· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > cat mananca bebe la 5 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor cat mananca bebe la 5 luni     
madeline

Copii
madeline

11.12.2002 1:42   cat mananca bebe la 5 luni  citat 

stiu ca sunt mamici aici cu copilasi de 5 luni asa ca asi vrea sa stiu ce mananca bebele lor si mai ales CAT mananca. Intrebarea nu e numai pt mamicile cu copii mici - chiar le rog si pe mamicile cu copii mai mari sa ma ajute.
Eu am alaptat doar 3 luni(si atunci am combinat tzatuca cu formula)iar de la 4 luni am inceput diversificarea. acum mancam morcovi, cartofi, cartofi dulci, mere, pere, benane,piersici si bem sucruri(de fructele aminintite anterior). A! Binenteles ..cerealele..de toate tipurile(pt. infant) amestecate cu formula sau cu fructe/legume. De cate ori pe zi sa-i dau mancare solida? si cata? (pana bebele intoarce capul sau impinge lingurita cu limba?)si ce anume constipa?. uf...please help!

sus

Denunta
nora

Copii
Matthias Constantin: 17 ani, 5 luni

11.12.2002 2:19     citat 

stati bine cu diversificarea, bravo voua

noi, cand aveam cinci luni, de abia am inceput si acum cand avem 7, mancam in felul urmator:

de 2 ori pe zi - biberon 50% lapte formula + 50% brei (iese asa un terciulet mai subtirel pe car matthy il bea dintr-o suflare dimineata si seara la culcare)

la pranz, legumele respective din borcanel (in amestecul scris pe borcan - uneori cu orez, alteori caertofi, depinde) care merg la pretentiile noastre de mofturici numai in amestec cu iaurt cu fructe ( 100 g legume + 100 g iaurt ) acum de cateva zile mananca intreaga cantitate, inainte manca mai putin

la cele doua gustari de la 11 si de la 17, cochetam cand cu fructe proaspete cu biscuit, cand cu brei de la borcan cu vanilie sau cu keks, alteori banana simpla, alteori numai suculet (morcov, morcov + portocale, etc)

In orice caz, parerea mea este ca la 5 luni e inca bine sa-i dai 3 mese pe baza de lapte de formula ( si eu am alaptat numai 3 luni)
iar treptat, pe la 6 mai poti inlocui una, dar tine cont de gusturile puiului.

De exemplu, Matthy se ambitiona sa nu manance legumele, ca daduse numai de gustul dulcegariilor, si se ambitiona, si adormea nemancat si bombanea el acolo in legea lui, si numai cand il razbea foamea, tipa ca din gura de sarpe, si atunci NUMAI cu lapte il potoleam

Depinde foarte mult de personalitatea copilului si de conformatie.
Matthy in perioada de fite majore, a scazut un pic in greutate si atunci am bagat o peroada cereale la greu in el si numai acum ne mai jucam cu fructe si cu suculete.

Din pacate, pe Matthy cerealele l-au constipat intotdeauna, de aceea a mai trebuit sa strecor si suculete, dar rezolvarea noastra nr. 1 au fost PERELE de la borcanel.

Aduna si tu parerile altora dar fa cum simti tu mai bine ca e pentru copil.

Pupici
nora si matthy

sus

Denunta
AnaRa

11.12.2002 2:39     citat 

Buna
Si eu am un bebe de 5 luni care manaca 4 biberoane de lapte varsta a doua a cate 210 ml si la pranz mananca un borcanel mic de diverse legume sau fructe.
Noi suntem in Franta si aici ne-au sfatuit sa megem mai mult pe legume prima oara pt ca fructele o sa le accepte mult mai usot avand zahar.Asa ca pe saptamana manaca de 4 ori legume si trei ori fructe
Cumparam de la Nestle(produse Bio) tot felul de borcanase: spanac cu cartofi cu mazare cu morcov...in general toate legumele normale
evitam capsunile si fragutele si mancam mar cu para , cu banana, cu portocala..etc
Am fost sfatuita sa nu ii dau sub nici o forma faina ..sub orice forma s-ar prezenta...

Ea a inceput mancarea diversificata de la 4 luni si 20 zile

Cam asa manaca Iulia Maria

Cand s-a saturat incepe sa vocifereze.
Inca un sfat primit: sa nu o fortam daca nu-i place ceva,!

Cam atat, cu bine
Ana

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

11.12.2002 2:59     citat 

mulktumesc fetelor, sunteti tare dragute.

Nora- ce-i aia "brei"?dar "keks"?cat mananca dintr-un borcanas?(o jumate sau tot la o masa?cand ati inceput cu iaurtul?ce fel de biscuiti folositi?

AnaRe- zici un borcan intreg la o masa? il combini cu cereale sau gol?sau nu-i dai deloc cereale? deci daca bebelasul e grasunel e bine sa nu-i dai cereale?

cum sti ca nu-i place? maddy a mea intotdeauna se stramba la prima imbucatura dar pe urma cand se tremina mancarea din vas incepe sa planga ca ar mai manca...

sus

Denunta
AnaRa

11.12.2002 4:24     citat 

Anita,

Nu combin cu nici un fel de cereale...chestie de alegere personala bazata pe sfaturi temeinice ale nutritionistului...Iulia are 7.200 kg la nastere avand 3.200...deci nu are nevoie de cereale

Cred ca la Iulia conteaza ca fac atmosfera cand manaca : ii zic bravo o aplaud ..si asta-i gadila orgoliul zambet

Dar cand nu mai vrea incepe sa scanceasca

Vreau sa te intreb: cat timp pe zi doarme copilasul tau? De cate ori si cam cat?

Multumesc,
Ana

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

11.12.2002 4:41     citat 

pai se tezeste pe la 6.5-7 dimineata , mai doarme exact o ora intre 9 si 10am, in zilele bune doarme intre 1 si 3 pm (dar in alte zile numai cate o jumatate de ora)si dumpamiaza cate o jumate de ora sau si mai putin in jur de 5-6 si apoi ne tot jucam si iar ne jucam pana in jur de 10(am avut insa si zile cand adormea la 8 seara). deci cam in medie ar fi 3-4 ore -ziua. noapte se trezeste cam de 2-3 ori(depinde la ce ora adoarme)ca sa manance(mananca in somn).Padiatra zicea ca ar trebui ca la varsat asta sa nu se trezeasac noapte dar nu stiu cum sa procedez. am incercat sa-i dau seara sa mance bine(i-am dat cereale cu legume) dar s-a odihnit rau noaptea cu stomacelul plin. voi cat dormiti?si ce poate face fetita ta? mai nou Maddy ,cand o las pe burtica, se ridica in genunghi si se impinge cu manautele- deci o ia inapoi ca racul, sau se leagana sa-si dea avant in fata, sta in fundic(stau insa langa ea ca se rastoarna dupa'un timp)si scoate sunete pe limba ei de taie volumul televizorului. Daca o sarut pe capuc in timp ce se joaca, zbiara scurt in semn de protest, se plictiseste repede de jucarii si roade mult la jucariile de bagat in gurita (dar mai mult pe locul maselutelor decat in fata...oare de ce?). am scris o gramada. mai vorbim
pa:D

sus

Denunta
AnaRa

11.12.2002 5:02     citat 

Pai si Iulia cam la fel doarme pe timpul zilei
trezirea la 7.30 apoi un somn de la 8.30 la 11 apoi somn de la 14 la 15 si apoi inca un pic de la 19 la 19.30

Ultima masa a Iuliei este la 21h cand mananca un bib de 210ml apa cu 7 masuri

De cateva sapt (3) se trezeste si ea noaptea dar nu de foame...cred ca ii ies dintisorii in curand

Succes si tinem legatura

Ana

sus

Denunta
nora

Copii
Matthias Constantin: 17 ani, 5 luni

11.12.2002 5:21     citat 

noi suntem in germania asa ca va spun ce manacam noi aici
cele mai bune pana acum sunt si legumele si fructele de la Alete (care e tot Nesle de fapt, am citit pe eticheta)
biscuiti tot de la Alete
Matthy nu mananca un borcanel intreg la o masa, daca amestec cu iaurt, atunci fac juma' -juma'
brei e ceea ce in rom am cumparat ca fiind cereale pentru bebelusi
keks sunt cred biscuiti macinati care exista in compozitia unora dintre borcanele, desi eu personal nu i-am simtit cand am gustat

ei, fetele voastre sunt sprintene, noi suntem un puturos si jumatate

apropos de cereale si dolofaneala, asa ne-a spus noua pediatrul - ca daca are tendinta de buflei prea tare (ceea ce am vrea noi, dar nu e cazul) atunci trebuie sa predomine fructele si legumele
daca e sub, cum e matthy , dar care e mult mai inalt decat media, atunci, ii dam inainte cu cerealele (adica breiurile)de care ziceam

toate bune si pupici
nora si matthilici

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

11.12.2002 6:48     citat 

Ma bag si eu in vorba ca am un baietel de aproape 8 luni...si durerea mea e ca doctorul ne-a zis sa nu introducem legumele pana la 9 luni nervos... Asta pentru ca eu inca il alaptez pe Codrin si cu greutatea o duce binisor...acum are aproape 9kile jumate...
Deci meniul nostru zilnic suna asa:
Dimineata la ora 5 FIX...se scoala ca primeste tzitzi...(in timpul noptii nu-i dau nimic...decat ceai) apoi pe la 8-9 iar san si doarme o ora pana pe la 10-10 si un sfert... Apoi la 11 este masa de fructe cu biscuiti... mananca de obicei un mar+o banana(sau un Mango) cu 2 biscuiti...si pana seara la ora 6 cand are masa fixa...papa san de fecare data cand vrea...adica de vreo 3-4 ori...
La ora 6...avem masa de LEGUME...Da, mi-am calcat pe suflet si i-am bagat 2 legume ca altfel imi ieseau peri albi noaptea...am introdus o masa de legume seara gandindu-ma ca e mai consistenta si nu se mai scoala...Credeti ca asa a fost? Nici vorba, tot se mai scoala noaptea... dar cel putin l-am obisnuit ca nu primeste tzitzi sub nici o forma...
Asa... deci seara la 6 papa piure de morcov+cartof cu 2 oz de lapte formula...ca sa fie mancarea mai gustoasa...(iese cam 150-180 g de mancarica)... si daca mai vrea (de obicei mai vrea) mai mananca si un borcanel de 100g de fructe cu 2 linguri de cereale...
Si apoi facem baita si la 8 seara e lemn....somn dus...pana incepe iar frecatul cu sculatul din 2 in 2 ore:mad:
Nu stiu ...dar mi se pare ca in comparatie cu puiutii vostrii parca mananca mai putin...Voi ce credeti?

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

11.12.2002 7:46     citat 

pai daca mananca un mar + o banana(intregi) si 2 biscuiti la o masa, si apoi morcov cu cartof eu zic ca e ok,...dar cred ca depinde de copil.
Eu aici am problema, sa-i dau dupa cantitatea pe care ar trebui sa o manance in functie de varsta ei sau dupa cat vrea ea?Acum(la 5 luni) i-am dat de exemplu, 4lingurite mici de cereale+4 de pireu de ceva(para .morcov sau combinatii)- mananca tot si parca tot ii mai trebuie...sa-i mai dau?sa fac mai mult si mananca cat vrea ea, pana se satura? e adevarat ca sunt copii care la 5 luni stiu sa mestece? fetita mea abea acum o luna a invatat sa manance cu lingurita, dar o prietena ma sfatuia sa incep sa-i dau mancare din ce in ce mai groasa ca sa invete sa mestece. voi ce credeti?
credeti deci ca ar fi bine ca inainte de masa sa-i dau furcte si la amiaza legumele?
merci mult pentru toate raspunsurile voastre si sa bucuram de copiii nostrii

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 17 ani, 4 luni
Matei Ciprian: 12 ani, 5 luni

11.12.2002 10:19     citat 

Bebele meu, Tudor, are 5 luni si o spt. si de 2 spt am inceput sa mancam legume la pranz si fructe la ora 17. Seara si dimineata papam lapte formula (si noi am papat lapte de la mama doar 2 luni si atunci completat cu formula) cu faina de porumb, iar in piureul de fructe ( mar, banana si zeama de la o juma de portocala) punem faina de orez. La 10 mancam doar 180 ml de laptic. In rest ceai sau suc de portocala diluat cu apa sterila. Am uitat: la pranz papam piure de legume cu carne de gaina.

sus

Denunta
Sofie

12.12.2002 7:32     citat 

La 5 luni jumate Sara papa astfel :
dimineata pe la 8-8 jumate - o sticla de formula, 150ml
un picut mai tirziu (dupa vreo juma' de ora) - 125 grame cereale cu fructe Heinz, step 2(masurate cu lingura speciala), amestecat cu formula, nu prea gros, plus citeva lingurite de suc de mere, amestecat cu putina apa.
pe la ora 11- somn, cam o ora, o ora jumate
la trezire - juma de borcanel de fructe (din ala mic de 125ml) de la Heinz 'beginner', amestecate cu juma de lingurita de cereale, plus citeva lingurite de suc cu apa ... eu pe la 4 luni am intoxicat-o cu mar organic, asa ca pina la 1An, Sara a mincat din borcanele, in afara de produsele lactate (brinza, iaurt)
dupa vreo doua ore - o sticla de formula, aprox 150ml
somn de pe la 4 pina pe la 5 jumate
la trezire - juma de borcanel de legume (tot din ala de 125ml) Heinz 'beginner'; citeva lingurite de fructe la borcanel, ca desert, nu mai mult de juma de borcanel (era sarbatoare daca minca juma de borcanel de legume si juma de fructe) si la fel citeva lingurite de suc diluat cu apa.
seara, dupa baie, pe la 9-9jumate - o sticla de formula, 240 ml
peste noapte nimic .........
Pe Sara o constipa morcovul, marul si cerealele care contineau orez ... eu nu i-am dat cereale cu orez ... cind ii dadeam morcov sau mere, aveam grija sa-i dau suc de pere, pere sau piersici la borcanel (perele si piersicile sunt laxative, la noi prunele n-au prea functionat) ...

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani, 4 luni
D: 12 ani, 4 luni

18.11.2004 2:46     citat 

Daca tot suntem la capitolul 5 luni in sus, vin si eu cu alta intrebare. Cand se introduce carnitza? Dar oul? Pana acum i-am dat Elektrei asa:
Ea se trezeste pe la 8:30, la ora 9 ii dau marul sau banana, apoi dupa 45 de minute laptele dupa care imi doarme cam 1 ora jumate, 2.
Pe la 12:30, 13 ii fac pireutz de legume (deocamdata morcov, cartof, patrunjel -numai fiert-glulie-numai fiarta-zucchini, ceapa, din nou numai fiarta, la care am adaugat azi o linguritza de branzica facuta in casa.Deocamdata nu mi-a dat semne de nici o reactie secundara la aceste alimente , slava Domnului. Dup-masa si seara numai laptic de la mamica zambet . Nu am inceput cu diversificarea mesii de seara si nici cu gustarea de dupa-amiaza. Voi, cele mai experimentate, spuneti ca e pregatita? Astept sfaturi de la voi! Pupici la bebici si mamici! trag cu ochiul

sus

Denunta
Onush

18.11.2004 3:06     citat 

In primul rand sa dam Corei ce e al Corei trag cu ochiul
Punct de plecare Diversificarea alimentatiei la bebelusi
Punct de plecare Alimentatia de la 0 la 1 an

In al doilea rand...
madeline dupa parerea mea si dupa cum am procedat cu Ruxandra ai fortat ritmul de diversificare ... noi la 5 luni abia eram in faza sucurilor asa ca am sa iti raspund doar la ce pot
----------
citat:
si cata? (pana bebele intoarce capul sau impinge lingurita cu limba?
----------

DA pana refuza el chiar daca tie ti se pare putin

alessia_de in articolele date la Punct de plecare vei gasi si limite inferioare de varsta de la care poti da carnita si ou

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani, 4 luni
D: 12 ani, 4 luni

18.11.2004 3:11     citat 

Onush am citit si rascitit toate articolele acelea ca, daca ar fii sa dau test din acele articole as termina pe locul intai trag cu ochiul . Faza e ca daca intreb inca o data suflu si in iaurt ! jenat Scuzati-ma daca insist cu cateva intrebari!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: