· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Din cati bani se poate trai?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Din cati bani se poate trai?     
Cora

12.06.2002 8:20   Din cati bani se poate trai?  citat 

...depinde de tara in care traiesti si bineinteles de resursele financiare pe care le ai.
Daca nu esti zgircit inascut, atunci cu cit ai mai multi bani, cu atit cheltuielile tale vor fi mai mari. Asta cred ca o stim cu totii.

Dar va pot spune ca desi eu nu-s foarte cumpatata, iar sotul meu e olecuta mai \"strins la punga\", in aproape 7 ani de casnicie am incercat sa nu ne facem datorii pe care stiam ca nu le putem plati. Cred ca asta-i foarte important, sa fii constient de cit te \"tine plapuma\".
De la inceput am impartit banii pe categorii, cu hirtiute si plicuri: intretinere sau chirie, curent, telefon, cablu, mincare si alte cheltuieli. In RO ii tineam asa, aici ii tinem pe hirtie, ca banii is doar in banca. foarte fericit

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

14.06.2002 1:19     citat 

Eu si Adi avem un principiu pe care nu l-am incalcat niciodata: nu ne imprumutam! Indiferent de cat de greu ne-ar fi. E drept ca mai facem exceptii de la regula cand ramanem chiar pe zero, dar atunci apelam la mama.
Culmea e ca, de cand am nascut, am observat un fenomen cel putin ciudat: desi avem mult mai putini bani decat inainte (eu primeam bani "la negru" pe langa salariu - o practica foarte raspandita in Romania din cauza taxelor - bani care s-au taiat de cand stau acasa), reusim sa punem bani deoparte la fiecare salariu! Cred ca aparitia piticutei ne-a facut mai responsabili!

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

17.07.2002 2:18     citat 

as fi curioasa de parerea voastra, oare de cat banet ai nevoie sa duci o viata decenta in romania, sa zicem 2 adulti cu 1, 2 sau 3 copii? as vrea niste sume exacte. sa zicem ca ne referim la preturile din luna iulie 2002, fara adaosurile de iarna pentru caldura.
am citit un interviu cu autorii cartii "Raport despre saracia copiilor din Ungaria si Romania" (2000) unde se pune intrebarea cand un copil se poate numi sarac?
voi ce credeti?[Modificat la data: 1/8/2002 mamaluieric]

sus

Denunta
Roxane

Copii
Carla Alexandra: 22 ani, 6 luni

08.08.2002 2:20     citat 

...din pacate noi traim in Romania si apropo de cati bani ai nevoie aici pentru a trai decent, va pot spune ca eu si sotul meu castigam cam 12 mil. pe luna, bani din care traim 3 persoane si platim si darile catre stat.
Sincera sa fiu, nu pot spune ca ne ajunge dar incercam sa ne descurcam.

sus

Denunta
dysimi

Copii
Anca: 19 ani, 8 luni
Tudor: 17 ani, 1 luna

20.08.2002 11:56     citat 

La noi in casa ar trebui sa intre in jur de 30 de milioane, dar intra doar vreo 19. Pentru ca avem o oarecare "disponibilitaet" financiara, ne-am apucat sa facem tot felul de investitii: casa mai mare, la anul vrem o masina..si tot asa. Astfel incat facem imprumuturi pe termen scurt care ne "jecmanesc", in schimb platim mai putina dobanda. Astfel incat, daca iei 6 salarii inainte de la firma (deci ramai 1 an cu salariul la jumatate), poti sa traiesti bine, multumitor, si-n timp de 1 an ai si casa achitata. Apoi ne apucam tot asa de masina, desi va fi greu. Ar fi probabil ideal daca aceste investitii n-ar fi bani infundati. Dar pentru asta trebuie sa ne apucam de afaceri, si nu ca n-ar fi idei, problema e... sa-ti iei avant.
Impulsul ne lipseste.
trag cu ochiul

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

20.08.2002 11:39     citat 

dar ce are nevoie un copil sa nu se poata spune despre el ca e sarac?
ultimul joc aparut pe piata? sau haine de ultima moda?

sus

Denunta
netwalker

Copii
Miruna: 21 ani, 4 luni

21.08.2002 11:56     citat 

Ei, dracie! Noi nu castigam impreuna cat nici-unul de pe lista (ce-i care au scris). Impreuna cred ca facem 10 milioane. Nu am calculat niciodata. Eu castig suficient, dar sotia lucreaza in invatamant, unde salariile sunt bataie de joc. Copilului nu-i lipseste nimic. Bineinteles, nu ultimul racnet, dar cam ce dorea. Consider, ca si ultimul racnet este de cele mai multe ori snobism. N-avem masina, si apartamentul este cumparat cu ajutorul unui prieten. Cine stie cand ii voi da banii inapoi. Imprumuturi fac permanent, chiar daca platesc din cauza dobanzii dublu. Dar altfel nu am cum. Banii ii iau pe card. Si am credit pe card. Am intrat in el si nici nu stiu cand il voi acoperi. Asta e! Si mai cred ca omul se adapteaza. Oricat ai avea nu mori de foame, dar nici nu-ti ajung banii.

sus

Denunta
Malynl

21.08.2002 8:58     citat 

ce discutie a deschis si cora .......hai mai ca noua ne trebuie sigur 24 de milioane de lei pe luna aici in NL in romania nu stiu dar nici acolo nui altfel

sus

Denunta
Cora

22.08.2002 12:54     citat 

Subiectul e deschis de mult...dar a devenit de actualitate.

Hai sa va spun cum e la noi, acum.
Bursa de Grad student este de 950-1100$/luna (bani in mina), in functie de asigurari medicale sau ce altceva mai ai de platit prin scoala.
Chiria este 420$, curentul 30$, telefonul 40-50$, mincarea 250-300$, benzina 60-70$. Deci aceste cheltuieli fixe/luna sint de 800-870$. La acestea se adauga imbracamintea si incaltamintea pt. un copil in crestere, pt. noi mai putin; de-ala casei maruntisuri; reparatii la masina, etc. Nu avem datorii pe card-uri (caci nu avem cu ce le acoperi daca ar trebui sa ne intoarcem in tara), si sa-mi spuneti, in acest caz, ma invidiaza cineva? surprins

sus

Denunta
SMOKY

22.08.2002 1:04     citat 

...crezi ca e mai bine in tara?.....descrierea e bine facuta pt cei din romania (nu toti)care presupun ca aici umbla ciinii cu covrigi in coada...eu te inteleg..noi avem 2 salarii...si avem acum si un copil....ne ramine in mina intre 200-300 $..pe care nu poti sa-i stringi domne!...tot timpul apare ceva....mai aveti putin si o sa iesiti pe salariu..spuneai ca sotul e inca student...nu disperati...fiti optimisti ca o sa va fie si mai bine....asa incepe omul....important e sa te intinzi cit ti-e patura....good luck...

sus

Denunta
roxi

Copii
Rares-Stelian: 18 ani, 9 luni

22.08.2002 11:29     citat 

Ce sa mai spunem noi cu 7 milioane pe luna1Si sa nu pleci din tara?Apropo nu stie nimeni un loc de munca de IT-ist in Germania?Nu va suparati ca intreb! trist

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 19 ani, 5 luni
Luca Gabriel: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

23.08.2002 12:23     citat 

Am citit mesajele voastre si am tot incercat sa fac o comparatie cu situatia noastra. Sincera sa fiu, nu ma pot plange momentan, decat ca as vrea, ca toata lumea de altfel, sa ne fie mai bine. Momentan, venitul nostru se ridica la 8 milioane...in curand vor fi 7 trist...stam cu chirie (platim 70$ pt garsoniera)...dar nu pot spune ca-i lipseste ceva copilului...nici haine, nici pampersi si nici jucarii...doar ca noi nu ne prea mai luam nimic ...in rest...sanatosi sa fim zambet

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

26.08.2002 3:48     citat 

Din cati bani se poate trai? Pai eu cred ca poti trai, indiferent de cati bani ai.trag cu ochiul
Pai noi incercam sa traim din bursa sotului care este de 1450 euro. Suntem trei insi pe o bursa si nu ne este usor, dar nici greu. Problema e ca traim bine, ne putem permite multe, dar e mai greu cu pusul banilor "la ciorap". scot limba
Dar eu cred ca in orice familie trebuie sa existe cineva care sa poata dramui banii unde trebuie in asa fel incat sa reusim sa traim cat de cat decent. zambet Ca la noi, ce incerc eu sa pun deoparte cheltuieste sotul in cateva minute.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 19 ani, 2 luni

27.08.2002 5:20     citat 

Haios mini-trotuar-net sau cum naiba sa-i zic?
Concluzia cea mai importanta ar fi, deocamdata, ca se poate trai din oricit de putini bani ai avea.
Corolar la concluzia asta ar fi ca (hm) nevoile tale (de acord, false, de cele mai multe ori) vor creste direct proportional cu cresterea venitului. La sfirsitul lunii ve descoperi, inevitabil, ca suma de bani care-ti parea convenabila si din care iti propusesi sa pui macar un pic deoparte s-a dus pe apa simbetei.

Cui nu-i vine sa se sinucida de saracie, sigur are chef s-o faca din cauza risipei.

Stan Patitul

sus

Denunta
CORINA

Copii
DRAGOS-ANDREI: 19 ani, 4 luni

21.09.2002 12:49     citat 

Noi inainte sa contractam un credit la banca aveam cam 14 milioane lei venit lunar, dar acum avem doar 11 din care incepem: 1600000 lei telefoane(2 mobile, 1 fix), 800000 lei intretinere(vara), 800000 curentul electric(vara) , 300000 cablu tv, 300.000 lei cartela de internet, 500000 abonamente RATB si METROU, plus impozitul pe casa pe care nu l-am platit nici acum , plus 4 rate trimestriale pentru asigurare de viata de cite 3.500.000 lei fiecare. Lui Dragos ii cumparam tot ce consideram ca ii trebuie, dar in privinta jucariilor sunt mai rezervata: i-am luat vreo 3 jucarii mai scumpe, dar avind in vedere ca ii place la fel de mult elefantul Chico, cit si o sticla de plastic sau o cutie de medicamente m-am mai domolit. Noi nu ne-am mai luat decit strictul necesar: sotul o singura pereche de blugi(ii spal seara si ii calc dimineata), o camasa cu mineca scurta , iar eu o pereche de blugi si un tricou. Ma gindesc cu groaza ca vine iarna si toate cheltuielile vor creste si noi n-avem nimic de imbracat. Stiti cit costau o pereche de ghetute pentru copiii de 1 an : 699.900 lei (si nu-i vin decit 3 luni).
De doctori si de medicamente nu mai vorbim, ca eu cumpar tot ( medicul de familie i-l vede doar cind ii face vaccinul, asa ca sunt nevoita sa ma duc cu el la o clinica particulara pentru consulturi periodice care costa alti bani).
Ni se pare o extravaganta cind mergem la Donaldu'...
Dar, lasa , noi sa fim sanatosi ca de rest au grija altii!...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: