· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > Cand sotzul se joaca cu nervii tai...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Cand sotzul se joaca cu nervii tai...     
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 31 ani, 3 luni
Cristiana: 15 ani, 1 luna

25.11.2004 3:59     citat 

Matza draga mea sper ca ti-a venit mintea la cap si vei respecta decizia luata.
Te intreb insa cum de aveti internet acasa si stati asa prost cu banii (sau nu am inteles eu bine)?
In legatura cu acel apartament, nu fii prostuta; consulta un avocat, informeaza-l exact care este situatia apartamentului si nu renunta daca ai un drept legal acolo; pana la urma este o oarecare mostenire pe care o sa o lasi fetei mai tarziu; sfatul meu este sa ai cat mai multe pretentii, ai inghitit destul si oricum banii care ii datoreaza mamei tale nu ii vei vedea in veci!
Si inca cateva intrebari, sunteti casatoriti legal? De cati ani? Pe numele cui este apartamentul si de cat timp a primit mostenirea?

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 16 ani, 9 luni
Horea: 14 ani, 11 luni

25.11.2004 4:08     citat 

fatadedac sa nu te superi dar faza cu banii si internet acasa eu spun ca irelevanta...eu am internet pentru 200mii/luna, si pina la mine in casa e fibra optica! Si de obicei factura vine odata cu alocatia lui David asa ca pot sa spun ca el plateste net-ul rad

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 31 ani, 3 luni
Cristiana: 15 ani, 1 luna

25.11.2004 4:25     citat 

Mda depinde cum alcatuiesti lista de prioritati!
Eu nu am incercat sa o invinuiesc pe ea, eram convinsa chiar ca el e cel care are pretentii de net.
Era doar o intrebarae, nu vreau sa te simti cumva jicnita!

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 16 ani, 9 luni
Horea: 14 ani, 11 luni

25.11.2004 4:41     citat 

A, sint convinsa ca nu ai avut intentia asta (cu siguranta si Matza a inteles la fel)...dar am prieteni care platesc 30-40 euro pe luna avind net pe cablu sau pe dial-up...si asta e enorm de mult in comparatie cu cei 200mii pe care ii platesc eu de exemplu.
Eu am vrut sa spun ca poate are si ea net ieftin in zona...atita tot.
Eu sint ceea care am gresit acum ca nu m-am exprimat bine...scuze!

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 17 ani, 2 luni

25.11.2004 5:23   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Internetul este o alta nemultzumire de a mea, platim 20 de euro pe luna si el m-a mintzit ca-l primim gratuit din cauza ca este admin la club. Nu santem casatoritzi, santem de aproape 4 ani impreuna,si ap e mai delicat ca inca nu si-a facut actele de mostenire rad Nu va facetzi griji ca nu ma supar nici daca ma ia careva la impins vagoane.....nu sant " doar_trist " Din ce mi-au spus cei de la club bb meu nu-mi aduce totzi banii acasa ba mai mult lipseste o suma maricica si nu si-a cumparat nimic, deci ce-ar fi putut face cu ei intrebare prostit Nu mai i-mi bat capul cu prostii ca nu are sens, tot nu voi afla adevarul.... :arrow:Eu de net ma puteam lipsi chiar daca m-am obisnuit cu voi, netul nu-mi da de mancare la copil nu? Si daca tot sta la club toata ziua si toata noaptea la ce-i mai trebuie acasa?

sus

Denunta
Max_G

25.11.2004 10:45     citat 

Matza, nu sunt o mamica singura dar am cateva prietene... cea mai apropiata de cazul tau este o mamica de baiat (5 ani) care a ramas singura de cand copilul avea 1 an... varsta la care a pus bagajele sotului la usa pt ca acesta nu se prezenta la "datorie" (lucra in alt oras/tara vecina si se vedeau numai in week-end, si nici atunci nu putea sa faca fata si sa o ajute sau sa recupereze timpul pierdut nici cu ea nici cu bebe...). Mamicii i-a fost destul de greu la inceput (nu avea nici macar familie in orasul unde locuia) si ii mai e si acum din cand in cand cand are diverse probleme... dar a hotarat ca e mai bine asa decat cu un fel de "tata de week-end" care nici macar cand era prezent in familie nu putea sa-si asume responsabilitatile... a crescut baiatul, mamica a inceput sa-si asume si rolul de tata (...)... e dragastoasa si pusa pe glume cu baiatul dar stie sa fie si autoritara atunci cand trebuie... o vad jucand tenis si fotbal cu baiatul, colectioneaza miniaturi de masini impreuna... si multe altele... traiesc intr-o adevarata complicitate. Prezentele masculine se regasesc in unchi, bunic, prieteni, etc.

Restul de mamici singure pe care le cunosc, au decis sa-si creasca singure copiii atunci cand acestia aveau o varsta mai mare si deja erau obisnuiti cu prezenta tatalui ! Le-a fost si lor greu dar parca nu la fel ca mamicii cu copil mic... copiii fiind marisori au avut timp sa observe si ei evolutia relatiilor dintre parinti si au inteles mai repede despartirea ! cat despre prezenta tatalui in viata copiilor, aici se obisnuieste ca dupa si chiar in timpul separarii copiii sa petreaca un wkend din doua la tata sau chiar o saptamana, astfel incat despartirea se produce treptat... cel mai trist este atunci cand tatii chiar abandoneaza rolul... si am vazut-o si pe asta la una dintre prietene, insa ea a fost tare si a trecut peste drama situatiei !

In toate cazurile, mamicile au avut si perioade bune si rele... si muncesc de 2 ori mai mult ! Dar sunt fericite cand se regasesc impreuna cu copiii lor si petrec momente de perfecta complicitate netulburate de discutiile sau certurile cu tatii... important este sa fii sigura de tine si de decizia luata ! daca intr-adevar simti ca s-a ajuns intr-un punct din care nu se mai poate continua "in trei" - tu, el si bebe -, si ai incercat prin toate metodele sa remediezi situatia dar nu se poate, si esti sigura de asta, atunci poti sa incerci "in doi" !... intre timp, daca el isi da seama ca a gresit se va schimba si va pleca in cautarea voastra ! Si iti doresc sa ti se intample ! Intre timp, ai grija de tine si de fetita ta ! Mult curaj !

Fetele de aici ti-au dat raspunsuri extraordinare !

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 17 ani, 2 luni

25.11.2004 11:21   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Problema esta ca daca ma mut la mama-mea nu ma vor lasa sa lucrez pana cand Gabitza va incepe gradinitza si eu nu prea sant deacord. Stiu ca e mica dar nu pot accepta sa ma tzina si pe mine si pe ea cu banii lor. In chirie nu pot sa incep pe iarna pt ca nu voi gasi conditziile necesare pt. un bebe la un pretz acceptabil. Voi incerca sa le conving ca trebuie sa lucrez si eu, defapt vor realiza si singure dupa prima luna petrecuta impreuna. Cat despre Cristi m-am resemnat caci au fost multe despartziri si impacari ce-i drept de cand e Gabitz doar una. In curand va veni sora lui la el si poate ii deschide ochii. Despre ap. am uitat sa va spun, el vroia sa il treaca si pe numele meu dar am refuzat. O sa ma inrebatzi de ce? Pentru ca el nu prea obisnuieste sa-si plateasca datoriile la timp si nu vreau sa cresc si fata si sa-i platesc eu datoriile lui in acelasi timp, asta chiar m-ar pune la pamant. Santezi de mare ajutor moral pt mine pt ca spre deosebire de familia mea santetzi obiective si chiar prin unele critici m-ati facut sa-mi dau seama ca intradevar am incercat tot ce se putea sa-mi salvez familia.

sus

Denunta
Andreia-baby

am nascut deja!

26.11.2004 11:09     citat 

Fetelor .
Haideti sa va spun si eu cate ceva .
Barbatii sunt un soi aparte . Eu chiar nu pot sa ma plang de sotul meu . Munceste , are un salar mult peste medie , insa lucreaza o zi si doua este liber . Avem o situatie buna : casa , masina , dar si rate . Eu am u servic bun , dar nu ma multumesc cu ata , incerc sa mai lucrez in plus cat de mult pot si toti banii ii impart cu sotul meu . Daca il intrebi ce face in cele doua zile , iti va raspuinde , cu siguranta , ca e extenuat de atata munca , dar nu e asa . cert e ca nu ar face nimic in plus pentru a castiga un ban . Nu pot sa ii reprosez nimic , dar daca eu pot lucra in plus , fara sa ma plang , el nici nu isi pune aceasta problema . Probabil ca barbatii sunt altfel .
Andreia

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 2 luni

26.11.2004 4:07     citat 

Matza, iti tin pumnii sa reusesti sa te desprinzi de acest....individ...Nu iti faci nici tie nici fetei nici un bine daca ramai langa el...Nu am cu ce sa te condamn....e decizia ta, si sper sa o poti duce la capat!
Mult succes!
Sper sa nu cedezi la prima lui tentativa lacrimogena dupa voi nervos

sus

Denunta
monica_mamica

Copii
Fabian: 16 ani, 9 luni

26.11.2004 7:05     citat 

Draga Matza, mise rupe inima cand ma gandesc la sarmana Gabitza care de fapt nu are nici o vina ca tatal ei e egoist si nu da doi bani pe casa. Din punctul meu de vedere este mai bine ca un copil sa traiasca numai cu un parinte care se da peste cap pentru el si care isi face griji decat intr-o familie unde exista certuri si indiferenta. Pana la urma va creste si va intelege singura ce a fost. Pana atunci TU trebuie sa fi tare pentru tine si pentru copilul tau.
Citind ceea ce ai scris imi aduc aminte de prietena mea care a trecut prin ceva asemanator. Traia impreuna cu sotul la mama ei. In apartament mai erau fratele ei, tatal si bunica ei. Singurul care lucra era tatal ei totul a fost bine si frumos dar sotul ei nu vroia sub nici un chip sa se angajeze iar ea dupa ce a nascut si baietelul avea cateva luni s-a angajat intr-un butic unde lucra 12 ore pe zi chiar si duminica pentru 1mil. jumate pe luna. Nu a stiut ce este distractie nici televizor un an iar intr-o zi sotul ei dupa o cearta a plecat si s-a intors dupa sase luni. L-a primit inapoi dar el a plecat din nou. Nu l-a mai primit. Sunt divortati si ea a crescut singura baiatul iar tatal lui care locuieste vis-a-vis nu e in stare nici o ciocolata sau macar un telefon sa dea de ziua lui. Eu am ajutat-o cum am putut am stat cu copilul, l-am luat de la gradinita m-am jucat cu el. Acum un an ea venea la mine si era cu copilul in brate; in fata blocului tatal lui era cu prietenii de bere si i-a spus intr-o doara sa vina la el stii ce i-araspuns copilul: nu am timp acum ca ma duc la Monica! A inteles si el ca tatal lui nu da nici o ceapa degerata si asta pe cand avea numai patru ani. Prietena mea nu a vorbit niciodata de rau cand venea vorba de domnul, si cand copilul intreba: "mami unde este tati, de ce nu vine sa ma vada?" nu i9i raspundea decat "la lucru" pana cand intr-o zi cand el a intrebat din nou "dar mami, tati lucreaza tot timpul?". N-a stiut ce sa-i raspunda dar nici el nu a mai intrebat. Acum a implinit cinci ani iar ea si-a terminat liceul la seral si s-a inscris la facultate. Are propria ei firma si ii merge foarte bine. S-a chinuit mult si incercat prin toate sa suplineasca lipsa tatalui care pur si simplu nu avea chef sa intretina o familie.
Iti scriu acestea ca sa vezi ca nu esti singura care se chinuie si sa te imbarbatesc sa mergi mai departe si sa nu te lasi cu gandul ca "poate fii mai rau" Alege lozinca "poate fii mai bine". Eu personal nu am incredere ca barbatul tau se va schimba asa ca nu mai pierde timpul in mutari de aici acolo ca nu faci decat sa dai peste cap bebeul. Daca tot ai luat o decizie mergi cu ea pana la capat fara sa cedezi. E greu mai ales daca il iubesti dar uita-te la copilul tau si alege ce este mai bine pentru el adica o viata linistita fara certuri si lipsuri si mai ales gandeste-te ca copilul tau are nevioe de o mama sanatoasa fizic si psihic, ma refer cu sufletulö impacat. Sa stii ca tot ceea ce simtim si traim transmitem copiilor nostrii.
Inchei aici cu un citatat din Caragiale: "Zoe fii barbata!" sarut

sus

Denunta
s0mn0rici

Copii
Andreea Alessia: 16 ani, 7 luni

12.12.2004 12:32     citat 

sper ca esti bine MATZA si fetitza ta la fel,e foarte rau sa fii mintit si sa ai o persoana iresponsabila langa tine..oare la ce varsta se maturizeaza unii barbati..

sus

Denunta
b_bebe2001

12.12.2004 9:49   Cand sotzul se joaca cu nervii tai...  citat 

Parere de sot......pe nervi sotiilor zambet

Daca o casnicie nu functioneaza nu trebuie data vina pe nici unul dintre participanti:).Nu trebuie cautat vinovatul,cauza trebuie gasita
dupa parerea mea acolo unde parteneri sunt incompatibili intervin neintelegeri (incompatibili nu ma refer numai la sex ).MATZA nu iti pot
zice sa pleci de la Cristi tu esti in masura sa hotarasti asta eu zic doar atat daca persoana langa care stai nu e ce cauti schimbo zambet ea sigur nu se v-a schimba.
Andreia-baby vad ca deja incepi sa faci progrese iti spun eu barbati sigur sunt altfel,daca tot vrei sa stea tot timpul la munca de ce te-ai mai
casatorit.?foarte fericit.
s0mn0rici ai dreptate in ceace priveste minciuna situ ce inseamna sa fii mintit (unii barbati nu se maturizeaza niciodata)zambet.

sus

Denunta
s0mn0rici

Copii
Andreea Alessia: 16 ani, 7 luni

13.12.2004 1:19     citat 

foarte fericit din pacate uneori doar avem impresia ca suntem mintiti..si de fapt noi suntem care exageram.. prostit nu-i asa b_bebe2001 scot limba nervos
Matza viatza e frumoasa daca ai puterea sa o traiesti asa cum vrei,eu mai am cateva zile de liniste si pace:) pe urma ..habar n-am..Nu uita ca transmitit foarte usor starea ta de spirit fetitzei,asa ca fa tot posibilul sa fii cat mai fericita sarut

sus

Denunta
stolica

Copii
Antonia: 18 ani, 5 luni

13.12.2004 11:27   cand sotul se joaca cu nervii tai  citat 

Draga MATZA
Draga mea,trezeste-te.Te rog, nu te supara pe mine, dar trezeste-te.Chiar speri ca sotul tau se va shimba?Doamne ajuta sa se schimbe, dar fi sincera cu tine tu chiar crezi?Cand crezi ca se va schimba, cand tu vei ajunge o femeie frustrata,cand Gabitza va fi un copil frustrat ,timid si retras din cauza miilor de discutii dintre voi?
Tu ai spus ca-l iubesti.Ce iubesti?Fii sincera cu tine, CRED ca l-ai iubit, e tatal fetitei tale ,a fost frumos poate candva, erau vremuri cand poate erati ca o singura fiinta, dar acum din pacate...
Esti FOARTE tanara,poti lua totul de la inceput,te rog sa ma crezi.STIU ca nu va fi usor.Gandeste-te la fetita ta ,gandeste-te ce viitor iti doresti pt ea.Nu accepta sa fiti tratate urat.Timpul trece,acum esti tanara...
Este parerea mea ,poate proasta dar din proprie experienta atat iti pot spune.
Te rog sa nu te superi daca consideri ca nu am avut dreptate.Oricum decizia nu o poti lua decat singura.Asigura-te ca va fi cea mai buna.

sus

Denunta
marcudana

14.12.2004 3:47   cind sotzul se joaca cu nervii tai  citat 

Nu pot sa tac si gata.Am mai urmarit multe subiecte fara sa raspund
dar acum m-am enervat.Parerea mea e ca daca cineva e posibil de
asa ceva e nebun domnule si merita tratat ca atare.
Si mai spui ca gatesti pentru el? o ce mincare i-as mai face eu....
Iarta-ma dar eu cred ca daca ai mai plecat de la el si te-ai intors
iar el e acelasi....acum tre sa faci o hotarire definitiva,nu e usor
dar mai roaga-te si tu pentru putere daca esti credincioasa.
Si pe viitor cauta o relatie sanatoasa cum ar fi casatoria dar cu persoana potrivita nu cu un prapadit.
Scuze daca am gresit cu ceva sau te-am suparat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: