· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > vaginala sau cezariana ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor vaginala sau cezariana ?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
gazzella

Copii
F: 15 ani, 1 luna
B: 13 ani, 2 luni
M: 7 ani, 9 luni

10.05.2006 9:30     citat 

kayama, te referi la tesera medicala?
nu stiu exact la ce te refereai
vezi ca ai gratuitate la aproape tot (cu exceptia tamponului vaginal)
indiferent de cum o sa decurga nasterea, nu platesti spitalizarea decat la clinicile private
daca ai nevoioe de informatii intra pe forumul romanilor in italia
sunt acolo cateva fete care sunt foarte bine informate la capitolul asta
http://www.romania-italia.net/fhome.asp
http://www.romania-italia.net/forum.asp...C+sanatate

sus

Denunta
gazzella

Copii

11.05.2006 2:38     citat 

----------
doramunteanu a scris:
nu te supara, gazella

dar raspunsul tau chiar denota ca nu accepti si alte puncte de vedere.

iar informatie cu parul nu se poate. tu ai adunat doar punctele de vedere care ti-au convenit tie

eu vorbeam de literatura de specialitate si nu de articole din reviste sau de pe net

chestia cu enterocolitele la copii or fi reale, dar eu nu am auzit nici un caz de genul asta, si vorbesc de muti copii nascuti prin cezariana, nu doar de 2-3

am auzit de enterocolite la copiii hraniti cu late praf, probat. iar studii din astea, fantome, sincer, daca nu apar intr-un tratat serios de medicina, profesionistii nici nu-l iau in seama, si vorbesc aici de universitari si cercetatori, nu de medici simpli.

in fine, eu zic aca informatiile le citesti in ambele sensuri, nu numai in sensul in care convine fiecaruia, cel mai mult.
----------

abia acum ti-am vazut si acest mesaj, dora
e ultima mea interventie la acest subiect
ce postasem e literatura de specialitate
studiul s-a realizat la o universitate fiind condus de profesori universitari
daca ai fi dat un search cu sursa ai fi observat asta
eu intentionez sa ma ocup de informatie in ambele sensuri cum zicea tu, dar nu pe acest forum
daca mi-ai pune informatii referitoare la "binefaceriile" cezarienei in cazul unei sarcini fiziologice ti-as fi chiar recunoscatoare.

sus

Denunta
gazzella

Copii

11.05.2006 2:40     citat 

P.s. asa cum nu apar studiile mai recente despre alaptarea la san intr-un tratat serios de medicina in Romania si unde inca mai recomanda medicii diversificarea cu suc de portocale la 6 saptamani
halal informare si actualizarea studiilor surprins surprins

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani, 3 luni

11.05.2006 3:52     citat 

suc de portocale la 6 saptamani?????????? surprins surprins surprins

sus

Denunta
kayama

Copii
Damian
am nascut deja!

11.05.2006 4:10     citat 

saru-mana gazella pentru inform.am avut gratuit la tot aici- in afara de tri-test ..in rest - 3 echo gratis,plus analize,inclusiv tampon vaginal gratis.

sus

Denunta
roxyfoxy

Copii
roxana anca: 14 ani, 5 luni

12.05.2006 7:53     citat 

Da bblusa,si mie mia recomandat doctora pediatra suc de portocala la 6 saptamani,cate o ligurita nu mult.Aveam probleme cu ea cu constipatia si din cauza asta mia recomandat sucurile de fructe.La copii care se deranjeaza usor nu e indicat.Dar pana s-a obisnuit cu gustul a fost o catastrofa,scuipa si se arcuia,dar a avut efect.

sus

Denunta
Onush

12.05.2006 8:06     citat 

----------
roxyfoxy a scris:
La copii care se deranjeaza usor nu e indicat.Dar pana s-a obisnuit cu gustul a fost o catastrofa,scuipa si se arcuia,dar a avut efect.
----------

surprins surprins Acest "remediu" de constipatie este de fapt declansarea unei alergii cu manifestari digestive.

sus

Denunta
nikis

12.05.2006 12:30     citat 

----------
ruxandra_sb a scris:
"crede-ma ca daca sistemele de sanatate din tarile dezvoltate ar fi convinse ca cezariana este mai sanatoasa ar promova cezariana"

Sa fim seriosi, nasterea naturala este promovata la greu din cauza COSTURILOR.

Totul se invarte in jurul banilor...
----------

Este exact ceea ce cred si eu!
Uite ca al meu nu a fost deloc bolnav si e nascut prin cezariana si nici nu a avut vreo enterocolita(in schimb prietenii lui alaptati la san au diaree foarte des).
Stiti cat costa o cezariana(pentru spital ma refer)?
Mult,foarte mult,din acest motiv afara se recomanda doar in urgenta!
Doar nu credeti ca-i intereseaza pe ei ca-i mai bine pentru noi!
La nasterea naturala munca putina,costuri mici iar de obicei daca nu sunt probleme nasti cu moasa(medicul intervine doar daca este necesar)

sus

Denunta
roxyfoxy

Copii
roxana anca: 14 ani, 5 luni

12.05.2006 10:42     citat 

Da Onush,exista riscul de alergie,si doctora la fel a zis,dar Roxi nu a facut alergie.Alti copii au facut ca am auzit pe la alte mamici.Dar un sugar la inceput scuipa cam orice in afara de lapte,ea a scuipat si ceaiul si apa,pina s-a obisnuit cu gustul,dar alergie nu a facut ,si nici nu s-a deranjat,de la sucurile de fructe.

sus

Denunta
Gawain

12.03.2008 2:20     citat 

http://www.parinti.com/vaginala_sau_cez...27830.html

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: