· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > Cand sotzul se joaca cu nervii tai...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Cand sotzul se joaca cu nervii tai...     
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 17 ani, 2 luni

25.11.2004 12:19   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Asa a facut de cate ori am plecat, cand am venit acasa 2 luni a fost bine apoi am luat-o de la capat, asa ca nu mai are sens sa-mi fac iluzii caci singura care va suferi sant tot eu. Cand nu sant cu el stie sa sune si de 5 ori pe zi sa vada daca santem bine stie sa ma cheme sa-si vada fata, nu stiu ce e in mintea lui zau. Cand sant cu el, pleaca dimineatza si vine noaptea fara sa dea macar un semn sau sa intrebe ce mai facem. Va marturisesc ca mi-e frica de ce va urma si de cat de greu o sa-mi fie dar in final tot aici voi ajunge asa ca......

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 18 ani, 8 luni

25.11.2004 8:16     citat 

Nu stiu ca ti-as putea spune... Credeam ca este mai simplu dar ...sunt multe dureri intre voi. Sincer, imi pare tare rau pentru ce ti se intimpla. Ai incredere in ziua de miine, trebuie sa razbesti pentru fetita ta.
Daca ai rabdare sa citesti, as vrea sa-ti scriu o parabola (nu stiu cita nevoie ai de asa ceva, dar sper sa te ajute). Un om era la judecata in fata Domnului si El ii arata drumul pe care-l urmase omul in viata. Dumnezeu i-a spus :
-Eu am fost mereu linga tine chiar daca nu m-ai vazut. Uite, linga urmele pasilor tai sunt si pasii mei.
Omul a spus :
-Da Doamne, dar cind mi-a fost mai greu am fost singur, uite e un singur rind de pasi.
Dumnezeu i-a raspuns:
-Atunci te tineam in brate.

sus

Denunta
Delica

Copii
Bogdan: 31 ani, 10 luni

25.11.2004 10:09     citat 

Alicadule mi-a placut tare mult parabola ta! sarut
ma bucur ca nu ne-ai parasit! sarut sarut

Pentru Matza: cred ca vei lua cea mai buna decizie... mai e o vorba: "sa nu-ti dea Dumnezeu cat poti duce", deci cred eu ca vei gasi multa forta in tine sa mergi mai departe, poate mai multa decat crezi tu ai...

sus

Denunta
fluffy

25.11.2004 10:46     citat 

Draga Matza, am urmarit de mai mult timp povestea ta si a familiei tale si pana acum nu am spus nimic. Dar acum o voi face, pentru ca te simt hotarata sa iei masuri.

In primul rand, n-am fost, nu sunt si nu voi fi niciodata de acord sa ne conducem existenta si sa ne complacem intr-o anumita situatie doar la gandul ca "se poate si mai rau". Este un principiu incetatenit in tara noastra, insa nu sunt de acord cu el deloc. Eu stiu ca omul este dator fata de sine insusi sa acceada spre mai bine. Sigur, nu trebuie sa uitam ca se poate si mai rau... asta ne face sa ii multumim bunului Dumnezeu pentru ceea ce ne-a oferit pana in momentul de fata, dar sa nu uitam ca viata este o miscare si o evolutie continua. Suntem datori, fata de noi insine, de parintii care ne-au nascut si crescut, cu sacrificiile aferente, fata de copii si urmasii nostrii, sa mergem spre mai bine.
Haideti sa incercam, macar pentru o perioada, sa gandim la modul: "se poate si mai bine" si nu invers... macar sa vedem cam cum se schimba lucrurile.

Revenind la cazul concret al Matzei... ai luat hotararea buna... acum totul este sa o si pui in practica si mai ales... sa te tii de ea. Pleci cu copilul la mama ta... acolo sa ramai. Nu sa revii dupa 1 saptamana la el, care plange pe la usi, "inroseste" operatorul de telefonie mobila si care peste doua seri iar isi gaseste "de lucru" la club. Dupa cum se pare, tu in acest moment ai de crescut doi copii, nu unul... iar cel mai mare mai face si prostii. Desprinde-te, dragutza si ai sa vezi... poate asa se va destepta si el... Se stie ca pana cand nu te izbesti cu capul de pragul de sus al usii, nu-ti vine mintea la cap.

Cat despre apartament, este intr-adevar revoltator... insa deocamdata trebuie sa va gasiti linistea, atat tu cat si Gabitza, care hai sa fim seriosi - oricat de mica ar fi, sesizeaza involuntar, la modul inconstient, starea de spirit din mediul in care traieste.

