· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Spalatul dintilor...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Spalatul dintilor...     
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 2 luni

23.01.2005 11:38   Spalatul dintilor...  citat 

Ma intreba o prietena zilele astea daca am inceput sa il spal pe Alex pe dinti....Si trebuie sa recunosc ca...nu ochi peste cap jenat
Adevarul e ca nici nu stiu de cand... si cum trebuie sa procedez...La voi cum a fost? ochi peste cap

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 17 ani, 2 luni
Verena: 14 ani, 11 luni
Daniela: 11 ani, 4 luni

23.01.2005 11:47     citat 

Ioana,
cumpara periuta si pasta de dinti pt copii si poate o sa ai o surpriza la fel cum am avut si eu cu Alex....ii place tare mult sa-l spal pe dinti foarte fericit .

O vreme am umezit doar periuta si in timp ce ma spalam eu pe dinti dimineata ii duceam si lui periuta la dinti. Apoi i-o dadeam lui in mana si incerca singur sa si-o bage in gura. Cand am inceput aplicarea pastei de dinti nu a fost nici o problema.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 19 ani, 1 luna
Mara : 16 ani, 5 luni
Calin: 8 ani, 3 luni

23.01.2005 11:52     citat 

Andra a facut carie de la biberon. Am dus-o la dentist la 2 ani, si mi-a spus asa: sa incepem spalatul pe dinti in jurul varstei de 2 ani, sa nu ne facem griji ca inghite pasta daca e speciala pentru copii, si sa o spalam pe dinti noi, pana la 5- 6 ani cand se va spala singura.
Eu am lasat-o sa se spele singura de la 2 ani, ca ii place, i-am cumparat mai multe tuburi de pasta de dinti, colorate, mai multe periute. E incantata si se spala de citeva ori pe zi, ca ii place.
Dar dentista m-a certat ca am lasat-o sa se spele singura. jenat A fost foarte categorica: parintii spala copilul pe dinti.

Si cum Andra nu ne lasa, am lasat-o sa se spele singurica in continuare.

sus

Denunta
Cora

24.01.2005 12:05     citat 

pe aici pt. idei te-ai uitat?
Punctul de plecare > Dintii. Fluor. Igiena dentara

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 18 ani, 1 luna

09.02.2005 11:51     citat 

Brrr...noi inca avem probleme cu pasta de dinti...cu periuta nea-m obisnuit, ne spalam singure, dar cand ii pun un "tar" de pasta....e nebunie..."mama apaaaaa" rad plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
dadriana

10.02.2005 12:58     citat 

Eu nu am folosit pasta de dinti mult timp. Am incercat din cind in cind,sa vad daca intelege sa nu inghite pasta de dinti. Eu stiu ca nu e indicat de mincat pasta de dinti, chiar nici cea de copii.

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 18 ani, 1 luna

10.02.2005 3:59     citat 

----------
Renata a scris:
Brrr...noi inca avem probleme cu pasta de dinti...cu periuta nea-m obisnuit, ne spalam singure, dar cand ii pun un "tar" de pasta....e nebunie..."mama apaaaaa" rad plang sau sunt foarte trist
----------

scuze...o mare greseala fara voie..."nea-m"= ne-am.

sus

Denunta
Lona

Copii
Radu Prisada: 24 ani, 5 luni

11.02.2005 5:00     citat 

Fiul meu a fost foarte fericit cand i-am luat o periuta de dinti electrica. De atunci se spala de cateva ori pe zi, cu o mare bucurie. Imi spune ca este un motoras care il va ajuta sa zboare, ca Harry Potter...

sus

Denunta
Planorista

11.02.2005 8:42     citat 

Pe mine m-au vazut nepotii mei ca ma spal cu periuta electrica si se uitau fascinati la ea. Mama lor a zis sa nu le iau periute "din alea" ca oricum nu se spala pe dinti cu placere trag cu ochiul ... Normal ca le-am luat si de atunci abia asteapta sa vina ora de culcare sa se spele pe dinti scot limba

sus

Denunta
Lona

Copii
Radu Prisada: 24 ani, 5 luni

12.02.2005 12:14     citat 

Stomatologul meu (60 de ani, moda veche) pretinde ca periutele electrice distrug smaltul. Tot el mi-a spus ca nici nu conteaza de cate ori, sau daca se spala pe dintii de lapte, pentru ca mostenirea genetica exista inca din burtica. De fiecare data imi povesteste ca bunica lui si-a frecat dintii numai cu sare, si a murit cu dintii in gura.... 8O

sus

Denunta
Onush

12.02.2005 1:43     citat 

----------
Lona a scris:
Tot el mi-a spus ca nici nu conteaza de cate ori, sau daca se spala pe dintii de lapte, pentru ca mostenirea genetica exista inca din burtica. De fiecare data imi povesteste ca bunica lui si-a frecat dintii numai cu sare, si a murit cu dintii in gura.... socat
----------

Nu vreau sa cant in struna celor ce nu sunt prieteni cu periuta de dinti ... dar... mostenirea genetica are o mare importanta, la fel are importanta nivelul calcemiei si alti factori externi ...
Sotul meu se spala pe dinti cateodata mai mult decat ar trebui dar sufera de bruxism (scrasneste din dinti in somn) intr-un an de zile, de cand i s-a agravat boala, si-a stricat toata dantura, nu a reusit sa tina pasul dentistul cu ritmul in care i s-a stricat dantura plang sau sunt foarte trist in timp ce un prieten foarte bun al nostru nu s-a spalat in viata lui pe dinti surprins surprins surprins si nu a avut in viata lui o carie ... are o dantura impecabila prostit

sus

Denunta
Carmella

13.02.2005 9:13     citat 

----------
Lona a scris:
bunica lui si-a frecat dintii numai cu sare, si a murit cu dintii in gura.... socat
----------

Spalatul / frecatul cu sare nu inseamna lipsa de igiena ... dimpotriva, la citva timp e indicat s-o faci pentru ca face si un mic detartraj trag cu ochiul

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
17 ani, 5 luni
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani, 1 luna

13.02.2005 1:48     citat 

auzisem candva, undeva..nu mai stiu, gura lumii.. scot limba , de o treaba cu clatitul gurii cu ulei, timp de un minut...este basm sau e real???
daca e real, se poa' cu orice fel de ulei, sau numai cu un anume tip??
si parca mai era o treaba...sa scuipi uleiul, dupa clatire, exact in gura de scurgere a "ghivetei" scot limba rad
va rooog, raspundeti-mi si mieeeeeee!!!
...daca stie cineva, si e verificata treaba asta...si cat de des se poate face...
multzumax!

sus

Denunta
dadriana

13.02.2005 3:32     citat 

Si eu cunosc clatirea cu ulei am chiar practicat-o un timp.
De sticat nu strica dar se spunea ca omoara bacterii, ceea ce nu este stintific verificat.

sus

Denunta
dadriana

13.02.2005 3:38     citat 

sticat=stricat deci nu e daunator

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: