· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?     
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 15 ani
Paul Ravan, zis Pika: 12 ani, 8 luni

22.03.2005 3:25     citat 

Cred ca din pacate este o chestiune delicata care trebuie abordata cu delicatete...
Si eu sunt de parere ca e normal sa vreti alti nasi pt BB in condtitiile date... deasemenea se stie ochi peste cap ca trebuie sa iti intrebi mai intai nasii de cununie...
Noi am botezat un bebe si nu i-am cununat pe parinti si nu a fost nici o problema ... la botez ne-am si amuzat cu Nasa mare (nasa de cununie) si Nasa mica (eu scot limba )...
Depinde foarte mult de cum puneti voi problema ca sa nu iasa suparari...

Noi credem ca o sa ne boteze copilul fie nasii de cununie fie copii lor (sunt de-o seama cu noi)... o sa vedem...

sus

Denunta
pisulina

Copii
Alexandru: 15 ani, 3 luni

22.03.2005 3:48     citat 

Nasii de cununie au anul acesta nunta baiatului lorprin septambrie, pe urma si cumnatul meu vrea sa ii cunune ca se casatoreste prin vara. Noi le-am spus asa, mai pe ocolite, dar mai demult ca am vrea sa ne boteze altcineva copilul(nici nu eram insarcinata atunci), dar inca nu am discutat serios cu ei. Socrela a aflat din pacate intamplator, ca nu aveam de gand sa ii zic eu, ci sa il las pe Dani al meu sa se descurce cu ea nervos Din pacate ea e destul de veche in gandire, ca sa fiu delicata....Si eu cred ca diplomatia e totul.

sus

Denunta
Beatrix

Copii
Mihai Alexandru: 15 ani, 3 luni
Stefan Daniel: 13 ani, 6 luni

22.03.2005 3:49     citat 

Mda.. cam delicata situatia.. dar trebuie sa va ganditi ce e bine pt voi si pt copil.. poate ca nici nasii de cununie nu or sa vrea.. sau poate ca or sa inteleaga daca le spuneti ca bebele vostru are nasici inca de cand era micut de tot in burtica lui mami - pentru ca aveti niste prieteni dragi care v-au rugat sa ii onorati cu acest botez trag cu ochiul .
Sunt de parere ca parintii au pareri in general bune.. asta nu inseamna ca trebuie sa faci ce spun ei sau ce cred ei. Trebuie sa fie de acord parintii copilului mai intai in legatura cu botezul copilului lor.. nicidecum bunicii.. parera mea foarte fericit
Si soacra mea s-a crizat cand ne-am ales noi 2 perechi de nasi de cununie.. si tot ca noi am facut nervos

Multa bafta!

sus

Denunta
pisulina

Copii

22.03.2005 4:02     citat 

Si uite asa se schimba mentalitatile... Sper ca noi vom fi mai deschisi la schimbarile pe care le vor dorii copii nostri. socat . Stiu ca trebuie intrebati nasii prima data, dar ce ne facem daca accepta??!! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Beatrix

Copii

22.03.2005 4:11     citat 

Pai sper sa mai existe site-ul asta sau altele .. si cand vom fi "babe" sa vedem ce comentam si cum gandeam cand eram tinerele foarte fericit

Parerea mea e sa le aduci la cunostinta.. si sa le explici diplomat ca ati ales altceva..nu? socat

sus

Denunta
pisulina

Copii

22.03.2005 4:32     citat 

Da, asa vom face, dar as vrea foarte mult inainte sa fie de acord sa il cunune pe cumnatul meu, ca dupa aceea sa fiu sigura ca daca ii intreb sa ne refuze(din cauza banilor). nervos Stiu ca sunt un pic perversa, dar asa cred eu ca e mai bine pt. noi si pt copilul nostru, si fac orice ca sa ii fie bine rad ... Nu stiu daca sunt de condamnat sau nu, dar observ ca devin ca o leoaica atunci cand e vorba de copil. Cateodata ma sperii si eu de mine rad

sus

Denunta
Beatrix

Copii

22.03.2005 4:47     citat 

nervos aaa.. daca poti astepta pana cand se rezolva cu cumnatu` esti super meseriasa.. te scoti cum se poate de bine foarte fericit
Si ce? nu trebuie sa fie asa? doar e comoara ta! eu zic ca nu trebuie sa-ti faci procese de constiinta! trag cu ochiul

sus

Denunta
pisulina

Copii

22.03.2005 4:50     citat 

Pai povestea cu cumnatul se rezolva repoede, ca nasii le-au zis ca nu au fonduri decat prin septembrie, ca li se insoara baiatul si evident el e pe primul loc. Mi se pare normal... Sper t foarte fericit nervos otusi sa ii cunune si sa nu mai aiba bani pt noi...

sus

Denunta
Beatrix

Copii

22.03.2005 5:11     citat 

hehehe nervos ..pai atunci iti tin pumnii sa ramana fara bani nervos !

sus

Denunta
pisulina

Copii

22.03.2005 5:28     citat 

Iti multumesc pt urari foarte fericit ma pup toata ziua pentru ca v-am gasit si pentru ca pot sa vorbesc despre ce ma doare fara sa fiu stresanta. Acasa deja ii dau dureri de cap lui maica-mea si lui Dani. Si sunt doar in 17 saptamani...

sus

Denunta
Beatrix

Copii

22.03.2005 5:29     citat 

Sentimentul e reciproc! Te pupici si sa creasca si la tine burtica mai rpd! sarut

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani

24.03.2005 10:22     citat 

Parerea mea este sa nu faci compromisuri.

Alege un nas care sa fie intr-adevar nas adevarat copilului tau............obiceiurile mai putin conteaza.

Nasa mea de botez e sora bunicii mele...............ma vad cu ea din an in paste..............in afara ca m-a tinut in bratze la botez nu inseamna absolut nimic pentru mine.

Nasii nostrii de cununie au fost si nasii de botez ai fetei mele, sunt un pic mai mari decat noi, dar eu si sotul i-am ales.........ne intelegem bine, ne intalnim, ne vizitam, am facut iesiri impreuna si cel mai important sunt topiti dupa fina lor............ei au doi baietei si si-au dorit mult o fata............cred ca e important sa fie apropiati sufleteste..............nu sa conteze ca asa vrea soacra sau altcineva.............parerea mae, diplomatie...........dar impune-te, e copilul tau.
iar daca aleg sa nu il cunune pe cumnatul tau.............scuza-ma, dar chiar ca nu merita sa-ti fie nasi. Asta e o alta problema............si pana la urma e alegerea ta, de ce sa faci tu compromisuri si sa-ti faci probleme, cand poti sa stai linistita si sa nu te complici cu asemenea persoane.

Eu cand m-am hotarat sa ma marit...........soacra mea a zis "aaaaa, pai hai sa va cunune nu stiu ce var"................raspunsul meu a fost "Nu, nici macar nu il cunosc..............nu o sa ma cunune un necunoscut" si nu am facut asta oricat a tinut soacra-mea................am vrut sa fim apropiati sufleteste de nasii nostrii. A fost alegerea noastra.

sus

Denunta
pisulina

Copii

24.03.2005 1:31     citat 

Exact asa gandesc si eu ca e bine sa fac, dar nu prea stiu cum sa le zic nasilor ca noi vrem altii pt copil... Asta e marea buba... Si sa fiti sigure ca ma voi impune, nimeni nu imi dicteaza ce sa fac cu copilul meu. Da, ascult de sfaturi le intorc pe toate fetele, dar decizia e a mea. A, scuze, si a sotului meu foarte fericit Nu stiu cum se face dar pe el il cam uit, si ma gandesc doar la fata (sper) si la mine. Ups! nervos

sus

Denunta
Beatrix

Copii

24.03.2005 1:39     citat 

Vreti o faza mai tare?! Ce incerca bunica mea si soacra-mea cat de cat sa ma determine sa pun nume copilului dupa nasi.. ete ce sa zic! Alta problema acum! Dar ce? E copilul lor? Ce-mi zic ele: "mama, asa se face.." Au ramas cu gura cascata cand le-am spus ca NU.. e copilul meu si al sotului meu.. ii punem un nume care ne place noua.. nu ca asa se face sau ca nu le place lor!

sus

Denunta
pisulina

Copii

24.03.2005 2:31     citat 

Pe fosta lui barbate-miu o cheama Claudia. nervos iar pe baiatul nasilor (cei care ne-au cununat) il cheama cum altfel decat.... Claudiu!! nervos E, cum sa ii pun eu numele fetei mele Claudia??! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: