· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > sterilizarea biberoanelor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor sterilizarea biberoanelor     
loredush

09.01.2005 12:06   sterilizarea biberoanelor  citat 

salut!
voi ce metoda de sterilizare a biberoanelor si suzetelor folositi?
eu am solutie de sterilizare la rece ,dar dupa sterilizare suzetele raman cu un miros parfumat,iar pe prospect scrie ca nu necesita clatire. nu cred ca e ok.
am mai incercat sa le fierb dar se depune calcar pe ele.

sus

Denunta
Onush

09.01.2005 2:28     citat 

Si eu tot cu solutie de sterilizat la rece le sterilizez. Este pafumata intr-adevar dar am gustat si nu mi s-a parut ca ar avea gust. prostit
Pentru Ruxandra le fierbeam si am stricat cu succes biberoane, tetine si mai ales jucarii jenat Eu sunt multumita de solutia de sterilzat...
Avand in vedere ca alaptez, ca dupa 6 luni oricum raresc sterilizatul suzetelor si al accesoriilor ...mi se pare o investitie nejustificata sa cumpar un sterilizator electric.Parerea mea! zambet

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 16 ani, 9 luni
Andrei Serban: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

09.01.2005 5:46     citat 

Tot solutie de sterilizat la rece am folosit. Nu numai ca e parfumata, si mie mi se parea ca lasa un gust ciudatel. Insa am lasat asa pana pe la 4 luni si apoi am inceput sa le clatesc cu apa fierbinte, o singura data.

Oricum, biberoanele trebuie uscate foarte bine dupa sterlizare. Orice picatura de apa lasa gustul respectiv.

sus

Denunta
DeniseB

Copii
Eugen: 17 ani, 6 luni
Ana: 20 ani, 6 luni

09.01.2005 6:04     citat 

Foloseste sterilizator de biberoane electric clasic, prin vapori - la cald, fara nici o solutie de sterilizat ! poti steriliza pana la 8 biberoane in 15 minute ! daca bebe e mancacios.... zambet

sus

Denunta
loredush

10.01.2005 11:06     citat 

multumesc de raspunsuri.
sunt scumpe sterilizatorele electrice?

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 5 luni
D: 13 ani, 4 luni

10.01.2005 11:26     citat 

Loredush, eu l-am primit cadou cand s-a nascut Elektra si pot numara pe degete de cate ori l-am folosit...sunt si eu de acord cu Onush ca nu merita sa dai banii...e adevarat ca eu alaptat exclusiv la san si nu pot spune ca am avut nevoie cu adevarat...Aici, in Germania unul de la Chicco costa 95 de euro..nu stiu cum sunt preturile in Ro sau unde te afli tu!

sus

Denunta
Onush

10.01.2005 12:13     citat 

loredush, uite aici:
http://magazin.parinti.com/advanced_sea...erilizator

sus

Denunta
loredush

10.01.2005 1:47     citat 

cred ca voi ramane totusi la solutia de sterilizat la rece

sus

Denunta
eapopescu

10.01.2005 7:12     citat 

la inceput, in primele cateva luni, le clateam ca apa calda si apoi le lasam in apa clocotita cateva minute (nu le fierbeam) ... nu mi s-au stricat. dupa cateva luni e ok sa le speli cu detergent de vase si sa le clatesti foarte bine ... eventual le treci si prin apa clocotita, fara sa le fierbi. si probabil e ok sa folosesti detergentul de vase de la inceput ... eu am zis sa nu folosesc nimic chimical in primele luni.
a propos de calcar depus, depinde de oala in care le fierbi; am observat si eu asta la una dintre oale dar la cea de tefal a fost totul ok.

sus

Denunta
loredush

11.01.2005 12:00     citat 

mersi!
voi incerca si eu metoda ta eapopescu

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 6 luni
Casian Radu: 10 ani, 10 luni

11.01.2005 4:38     citat 

Eu am folosit metoda calasica de sterilizare: fierbeam biberoanele si tetinele. Dupa 6 luni nu ii mai fierb asa de des biberoanele si tetinele,dar le spal bine bine cu apa fierbinte si detergent de vase.

sus

Denunta
Rose

Copii
Rares Andrei Alexandru: 17 ani, 5 luni

12.01.2005 11:24     citat 

Noi am folosit in primele 2 zile de la venirea acasa de la maternitate sterilizarea clasica: le fierbeam; insa cand am ajuns la concluzia ca nu v-a accepta sanul si ca va manca din biberon, dar si cand am constatat ca se depune calcar pe biberoane (care erau din sticla) am recurs la a achizitiona un sterilizator pt microunde pe care il folosim si acum cu succes. In concedii sau cand am mai plecat cu Rares am folosit si eu sterilizarea la rece.

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 16 ani

20.01.2005 11:18     citat 

Eu tot solutie de sterlizat folosesc! Si am gustat din ea si nu are gust (sau asa mi s-a parut mie). Stai linistita ca nu pateste nimik! Trebuie doar sa le lasi bine sa se usuce. Oricum este mai buna decat fierberea! Apa de la robinet are prea mult calcar si poate ramane pe biberon!

sus

Denunta
elenash

Copii
PATRIK: 16 ani, 8 luni

22.01.2005 3:48     citat 

sterilizator marca avent naturaly costa aici 200 de coroane daneze, adica un milion de lei. este exceptional, se foloseste in cuptorul cu microunde, si sticlele sau suzetele sunt sterilizate in 4 minute, prin vapori de apa. si eu am fiert sticlele la inceput si deveneau albe de calcar. sper sa se gaseasca si in ro.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 8 luni

14.01.2010 5:14     citat 

eu biberoanele le spal cu detergent f bine si tetinele la fel si le fierb .la mine nu s-a depus calcar si nici nu s-au stricat pana acum.cand apa fierbe nu le tin mai mult de 1 min

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: