· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > normal?(gradinite particulare?)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor normal?(gradinite particulare?)     
DeniseB

Copii
Eugen: 19 ani
Ana: 22 ani

29.01.2005 2:15     citat 

Yoly, cu cat copilul este mai mult in contact cu colectivitatea cu atat probabilitatea sa se imbolnaveasca e mai mare... cred ca in primele luni o sa tot fie bolnavior/oara - sezonul rece si la primavara pentru ca toti copii sunt bolnavi atunci...

... totusi, dupa primul an de gradinita, incep sa se imbolnaveasca mai rar - "se imunizeaza" zic unii zambet... deci multa rabdare !

Despre ingrijire, sa-ti fie clar ca nimeni n-o sa-l ingrijeasca la fel ca tine si familia ta ! mai ales unde sunt multi copii in grupa, educatoarele, oricat de grijulii ar fi ele, nu pot face fata... cred ca trebuie sa-l inveti tu in primul rand sa se pazeasca de anumite lucruri... sa-l pregatesti serios (atat cat poate retine el)... oricum, in colectivitate copiii au tendinta sa se imite unii pe altii ! asa ca o sa-l vezi venind acasa cu tot felul de obiceiuri "straine"... trebuie sa ai rabdare si perseverenta !

In orice gradinita ar fi, cred ca trebuie sa-l constientizezi pe copil, atat cat poti tu si el, de lucrurile bune si rele care il inconjoara intr-o lume straina... Mult succes !!! zambet

sus

Denunta
dadriana

29.01.2005 2:54     citat 

Denise este adevarat ca la inceput sint mai bolnaviciosi, a mea a inceput in ianuarie gradinita si la fel, a avut o raceala care a mers peste
mai multe saptamini, dar este normal. Cit ceea ce priveste inbrijirea buna a copiilor: cred ca la un moment dat trebuie sa invete si singur sa se ingrijeasca ceea ce n-o sa reuseasca cu o mama grijulie care i ia copilului totul din mina, chiar de aceea este mama ceea mai nindeminatica de-a ajuta copilul dea asi dezvolta personalitatea.
Si cit de mult mai invata de la ati copii, n-o sa reuseasca o mama in veci
sa-l invete pe copil. Noi avem obligatia sa le dam copiilor aripi, nu sa le obligam sa steie rezemati de fustele noastre.

sus

Denunta
clepsidra

20.06.2005 3:38     citat 

vad ca nu sunt prea multe fete din bucuresti pe forum trist . tare as fi vrut sa ne spuna cate ceva din experienta lor cu gradinitele particulare. si eu sunt foarte interesata de subiect.
pana la ce data se fac inscrierile pt gradinitele particulare?

sus

Denunta
clepsidra

20.06.2005 3:40     citat 

uitati ce am gasit eu:
http://www.gradinitebucuresti.ro/
haideti sa comentam un pic, va rog.

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 20 ani, 10 luni
Sarah Elisa: 14 ani, 4 luni

21.06.2005 7:23     citat 

Yoly, fetita prietenei mele este inscrisa la o gradinita particulara undeva la marginea capitalei, departe si cam scumpica (200Euro). Ea este foarte multumita de program si de conditii. Din punctul meu de vedere, 80 de dolari pe luna nu este o suma foarte mare pentru o gradinita particulara si este normal sa iti ceara ceara sa aduci lucruri personale, parerea mea. Si aici in strainatate ducem lucruri personale, canuta, farfuriuta, furculita etc. Mancarea nu intra in cost asa incat in fiecare zi pachetelul. In schimb carticele, jucarii etc ... de la ei. Preturile pe piata de aici sunt comparabile cu cele din tara asa incat pot face o paralela chiar daca e vorba de strainatate. Legat de faptul ca s-a pricopsit puiul cu virusi in primele doua zile, te anunt ca peste tot e cam la fel. In primele saptamani se tot umple de tot felul de raceli dar pe urma se imunizeaza. Profesoarele nu au ce face atata timp cat parintii isi trimit copiii la gradi chiar daca stranuta sau tusesc un pic. Este inevitabil!
In cazul in care nu iti convine eu cred ca cea mai buna solutie este sa mai vizitezi niste gradinite si pur si simplu sa o alegi pe cea care sa iti satisfaca standardele.
Un lucru as mai vrea sa spun, eu cred ca se merita sa sacrificam alte lucruri pentru educatia copilului si sa cheltuim ceva mai multi bani dar sa oferim conditii bune.

A si inca ceva, uite dupa ce criterii am ales eu gradinita:
1) Conditii de igiena
2) Activitati si atitudine profesoare
3)Pret rezonabil
4)Nationalitati (la tine nu e cazul dar e bine sa stii ca puiul tau se afla intre copii curati si care provin din familii carora le pasa ce se intampla cu propriul copil (nu spun neaparat familii cu situatie financiara buna, sa nu se inteleaga gresit).

P.S. Abia acum vad ca esti din Iasi. Oricum, ideea ramane aceeasi.

sus

Denunta
ralucabadescu

Copii
alexandra badescu
andreea badescu
denisa badescu

21.06.2005 8:19     citat 

si fetita mea cea mare era inscrisa acum aproape 2 ani la o gradinita particulara unde se cereau asternuturi, pernuta pentru cap,rechizite scolare, carti de povesti de acasa, pe care dupa un timp le luam inapoi, bani pentru activitati in afara gradinitei, mi mi s-a parut normal fiindca eram extrem de multumita de program, de felul cum era ingrijita, de atentia la maxim care i se acorda, de mancare, le dadea o mancare foarte buna si diversificata.
plus ca pe a mea a ajutat-o colectivul didactic mult, era cea mai micuta de acolo,la inceput, avea 2 ani si 7 luni in prima ei zi de gradinita.
a mai racit,ca peste tot in colectivitate, dar sa stiti ca nu erau multi copilasi in grupa, a fost cu bune si rele primul ei contact cu copiii, s-a sociabilizat bine si m-a ajutat si pe mine in educatia ei.

sus

Denunta
clepsidra

21.06.2005 3:00     citat 

ma bucur pt ca vad ca incep sa se adune cateva raspunsuri zambet poate vor fi din ce in ce mai multe si ma veti ajuta si pe mine sa aleg una. noi stam in sectorul 2.

sus

Denunta
bg

Copii
Bianca Andreea: 21 ani, 11 luni
Radu Tudor: 19 ani, 5 luni

21.06.2005 6:58     citat 

Dupa cum am scris si eu candva o am pe Bia lde 2 ani jumate a o gradi particulara unde va merge si junior din toamna foarte fericit . Sunt multumita de dezvoltarea ei si de raportul calitate-pret. S-au mai schimbat si educatoarele, i-au plecat 2 prietene (cu care continuam sa ne vedem in parc... si a treia cocheteaza cu ideea plecarii din gradi socat ) am vrut si eu sa o mut prin iarna dar am renuntat.
Acolo unde m-as fi riscat intr-adevar sa o dau era foarte scump dar meserias si totusi lipsea "caldura" si "autoritatea" colectivului de aici. In plus se rezolvase problema cu educatoarea din acea perioada.
Am gasit insa si o gradinita falsa, care la un tarif in jur de 100 E nici nu era defapt gradi, ci "club", era in casa unor oameni care locuiau la etajul vilei si care foloseau baia si bucataria si pentru ei si pentru copii. La vremea respectiva am postat pe gradinitebucuresti o atentionare relativa la acel club.
Important este ca modul in care iti alegi gradi sa il satisfaca pe copil ca doar el traieste 10 ore pe zi acolo.
Succes

sus

Denunta
clepsidra

23.06.2005 10:08     citat 

----------
bg a scris:
Dupa cum am scris si eu candva o am pe Bia lde 2 ani jumate a o gradi particulara unde va merge si junior din toamna foarte fericit . Sunt multumita de dezvoltarea ei si de raportul calitate-pret. S-au mai schimbat si educatoarele, i-au plecat 2 prietene (cu care continuam sa ne vedem in parc... si a treia cocheteaza cu ideea plecarii din gradi socat ) am vrut si eu sa o mut prin iarna dar am renuntat.
Acolo unde m-as fi riscat intr-adevar sa o dau era foarte scump dar meserias si totusi lipsea "caldura" si "autoritatea" colectivului de aici. In plus se rezolvase problema cu educatoarea din acea perioada.
Am gasit insa si o gradinita falsa, care la un tarif in jur de 100 E nici nu era defapt gradi, ci "club", era in casa unor oameni care locuiau la etajul vilei si care foloseau baia si bucataria si pentru ei si pentru copii. La vremea respectiva am postat pe gradinitebucuresti o atentionare relativa la acel club.
Important este ca modul in care iti alegi gradi sa il satisfaca pe copil ca doar el traieste 10 ore pe zi acolo.
Succes
----------

unde e gradinita aceasta care tie si copilului tau v-au placut? poti sa ne spui numele, adresa sau telefonul, te rugam?

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

29.06.2005 5:15     citat 

----------
citat:
ma bucur pt ca vad ca incep sa se adune cateva raspunsuri poate vor fi din ce in ce mai multe si ma veti ajuta si pe mine sa aleg una. noi stam in sectorul 2.
----------

GRADINITA Arc-En-Ciel

cu referinte bune si in ceea ce priveste rezultatele scolare dar cam scumpicica (150- 200 Eur parca)

GRADINITA Arlechino- parinti multumiti , referinte bune, frumusica si curata si nu f.scumpa
Adresa gradinitei: Str. Harjeu, nr.45

GRADINITA Disney
cu referinte bune

idee incearca totusi sa vizitezi si gradinitele de stat. Fiul meu este de 2 ani la gradi nr 38 sect 3 si suntem foarte multumiti. Este f. curata, copii sunt f. bine ingrijiti si invata o multime de lucruri - gradi este infratita cu scoala 88( scoala cotata f. bine) si au programe comune de vizite si activitati.

sus

Denunta
clepsidra

02.07.2005 1:21     citat 

laucos, iti multumesc mult de sfaturi.
despre gradinita Arc-En-Ciel am auzit pana acum doar de bine, au si bus si chiar ca se ocupa de copilasi. acum tu confirmi ceea ce am auzit. ma bucur sa aud asta.
chiar am vorbit acolo, cu secretara , care ne-a spus destule lucruri frumoase. am vazut si site-ul lor. o problema avem: ca e putintel cam departe de noi. si tare nu as vrea sa stea micutul cate 1 ora in bus, la dus si la intors.
nu am exclus nici gradi de stat, dar sincer, acum nu au locuri. poate incercam sa gasim in alta gradi, care nu e chiar in poarta casei.
sa vedem. inca prospectam. mai avem putin pana la toamna zambet

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

03.07.2005 12:17     citat 

Cu placere foarte fericit

sus

Denunta
ileanacz

am nascut deja!

21.07.2005 8:12     citat 

Buna fetelor. In ceea ce priveste preturile practicate de gradinitele particulare este discutabil. Normal ca depinde de buzunarul fiecaruia, daca isi permite sau nu o astfel de gradinita.

Ce-i drept, insa, dupa indelungi dezbateri si gandiri, am ajuns la concluzia ca decat sa imi las copilul cu o bona (de la care nu ar invata mare lucru...ma rog, depinde si de bona...insa am inteles de la mamici care au bone si invata copilul engleza, de ex, platesc cate 10 mil/luna) sau sa il duc la o gradinita de stat (unde, oricum, nu cred ca mi l-ar primi de la 2 ani), mai bine il duc la o gradinita particulara.

Asta e...muncesc mai mult, facem eforturi mai mari, dar, sincer, sunt mai impacata. Plus ca am inteles ca sunt unele gradinite care iti ofera varianta urmaririi online a activitatii puiului tau acolo....

Daca sunt printre voi mamici care au copilasul la vreo gradinita particulara din sect 1 sau 6, va rog sa imi spuneti si mie.

Pupici.

sus

Denunta
bg

Copii
Bianca Andreea: 21 ani, 11 luni
Radu Tudor: 19 ani, 5 luni

21.07.2005 12:37     citat 

Eu am gradi in sectorul 6. Este si ea, de ceva vreme, cu urmarire on line dar la ce bun? Este mai eficienta comunicarea cu copilul si educatoarele.

sus

Denunta
ileanacz

am nascut deja!

21.07.2005 12:44     citat 

Bg, spune-mi si mie, te rog cum se numeste gradinita... Poate este cea pe site-ul careia m-am uitat si eu ieri. Se numea Ada Kindergarden.

Multumesc frumos.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: