori copilul. Bunica-mea si-a luat cainele si a plecat ...

Iar soacra-mea m-a anuntat de acum nu stiu cati ani (in orice caz inainte sa ne casatorim, si suntem de 4 ani casatoriti) ca ea nu are de gand sa isi creasca nepotii. Asa, din Pasti in Craciun ar avea grija de ei pentru 1-2 ore, dar in rest e treaba noastra ce facem cu ei. nervos

Problema este aici gasirea unei 'cai de mijloc', cum bine ai spus ...

In privinta baiatului tau: parca tu dadusei pe altundeva linkul la pagina despre autism. Am dat si pe acolo o raita, si acolo scrie ca autistii incep de ex. f. tarziu sa vorbeasca. Pe de alta parte, in general autistii se retrag, deci cam sunt contrariul argintului viu, asa ca ... nu stiu.

Si nepotul meu (are intre timp 16 ani) a fost diagnosticat cu hiperactivitate/ADSH, si mai ia si acum 'Ritalin'. La nunta noastra i-a 'innebunit' pe toti musafirii, ba le spunea bancuri, ba vroia sa se joace ceva jocuri cu ei, ba le facea pur si simplu capul calendar. Tot asa si cand mergeam in vizita la sora-mea: nu mai apuca nimeni sa ia cuvantul, ca nepotului meu ii mergea gura ca o moara stricata. Nu mai stiu de cand ia medicamentul, insa se observa, pentru ca de atunci e mult mai 'linistit'. Dupa parerea mea insa nu il ajuta mare lucru, doar il 'potoleste', insa atentia nu i-a crescut in urma medicamentului. Si ce naiba, doar nu poate sa ia medicamentul ala pana la sfarsitul vietii!

Cam atat deocamdata, noapte buna. zambet

sus

Denunta
Onush

14.11.2004 1:50     citat 

Olga_B ... iti raspund si eu la o parte din probleme tale desi sunt in Romania ...
----------
citat:
aici in Franta, copiii sunt (cu citeva exceptii) hraniti cu Bledina, Nestle adica conserve, nu li se face mincare facuta in casa, de altfel nici nu ar avea cind sa o manince
----------

Desi stau in tara si stau acasa pot sa spun ca fiica-mea a avut o perioada de vreo 4-5 luni cand nu a acceptat sub nici o forma mancarea pregatita de mine preferand borcanelele de la Nestle si Hero' ... cred ca mancarea petru copii este facuta de asa natura ca sa satisfaca necesarul de vitamine al copilului ... cat despre gust nu sunt singura care poate sa iti spuna ca pare sa fie mai pe gustul copiilor decat cel al mancarii gatite in casa...
----------
citat:
toti copiii au cearcane, aparate la dinti (cam dupa 6 ani) si ochelari >>> lucruri facute cu minte >>> creste bugetul opticienilor si dentistilor
----------

Cearcanele sunt de cele mai multe ori cauzate de purtarea ochelarilor si la fel de bine e vorba si de felul fiecaruia prostit , aparat dentar si ochelari am purtat si eu si copii mei vor purta daca va fi cazul si crede-ma ca nu va avea nimic de-a face cu bugetul medicilor ci cu dorinta mea de a avea copii sanatosi si de ce nu frumosi foarte fericit
----------
citat:
pai sa vina in Romania si sa-si puna intrebarea cu ce-si poate hrani copilul si sa mai vedem daca le-ar mai arde de psi ....
----------

NU pot sa ma refer la cazul tau dar ce nu as da eu ca profesorii sa ajunga si in Romania sa sugereze mersul la psi in loc sa emita judecati de valoare trist
----------
citat:
in ro, pe vremea stim noi cui , mamele veneau mai devreme acasa si multi bunici se ocupau de nepoti, lucru care este imposibil aici unde pe nimeni nu-i intereseaza , iar bunicii nu prea-i intereseaza sa aiba grija de proprii nepoti, mai curind sa plece la soare in vacanta sa mai elimine stresul .... familiile nu se intilnesc decit de craciun si de paste si atunci in functie de cheful fiecaruia .... cind am vorbit de crese si gradinita, era o ultima solutie pe care nici o mama nu si-o dorea pt copil ; aici e firesc ... face parte din normalitate
----------

In Romania si atunci si acum se ocupa de nepoti bunicii care vor si care au timp iar motivele pentru care cresele si gradinitele nu sunt de dorit aici sunt simple: ori conditiile sunt de speriat ori preturile sunt foarte mari (raportat la veniturile romanilor)
Imi cer scuze daca nu am raspuns pe masura asteptarilor tale dar mi se pare ca esti subiectiva si generalizezi mult prea mult.

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 17 ani, 11 luni

14.11.2004 3:10     citat 

O sa raspund si eu, pe puncte:
- ca si Ruxi a lui Onush - si fi-mea a refuzat mancarea gatita de mine si pana spre un an borcanasele au fost solutia - si nu cred ca au atatea E-uri - nu pot sa spun ca le-am verificat pe fiecare in parte, oricum - din cate imi aduc aminte - nu toate E-urile sunt nocive si oricum - fara sa exagerez - eu nu tin sa imi cresc copilul sub un clopot de sticla. Cunosc aici o mamica cu o fetita de aproape 4 ani in curand -care s-a zbatut si pana a avut copilu 3 ani a hranit-o numai bio si in general i-a controlat foarte riguros hrana. La 3 ani copilul s-a dus la gradi si va dati seama ca acolo nu era mancarea cu care a fost ea obisnuita de acasa si numai bine nu a fost (e drept, din ce s-a plans mamica respectiva - gradinita aia cred ca a depasit orice limita - aveau la gustare chips-uri - deci chiar exagerat).

- ca mami care de voie de nevoie stau acasa - as prefera sa stiu ca pot sa aleg ca fetita mea sa mearga la cresa - Ilinca are aproape 2 ani si pana nu va face 3 ani sunt slabe sanse sa prinda un loc la gradinita - ca sa nu spun ca si atunci nu stiu ce o sa fie - sunt multe gradi care la 4 isi termina programul - si deci mami cam trebuie sa uite de job. Cel putin din punctul asta de vedere as prefera sistemul din Franta!

- recomandarea cu mersul la psi eu zic sa nu o iei asa in tragic. E foarte posibil sa ai si tu dreptate - si sa nu aiba chef educatoarele sa stea dupa pustiul tau - dar o evaluare psi nu cred ca strica - mie imi pare rau ca nu am facut una Ilincai in vara asta in tara (dar ma gandesc ca era si prea micuta).
Gandeste-te ca psi te poate ajuta sa iti cunosti mai bine copilul, sa iti arate la ce are talent si inclinatii - si, de ce nu - sa excluda definitiv posibilitatea sugerata de educatoare - la care ai putea sa le spui pe urma linistita sa isi faca treaba - psi nu a fost de acord cu ele.
Iar daca - Doamne fereste! - e totusi ceva - e bine ca o iei din timp cu diagnosticul si o terapie adecvata!

Cu ochelarii si sarmele alea la dinti - nu stiu ce sa zic - Ilinca e inca prea mica - o sa vad cand va fi cazul - da´ma gandesc ca chiar degeaba nu au cum sa fie prescrise.

Numai bine!
Manu

sus

Denunta
Olga_B

14.11.2004 5:44     citat 

Merci pentru raspunsurile voastre ; nici eu nu am stat cu mina in sin cum se spune, am fost la logoped, i-am facut un bilant auditif si voi merge si la un pedo-psihiatru dar nu mai ore intilniri pina in ianuarie ... in fine

si aici cind m-am dus sa ma interesez la o gradinita am vazut ca le dau coucous (mincare zic eu destul de greu > mincare arabeasca tipica), nutela cu chips-uri, salamuri si alte lucruri grele totusi pentru un copil de 3 ani ; si cind am vazut ca la gradinita asta nici macar nu le dadeau sau sa ne ceara noua parintilor un servetel (din hirtie sau servet de bucatarie din pinza) plus in curtea in care-i scoateau in spatele casei, locatarii de deasupra gradinitei isi parcau maisinile ... iar poarta de la casa nu era incuiata, m-a pus pe ginduri ...

deci l-am dat la "ecole maternelle" / scoala cum o numesc ei aici > sistem unde toti trebuie sa fie la "drept pazeste" si invatoaterele nu vor sa-si bata capul cu ei, cea pe care o are mi-a facut impresie buna si i-am spus 1) e prima oara iin colectivitate (s-a mirat !) 2) nu vorbeste franceza si 3) aude mai multe limbi, mi-a spus ca nu e nici o pb, dar sincera sa fiu dupa putin timp a inceput ca o deranjeaza, ca nu scoate lipiciul, ca nu manipuleaza foarfecele, ca ar trebui sa stie aceste lucru, ca nu o asculta ... dar stau sa ma intreb ea ce-i invata si daca are o anume autoritate asupra copiilor ... si mi-a si spus ca eu trebuie sa-i spun ca el trebuie sa asculte la scoala .... i-am spus, dar daca ea nu se impune, ce vina mai am eu ? si nu vad ce un psi ar putea sa faca, doar sa spuna ca copilul e hiperactiv (ma astept la asta) dar o sa mai vad eu pina atunci !

va multumesc pentru parerile voastre si pe curind, toate bune !
OB

sus

Denunta
Max_G

16.11.2004 5:13     citat 

draga Olga_B

am citit si eu mesajul tau... si cum traiesc si imi cresc copii in Franta de mai bine de 10 ani, vreau sa-ti spun ca INCA NU LE-AI VAZUT PE TOATE ! Da' o sa ai timp daca mai astepti... de exemplu :
- sa-ti vina fetita de 10 ani acasa si sa-ti ceara sa ia si ea pilule anticonceptionale pt ca niste colege de ale ei de la scoala iau deja ca sa fie pregatite pentru... in plus de asta, sa-ti spuna ca ar vrea si ea sa arate sexy ca invatatoarele de la scoala...
- sa-ti vina baiatul de 12 ani acasa si sa-l intrebe pe tatal lui daca noi, parintii lui, mergem si noi in cluburi unde facem "jocuri" cu alte cupluri de parinti... ca a auzit, tot la colegii de scoala si a vazut si la TV ca asta e o distractie la moda... de cativa ani dar aici in capitala prinde f bine... sau tot la capitolul asta de distractii, la numai 12 ani baietelul stie deja toate detaliile despre cum se fac copii pentru ca la ei in recreatie se povesteste asa ceva...
- sa ma intrebe baiatul meu, de ce doi colegi de la scoala numesc "mama" un barbat la fel ca tata... si ca acesti doi colegi ii spun ca e super sa ai acasa doi barbati, ca atunci cand tata-barbat e ocupat il poate inlocui mama-barbat, ca femeile sunt enervante, fac crize de nervi, te pun sa-ti faci patul, sa-ti strangi jucariile, sa mananci corect si sa te speli tot timpul... ce sa mai vorbim de educatie sanitara...
... si inca multe altele dar acum nu-mi vin in minte la cate a trebuit sa fac fata ...

eu sunt de accord ca e bine sa avem copii precoce dar nici asa ! si uite ca pe exemplarele astea de copii francezi, colegii copiilor mei, nu-i trimite nimeni la psi ca sa afle de ce au preocupari sexuale in loc de altele specifice varstei... de ce ? pentru ca "C'est branché !" adica e la moda sa-i pregatim pe copii cu toate problemele adultilor si daca e la moda inseamna ca toata lumea e de acord in general si GATA ! nimeni nu vorbeste de psi cand un copil de 12 ani nu mai stie sa defineasca cuvantul "mama" pentru ca societatea in care traieste ii distruge semnificatia... ar trebui mai bine unii adulti sa se duca la psi si sa-i lase pe copii in pace sa fie hiperactivi si sa vorbeasca sau sa nu vorbeasca...
in concluzie ai dreptate sa te enervezi pe ei ! sfatul meu batranesc este : cainii latra, ursul merge !

asa ca si eu am fost si sunt speriata de ce vad aici... am fost chiar revoltata ! pentru ca nu-mi amintesc de fiecare data cand ma intorc in romania sa aud ca sunt aceleasi probleme in scoli ! acasa sunt alte probleme de rezolvat... cat despre curatenie, ce poti sa ceri de la un asemenea popor care a inventat tot felul de artificii care sa ascunda murdaria... si despre curatenia spirituala ce sa mai vorbim cand inca de pe vremea regilor, curtea regala era un fel de bordel de sange albastru ! asa ca au cu ce sa se mandreasca... acum, nu fac decat sa-si apere trecutul in care inca mai e mocirla...

Si chiar e bine ca esti exigenta !... AI DREPTATE ! si eu, atata timp cat nu ma multumesc numai cu hrana fizica si cu avantajele materiale si "environementale" ca altii, consider mai mult ca necesar sa-mi pastrez spiritul critic si sa pot fi capabila sa fac diferenta clara intre RO si Franta... pentru A NU UITA DE UNDE PLECAM SI INCOTRO NE INDREPTAM !

asa ca nu exagerezi deloc ! esti realista si ai spirit critic ! si chiar asa si trebuie sa fii ca sa poti sa-ti cresti copii cum trebuie intr-un mediu strain Un mediu strain... da ! pt ca noi, romanii astia plecati afara, nu o sa facem parte niciodata din el atata timp cat suntem nascuti si crescuti in RO si asta oricat de mult am vrea sa ne amagim cu integrarea... mofturi de curca beata ! a te integra nu inseamna sa pupi fundul (si nu numai) a oricaror rase care iti dau apa si paine si iti ramburseaza pt medicamente ! in viata mai exista si altceva... si ar trebui ca mamele sa aspire la mai mult !

Atata timp cat nu esti capabil sa critici si sa faci diferenta nu esti capabil sa evoluezi !... din legea nescrisa a dezvoltarii oricarui proces... aviz multora care au raspuns aiurea la mesajul lui Olga !

sus

Denunta
Nushi

17.11.2004 2:08     citat 

Max_G = Olga_B

sus

Denunta
eisenfellercat

10.12.2004 1:19     citat 

Dragele mele,

nu am mai fost de mult pe forum si am citi randurile voastre cu mare curiozitate. Ma bucur enorm ca aceasta tema a fost abordata si as vrea sa va povestesc un pic si din experienta mea.

Am 28 de ani, traiesc de 5 ani in Germania, Frankfurt am Main si vin din Romania unde am fost invatator/educator 5 ani, am studiat Psihologie, am lucrat cu proiecte internationale ca Unicef si Soros si acum lucrez pentru Nestle. Lucrurile se leaga un pic intre ele, dar de fapt sunt total diferite.

Sunt total de acord cu voi !!! Este incredibil ce se intampla aici (in strainatate) si asta o spun din punctul de vedere al unui pedagog, caci zau imi este frica sa aduc pe lume un copil in lumea asta.
Ce vad in jurul meu aici in Germania, ma infricoseaza din ce in ce mai mult si ma gandesc si razgandesc, oare ce sanse ar avea copilul meu ???

Din punct de vedere material/financiar - nu se pune problema, dar ce sanse are el sa devina un OM cu o personalitate solida, cand tot ce vad in jurul meu sunt "resturi" de suflete sau suflete facute bucatele !!!
Mame cu copiii de la 3 barbati, care traiesc cu al patrulea care ii bate sau care ii mai face unul si pleaca...si asta la 20 si ceva de ani...
Sau mama si copil, asta e foarte la moda in Germania, adica "nu am nevoie de nimeni si nimic imi faca copilul meu si gata" - SUPER EGOIST !!!! Si este normal ca daca copiii traiesc in asemenea medii, li se pare ca asta trebuie sa fie si deci nestiind sau necunoscand altceva, am ajuns noi, cei asa zisi normali sa fim exemplare de gradina zoologica !!!!

Ca sa nu mai vorbesc de droguri, lipsa de educatie si interes din partea tuturor: familie si societate !!! "Sa faca ce vor ei", ne spun, adica copilul sa faca ce vrea el ...dar fara a avea un model, mai bine zis un model din familie (unde si asa fiecare face ce vrea), fara nici un fel de reguli sau plan, vezi copii de 3 ani batandusi fratii sau parintii care nu mai stiu incotro. Si ce credeti ca fac nemtii in aceasta situatie ??? Merg la "super nanny ", o "tanti" care ii invata ce sa faca. E la televizor, da ....educatie online, live !!! Pai daca mata si tata cu 18- 20 ani si au plecat din familiile lor de la 14- 15ani de unde sa stie sa-si creasca copiii ? Sa le ofere dragoste si o familie, dar ei nu au avut-o ?

E greu si dureros ! Eu cred ca educatoarele si toate cadrele educationale ar trebui sa mearga la pshiholog si sa vada cum se poate repara societatea asta ireparabila !!! Sunt multe de spus ...dar important e sa gasim o cale sa le facem, nu numai sa le spunem.

Pana atunci, ma mai gandesc ... a aduce pe lume un suflet si a il arunca in aceasta arena, e o mare provocare ! Poate nici in Romania nu e totul roz, dar macar acolo mai sunt inca cel putin doua culturi puternice: familia si educatia ! Respectul fata de ele nu trebuie perdut.

Catalina

sus

Denunta
Planorista

10.12.2004 1:24     citat 

Recunosc ca sint racita si am febra DAR m-am uitat la pozele tale si am vazut ca AI deja copil?

sus

Denunta
Nushi

10.12.2004 1:27     citat 

----------
Planorista a scris:
Recunosc ca sint racita si am febra DAR m-am uitat la pozele tale si am vazut ca AI deja copil?
----------

rad rad rad
uuups! o fi postat cu niku care nu trebuia foarte fericit

sus

Denunta
anablandiana

10.12.2004 1:35     citat 

Planorista ,acest Sherlock Holmes al nostru ,mereu vigilenta ,mereu atenta !

rad Chiar si atunci cand are gripa ! trag cu ochiul

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 16 ani, 7 luni
Horea: 14 ani, 9 luni

10.12.2004 1:37     citat 

Mai fetelor, mai columbelor...daca ati fi citit si restul mesajelor lui eisenf...(e prea lung si complicat) ati fi inteles ca in poze e nepotica...fetita sorei ei.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: