· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > nu tolerez bine laptele mamicii
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor nu tolerez bine laptele mamicii     
anamari

Copii
alex: 28 ani, 11 luni
Lia Marie: 17 ani, 9 luni
Liam: 16 ani, 8 luni

22.11.2004 11:51   nu tolerez bine laptele mamicii  citat 

la inceput parea ca nu voi avea destul lapte- cu timpul tot sugand "rezerva" a acum suntem satui, dar...
bebita mea sufera de diaree (usoara,dar suparatoare-cam 10 scaune pe zi), gaz, regurgiteaza si vomita deseori-uneori si la o ora dupa alaptat, si mai nou colici...din fercire cresterea in greutate e normala.Doctorul a lactate, si daca tin neaparar-si bebeul creste normal sa continui alaptarea - situatia se va imbunatai cu timpul,speram. Trebuie sa-l tin la curent saptamnal -si daca nu merge asa, bebita va trece pe formula pe baza de soia...

Eu imi doresc sa alaptez, si ma intreb daca cineva a la sine-atat timp cat situatia nu se schimba in rau, si sper ca sa isi revina cu timpul...am citit cateva articole pe internet ca e posibila o intoleranta usoara a la sine in cateva saptamani -pana la cateva luni...sper ca acesta e cazul9sotul isis aduce aminte ca a alergii, eu nu tolerez laptele-dar tolerez lactatele in genere)...

ana

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 19 ani, 6 luni
Richard: 18 ani

23.11.2004 7:44     citat 

si eu am aceiasi problema cu Richard care are acum patru luni zambet.
Eu zic ca atata timp cat i-a la Cernobal atat ca zgomot , imparstiere cat si miros... dar asta este ... ne-am obisnuit.
Eu ii dau Zantac de trei ori pe zi cate 0.8 ml . de vomit tot vomita dar este mai linistit . Fara Zantac este jale. Se arcuieste , se incordeaza , nu poate sa doarma... ufff... sper ca odata cu introducerea solidelor sa fie mai bine.

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 4 luni
Horea: 16 ani, 6 luni

23.11.2004 9:23     citat 

Anamari sfatul meu e sa nu renunti la alaptat. Dar tu faci cum crezi ca e mai bine si poate nu ar strica sa te duci la un pediatru sa-ti explice ce si cum.
Eu iti spun explicatia pediatrului meu:
David a nu putea sa suga singur asa ca un timp am folosit mameloane de silicon insa saracutul inghitea enorm de mult aer. La refuzul chirurgilor de ai taia pielea de sub limbuta pina la 1 luna pediatra mi-a sa il dau asa si dupa o sa poata sa suga singur, pentru ca altfel riscam sa pierd laptele incet incet. L-am muls si i l-am dat din sticluta. Facea kk la fiecare masa doar ca minca doar din 5 in 5 ore. Eram ingrijorata si am intrebat. Pediatra mi-a e normal sa fie mai lichid, asa ca daca tu ii dai mai des sa manince e ok sa faca. La fel mi-a gazute. La fel mi-a sa-l bat ca sa scoata aerul afara dupa ce a ti-o scriu). E foarte important pentru ca scutesti de colici...bine, nu de toate colicile, pentru ca aer mai ramine. de fapt ce sint colicile... o parte e aerul pe care il inghit odata cu laptele si o parte e cind maninca se formeaza un fel de spuma de lapte care retine o cantitate de aer...in timp ea se elibereaza, din cauza asta poti sa il ti sus si 10 minute pina sa scoata aerul. de vomitat e la fel de "normal" poate e doar o cantitate de lapte care iasa odata cu laptele, sau cum ei nu stiu la inceput cit sa manince si de multe ori folosind sinul pe post de suzeta le vine mai mult lapte de cit ar incape in stomacutul lor si atunci dau o parte din el afara.
La copii care nu tolereaza lactoza apare in primul rind problema de greutate...dar atita timp cit bebele tau ia in greutate e ok.
Inca o data te rog sa citesti ce am scris si sa faci cum crezi tu mai bine.
si sa nu te necajesti...e important sa fi linistita pentru ingerasul tau pentru ca ea te simte.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 11 luni
Teodora Maria: 15 ani, 11 luni

23.11.2004 9:28     citat 

Fetita mea nu a regurgitat doar dupa masa si nu cat sa ma ingrijoreze. In schimb a ea probleme cu scaunul. M-am si plans pe forum. Tot asa, cam de vreo 10 ori pe zi, la fiecare masa ma trezeam cu surpriza, si plus si intre mese. Reglarea scaunului a iesea cu putere, de o gramada de ori am fost improscata pe tricou, nu mai spun de covor, parchet, a pe cosul de gunoi care era la o jumatate de metru de masa de infasat. Acuma s-a nu mai e spuma aceea in el.
Pediatrul a ingirjorez daca mananca numai lapte de mama, e normal sa faca kk de 8-12 ori pe zi, asa cum e normal sa faca si o data la 10 zile.
Iar daca fetita ia in greutate, eu zic sa nu te stresezi. Ai numai grija de funduletz, cremuieste-l cu o crema mai grasa ca sa nu se irite. Pe mine Bepanthen-ul m-a loc-chiar daca o tin o jumatate de ora ridicata. Ce e cel mai rau e ca se trezeste din somn, de multe ori la o ora dupa ce mananca-fie ca vomita, fie ca iese afara cu zgomot , si cum spune cornelia se arcuieste saracuta si se inroseste toata de la efort...cornelia voi intreba si eu doctorul de Zantac. eu i-am tat little tummies pentru gaz, si a can nu-i mai dau , nici nu-i mai miroase kk rau, si are dculoarea normala- galbui (cateodata verde, dar si asta e normal, am inteles). acum beau eu ceai de colici-ca ea nu l-a voi evita toate lactatele, asa cum a proba fara lactate- dupa care voi suna doctorul sa vad ce mai spune...

sus

Denunta
siminas

Copii
Tudor

23.11.2004 10:21     citat 

Nu vreau sa te sperii, dar eu am avut problemele astea cu al meu pana la 6 luni cand am introdus solidele. Colicile au disparut pe la 3 luni jumate si tot atunci si scaunele dese si sub forma de bombite,dar vomatul nu. si la noi de cate ori il schimbat toata casa era caca si eu din cap pana in picioare. Pediatra mi-a schimb cel putin 4-5 scutece pe zi sa nu imi fac probleme asa ca eu am continuat alaptatul chiar daca voma pe urma. Tot asa era si la noi la o ora doua de la masa se trezea sa ragaie si sa dea afara si imi era tare mila de el, dar uite ca a