Eu iti doresc mult noroc si ma voi ruga sa aud cat de curand ca va este mai bine. Si nu uita: Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista. Tu esti singura care poate face ceva.

sus

Denunta
anablandiana

25.11.2004 12:29     citat 

surprins surprins surprins Cum adica e plin de shoareci! Locuitzi intr-un hambar? Pe unde vin shoarecii aia,cu aeroplanu,de nu putetzi astupa gaurile?
Ce nervos suntem in sec XIX? Si zici ca ati zugravit?Pai ,noi dupa ce am zugravit nici musca nu aveam! Nu ca vreau eu sa ma dau grande ,stiu ca pe la subsoluri mai traiesc vietzuitoare din astea da' exista atatea insecticide si otravuri,se pot acoperi gaurile,orice ,cum Doamne iarta-ma cu copil mic in casa si cu soareci !Ce asteptati sa -si ia pranzu' soriceii pe el?E suficient sa se infrupte din mincarea voastra si se transmit o groaza de microbi! ochi peste cap

sus

Denunta
MATZA

Copii

25.11.2004 12:44   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

El repara multe aparate electronice si precis in unul au fost soareci ca nu se sinchiseste sa le deschida imediat. Stam la bloc la et 1 si normal nu au de unde veni pt.ca s-ar fi plans si vecinii. Ce sa fac am prins 9 soareci pana acum "EU" ca el nu se agita.

sus

Denunta
fluffy

25.11.2004 1:05     citat 

Auzi, ia pune-te tu Matza, daca tot esti si barbat in casa, ca asa se pare... si schimba yala de la usa... Sa vedem cum mai intra domnul cand o veni de la club... Asta daca tot trebuie sa te ocupi tu de treburi barbatesti...

sus

Denunta
MATZA

Copii

25.11.2004 2:33   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Draga mea este apartamentul lui mostenit si nu as face asta nici daca m-ar bate la sange. Eu de la el nu vreau nimic decat sa-i dea banii la mama-mea bani luati de la banca pentru care plateste lunar dobanda. Sper totusi sa-i fie tata in continuare la Gabitza, si daca pt. asta trebuie sa fim despartzitzi asa va fi. Am hotarat cu mama mea si cu surorile mele ca ne mutam sambata sau duminica cand sant si ele libere ca sa ma ajute.

sus

Denunta
fluffy

25.11.2004 2:45     citat 

Bravo, Matza... ma bucur ca ati luat aceasta hotarare si sper sa te tii de ea! Si iti doresc noroc si sper ca aceasta decizie sa aduca o influenta pozitiva asupra starii de fapt.

PS: el iti cunoaste decizia?

sus

Denunta
MATZA

Copii

25.11.2004 2:49   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Nu dar sigur banuieste, ultima data cand am plecat tot ce a avut de zis a fost" bine " deci nu cred ca i-si face prea mari probleme, poate chiar se bucura ca in sfarsit e LIBER.

sus

Denunta
fluffy

25.11.2004 3:06     citat 

Sau poate nu... poate abia acum, dupa cum spuneai si tu, va realiza binele si confortul pe care prezenta ta i le oferea, chiar i le garanta!

Oricum, am spus-o si o repet... omului, numai dupa ce se izbeste de pragul de sus al usii, ii vine mintea la cap.

sus

Denunta
MATZA

Copii

25.11.2004 3:12   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Si acum se joaca cu rabdarea mea.... Stie ca nu am bani si el cu siguratza are in momentul asta, stie ca trebuie sa-i iau mancare la Gabitza si asteapta sa-mi calc eu pe mandrie si sa-l sun. Deci nu conteaza fata conteaza mandria lui de asa zis barbat. Mi-a lasat pe calculator o portocala, dar nu mi-a zis uite pt fata, nuuuuuu a lasat-o si atat prostit E bolnav.......pe cuvant prostit

sus

Denunta
fluffy

25.11.2004 3:17     citat 

Nu stiu daca e sau nu bolnav, insa egoist este. Si mi se conforma banuiala ca este doar un alt copil pe care l-ai crescut pana acum. Si il numeai "tatal Gabitzei"??? S-avem pardon! Pana si animalele vaneaza si aduc hrana puilor... daramite un om, "fiinta superioara"?

sus

Denunta
MATZA

Copii

25.11.2004 3:25   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Hai ca ai reusit sa ma faci sa zambesc cu "fiintza superioara" . Este el un fel de om superior caci am mai scris, face calcule matematice in minte si-ti spune cu virgula inainte de a apuca tu sa calculezi cu calculatorul, dar asta nu inseamna ca-si poate neglija copilul si sa-l lase sa astepte ca pe unul din aparatele ce sant aduse la reparat.

sus

Denunta
fluffy

25.11.2004 3:27     citat 

CORECT!!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: