· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > fetita mea isi suge degetele
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor fetita mea isi suge degetele     
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

04.01.2003 12:24   fetita mea isi suge degetele  citat 

Nadine de cind s-a asa a bage 2 degete in gura iar acum nu mai putem s-o dezobisnuim. Am incercat o gramada de metode dar fara nici un rezultat.Aveti voi vreun sfat?

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

04.01.2003 1:47     citat 

ardeiul iute? zambet
vezi si Suzetaa?!!!.

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

04.01.2003 6:05     citat 

Cu ardei iute am incercat dar fara nici un rezultat,iar de suzeta nici nu pot sa ma gindesc.Are aproape 4 ani nu mai este bebe iar suzeta n-a nu o sa mai suga degetul.si eu am supt degetul:P si mama a cu ardei iute si cu kaka si piper si multe altele .....degeaba eu ma stergeam si iar ....pina in clasa I cind au inceput sa rida colegii de mine si l-am lasat eu singura.Eu cred ca te lupti cu morile de vint ,ea o sa-l suga si pe furis daca nu-i dai voie.Mai bine las-o parerea mea

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

04.01.2003 7:03     citat 

<font color=NN55FF> Eu mi-am supt degetul pana la camin. Au incercat ai mei toate metodele sa ma dezvete, crema de ghete pe degete, ardei iute, chiar si kaki, dar degeaba. Cred ca de atunci a in ziua de azi.
Cum am renuntat la cele doua degetele sa le mai bag in gura? Cand am ajuns la camin o educatoare m-a daca vreau sa am unghii frumoase si lunigi si colorate surprins ca ale ei, trebuie sa nu mai bag degetele in gura. Ce o fi fost in mintea mea atunci, nu stiu foarte fericit , dar din clipa aia nu am mai bagat degetele in gurita.
Din fericire dintii mei nu au avut de suferit, chiar deloc, si pot spune ca am o dantura frumoasa si sanatoasa. Doar unul din cele doua degete e putin deformat, adica are o umflatura langa unghie.
NU stiu daca te-am ajutat cu ceva, dar m-am gandit ca nu ar fi rau daca iti povestesc din "experienta" mea. </font>

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

05.01.2003 12:09     citat 

Va multumesc pt. sfaturi dar sint ingrijorata deoarece cei 2 dinti de sus deja au venit putin in fata si cred ca o sa se deformeze mult mai tare.M-am sfatuit cu un pediatru si mi-a tu un consult la un psihiatru ...surprins
Cum sa pui in ghips mina unui copil de 3 ani care-si suge degetele? Unde naiba au invatat astia? La Cucuietii din deal University?

Mai Salhiuta, eu mi-am supt unul din degetele mari pina la mai bine de 3 ani. Era saracul plat de atita supt ...acum nu se mai vede; m-au dezvatat cu sosete legate pe miini, ardei iute si observatii de genul celor care ti le-au spus si fetele: "o domnisoara nu-si suge degetul!" Cel de-al 2-lea rind de incisivi din fata incaleca pe primii ...asta e...trist, dar exista remedii, bani sa am, si aparat ortodentar se poate pune la orice virsta (nu cum se crede in RO ca numai pina la pubertate).
Sora mea si-a schimba si pediatrul.surprins

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

05.01.2003 1:39     citat 

Mai fetelor sa stiti ca aseara s-a el tot ia explicat ca nu-i bine sa bage degetele in gura ca inghite tot felul de microbi etc.si ea l-a pina la urma l-a ea iar le-a a "oja" pentru asa ceva, lac transparent cu un gust mizerabil (inaintea copilului l-am gustat eu si ta-su, sa fim siguri ce facem). fata a gandesc sa folosesti metoda pe care am aplicat-o eu cand Alex isi rodea unghiile: i le-am taiat, pilit, slefuit, apoi i-am dat cu lac si era tare mandra ca erau lucioase, stralucitoare le zicea ea. i-am tot explicat ca acum are unghii de domnisoara si a ea mare si sunt convinsa ca e "sensibila" la chestii din astea pe care le fac doamnele.

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

21.02.2003 8:01     citat 

I-am tot explicat dar vad ca nu se prinde de ea.Oja pentru asa ceva n-am auzit dar daca stie cineva unde se gaseste sa-mi spuna si mie.

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 19 ani, 5 luni
Richard: 17 ani, 11 luni

21.02.2003 10:27     citat 

Poftim? Ala e zdravan la cap? Recomanda-i si tu un consult la un psihiatru ...
Cum sa pui in ghips mina unui copil de 3 ani care-si suge degetele? Unde naiba au invatat astia? La Cucuietii din deal University?

cora sa mor de ras ... esti de nota 10!!!!

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

24.02.2003 1:40     citat 

taica-su deja s-a-atunci.
deci, am cumparat-o in romania, de la avon. ieri am turbat uitindu-ma pe internet dupa ea, n-am gasit nici o referire, dar i-am e-mail(at) maica-mii si mi-a protectie care va ajuta sa renuntati la " obiceiul " rosului unghiilor.Intareste unghiile.Se aplica zilnic independentsau peste lacul de unghii.Nu confera un aspect lucios unghiilor si nu este toxic. "

in americi, canada, uk pare ca-i mai simplu de gasit asa ceva (desi pina acum doar comanda prin internet am gasit). daca pot fi de vreun ajutor ... si sper ca mai prompt decit prima data jenat

sus

Denunta
Theodora

Copii
Alexandros: 20 ani, 3 luni
Yannis: 20 ani, 3 luni

08.10.2004 7:00   Rosul unghiilor  citat 

Am aceasta problema cu Yannis!!!
Toata ziua e cu unghia in gura! Am luat de la farmacie oja,care cica dupa prima aplicatie are efect...dar ia placut si mai mult dupa!!!
Sotul meu isi roade unghiile si soacra-mea se umple de spume cind ii spun ca seamana cu Makis,ca cica la ei in familie nimeni nu si-a la parinte la copil!
I-am zis ca lantul de undeva trebuie sa inceapa!

Lasand la o parte gluma,e foarte serios si nu stiu ce sa fac ca sa-l dezvat!
Aveti vreo idee?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: