· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?     
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani

24.03.2005 7:50     citat 

----------
Beatrix a scris:
Vreti o faza mai tare?! Ce incerca bunica mea si soacra-mea cat de cat sa ma determine sa pun nume copilului dupa nasi.. ete ce sa zic! Alta problema acum! Dar ce? E copilul lor? Ce-mi zic ele: "mama, asa se face.." Au ramas cu gura cascata cand le-am spus ca NU.. e copilul meu si al sotului meu.. ii punem un nume care ne place noua.. nu ca asa se face sau ca nu le place lor!
----------

Bravoooooooooooooooooooooooooooooooo

sus

Denunta
marypoppins_2

25.03.2005 1:19     citat 

Am si eu cateva opinii.
Prima, referitoare la credinta in Dumnezeu. Elody, spuneai ca tu crezi in Dumnezeu in legea ta si ca El te-a ajutat intotdeauna in viata si ca te vegheaza... ceva de genul asta. Asta inseamna ca cei mai putini favorizati, nu sunt vegheati de Dumnezeu? Mira-m-as! Parerea mea, umila, este ca toti avem un Dumnezeu, este in fiecare si langa fiecare, iar "norocul si-l mai face si omul" trag cu ochiul
Cand dam de necaz, il invocam pe Dumnezeu si-L intrebam acuzativ "De ce?". Cum vine asta?
Nu fac nici o acuzatie si sper sa nu se iste iarasi vreun "scandal", dar mi-am spus si eu parerea.
A doua ar fi referitoare la alegerea nasilor. Sfatul meu este sa cantariti bine cand ii alegeti. Eu am avut de tras. Poate n-o sa ma credeti, dar ajunsesem sa stau dupa c... nasilor, cand fac ei rost de bani sa-mi boteze fata. trist Daca ma luam dupa ei... nici acum nu era botezata. Asa ca, am pus piciorul in prag si le-am spus ca daca nu se hotarasc mai repede, aleg pe altii.
Culmea culmilor, imi sunt unchi si matusa ochi peste cap si cand au aflat ca sunt insarcinata, topaiau de bucurie ca o sa aiba un finut sau o finuta.
Ulterior, mi-am auzit vorbe cum ca le-am bagat sula-n coaste zambet ... ma scuzati de expresie. Sa nu-ti vina sa-i iei la bataie?
Asa ca, sa nu ma mai lungesc, cantariti foarte bine aceasta alegere.
Sanatate multa si pupici.
sarut
p.s. Sa nu mai comentez ca de cate ori au venit la fata, sau pur si simplu in vizita la noi, nu au venit macar cu un pachet de biscuiti pt. Selena (costa 7.000 lei) socat
p.p.s. foarte fericit Nu vreau sa par nici rea si nici absurda, dar daca v-as povesti ce lucruri i-au luat pt. botez... plang sau sunt foarte trist . Nici macar nu le-am folosit. Asta e, fac orice pt. bebe al meu.

Si... daca am suparat pe cineva, sa ma scuze. trag cu ochiul

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 15 ani, 7 luni

25.03.2005 4:07     citat 

in legatura cu nasii, noi am ales altii pt. copil desi nasii de cununie sunt de-o seama cu noi. nu s-au suparat cand le-am spus de optiunea noastra. ba dimpotriva. la fel s-a intamplat si la ei cu fetita lor. deci cred ca e mai bine ca parintii sa hotarasca ce e mai bine pt. bb lor. (e pt. prima oara cand scriu abia m-am inregistrat. si-mi pare f. bine.) sarut
sarut

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 18 ani, 11 luni
Mara : 16 ani, 3 luni
Calin: 8 ani, 2 luni

25.03.2005 4:42     citat 

pisulina, nu mai bine prezinti tu viitoarea nasa familiei, si ii pui in fata faptului implinit? Vor face mutre cu siguranta, dar asa te scutesc de insistente si situatii penibile in care tu va trebui sa dai explicatii si sa te justifici.
Spui ca nasii sint niste foarte buni prieteni, aveti multe lucruri in comun, sint apropiati de copil, si v-ati hotarat ca ei sa va boteze puiutul.

Daca sinteti in relatii bune cu nasii de cununie, le puteti spune deschis ce ati hotarat, si ei vor intelege.

sus

Denunta
pisulina

Copii
Alexandru: 15 ani, 3 luni

25.03.2005 5:11     citat 

cred ca exact asa voi face!Va multumesc mult pt sfaturi si sunt sigura ca totul va fi bine.
Pupici sarut

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 5 luni
D: 13 ani, 5 luni

25.03.2005 5:38     citat 

Din nou ne lovim de nume! De cate ori port discutia asta cu o prietena de a mea (italianca) de atatea ori imi sar mustarul! nervos Eu sunt de parere ca parintii trebuie sa aleaga numele si cu asta basta! Ce atata treaba! Eu pur si simplu nu pot sa inteleg cum pot unii sa pretinda sa pun finutilor nume alese de ei si, mai rau, numele lor. Eu spun ca este o onoare in sine a boteza un copil si fara alte pretentii. Apoi sa ii vegheze pasii in viata alaturi de parinti, nu fala data de faptul ca:"Noi am ales numele...asa-i ca-i orginal etc." Daca o sa am vreoadata ocazia sa botez eu o sa fiu cea mai fericita pentru onoarea care mi se acorda. Punct!

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 15 ani, 3 luni

29.03.2005 10:22     citat 

din ce am ati scris voi aici , ma supara cel mai tare povestile de botez, si cica ai fi murdara dupa ce nasti si nu ai voie sa iesi din casa...auzi.....40 de zile si apoi sa nu stai la botezul copilului.....eu m-as certa si cu popa, ce treaba mai e si asta din vechiul testament inca.....ca femeile dupa ce nasc sunt murdare ...apoi asta a mers pe vremea cind umblau evreii dupa tara si erau amenintati de boli si alte nespalari. (doar Dumnezeu ne-a lasat pe pamant sa dam viata, si dupa aia santem murdare?...nu si nu)
da acum sa avem pardon....avem tot ce ne trebuie sa ne ingrijim.
mi-am spus si eu of-ul jenat

sus

Denunta
Loreena

Copii

29.03.2005 10:26     citat 

Citeste Codul lui davincii.....

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 15 ani, 3 luni

29.03.2005 11:03     citat 

L-am citit zambet , si apoi m-am documentat cit am putut pe aceeasi tema. cool

sus

Denunta
pisulina

Copii

18.04.2005 10:02     citat 

Am o bomba pentru voi: dragul meu socru a zis ca el nu vine la botez daca nu ii luam ca nasi pe cei care ne-au cununat.... Ca il facem de ras in toata familia si ca el nu vrea sa mai auda de noi daca nu facem ca el... Din pacate nu vreau sa se ajunga la aceste lucruri si tot din pacate vom face asa cum vor ei... Prietenii pe care ii vroiam nasi sper sa nu se supere, sper sa fie mai maturi decat socrii mei care vad ca tin mai mult la traditii decat la dorintele propriilor copii, si asta e... E clar ca pe socrii i-am scos de la inima pentru ca ne-au fortat mana in asa hal...
Va pup si va multumesc pt sfaturi! Nastere usoara!

sus

Denunta
Loreena

Copii

18.04.2005 10:40     citat 

Urat din partea socrului si foarte egoist gestul sau trist

sus

Denunta
Onush

18.04.2005 10:45     citat 

----------
pisulina a scris:
Din pacate nu vreau sa se ajunga la aceste lucruri si tot din pacate vom face asa cum vor ei... Prietenii pe care ii vroiam nasi sper sa nu se supere, sper sa fie mai maturi decat socrii mei care vad ca tin mai mult la traditii decat la dorintele propriilor copii, si asta e
----------

Daca tu crezi ca prietenii vostri vor fi apropiati de copil, pune 2 cupluri de nasi si in timp se vor cerne cei cu adevarat apropiati de voi trag cu ochiul

sus

Denunta
Loreena

Copii

18.04.2005 11:04     citat 

Buna idee, unul tine bebele si altul tine lumanarea..........cate un reprezentant de la fiecare pereche de nasi..........ce zici?

sus

Denunta
Onush

18.04.2005 12:48     citat 

Cand sunt mai multe cupluri de nasi se face cate o lumanare pentru fiecare cuplu sau daca e un singur cuplu insa nasii sunt necununati cate una pentru fiecare dintre ei ... cel putin asa stiu eu prostit dar asta se poate afla la biserica la care botezati

sus

Denunta
pisulina

Copii

18.04.2005 3:21     citat 

Nici nu mai stiu ce sa fac... imi e asa o scarba de tot...Sunt intr-o stare tare proasta, cred ca intru intr-o depresie, ca simt ca nu mai pot sa lupt si ca e cel mai usor sa renunt...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: