· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > lista medicamentelor gratuite?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor lista medicamentelor gratuite?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
gentiane

25.01.2005 10:33     citat 

rad
Hai ca-s culmea astia frate!
Nu-s tot vitamine? prostit

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

25.01.2005 10:57     citat 

Materna intra in categoria medicamentelor iar Prenatale in cea a suplimentelor nutritive. Medicul poate elibera gratuit doar medicamente.
Intrati la www.casdj.ro/download. htm si descarcati nomenclatorul de medicamente. Toate medicamentele ce apar acolo se elibereaza gratuit pentru gravide si lehuze.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 6 luni
MICA: 11 ani, 3 luni

01.02.2005 5:19     citat 

din pacate eu am pierdut sarcina de curand, dar oricum... pe vremea cand eram insarcinata am fost la medica de familie si nu mi-a putut da nimic gratuit pentru ca salariul meu depaseste 3.100.000 cat zice casa opsnaj ca trebuie sa fie limita maxima pana la care gravidele pot obtine medicatie gratuita. mi-a dat doar compensat 50% pt gravibinon, duphaston si no spa. materna (pe care ar fi trebuit sa-l iau din luna a 5a de sarcina) am intzeles ca se dadea gratuit.

e bine de stiut ce medicamente se ofera gratuit pentru ca intentionez cat de curand sa revin pe lista gravidoaselor. de fapt imi doresc enorm lucrul asta!

sanatate si virtute!

sus

Denunta
Cibardela

Copii
Mark: 17 ani

07.03.2005 3:30     citat 

Mai stie cineva care sint noutatile pe plan national in ceea ce priveste medicamentele gratuite?
Am inteles ca nu se mai elibereaza nimic gratuit si nici compensat... prostit

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

07.03.2005 5:30     citat 

Cibardela, ultimile noutati - legislative- le-am postat in urma cu cateva zile pe "lista gravidoaselor". Cat despre faptul ca se elibereaza sau nu medicamente gratuite in momentul de fata aceasta problema nu tine atat de guvernare cat de decizia farmaciilor. Ai incercat la marile lanturi de farmacii? Din ce am urmarit la jurnalele de stiri urma sa se deblocheze niste bani astfel incat farmaciile sa nu intrerupa eliberarea medicamentelor.

sus

Denunta
crisa72

am nascut deja!

08.03.2005 7:32     citat 

Draga Dale112,

Sunt Cristina, tot din Buzau, Si eu iau Duphaston, de vreo 1.5 luni insa toate cumparate.
Nici nu am avut idee ca se pot lua gratuit.
Cit despre farmacii in care sa gasesc asa ceva, nu mai sper de mult ca am vreo sansa.
Am inceput deja sa ma gindesc ca Bucurestiul este singura posibilitate.
Spune-mi si mie te rog la ce farmacie l-ai gasit , pt ca si eu sunt in 3 luni jumatate?!?
Iar pentru voi celelalte fete, va rog sa imi dati si mie de stire dspre CLEXANE, un anticoagulant prescris pentru trombofilie . In Buzau, pare ca nu exista farmacist sa fi auzit de asa ceva. In principiu, ar trebui sa se poata obtine si asta gratuit, pentgru ca cel putin declarativ, dna dr. Uscatescu de la Fundeni mi-a spus ca ar costa 3/4 sute mii lei, or trebuie sa fac o astfel de injectie zilnic toata sarina si perioada de lauzie.
Va multumesc si astept mesajele voastre.

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

08.03.2005 8:59     citat 

Crisa, in primul rand Clexane poti obtine pe reteta gratuita, la fel si Duphaston. In al 2-lea rand mi se pare dovada de incompetenta crasa din partea farmacistelor sa nu fi auzit de acest medicament in conditiile in care se utilizeaza de ani de zile in Romania.
Nu stiu ce concentratie ti-a fost prescrisa asa ca nu am putut verifica decat la modul general - se gaseste la farmaciile sensiblu. Intra pe site-ul lor si gasesti mai multe detalii(farmaciile unde se gaseste concentratia de care ai tu nevoie). Sper sa ai sensiblu la tine in oras. Daca nu, intreaba daca cele din Bucuresti iti pot elibera medicamente in conditiile in care reteta a prescris-o un medic din Buzau. A, mai e o varianta - doamna doctor de la Fundeni nu-ti poate prescrie reteta?.

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 16 ani, 10 luni

09.03.2005 3:54     citat 

ce gratuit rad rad rad rad rad

Se da gratuit doar celor bolnavi psihic... vorbele unei farmaciste.

Deci gravidoaselor nu mai asteptati degeaba. scot limba scot limba scot limba scot limba

Sarcini usoare !

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

09.03.2005 5:12     citat 

Dale, te rog, nu le speria pe fete, gravidele chiar au dreptul la gratuitate. Ca farmaciile nu elibereaza reteta pentru ca nu au primit banii de la Casa de asigurari care nu are banii pentru ca... si pot continua lantul slabiciunilor e cu totul alta poveste. Dar d.p.d.v. legal gravidele au dreptul la medicamente gratuite.
Ma gandesc la Crisa care ar trebui sa dea milioane pe medicamente, trebuie gasita o solutie atata vreme cat are acest drept.
Din pacate in urma cu juma' de ora am vazut anuntul de la Realitatea tv cum ca in Buzau nici o farmacie nu mai elibereaza retete. Dar eu sper sa se rezolve in curand, in fiecare an se intampla la fel si dupa 1-2 saptamani situatia revine la normal.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

09.03.2005 5:13     citat 

surprins Nu au auzit de Clexane??? Mai incearca la farmaciile mari, nu se poate chiar sa nu fie nici o farmacie asa de in urma! Sau du-te cu reteta si fa comanda, in 3-4 zile ar trebui sa ti-o onoreze, intr-adevar e scumpa de te usuca!

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 16 ani, 10 luni

10.03.2005 11:20     citat 

Cristina, nu le sperii pe fete si eu luna trecuta mi-am luat tratamentul gratuit si mi se pare normal, dar m-am enervat rau de tot cand am fost la farmacie si farmacista pe un ton foarte..... foarte fericit sa nu spun cum mi-a inchis gura cu "nu dam decat la cei bolnavi psihic". Este strigator la cer deoarece in fiecare luna platim o gramada de bani la CAS si degeaba confuz . Medicamente gratuite nu luam si de dat spaga nu mai spun. Am vrut sa-mi siau medicamentele compensate, dar.... la gravide se dau numai gratuit. (tratamentul). rad

Sarcini usoare !

sus

Denunta
Berea

10.03.2005 11:28     citat 

Mai fetelor, mie imi vine sa urlu cand va aud ca nu sunt de acord farmacistele, sau doctorii sa va dea retete gratuite. Nu compensate, gratuite. ca la stea avem dreptul. Eu una as face un scandal de as aduce toate televiziunile pe capul respectivilor. Pai este strigator la cer!!!!!!!! E dreptul nostru!
Na ca m-am enervat de numa' !

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

10.03.2005 12:18     citat 

Dale, te inteleg foarte bine, in dimineata asta am dat o gramada de telefoane pentru a afla de vreo farmacie care mai elibereaza retete gratuite. Noroc ca e valabila 30 de zile reteta.
Berea, stii unde ar trebui duse televiziunile: la minister si la casa de asigurari. Legislatia medicala la zi este publicata doar in Monitorul Oficial iar pe net cauti cu zilele pana gasesti pe la vreo casa da asigurari judeteana ceea ce-ti trebuie. Iar medicii nu primesc nici o informare despre modificarile legislative. Doamnele de la relatii cu publicul de la cas sunt invatate sa raspunda "NU" la orice ar fi in favoarea noastra. Mie mi-au trebuit vreo 2 luni , zeci de telefoane si nervi pana am gasit pe cineva amabil si care mi-a dat reperele legislative.
Chiar am o rugaminte la administratori: daca se poate sa lase undeva pe prima pagina un "lipicios" cu postul meu despre legislatie. Asa, cand mergeti la medicii de familie, sunteti documentate si nu va mai pot refuza drepturile.

sus

Denunta
Berea

10.03.2005 12:37     citat 

Eu nu am avut aceasta problema. De a mi se refuza un medicament. Ma rog reteta pentru el. Cred ca as fi sarit in sus. S-a mai intamplat o data ca imi trebuia Panadol pentru Roby si si-a cerut doctorita scuze de zeci de ori ca si-a depasit planul si nu mai poate da. Era toamna, multi copii bolnaviori, hai ca am inteles ca nu era chiar asa de scump. Dar sa se mai fi intamplat o data cred ca faceam scandal. Inb schimb stiu ca fondurile alocate pentru gravide sunt mari. Sau nu chiar mari, dar sunt putine gravide pe cap de doctor. Si e traba lor sa stie ce si cum. Docftorita mea mi-a dat reteta gratuita chiar si pentru acid folic, nestiind ca din luna respectiva nu se mai dadea gratuit. Dar nu a facut mofturi. In plus primesc reteta gratuita si de la gyn daca vreau. Banuiesc ca am vut noroc la doctori.

sus

Denunta
Beatrix

Copii
Mihai Alexandru: 16 ani, 9 luni
Stefan Daniel: 15 ani

10.03.2005 5:30     citat 

Buna fetelor.. in tara asta toate sunt aiurea.. initial am luat utrogestanul compensat, luna urmatoare gratuit.. apoi cand mi-a spus dr. ginecolog sa incep sa iau materna cu seleniu si tardyferon fol mi-a spus dr. de familie nu se mai dau medicamente gratuite decat la gravidele fara venituri sau cele cu salariul minim pe economie. Enervata rau de tot l-am rugat pe sotul meu sa sune la cnas.. acolo o tanti i-a spus ca nu se mai dau decat in conditiile de mai sus.. apoi sun eu iara pt ca vroiam sa stiu daca le pot lua macar compensat.. si acolo, o alta tanti imi spune ca trebuie sa mi le dea gratuit.. am simtit ca innebunesc! prostit nu stiam ce sa mai cred! A sunat si sotul meu pt confirmare si i-a spus la fel: toate gravidele pot lua medicamentele GRATUIT! .. conform normelor din 2005.. si printre altele acea tanti era sefa de control a cabinetelor dr-lor de familie.. si ne-a spus sa facem reclamatie daca luna viitoare nu primesc treanscrierea gratuita! Eu zic ca trebuie sa procedam asa, daca nu ne primim drepturile! Succese.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: