· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Analize
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Analize     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 17 ani, 2 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 13 ani, 7 luni

15.11.2004 9:28   Analize  citat 

Salut!
Imi puteti spune si mie ce analize trebuiesc facute in trimestrul 2 de sarcina?Trebuie sa ma duc la control sapt. viitoare,dar vreau sa fiu pregatita pina atunci.
Pupici

sus

Denunta
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 17 ani, 3 luni

16.11.2004 2:21     citat 

Eu zic sa te duci la control si sa lasi medicul sa-ti spuna ce analize sa faci. Eu am fost ieri si mi-a analizele pe care le-ai facut pana acum si de ai sau ai avut tu.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 7 luni

17.11.2004 2:33     citat 

Eu am facut analize recomandate de ginecolog.

e important sa stii Rh-ul, grupa de sange, cum stai cu urina (urocultura - daca ai infectie sa o tratezi).

Oricum eu am facut cam toate analizele de sange; au iesit ok.

In ultimul trimestru, saptamana 34, le-am refacut (initial a data asta am iesit prost cu grasimile, trigliceridele si fibrinogenul. Oricum medicul a pe viitoarele burtoase, dar inca o postare nu cred ca strica:
Ce analize trebuie sa faca cei care doresc sa devina mami si tati zambet intrebare intrebare

Astept cu mare nerabdare raspunsurile voastre!!! Multumesc mult!

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 17 ani, 2 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 13 ani, 7 luni

23.11.2004 9:09     citat 

IrinucaR eu inainte sa raman gravida nu am facut nici o analiza deoarece ma chinuiam de aproape 1an si jumatate si nu puteam sa raman doctorii spunandu-mi ca nu exista nici o problema.Am fost atat eu cat si sotzul meu sa facem analize de sterilitate dar acestea au iesit bune si nu ne-am putut da seama de unde ar fi problema.Acum de cand sunt gravida am facut analizele de sange,echo si triplu test,in rest nimic altceva.Oricum cel mai bine ar fi sa iei legatura cu un doctor ginecolog

sus

Denunta
dia_cucu

26.01.2005 9:59     citat 

Fetelor, lamuriti-ma va rog daca e normal sa am VSH (viteza de sedimentare a altfel de infectii grave , ar fi si ultimele luni de sarcina... Eu ajung la medic abia luni, dar pana atunci poate ma ajutati voi!

sus

Denunta
dia_cucu

26.01.2005 10:05     citat 

[b]IrinucaR[/b], noi nu am facut analize inainte, dar cred ca cele de sange sunt suficiente - stiu ca e important rh-ul,grupa si cel pt sifilis (pt hiv stiu ca sunt scumpe). Cred ca cel mai bine e sa mergi la dr de familie si iti da trimitere - s-ar putea sa fie gratuite sau mai ieftine. Noi am facut in primul trimestru si am scapat f ieftin (cam 200.000), iar acum, in ultimul trimestru nu m-au costat nimic analizele obisnuite.

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 16 ani, 11 luni

26.01.2005 11:14     citat 

IrinucaR am intrat pe site-ul tau si am vazut pozele familiei tale, vrei sa spui ca ai fost una din castigatoarele carierelor de succes de la Cosmopolitan?????
Atunci felicitari....

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 16 ani, 7 luni
Paul Ravan, zis Pika: 14 ani, 3 luni

26.01.2005 4:23     citat 

jenat multumesc mult!!!!

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 17 ani, 2 luni
Andrei Mattia: 15 ani, 8 luni

26.01.2005 5:38     citat 

dia_cucu, in sarcina nici nu se face VSH-ul pentru ca nu are nici o relevanta, in general este mare. Stiu pentru ca soacra mea lucreaza la un laborator, si ea mi-a era stresata saraca, din cauza ca ii iesisera valori mari. E adevarat, valorile crescute apar in cazul unor infectii, dar sunt normale in sarcina. Eu zic sa nu iti faci probleme... Cred ca si doctorul tau iti va spune acelasi lucru. Numai bine!

sus

Denunta
dia_cucu

27.01.2005 10:18     citat 

Amani, multumesc mult pt raspuns, chiar m-ai linistit. Nu mi s-a glicemie, calciu si urina...M-am speriat pt ca toate valorile erau ok, mai putin vsh-ul, care o luase razna!!!

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 16 ani, 11 luni

27.01.2005 11:19     citat 

dia_cucu med. de fam. odata cu analizele mi-a facut si VSH si mie mi-au iesit niste valori mari, dar nu m-am alarmat, cica e normal??????????

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 8 luni
MICA: 11 ani, 4 luni

28.01.2005 10:53     citat 

ma bucur ca cineva a eu sunt super interesata de subiect si pot sa scriu ce analize am facut eu pana acum. daca aveti completari, va rog sa le faceti.

- grupa sanguina, neaparat cu rh, daca se poate si ale sotului
- chlamydia
- mycoplasma hominis
- ureaplasma
- leptospire
- igm si igg rubella
- igm si igg citomegalovirus
- igm si igg in toxoplasmoza
- brucella
- listeria
si bineinteles analizele recomandate de medicul de familie (care sunt si gratuite):
- homoleucograma completa
- glicemie
- tgo, tgp
- trigliceride
- colesterol
- calciu
- magneziu
- testare hiv
- examen complet de urina + urocultura

In cazul in care aveti rana pe col recomand testul Papanicolau si eventual cauterizare.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 7 luni

29.01.2005 12:01     citat 

Eu am avut (si am) rana pe col cand am ramas insarcinata (tocmai vroiam sa incep un tratament local cu ovule si o crema). Testul papanicolau il facusem. a cancer. Dar mie ginecologul mi-a apoi vedem daca e cazul de cauterizare sau alta metoda de tratament. Cand a sa se termine urmatorul ciclu..........care nu a a la nastere. Dupa nastere, la 1 luna a galbenele si tantum rosa, dar tratamentul pentru rana a eu am rana de col plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist si tot asa mi s-a trigliceridele plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist .nu stiu cum naiba am ajuns aici ca nu prea am mancat gras, am fost zic eu destul de atenta la ceea ce bag in gura.si uite asa in sapt 31 eu am deja +20kg plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist .mi-e groaza de ce va urma mai ales ca si BB e mare.in sapt 30 aveam aprox 2kg

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: