· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > cat mananca bebe la 5 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor cat mananca bebe la 5 luni     
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 4 luni
Jacob: 9 ani, 4 luni

16.03.2011 1:59   Re: e greu..  citat 

----------
allynna a scris:
Buna seara,
Am un bebelus de 6 luni. Am inceput sa-i diversific alimentatia la 5 luni.....Pediatra lui considera sucurile aport de vitamine si minerale si nu diversificare..Aprox 3 saptamani i-am dat doar suc de mar si suc de morcov atat...treptat 4 zile morcov, am crescut progresiv cantitatea, apoi mar si apoi combinat. In intervalul asta am incercat de 2 ori la distanta de o saptamana sa-i dau mar copt dar a refuzat categoric. De o saptamana am incercat sa-i dau suc de portocale pt ca are probleme cu constipatia..nu e foarte incantat...De ieri am inceput sa-i dau supa de morcov si albitura...nu-i place... Astazi nu a vrut nici sucul de fructe de la 10 nici supa de la 13. Ce sa fac? Nu as vrea sa ma grabesc cu diversificarea, dar am impresia ca nu-i place nimic din ce-i dau...Nici mar cu morcov nu mai vrea....Unde gresesc? El are 9450 g la 6 luni si pana acum a fost alaptat exclusiv!
----------

Pai nu greseti cu nimic tu. Nu vrea el si atat. Nu il forta...mai lasa-l un pic..cateva zile si incearca iar. Daca bea lapte bine nu o sa fie capat de tara daca nu vrea altceva. Insa daca incerci sa ii dai si el nu vrea atunci chiar ca nu o sa mai vrea zambet

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 2 luni

16.03.2011 9:20     citat 

----------
citat:
Manucrissa
Insa daca incerci sa ii dai si el nu vrea atunci chiar ca nu o sa mai vrea
----------

ha confuz

allynna, logic luand-o, daca laptele este alimentul principal al bebelusui si mama ii da suc de...ce-o fi, asta nu se cheama diversificare? Mie asa imi suna. Unii pediatrii sunt in aceeasi tagma cu mamaitzele de la tara, laptele de mama nu mai e bun dupa sase luni, deci nu lua litera de lege pretioasele sfaturi....
In fine, problema ta e ca bebele inca nu accepta nimic solid. Mai ai timp berechet sa-i prezinti diverse alimente. El cum reactioneaza cand mananca altcineva langa el? Se arata interesat? Intinde mana? Tineti-l langa voi cand mancati si ai sa vezi atunci daca e sau nu e pregatit pt. diversificare.Nu este deloc tragic daca trece de 6 luni si nu mananca nimic altceva decat lapte. Felicitari ca il alaptezi, greutatea lui m-a impresionat rad

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 2 luni
Ana Leia: 9 ani, 5 luni

16.03.2011 11:33     citat 

Allynna nu gresesti cu nimic. Daca nu vrea, nu insista, ca altfel n-o sa mai vrea deloc. Daca vrea o lingura de mar copt e bine, daca vrea doua si mai bine. Daca nu vrea deloc, nu-i nimic, bea lapte. Ca laptele oricum e alimentul de baza inca mult timp inainte. A mea initial manca foarte bine, si fructe, si legume cu carnita, si cereale. Apoi ba nu vrea una, ba nu vrea alta. Si sincer nu ma stresez deloc, atata timp cat bea lapte cu pofta si ia in greutate in limita.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

16.03.2011 12:05   Re: e greu..  citat 

----------
allynna a scris:
Pediatra lui considera sucurile aport de vitamine si minerale si nu diversificare.
----------

Pediatra lui e naiva, asta ca sa nu zic proasta. ORICE in afara de lapte matern/formula si eventual apa+medicamente ESTE diversificare. Sa nu mai spun ca sucul de mar e foarte acid pentru un stomac de bebelus. Eu as schimba de urgenta pediatra!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 2 luni
Ana Leia: 9 ani, 5 luni

16.03.2011 12:08     citat 

Si la faza cu sucul complet de acord cu Christa. Eu i-am dat pana acum suc decat de vreo 2 ori si asta a fost dupa 7 luni. pediatra mea a spus ca sucul e mai concentrat decat fructul in sine, respectiv contine o cantitate mai mare de alergeni si nu e prea indicat sa incepi cu sucurile.

sus

Denunta
allynna

16.03.2011 1:10     citat 

Multumesc pentru raspunsuri!
In legatura cu sucurile..tind sa cred ca aveti dreptate pt ca astazi i-am dat piure mar+ avocado (ca sa-i mai taie marului din gust) si i-a placut. Nu a mancat mult dar macar a mai deschis gurita dupa prima inghititura.
Si alaptatul a devenit o problema! Nu mai vrea tzitzi aproape deloc. De doua zile plangea copilul mai tot timpul si nu reuseam sa-mi dau seama de ce nu vrea sa suga(initial am zis ca-i bolnav sau urmeaza vreo raceala pt ca atunci ii mai scade apetitul)..iar cand i-am dat ieri dupa amiaza lapte formula a papat linistit si i-a revenit cheful de joaca!
Astazi la fel...vrea sa suga tzitzi dar cand ii vine laptele se opreste...probabil ca vrea sanul pe post de suzeta...ma gandesc...desi el nu a vrut niciodata suzeta si nici nu l-am fortat (mi-a fost frica de perioada iun care o sa trebuiasca sa il dezvat)...mereu rodea inelul suzetei..rad
Nici nu stiu cum sa procedeza cu alaptatul si formula...Pana acum il alaptam la cerere..evident acum vrea formula la cerere..cum il duc la ore fixe?Si care ar fi orele?
Mentionez ca am alaptat cu dificultati...de genul: pe la 3 am ramas fara lapte deloc si am luat galafor, galactogil, ma storceam toata ziua,ceaiuri de lactatie, a revenit lactatia dar laptele nu i-a mai ajuns..completare formula nu vroaia...statea la san toata ziua si toata seara...asa am intrat in depresie..Acum nu mai vreau sa trec prin acelasi lucru...

sus

Denunta
e-alice

Copii

16.03.2011 1:15     citat 

de curiozitate: ceai ii dai?

sus

Denunta
allynna

16.03.2011 1:16     citat 

i-am dat mar+avocado pt ca e usor constipat..maine am sa-i dau la fel..daca nu apar reactii adverse..
Cand sa-i dau banana (2-3 feliute in piure sau suc), cand sa-i pun cartof in supa? (si cand il pasez in supa?)
pediatra am pastrat-o pt ca e o femeie extraordinara si o pot suna la orice ora fara probleme...Am observat ca nu acorda o importanta deosebita diversificarii alimentatiei..fapt ce ma supara usor...
As vrea sa-i pun 1-2 masuri de cereale in laptele de seara...dar va intreb: e prea grasun pt cereale? Daca termin cu baita pe la 21.30-22 el adoarme pe la 24-24.30 (pt ca nu se satura la san..si as vrea sa insist cu completarea).

va multumesc anticipat!

sus

Denunta
allynna

16.03.2011 1:18     citat 

de cateva zile ii dau ceai..pana acum il refuza categoric...baby calm pana ieri iar de azi baby drink...

sus

Denunta
e-alice

Copii

16.03.2011 1:31     citat 

s-o luam cu inceputul: ceai si formula nu inseamna alaptat exculsiv. Pe la 3 luni nu ai ramas tu fara lapte ci probabil ca puiul a avut un puseu de crestere, ceea ce nu e exclus sa se intample si acum daca zici ca e agitat la san.
Mar, avocado, banana si supa, cereale....pe toate vrei ca puiul sa le manance incepand de cand?
Esti foarte grabita, zeloasa, asa cum este fiecare mama dintre noi. Trebuie sa te opresti din a fi stresata, agitata, incearca sa iesi din schemele pediatrei, ale cunoscutilor.... fa cativa pasi in spate, respira adanc si linisteste-te.... foarte fericit
Daca vrei sfatul meu nu insista cu completarea ca nu ai nici un motiv (cel putin nu ai expus nici unul), da-i timp copilului sa OBSERVE chestia asta cu mancarea. Apoi s-o guste. Incet. Foarte incet. Nu te grabeste nimeni, nu-ti da nimeni nici un premiu daca mananca "de toate" (mor de expresia asta in anumite contexte), nu te pune nimeni la zid daca baietul refuza una alta sau toate la un loc. Intr-una din zilele ce urmeaza, saptamana asta sau peste 2 luni, va gasi curiozitatea de a face ceea ce faceti si voi, adultii.
Iti urez succes!

sus

Denunta
allynna

16.03.2011 1:32     citat 

Este foarte interesat cand mananca cineva langa el! asa am decis sa-i diversific la 5 luni....saracul saliva langa noi...cand mancam mar, portocale chiar si grepfruit ii dadeam putin de suc pe limba si-i placea mult..de fapt si acum ii place cabd ii dau putin suc pe buze sau il las sa muste din mar (are 2 dinti si urmeaza al treilea).

sus

Denunta
allynna

16.03.2011 1:42     citat 

e-alice eu nu am scris aici ca sa fiu certata de nimeni! Am scris din dorinta de a fi sfatuita de mamici cu experienta.

Mar, avocado, banana si supa, cereale- vreau sa i le dau pe rand asa cum am procedat si pana acum. Doar v-am intrebat de banana si cereale...nu am zis ca-i dau azi sau maine...Stiu ca unii pediatri recomanda bananele mai tarziu...altii nu recomanda prea devreme cereale la grasuni!

Se pare ca nu e locul potrivit pt astfel de discutii!
Nu imi place tonul autoritar pe care il folosesti asa ca mai bine incheiem discutia!
O zi frumoasa!

sus

Denunta
e-alice

Copii

16.03.2011 1:49     citat 

oioioi, si io care am zis ca am fost foarte dragutza... rad
si tie o zi faina!

sus

Denunta
aiamik

am nascut deja!

26.04.2011 12:35     citat 

tudor al meu are 5 luni jumate si are 5 mese pe zi : dimineata la 7:00 bea 250 ml de lapte, la ora 10:00 bea 100 ml de suc de mere, la 12:00 - 13:00 papa cu lingurita ori supa de legume ori piure de fructe (mar cu bicuite, banana cu avocado, para), la ora 15:00 - 16:00 iar un biberon de lapte si de abia seara la 20:00, dupa baie, mai mananca lapte cu cereale.
peste noapte nu se trezeste si daca o face ii dau doar putin ceai.
doctorita spune ca e bine asa, dar vroiam sa aflu si parerea voastra...

sus

Denunta
beatry

15.11.2011 11:44     citat 

Nora am o intrebare.si eu sunt in germania si nu stiu ce cereale sai dau la bebe,am un bebe de 5 luni.si cu limba nu ma prea descurc.zimi te rog de unde le pot cumpara si ce scrie pe cutie[/b]

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: