· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > un soft potrivit
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor un soft potrivit     
mon_bebe

Copii
Stefan: 16 ani, 5 luni
am nascut deja!

19.01.2005 6:56   un soft potrivit  citat 

fetelor, pentru ca unele dintre voi lucrati in domeniu sau sunteti pricepute, indraznesc sa vin si eu cu o intrebare. dar intai sa va zic doua vorbe:
am vazut acum ceva timp la o cunostinta un filmulet facut din imagini (fotografii facute cu aparatul digital) care se derulau gen PowerPoint, aveau comentarii pe imagini si diverse melodii atasate.
si, de asemeni, tot acolo transformate imaginile filmate cu camera in filmulete de acelasi gen.
mi-ar place tare mult sa fac si eu acelasi lucru cu pozele lui bebe care va apare in curand, sa le grupez pe categorii si sa le aranjez asa, ca niste "filmulete" (sa ma laud la lume trag cu ochiul )
imi puteti da vreun sfat vreuna dintre voi? in ce softuri m-as putea instrui ca sa fac asa ceva?
omul cat traieste invata...

sus

Denunta
Nushi

19.01.2005 7:04     citat 

pai... chiar in PowerPoint cred. dar eu nu stiu sa-l folosesc pentru ca nu am avut ocazia pana acum. dar am inteles de la o prietena ca e foarte usor de folosit, chiar si copii de 8-10 ani il pot folosi. cred ca primul pas ar fi sa iti procuri PowerPoint-ul si sa il instalezi (nici la asta nu ma pricep scot limba, io cand instalez ceva dau next pana dau de butonul finish scot limba )

sus

Denunta
mon_bebe

Copii
am nascut deja!

19.01.2005 7:08     citat 

din umilele mele cunostinte de Power Point si din ce am incercat nu merg atasate melodii la imagini. si nu prelucreaza si imaginile filmate cu camera. merci de ajutor, oricum.

sus

Denunta
Nushi

19.01.2005 7:17     citat 

Prietena mea de care iti spuneam (are nikul BILUTZA, dar din pacate nu mai are timp de forum ca lucreaza toata ziua) a reusit chiar sa-si inregistreze vocea ei comentand diverse imagini, deci eu zic ca se poate cool . Despre filmulete nu stiu nimic... jenat

sus

Denunta
mon_bebe

Copii
am nascut deja!

19.01.2005 7:19     citat 

ohhhhhh... merci...mai incerc/invat! prostit
si alte sugestii sunt binevenite...

sus

Denunta
Inny

19.01.2005 7:36     citat 

Uite ce am gasit...

- poti sa tragi programul asta si sa iti aranjezi intii pozele cu ajutorul lui (poti sa si scrii pe poze)
http://downloads-zdnet.com.com/Master-A...g=lst-0-15

- apoi poti sa faci gen filmulet cu programul asta...
http://downloads-zdnet.com.com/Sqirlz-M...ag=lst-0-7

Si daca mai vrea cineva orice fel de soft ... gasiti o gama f variata aici:
www.zdnet.com
Si aveti grija, eu le iau numai pe cele free, ca majoritatea sint free to try, $$$ to buy

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 9 luni
Marcus: 14 ani, 1 luna
Milo: 10 ani, 6 luni

19.01.2005 9:35     citat 

Noi avem un program, se numeste PINNACLE, si cu ajutorul lui sotul meu face chesita asta, la inceput se deruleaza poze, si apoi filmulete. La filmulet se poate adauga si melodie, si se pot face tot felul de efecte speciale. Apoi il inscriptioneaza pe DVD, cu programul NERO. E super cool, si le trimitem rudelor din Romania in loc de casete video.
A, a mai facut un film surpriza asa, cu casatoria celor mai buni prieteni, si la inceput cand asteptau sa se casatoreasca la Statea Civila a pus melodia lui Fugees "Ready or not, here I come, you can't hide.... " rad
Iar la unul dintre primele DVD-uri, cu David bebe, e "Do you remember" a lui Phil Collins, si mama, mama!, ce mi se mai umezesc ochii cand vad DVD-ul respectiv.

Ultima modificare efectuata de catre dandria la 19.01.2005 9:43, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Inny

19.01.2005 9:41     citat 

Ala il folosim si noi (NERO), dar pt ca nu il poate gasi free pe net am incercat sa ii ofer alte variante.
Precizez ca eu nu am incercat programele respective...

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 9 luni
Marcus: 14 ani, 1 luna
Milo: 10 ani, 6 luni

19.01.2005 9:46     citat 

Intre timp modificasem, Inny, Nero il foloseste cica doar pentru inscriptionare si Pinnacle e pentru crearea filmuletului. Eu stiu ca al meu sot avea un Nero mai vechi, si la aniversarea noastra anul trecut i-am luat ultima editie si a fost cam $100, si poate il gaseste si in Romania daca vrea sa-l cumpere.

sus

Denunta
Inny

19.01.2005 10:29     citat 

Asa e cind incerci sa scrii cit mai repede si nu dai toate amanuntele ca ti-e lene... la mine ma refer!!! jenat
Noi folosim Nero da nu pt poze-filme, ci doar pt filme, adica pt ce filmam cu camera video... trag cu ochiul

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 11 luni

20.01.2005 8:35     citat 

Nero se foloseste pentru inscriptionarea cd-urilor fie cu muzica, filme, poze, documente, soft si pentru inscriptionare de dvd-uri (aici depinde de dvd... se poate folosi si "Alcohol" pentru scrierea lor)

cum netul e mare si free(si daca nu e free il obligam) foarte fericit puteti sa achizitionati orice program.
se poate folosi f bine DC++ (acu' nu stiu cum le merge fetelor de afara ca tre sa aiba niste hubb-uri bune, dar in Ro e super ok cu evolva, parca).
so, mon_bb, daca stai in romanik nu cred sa ai probleme sa descarci de undeva power point sau alte programele foarte fericit

uite ca nu stiam de pinnacle...ia sa-l caut! zambet 10x dandria!

sus

Denunta
dadriana

20.01.2005 3:07     citat 

cred câ ar trebui sâ cauti la freeware un program de prelucrare de filme video cred câ existâ nunumârate.alea prelucreazâ de fel si formate foto si le transformâ in format video. Sau de obicei la programele de pe cd de la apart digital mai se gâsesc suplimentar programe de prelucrare..

sus

Denunta
mon_bebe

Copii
am nascut deja!

21.01.2005 11:45     citat 

Multumesc de raspunsuri, fetelor! O gramada de sugestii... O sa le incerc. In ultimele vreo 2 zile am rasucit pe toate partile PowerPointul (fara manual), am facut cate ceva, dar nu sunt multumita pentru ca are si el niste limite. O sa incerc ce mi-ati mai sugerat, asa trece timpul mai repede pana la venirea lui bebe (sper sa nu ma opreasca maine sa imi faca cezariana, ca m-am pregatit sufleteste pentru saptamana viitoare...) si fac si eu ceva care imi va folosi mai tarziu. Ca la treaba prin casa nu mai ating mari performante... jenat .
Multumesc tuturor!

sus

Denunta
dadriana

21.01.2005 11:49     citat 

Mult succes. Naster plâcutâ. Cred câ o sâ capeti cel mai frumos copil din
lume egal cum si cind vine.

sus

Denunta
vyronis

19.11.2020 12:40     citat 

детс197.2слилreflSultBondMattособAlsoXVIIуказЗахаStep