· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?     
Elody

Copii
ELODIE: 16 ani, 4 luni
Solene-Amandine: 12 ani, 8 luni

14.02.2005 11:12     citat 

de, nu trebuie sa cistige si preotii citiva gologani rad!!!!

sus

Denunta
anablandiana

15.02.2005 12:10     citat 

----------
citat:
Mie nu mia mai citi nimeni nici o molifta.Aici in Franta e altfel,plus ca eu am iesit afara cu bebe dupa 2 saptamani.Oare preotul nu sa gindit ca femeia cind naste la matemitate iese afara sa se duca spre casa.Botezul e altfel aici,si ma intreb oare nu-i tot acelas Dumnezeu peste tot.Cum adica nu-i curata o femeie cand naste.Din contra ,a da nastere unei vieti nu cred ca e un lucru murdar.Eu cred foarte mult in Dumnezeu ,dar dupa legile mele;si adevarat va spun ca Dumnezeu mia shimbat viata asa cum mi-am dorit-o eu.E mult de povestit,na-s avea loc pe aici.In fine!!! Pupuci la bebei!!!

----------

Si eu ma intreb acelas Eloyd !Ce tie si cu preoti astia numa dupa gologani aleaga ! Dar tu cum ai stiut cum vreai sati s-e shimbe viata? Din bibilie ?Eu n-as fii stiut cum sai cer lui Dumnezeu sa fie ! In fine bine ca teai orientat bine . Si zi-ci ca in Franta e altfel? Po-ti sa iesi cu bebela dupa 2 spt afara?Aici,nu .
Pupaci!

sus

Denunta
dadriana

15.02.2005 12:37     citat 

nici la mine nu a fost probleme. M-ia facut chiar placere sa ies.

sus

Denunta
AndaF

Copii
Ciprian Andrei (Chip): 20 ani, 6 luni
John Alexander: 16 ani

15.02.2005 1:01     citat 

----------
citat:

Cine oare a scris Bibilia?

----------

----------
citat:
Precis un barbat.
----------

foarte fericit in mod sigur!!

----------
citat:
Si zi-ci ca in Franta e altfel? Po-ti sa iesi cu bebela dupa 2 spt afara?Aici,nu

----------

Cine te opreste sa iesi cu bebele afara innainte de 2 saptamani - in Romania? (in cazul in care ai un bebe, bineanteles) gura lumii? sau?
vremea? confuz

sus

Denunta
dadriana

15.02.2005 1:10     citat 

Eu nici nu indraznesc sa spun aici pe forum ca nici nu mi-am botezat fata, din cauza ca nu vreu sa traiasca dupa gura lumii, nu-mi doresc nimic mult in lumea asta ca fata mea sa-si gaseasca drumul ei in viata, si sa nu traiasca dupa lume.

sus

Denunta
Elody

Copii

15.02.2005 1:38     citat 

Fetelor ,sa va spun eu ceva.Eu sunt o persoana sensibila de felul meu.Imi place sa cred ca toti oameni sunt buni, de si stiu ca nu e asa.Cum am mai spus eu cred in Dumnezeu foarte mult dar dupa legile mele.Dumnezeu inseamna dragoste,sa fi bun cu cel de langa tine,sa_l ajuti cind au nevoie,nu sa intri in biserica sa zici(Doamne Ajuta-ma )si apoi cind iesi din biserica ;incepi sa injuri,sa il invidiezi pe x,y,ca el are mai mult si tu nu ai etc.DE ce ce ma ajuta Dumnezeu pe mine?pt ca eu cred din toata inima mea.Va spun fetelor ca sunt o femeie inplinita.Am un sot de nota zece.Un pui mic adorabil.Ma inteleg bine cu toata familia lui,am nimerit intr-o familie extraordinara.De cind sunt eu aici de 4 ani nu am vazut niceodata macar un pic de certa,sa-u altceva.Totul e plin de armonie la noi in familie.Am o viata linistita exact asa cum mi_am dorit.Asa ca molifta,asta e doar un pretext ca sa scoata bani preotii.Fetelor ,eu atit va zic,ceretetati mai bine,si o sa vedeti cite obiceiuri pt a scoate bani exista.Cit despre alte religi zambet Dumnezeu e acelas peste tot,numai ca fiecare intelege ce vrea.Asa ca nimeni niceodata nu-mi va schimba parerea.Pana acum am vazut rezultatele de la Dumnezeu,si cred incontinoare dupa legile mele.Sper ca nu va_m plictisit foarte fericit foarte fericit foarte fericit !!!!

sus

Denunta
Elody

Copii

15.02.2005 1:46     citat 

aaaaaa,cu botezul sunt deacort si eu,dar finca preotul e preot ,pe langa botez a mai inventat si o molifta ca se leaga de minune rad Acum ar trebui sa ma pedepseasca Dumnezeu ca mu mi_am facut molifta la biserica rad din contra el mai mult ma ajuta rad rad rad rad !!!!!

sus

Denunta
anablandiana

15.02.2005 10:27     citat 

----------
citat:
Cine te opreste sa iesi cu bebele afara innainte de 2 saptamani - in Romania? (in cazul in care ai un bebe, bineanteles) gura lumii? sau?
vremea? confuz
----------

Cum cine?? Molitfele _aste a ! Ce bine de Elordy cala ei e alta religi si nu ma-i trebui s-a ascult si de babele aste haboatnice care merge la biserica s-e inchina la Dumnezeu si cind iese uita pe Dumnezeu si incepe cu invidia si zinzania intre x si y si w si sta cu ochi pe tine ca pe butilie !?! Si eu insumi sint deacort ca nafara de bibilie restu e obicei prost si fiecare sa faca cu copilul cum ii spune constinta ,vorba acea :Bine fa-ci ,bine gasesti!
Acuma m-a gandeam eu ca in Franta poa s-a fie altfel,dar nu stiam zau ca e asa de bine ca-s fii plecat de mult acolo ,da poate n-ui timpu pierdut niceacum sami iau desagile.
Pupuci la bebuci! sarut

sus

Denunta
Elody

Copii

15.02.2005 2:19     citat 

anablandiana,poate ai sa rizi ,dar eu sunt botezata in stil ortodox rad dar eu cred in Dumnezeu asa cum cred eu de cuvinta.Pai hai sačti spun cum se procedeaza aici botezul.La noi cica na_i voie sa intri in biserica ,inainte de molifta.E aici din contra parinti sunt primi care vorbesc cu preotul pt botez.Nimeni nu e acceptat primii inafara de parinti.Ce soacrea mea cum la botezat pe soul meu,si muti alti.Asa sa ma scuteasca cu molifta ca nu cred nici o boaba. foarte fericit !!!

sus

Denunta
Nushi

15.02.2005 6:50     citat 

----------
anablandiana a scris:
Cum cine?? Molitfele _aste a ! Ce bine de Elordy cala ei e alta religi si nu ma-i trebui s-a ascult si de babele aste haboatnice care merge la biserica s-e inchina la Dumnezeu si cind iese uita pe Dumnezeu si incepe cu invidia si zinzania intre x si y si w si sta cu ochi pe tine ca pe butilie !?! Si eu insumi sint deacort ca nafara de bibilie restu e obicei prost si fiecare sa faca cu copilul cum ii spune constinta ,vorba acea :Bine fa-ci ,bine gasesti!
Acuma m-a gandeam eu ca in Franta poa s-a fie altfel,dar nu stiam zau ca e asa de bine ca-s fii plecat de mult acolo ,da poate n-ui timpu pierdut niceacum sami iau desagile.
Pupuci la bebuci! sarut
----------

m-ai fata mea! etsi de cooooooo-ma!
rad rad rad rad rad

sus

Denunta
dadriana

15.02.2005 8:14     citat 

anablandiane cred ca peste tot pe pamint sint babe care stiu sa birfeasca sau sa se mestece in rahatul altuia. Dar cred ca depinde de fiecare in parte cit de mult are el nevoie sa se ieie dupa ele.

sus

Denunta
AlinaC

Copii
Bianca Madalina: 16 ani, 7 luni
Bogdan Rares: 12 ani, 11 luni

15.02.2005 10:47     citat 

Mie mi-a facut molifta de 8 zile preotul acasa. Mi-a cerut sa cumpar tot felul de lucruri (paine, fructe, faina, lumanari, tamaie) pe care le-a sfintit alaturi de apa. confuz M-a surprins insa pentru ca in maternitate venise un preot pentru a face molifta mamicilor care vroiau si nu trebuia sa ai decat o cana cu apa. Insa stiati de obiceiul ca inainte de aceasta prima molifta, de 8 zile, cica nu ai voie sa umbli cu foc, sa speli, de fapt nu ai voie sa faci mai nimic decat sa te ocupi de bebe. surprins
La cea de 40 de zile am fost impreuna cu Bianca la biserica, ne-a pus patrafirul peste amandoua, dar nu am stiut ca scopul acestei din urma molifte era de a putea asista si eu la botez. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Imi pare rau ca nu am putut citi ce ati scris voi despre asta inaintea botezului, ca as fi fost si eu langa fata mea in acele momente atat de importante pentru ea.
De iesit din casa am iesit cu ea a doua zi dupa molifta de 8 zile.
sarut sarut

sus

Denunta
AndaF

Copii
Ciprian Andrei (Chip): 20 ani, 6 luni
John Alexander: 16 ani

15.02.2005 11:04     citat 

----------
citat:
Cum cine?? Molitfele _aste a ! Ce bine de Elordy cala ei e alta religi si nu ma-i trebui s-a ascult si de babele aste haboatnice care merge la biserica s-e inchina la Dumnezeu si cind iese uita pe Dumnezeu si incepe cu invidia si zinzania intre x si y si w si sta cu ochi pe tine ca pe butilie !?!

----------

ok- faci misto - mi-am dat seama acum trag cu ochiul
Mai bine mai tarziu, daecat niciodata sarut sarut

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 16 ani
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani, 2 luni

09.03.2005 8:03     citat 

Hmmm...fata mea are 2 luni jumate...m-am dus eu la biserica...cucu...ma bat la cap soacra si cumnata m-au innebunit!!!Dupa ce-am nascut cu nu stiu ce apa de lauzie sau lauzire, sa-i pun la copil batista pe fatza ca e nebotezata, sa nu vina pers care au facut lugu-lugu si laga-laga(stitzi voi chestia aia ....) foarte fericit ca face bube pe ea..n-a facut bube:D, ca dc n-o botez plange asta era pe la nici o luna...e ingeras copilul!!!Si dc pot nici nu-mi fac molifta...sa vaz cu popa cum o scot la cap:))

sus

Denunta
pisulina

Copii
Alexandru: 15 ani, 5 luni

22.03.2005 3:18     citat 

Eu am o mica problema: nasii nostrii de nunta sunt cam in varsta si nici nu prea ne vizitam. De aceea am hotarat impreuna cu dragul meu sot sa ne gasim alti nasi pt BB. Nu va inchipuiti ce scandal a facut socrela, ca suntem nerusinati, ca nu avem respect.... Noi vrem nasi de varsta noastra pt ca vor face si ei copil care va fii destul de apropiat ca varsta de al nostru si e mai bine dpmdv. Voi ce parere aveti? Cat de mult gresesc, ca eu nu cred ca fac ceva rau?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: