· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > hidrocefalie- infectie de shunt
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor hidrocefalie- infectie de shunt     
marimalutan

Copii
sonia alexandra: 13 ani, 1 luna

28.11.2008 4:17   hidrocefalie- infectie de shunt  citat 

Fetita mea a facut infectie de shunt. Acest lucru a facut sa piarda mult din achizitiile pe care le avea.
A mai trecut cineva prin asa ceva?

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

07.12.2008 10:36     citat 

buna si fetita mea afacut infectie si a trebuit 3 operati dar am pierdut tot din ce am achizitionat
fetita mea a facut infectia la 5 luni si acum avem 9 ani dar nu am mai recuperat mult de atunci sa dea domnul sa va reveniti repede

sus

Denunta
marimalutan

Copii

07.12.2008 3:04     citat 

nyco-oana, cine ti-a operat fetita?
Fetita mea a fost operata de Dr. Stan

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

07.12.2008 3:10   infectie de sunt  citat 

buna ,fetita mea a fost operata de dr .Florian are 12 operati facute de el ,2 in ungaria si 3 de dr .Stan el numai ne-a desfundat suntul ca ni se tot infunda si mi se pare un medic foarte bun pe langa florian ,noi am facut infectia din cauza lui caci ne-a lasat un fir nescos ,sifectia mai poate aparea si cand corpul nu il suporta

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

07.01.2009 7:52   infectie de sunt  citat 

buna ,nu ai mai scris nimic de etita cum este acum ?

sus

Denunta
marimalutan

Copii

21.03.2009 1:29     citat 

buna.
nu am mai scris nimic de Sonia pentru ca din ianuarie pana acum am fost tot in spital.
Am scapat de infectia de shunt fara sa-i puna dren extern. Din pacate s-a infundat shuntul si in ianuarie a fost operata. Nici n-am venit bine acasa si iar s-a simtit rau si a trebuit sa fie iar operata ca iar i s-a infundat shuntul. Am avut ghinionul sa raceasca si a trebuit amanata putin operatia. Dupa operatie nu a mai vrut sa manance de loc. I-au pus sonda de care din fericire am scapat dupa vreo saptamana ca a inceput sa manance. Ne-am intors din spital abia luni 16 martie si martea viitoare (24 mart) mergem la Zalau la recuperare.
Sonia e mai bine acum, mananca bine, e mai vesela dar tot nu-si tine capul. A inceput sa gangureasca mai mult. Spune mama si chiar imita unele sunete.
Infectia i-a afectat si vederea. In ce masura nu stim. Se pare ca nu prea vede mai ales de aproape.
Voi cum sunteti?

sus

Denunta
babette

21.03.2009 11:41   infectie de shunt  citat 

marimalutan,
Deci ne vedem marti la Zalau!
Noi venim cu Vladut.
Numai bine

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

22.03.2009 12:41   infectie de sunt  citat 

salut ,scuze ca nu am mai scris dar nu am prea avut timp ,noi nu suntem foarte bine ,oana a facut luxatie de sold la un picior si o doare foarte rau ,cu suntul nu am mai avut probleme ,dar o sa trebuiasca sa mergem la un control la dr.STAN ,sa vedem cum ii drenul din burtica caci am crescut mult de cand il avem ,(dela 2 ani il are si acum avem 9 ani),noi facem recuperare aici in cluj la centrul e pe str. aviator badescu ,voi nu veniti acolo?mergem de 2 ori pe sapt si facem mai multe proceduri (kineto,logopedie,educational,masaj,impachetari cu parafina,acum se deschide si bazinul)daca vrei poti sa vii si tu cu fetita
mai scrie-mi sa stiu ce mai faceti
iti doresc sa ai recuperare buna la Zalau

sus

Denunta
marimalutan

Copii

24.03.2009 8:55     citat 

nyco-oana, voi ati fost si in Franta cu fetita?

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

24.03.2009 8:58   infectie de sunt  citat 

nu nu am fost in franta ,numai in ungaria ,cand avea 2 ani a fost o echipa din franta ,germania la cluj si dr.stan ne-a propus ptr operatie ,si ei ne-au spus ca nu se mai poate face nimic ptr ea ,caci tot cea ce sa putut face sa facut

sus

Denunta
tativiorel

Copii
darius

02.07.2009 9:50     citat 

buna mamici.sant viorel taticul lui darius care duminica are 7 ani.santem an spital di 17 dec.dupa multe interventii,13 la nr,ieri a facut-o pe ultima:schimbare de shunt.va rog spuneti-mi si mie de ce se ajunge sa nu functioneze shuntul?nu se poate face nimic an privinta asta?pana sa descopere ca shuntul nu functioneaza au trecut 3 saptamani de chin ,saptamani an care vedeam an fiecare zi cum darius sta tot mai rau.acum parca se vede un pic de ameliorare.ce urmeaza de acum?si de ce trebuie sa sufere puisorii nostri atat de mult?

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

04.07.2009 10:47   infectie de sunt  citat 

buna ,am citit despre voi si stiu cat ii de greu sa treci prin atatea interventi noi avem 17 si mai urmeaza cel putin una ptr prelungire sunt in burtica
de ce se tot infunda suntul ? noi am primit un raspuns in ungaria -nu il suporta corpul sau se infunda cu tesuturi (la fetita mea din cauza ca a facut infectie la 5 luni )va doresc multa sanatate si domnul sa va aiba in grija

sus

Denunta
tativiorel

Copii
darius

04.07.2009 8:06     citat 

acum urmeaza pt noi alt examen.de 5 saptamani darius face antibiotice forte pt incapsularea unui abces care sa format pe encefal an locul unde an ianuarie era un hematom.la rmn-ul de miercuri au vazut ca antibioticele nu au avut efect si luni trebuie sa se antalneasca neurochirurgii cu infectiologii.dupa cate am anteles ,neurochirurgii nu prea vor sa faca interventie pt abces.speram sa le dea dumnezeu un gand bun pana luni pt ca nu se poate sa ne lase asa sa ne antoarcem an tara.multa sanatate la toti copii.

sus

Denunta
Andrushka_b

11.07.2009 12:43     citat 

In data de
25 iulie 2009,
ARSBH (Asociatia Romana Spina Bifida si Hidrocefalie), http://www.arsbh.ro/

organizeaza o activitate pentru prezentarea sistemelor de drenaj produse de firma Miethke, din Germania (pe care ARSBH le doneaza copiilor care au nevoie de un shunt - n.a.). Prezentarea acestor dispozitive medicale va fi realizata de domnul Roland Schulz, reprezentantul firmei Miethke.

Cu ocazia acestei intalniri, ARSBH va lansa oficial
cartea "COPILUL DUMNEAVOASTRA SI HIDROCEFALIA - UN GHID PRACTIC PENTRU FAMILII".
Aceasta carte este destinata copiilor bolnavi de hidrocefalie, parintilor acestora, personalului medical din intitutiile de sanatate si din institutiile de ocrotiri socilale, membrilor ARSBH care, prin activitatea lor profesionala, contribuie la ameliorarea starii de sanatate a copiilor bolnavi de spina bifida si hidrocefalie. Cartea se va distribui gratuit.

Activitatea se va desfasura in Hotelul "Gloden Tulip Times"****, situat in B-dul Decebal, Nr.19, Sector 3, dupa urmatorul program:
09.00 - 09.10 - deschiderea activitatii;
09.10 - 11.00 - prezentarea sistemelor de drenaj Miethke;
11.00 - 11.30 - pauza de cafea;
11.30 - 12.30 - dezbateri, intrebari si raspunsuri;
12.30 - 13.00 - lansarea cartii "Copilul dumneavoastra si hidrocefalia - Un ghid practic pentru familii"
13.00 - 15.00- masa de pranz.

Comentariu personal:

Se pare ca aceasta carte contine etapele de dezvoltarea a copilului, pe tipuri de aptitudini, si face recomandarile necesare pt a stimula copilul la fiecare din ele, mentioneaza problemele medicale, psihologice etc. cu care se confrunta copii si parintii acestora in diferite etape ale vietii, pana la varsta adulta, si multe altele.
Am auzit ca este foarte utila chiar si pentru parintii copiilor sanatosi.

Probabil ca mai multe vom afla dupa lansarea cartii.

- Atitudinea naste altitudinea! -

sus

Denunta
tativiorel

Copii
darius

11.07.2009 12:49     citat 

multumesc frumos pt ajutor,dar eu sant an spital la roma an italia cu copilul.ar exista o posibilitate sa intru si eu an posesia cartii'?am mare mare nevoie de acest ajutor.lumi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: