· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > vaginala sau cezariana ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor vaginala sau cezariana ?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
copi

Copii
Patrik-Mihai - este un baiat tare rasfat
12 ani, 10 luni
am nascut deja!

06.12.2004 9:17   vaginala sau cezariana ?  citat 

buna,sunt copi.Sunt insarcinata in 31 de saptamani si imi este frica sa nasc normal ,cu toate ca asta imi doresc,dar imi este frica de durere.Ce sa fac?

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 12 ani, 10 luni
ALBERT: 8 ani, 5 luni

06.12.2004 9:19     citat 

Sunt in aceeasi situatie...am spus ca nasc pe cale vaginala cu epidurala, insa acum as vrea cezariana pentru ca imi este FRICA.

sus

Denunta
Inny

06.12.2004 9:54     citat 

Fetelor... voiam sa spun sa nu va fie frica, dar m-am razgindit! trag cu ochiul
Si mie mi-a fost tare frica, ma gindeam ca as putea sa mor in timp ce nasc, dar uite ca n-a fost asa, toate grijile mele s-au dus pe apa simbetei cind a iesit bb lusul din mine! E asa de frumos sa nasti natural, daca poti! Doare, e cea mai mare durere care am avut-o vreodata, dar uiti totul in minutul in care iti auzi puiutul plingind!
Incercati natural si bucurati-va ca aveti o optiune sint alte mamici care nu au incotro si sint obligate sa aleaga cezariana!

Sarcina si nastere usoare!!!! sarut

sus

Denunta
Vilma-Nikola

06.12.2004 10:35     citat 

Cel mai bine este nasterea normala. Nici nu trebuie gandita cezariana. Eu am o prietena la medicina generala, anul 6 si acum face ginecologie. Ea mi-a explicat ca e pacat pt. copil si pt mama sa faca cezariana.In momentul travaliului se intamlpa anumite schimbari si atunci dupa ce se naste colpilu incepe si productia de lapte. Daca faci cezariana poate sa nu mai fie lapte. Daca nasti normal, dupa cateva ore, sau maxim o zi ,poti sa te plimbi , sa mergi la baie singura.Iar cezariana este o operatie care necesita un anumit timp de recuperare.Nu esti in stare sa ai grija de copilul tau, nu ai voie sa-l alaptezi pina nu iese anestezicul.E foarte rau. Am o prietena f.mica de statura care a nascut acum in august. Ii era frica ca trebuia sa nasca prin cezariana, dar pina la urma a nascut pe cale naturala.A fost f. dureros , mai mult si din cauza ca nu prea stia cum sa faca pt. ca facand anestezie la coloana, nu simtea contractiile si impingea total aiurea. Dar a zis ca la sfarsit din 3 miscari l-a scos zambet Eu nu ma gandesc inca dar cred ca stiu cum voi face.

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 13 ani, 6 luni

07.12.2004 12:26     citat 

Vilma-Nikola

Eu am vrut nastere vaginala dar n-a fost sa fie. Am sfarsit prin a avea cezariana.
Sa stii ca nu e asa rau cum spui tu.
Nici nu trebuie gandita cezariana
Ba trebuie fetelor sa stiti ce e si cu cezariana ... chiar daca o sa nasteti natural voi trebuie sa stiti ce implica fiecare procedura ... inclusiv cezariana. Sa nu patiti ca mine ... in momentul in care mi-au spus ca trebuie cezariana (eu care nici nu am vrut sa ma gandesc la ea) m-am panicat foarte tare si numai intr-un plans am tinut-o ... nu ma apuc sa povestesc tot; vreau doar sa spun ca mi-ar fi placut sa stiu ce este, de la A la Z pentru ca m-ar fi ajutat mult.

Daca faci cezariana poate sa nu mai fie lapte.
Nimic mai fals.Copilul meu s-a nascut dupa-amiaza si l-am alaptat a doua zi pentru ca imi explodau sanii. Inca mai alaptez.

Nu esti in stare sa ai grija de copilul tau
La patru zile dupa operatie am iesit din spital, linistit-lejer iar a doua zi eram la cumparaturi prin NY dupa sutiene.

Intr-adevar ai un anume disconfort si o anume durere dupa operatie dar daca iti doresti ... te refaci imediat ... mie mi-au trebuit cam 2 saptamani ca sa ma dau jos din pat fara nici o jena sau sa ma plimb singura cu copilul prin oras.
Am o prietena care a nascut vaginal acum 4 luni si epiziotomia ei inca nu e vindecata si are tot felul de probleme cu controlul muschilor.

Eu nu tin partea cezarianei prin mesajul asta. La urmatorul copil voi incerca din nou sa nasc vaginal.
Am vrut doar sa spun ca nu e drku asa negru cu cezariana si nu trebuie sa se sperie fetele.

Pe ambele parti exista riscuri si avantaje. Ma abtin categoric sa spun ca una e mai rea decat cealalta ... acum, dupa ce am trecut prin experienta nasterii !

Sanatate voua si sarcini usoare si bebei sanatosi!

sus

Denunta
zuzzica

Copii
robert mihai (micky): 16 ani
am nascut deja!

07.12.2004 4:02     citat 

eu optez pentru nasterea naturala.
de ce?
va spun imediat. toata sarcina am sustinut sus si tare ca eu nasc natural
desi durerile au fost mari, dupa 4 ore de travaliu am nascut.
m-au taiat, baietelul meu a avut 4.600 g si am fost rupta si inauntru.dar m-am refacut f repede, laptic am avut din primele minute, naspa a fost ca m-a asezat cam greu cu tot poponetul pe scaun... :P .Daca as mai avea o nastere as opta tot pentru nasterea naturala, ca te si ajuta sa slabesti mai usor, insa am niste probleme de sanatate si nu stiu daca se va mai putea... :cry:

sus

Denunta
Onush

08.12.2004 12:38     citat 

----------
Vilma-Nikola a scris:
Cel mai bine este nasterea normala. Nici nu trebuie gandita cezariana. Eu am o prietena la medicina generala, anul 6 si acum face ginecologie. Ea mi-a explicat ca e pacat pt. copil si pt mama sa faca cezariana..
----------

Nasa mea e medic - stagiatura a facut-o la ginecologie si ca sa vezi curiozitate atat ea cat si toate colegele ei dupa 2 ani de practica in maternitate au decretat ca vor CEZARIANA prostit rad
----------
Vilma-Nikola a scris:
In momentul travaliului se intamlpa anumite schimbari si atunci dupa ce se naste colpilu incepe si productia de lapte. Daca faci cezariana poate sa nu mai fie lapte. Daca nasti normal, dupa cateva ore, sau maxim o zi ,poti sa te plimbi , sa mergi la baie singura.Iar cezariana este o operatie care necesita un anumit timp de recuperare.Nu esti in stare sa ai grija de copilul tau, nu ai voie sa-l alaptezi pina nu iese anestezicul.E foarte rau. ..
----------

EROARE DE 3 ORI EROARE exclamatie
1*Am nascut de 2 ori prin cezariana ... am avut lapte din prima zi la ambele sarcini ... la prima am alaptat la 6 ore dupa operatie, la a 2a la 24 de ore.
2*M-am plimbat fara probleme de a 2a zi, am fost la baie si in multe privinte m-am simtit mai bine decat unele dintre mamicile care nascusera natural.
3* Am avut copii cu mine in salon de a doua zi dupa operatie si m-am descurcat foarte bine. La a 2a sarcina din ziua a 3a eram acasa si doar cu ajutorul sotului ( in primele 3 zile) ma descurc destul de bine cu 2 copii nu cu unul.

Sa fie cat se poate de clar nu resping ideea de nastere naturala, sunt pentru o decizie in cunostinta de cauza exclamatie
Nu sunt de acord cu genul asta de verdicte mai ales cand argumentele nu sunt din cele mai inspirate

Uite si alte discutii despre nasteri naturale sau cezarine, frica de nastere si alte nelinisti..
de ce aleg unele femei naºterea prin cezarianã ?
cum sa nasc?
Cezariana
Suporti durerile? EPIDURALA sau CEZARIANA la cerere?
frica de nastere
Frica de nastere
cezariana
CEZARIANA - pro sau contra?
Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere

sus

Denunta
Matahari

Copii
Corina Ioana: 24 ani, 6 luni
Vlad Gabriel: 22 ani, 3 luni
Clara Elena Lidia: 13 ani, 6 luni

08.12.2004 7:50     citat 

Eu am trei copii zambet , totzi nascutzi natural scot limba Si pe al patrulea, daca l-as face, tot asa as naste sarut

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 12 ani, 9 luni
alexandrina
am nascut deja!

08.12.2004 9:00   DA pentru cezariana!  citat 

Pentru mamicile foarte pudice si fricoase, e mai buna cezariana. Asa a spus si medicul meu...pentru a evita traumele ulterioare!
Daca tot a avansat stiinta, trebuie sa profitam din plin de beneficii! In plus, dupa o cezariana facuta ca la carte pleci acasa in 3 zile, si refacerea e rapida.
Decit travaliu de ore intregi si dureri la p..si c.., mai bine indur la burtica. foarte fericit
Multa sanatate viitoareor mamici si nastere usoara, indiferent de metoda aleasa. zambet

sus

Denunta
stolica

Copii
Antonia: 15 ani, 4 luni

08.12.2004 9:35   DA DA DA cezariana  citat 

Daca stai putin pe langa sala de nasteri si auzi cum tipa viitoarele mamici care se chinuie sa nasca normal,{unele se chinuie de 12 ore),o iei la sanatoasa.E adevarat, sunt si norocoase care au nascut repede si f usor,dar...poti sa stii?
Eu,pana in luna 4,5 de sarcina eram viteaza pamantului - nasteam normal.Tot timpul spuneam ca daca alte mamici au putut o sa pot si eu.Cu timpul mi-am schimbat parerea.Am nascut prin cezariana si bine am facut(bb a avut dubla circulara de cordon si la eco dr nu vazuse).Dupa operatie au fost dureri, e adevarat, dar nu insuportabile.Dupa cateva ore m-am ridicat din pat.Cand am revenit acasa deja eram f bine .Nu am avut pe nimeni sa ma ajute in afara de sotul meu care...la inceput se temea sa si puna mana pe bb.In 2,3 luni eram la greutatea dinaintea sarcinii(si cu putina vointa).
Deci eu optez pt. cezariana.

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 12 ani, 9 luni
alexandrina
am nascut deja!

08.12.2004 11:25   Re: DA DA DA cezariana  citat 

[quote="stolica"]Daca stai putin pe langa sala de nasteri si auzi cum tipa viitoarele mamici care se chinuie sa nasca normal,{unele se chinuie de 12 ore),o iei la sanatoasa.E adevarat, sunt si norocoase care au nascut repede si f usor,dar...poti sa stii?

12 ore e un travaliu "usor", fata de ce patesc altele. Mama mea s-a chinuit 2 zile sa ma nasca, iar o prietena de-a mea a facut epidurala si nu mai putea impinge, a stat pe pozitie 17 ore...in chinuri groaznice. Si pina la urma a taiat-o dar s-a si rupt jos, au cusut-o dar firele s-au desfacut, a avut infectie si a stat pe colac vreo 2 luni dupa aia! trist Ca sa nu mai spun ca, de la nasterea normala, atit de "benefica", copilul s-a ales cu ambele picioare rupte! plang sau sunt foarte trist
Traiasca cezariana! zambet

sus

Denunta
mama_sonyei

Copii
Sonya-Alexandra: 13 ani, 4 luni

08.12.2004 6:02     citat 

Mai fetelor, nu le mai speriati pe viitoarele mamici... nu e nervos chiar atat de negru... Eu am fost in travaliu de 24 de ore cand nu mai suportam nimic si nu mai puteam sa stau in nici o pozitie cand i-am spus doctorului ca vreau peridurala ca sa pot sa imping, sa nu fie nevoie de operatie...

sus

Denunta
eduarda

08.12.2004 11:42     citat 

rad chiar ca au bagat fetele frica-n mine!!! rad rad rad plang sau sunt foarte trist nu stiu ce sa fac,sa rad sau sa plang?.......fac putin din fiecare si ma calmez un pic.....mai am pana la nastere,pana atunci ma documentez serios socat foarte fericit rad trag cu ochiul

sus

Denunta
mama_sonyei

Copii
Sonya-Alexandra: 13 ani, 4 luni

09.12.2004 12:03     citat 

Ei bine... dupa ce mi-a facut anestezia, am dormit in sfarsit 30 min si mi-am refacut fortele pentru ce va urma... Apoi m-au suit pe masa si au zis "Impinge.Bine. Mai impinge o data" si eu "Fac bine???" (ca nu simteam nimic) si ele "Da. Mai impingi o data si e afara" si chiar asa a fost... mi-am auzit mandruta urland si mi-au dat lacrimile de bucurie, de fericire si nu-mi venea sa-mi mai iau ochii de la ea... Vei vedea ca vei fi cea mai fericita si cea mai norocoasa cand iti vei vedea pentru prima oara puiutul... sarut

sus

Denunta
eduarda

09.12.2004 12:20     citat 

deci sa inteleg ca tu pana la urma ai nascut cu epidurala? eu una vreau sa fac la fel trag cu ochiul si de abia astept sa-mi tin micul sufletel la piept sarut ,nu mai am rabdare pana la primul echo,sau sa ii ascult inimioara sarut sarut sarut ....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: