· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Povestea lui Frumpy cel Viteaz - pui de Flish
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Povestea lui Frumpy cel Viteaz - pui de Flish     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
flish

Copii
Ben: 12 ani, 3 luni

20.02.2008 9:15   Povestea lui Frumpy cel Viteaz - pui de Flish  citat 

Acum am inceput sa am ceva mai mult timp, asa ca trebuie sa va povestesc cum s-a nacut Frumpy cel Viteaz, Fumos, Cuminte, Destept si tot asa foarte fericit

Dupa ce am stat 8 saptamani cu dilatatie 2 si col scurt si moale, a venit in sfarsit data de 5 noiembrie care marca DPN-ul nostru.
Doctorul era de garda si eu am crezut ca trebe sa merg dimineata sa-mi provoace nasterea. Una dintre doctoritele de garda mi-a spus ca, de obicei, dr Badiu are cezariene programate dimineata, asa ca mai bine mai stau pe acasa si vin la pranz sa ma vada si sa ma interneze.

Pana la urma m-am internat pe la 16.30
Bebe nu dadea nici un semn si nu aveam contractii, asa ca ma asteptam la o perfuzie cu ceva.
Moasa m-a controlat si mi-a zis (foarte bine dispusa) "Aaaa, pai tu nu nasti azi draga."
Io zic "Poate daca ma plimb se declanseaza contractiile..."
Mi-a zis ca daca e sa nasc, nu trebuie sa fac nimic si tot incep contractiile, altfel pot sa merg o zi intreaga, ca tot nu ma ajuta.

M-a cam tuflit, da' io o stiam pe a mea
Pana sa vina doctorul la salon m-am gandit sa merg ca sa grabesc un pic procesul. Am mers pana la aproximativ 19.30 si deja incepusem sa obosesc si ma cam durea spatele.
S-a schimbat tura la moase, a venit si doctorul si hai la control.

Concluzia: col moale, dilatatie 2, dar inca prea lung.
Nici moasa asta nu era convinsa ca nasc. Ma intreaba la cat am contractii. Io trag aer in pept si zic 20 de minute, desi nu aveam contractii deloc.
Si stiu ce sunt alea ca le-am avut vreo 3 luni inainte de nastere, de toata lumea zicea sa stau in pat ca imi scapa copilul pe strada.

A plecat doctorul la ale lui si io m-am intors pe hol si da-i inainte si mergi si mergi si mergi. Intre timp m-a luat o durere de spate de credeam ca ma rup in doua. Dar contractii nu.
Durere de sale continua si puternica.
Pe la 21.30 ma vede doctorul si zice ca sa stau in pat ca obosesc si cum mai nasc io daca sunt deja obosita?
Ma duc in pat, dorm o ora, ma trezesc si ma duc la moasa cu tupeu si zic ca io am contractii la 7 minute si sa ma controleze.

Cred ca si-a dat seama ca minteam, da' ce putea sa faca?
Ma suie pe masa, si spre surpriza ei totala aveam dilatatie mare - nu mi-a zis cat - si sacul amniotic incepuse sa bombeze si statea sa se rupa.
A zis "Foarte bine draga, acu' ai sa nasti, da' colul tot nu s-a sters, sa vedem ce se intampla."

Io ma intorc in salon cu durerea mea de spate cu tot si ma apuc sa mai merg o tura. N-am mai putut. Ma durea spatele ca abia mai miscam picioarele - parca nu le mai controlam. Si contractii tot nu aveam.
Ma asez in pat si dupa ceva timp aud un pocnet foarte clar si apoi o durere foarte clara, ascutita si puternica.

Am stiut ca s-a rupt apa, m-am dus la baie, am asteptat sa se termine de scurs lichidul si m-am intors in pat.
Norocul meu ca doctorul tocmai atunci s-a intors in salon.
Asa ca ma grabesc sa-i spun - cu un zambet larg si triumfator - ca mi s-a rupt apa.
Am facut foarte bine ca i-am spus.
"Hai sa vedem" a zis doctorul. Era cam 23.00-23.30
Nu stiu cum m-am tarat pana la sala de nasteri si cum m-am suit pe masa ca deja picioarele nu le mai puteam controla si nu aveam nimic in cap afara de durerea mea de spate. Si nici o contractie.

Doctorul ma intreaba la cate minute am contractiile - io zic ca ultima data la 7 minute, da' acum ma cam doare spatele si am uitat sa cronometrez. A inceput sa rada, ma consulta, rupe ce mai era de rupt ca sa aiba Frumpy loc sa impinga capul si zice ca am dilatatie 6 si sa-mi faca epidurala.
Cerusem epidurala.
ZIce ca am contractii puternice si ritmice, dar colul tot nu s-a sters inca.

Jur ca nu am simtit nici cea mai mica contractie - nu in sensul in care simti ca te doare putin, apoi mai mult, apoi iar mai putin, apoi trece de tot si se reia tot procesul.
Io innebunisem de durere de spate.

Moasa nu era convinsa ca e bine sa-mi faca epidurala in conditiile astea, dar din fericire doctorul a facut cum a crezut el. A trimis dupa anestezist si cam pe la 12 si-un sfert - 12 jumate nu mai simteam nici o durere.

Peste vre-un sfert de ora cred a venit moasa sa ma intrebe daca simt nevoia sa imping si i-am zis ca da, desi nu simteam nimic.
Probabil ca si-a dat seama (din nou) ca mint cu nerusinare, da' io eram convinsa ca sunt gata sa nasc.
I-am facut inca o surpriza pentru ca aveam dilatatie 10 si eram, intr-adevar gata sa nasc. M-a pus sa imping la mine in pat de cateva ori ca sa-mi explice cum sa fac si apoi a zis ca gata, nu mai inpinge deloc sa-l chemam pe doctor.

Mai stam ce mai stam, vine doctorul, sui pe masa, anestezia incepuse sa treaca si iar ma durea spatele, si hai si impinge.
Dupa 10-15 minute a iesit Frumpy lu' mama, rosu ca racul si tipand cu toata puterea celor 3150 grame.

Mi l-a aratat o secunda si apoi l-a luat cineva si doc s-a apucat sa ma coase.
Ceea ce a durat vreo 40 min.
Nu doare, dar pisca si oricum nu mai aveam rabdare, vroiam sa-mi vad puiul.

Am nascut la 1.05 noaptea si l-am primit la san la 4.30. Apoi l-au luat si am dormit vreo 2 ore, apoi ne-au mutat in salon si de atunci suntem numai impreuna.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 4 luni
MICA: 9 ani

20.02.2008 9:56     citat 

felicitari pt micul pui.

sus

Denunta
NicoletaBotez

Copii
Andreea-Maria: 15 ani
Daniel-Gabriel: 12 ani
Catalin-Mihai: 12 ani

23.02.2008 1:44     citat 

Felicitari!!!!
Sa va traiasca puiutul si sa va aduca numai bucurii si impliniri!!!!
Ce frumos ca nu simteai contractiile!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani, 3 luni
alaptat, purtat, rasfatat

06.03.2008 9:28     citat 

Emotionant!
Felicitari!

rox

sus