· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?     
Onush

14.12.2004 2:08     citat 

----------
mama_sonyei a scris:
Eu am fost cu fata in brate la biserica sa vorbesc cu preotul despre data botezului si mi-a pus patrafiru' in cap (cu fata in brate) si ne-a citit la amandoua molifta. Si am participat la botez, dar dupa ce a bagat fata in cristelnita nu am mai avut voie sa pun mana pe ea... si am fugit mai repede acasa ca sa fiu acasa cand vine nasa sa-mi dea pruncul peste prag trag cu ochiul zambet ... Apoi a fost cel mai greu... cum sa stau o zi intreaga sa nu o pup surprins ... ca sa nu-i iau mirul... a fost groaznic.... plang sau sunt foarte trist noroc ca nasa i-a facut baita rituala devreme si dupa am pupat-o cat pentru toata ziua jenat zambet ...
----------

Cate bordeie atatea obiceie prostit prostit ...
* eu a trebuit sa dau copilul din brate ca sa imi citeasca molifta
*dupa ce i-a bagat in cristelnita eu i-am sters si imbracat
*dupa ce s-a terminat slujba am facut poze cu ei in brate in biserica
*cat despre partea cu pupatul.... prostit
... totul sub privirile ingaduitoare ale preotilor trag cu ochiul fetelor totul merge spre simplificare de ce va complicati ? sarut

sus

Denunta
mama_sonyei

Copii
Sonya-Alexandra: 16 ani, 6 luni

15.12.2004 12:28     citat 

Ai dreptate Onush... dar de aia ne intrebam una pe alta sa mai vedem noutatile din alte zone... trag cu ochiul scot limba foarte fericit

sus

Denunta
roxanica

17.12.2004 3:18     citat 

Noi l-am botezat pe Liviu la biserica Sf. Elefterie.....mi s-a spus sa ma duc sa-mi fac molifta la 6 saptamani, si pe urma pot participa la botez trag cu ochiul
Pupici

sus

Denunta
Ionella

Copii
Sorin Alexandru: 16 ani, 4 luni

17.12.2004 10:10     citat 

la mine a venit preotul acasa si mi-a facut molifta, cu o sapt,inainte de botez si mi-a zis ce trebuia sa fac: in prima zi dupa nastere sa cineva din anturajul mamei (o femeie) la biserica cu o sticla de apa pe care preotul o va sfinti si se pune din apa asta la baita lui bb si in apa cu care se spala mama. La 8 zile i se face molifta mamei (cea pe care eu am facut-o la o luna jumate). Iar la 40 zile, (dupa botez, deci ar trebui sa se faca mai devreme de 40 zile confuz ) nasii scot mama cu bb la biserica. Asta este ce mi-a spus preotul ca ar trebui sa faca o proaspata mamica. Si m-a lasat in biserica la botez, am ajutata si eu la imbracarea lui bb dupa botez (mai ales c-a fost un frig in biserica de am inghetat si noi dara-mi-te bietul bb mic plang sau sunt foarte trist )...

sus

Denunta
Beatrix

Copii
Mihai Alexandru: 15 ani, 5 luni
Stefan Daniel: 13 ani, 9 luni

17.01.2005 11:49     citat 

Fetelor, treaba aia cu menstruatia e o prostie.. am stat de vorba cu un preot care mi-a dezvaluit intregul mister.. pe vremuri nu erau tampoane cu aripioare sau cu snur foarte fericit .. asa ca,preacuvioasele foloseau carpe.. si stand mult in picioare in biserica .. nu prea faceau fata carpele respective.. asa ca preotii le-au dat interdictie.. ca sa nu mai murdareasca covoarele sau pardoseala si sa le fereasca de a se face de rusine.. Acum insa, in zilele noastre, nu mai e valabil.. doar femeile in varsta sau de moda veche mai vehiculeaza povestea asta..
Cat despre lehuza.. intradevar pana la botez, la 40 sapt, trebuie sa mearga la biserica sa i se citeasca molifta.. dupa care nu trebuie sa mai faca nimic.. molifta e "permisul" mamei de a participa la botezul copilului ei.. sper ca v-am lamurit foarte fericit .. pupici

sus

Denunta
Beatrix

Copii
Mihai Alexandru: 15 ani, 5 luni
Stefan Daniel: 13 ani, 9 luni

17.01.2005 11:50     citat 

am scris 40 sapt.. erau de fapt 40 de zile.. scuze jenat

sus

Denunta
mama_sonyei

Copii
Sonya-Alexandra: 16 ani, 6 luni

18.01.2005 12:25     citat 

Beatrix prostit trag cu ochiul rad

sus

Denunta
dadriana

08.02.2005 2:08     citat 

Dar voi va-ti simtit necurate???????????????????
Bai dar sa-mi zica mie unu ca am fost necurata, mai.
Dar ma linstit treaba cu covorul. Beatrix

sus

Denunta
carmenci

09.02.2005 3:47     citat 

Hop si eu sa va zic cum a fost la mine - sper ca ma "primiti" chiar daca sunt noua pe aici zambet :
Mi-au citit doi preoti (de la doua biserici diferite) moliftele (mai mult de gura maica-mii) pe la 2 si 6 saptamini iar la botez am fost motz-cocotz. Nu puteam sa lipsesc trag cu ochiul .
De imbracat eu am imbracat-o - nu de alta dar nasha nu stia sa o imbrace pt ca nu are copii. Si-apoi, cumsa stau eu deoparte si sa ma uit cum imi "manevreaza" altcineva comoara tzipatoare?!
Dupa ce a botezat-o si a dus-o pe la icoane, preotul a intrebat unde este mama. Normal ca am "sarit" si mi-a pus-o imediat in brate. Iar eu am PUPAT-O! Nu mi-a atras nimeni atentia ca n-ar trebui sa o fac si nici de ce am facut-o!
Asa ca traditiile se mai schimba...

PS a fost botezata in "buricul" Bucurestiului - la Biserica Cretzulescu

sus

Denunta
Elody

Copii
ELODIE: 16 ani, 5 luni
Solene-Amandine: 12 ani, 8 luni

12.02.2005 3:10     citat 

rad rad rad rad rad Mie nu mia mai citi nimeni nici o molifta.Aici in Franta e altfel,plus ca eu am iesit afara cu bebe dupa 2 saptamani.Oare preotul nu sa gindit ca femeia cind naste la matemitate iese afara sa se duca spre casa.Botezul e altfel aici,si ma intreb oare nu-i tot acelas Dumnezeu peste tot.Cum adica nu-i curata o femeie cand naste.Din contra ,a da nastere unei vieti nu cred ca e un lucru murdar.Eu cred foarte mult in Dumnezeu ,dar dupa legile mele;si adevarat va spun ca Dumnezeu mia shimbat viata asa cum mi-am dorit-o eu.E mult de povestit,na-s avea loc pe aici.In fine!!! Pupuci la bebei!!!

sus

Denunta
dadriana

12.02.2005 7:47     citat 

Eldory cind s-a scris biblia femeile nasteau acasa. deci era corect ptr. vremea aceea, din pacate religiile uita sa se adapteze...

sus

Denunta
Elody

Copii

12.02.2005 10:21     citat 

Dariana,dar tu sti cine a scris bibiliile.Ai fost tu pe vreamea aia sa sti ce se intampla foarte fericit Cine oare a scris Bibilia?

sus

Denunta
dadriana

12.02.2005 10:43     citat 

Precis un barbat.

sus

Denunta
Elody

Copii

14.02.2005 9:19     citat 

Apropo dariana,arata si mie unde scrie despre molifta in Biblie ca sunt tare curioasa rad foarte fericit foarte fericit foarte fericit in ce verset ,ce capitol Vechiul Testament sa-u Noul Testament foarte fericit foarte fericit foarte fericit !!!!!

sus

Denunta
dadriana

14.02.2005 9:29     citat 

Chiarrrrrrrrrr?????

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: