· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Spalatul dintilor...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Spalatul dintilor...     
Lona

Copii
Radu Prisada: 24 ani, 5 luni

13.02.2005 11:25     citat 

Eu am facut aces tratament, dar nu pentru dinti, ci pentru fiere! Tineam in gura ulei de masline si il miscam (clateam) in fiecare dimineata, timp de o luna. Nu-l scuipam insa, ci il inghiteam Groaznic de scarbos!!! Si nici nu cred ca mi-a ajutat bila.

sus

Denunta
anablandiana

13.02.2005 11:56     citat 

rad rad rad
----------
citat:
Eu am facut aces tratament, dar nu pentru dinti, ci pentru fiere! Tineam in gura ulei de masline si il miscam (clateam) in fiecare dimineata, timp de o luna. Nu-l scuipam insa, ci il inghiteam Groaznic de scarbos!!! Si nici nu cred ca mi-a ajutat bila.
----------

Stai linistita ,puteai sa-l faci si pentru dinti ca tot atit ti-ar fi folosit!

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 16 ani, 5 luni

05.08.2005 12:17     citat 

Eu am inceput periajul dintiilor devreme de la primul (primii)dintisori cu acel degetar de plastic moale si pasta adecvata pt bb-ei,citisem multe despre asta si eram informata (chiar si despre Zymflour)dar nu i-am dat deloc ,a acceptat usor si frumos spalatul pe dinti ,citisem ca -i bune ei sa se vada in oglinda in timpul acesta si sa te vada pe tine cred ca e bine iar ca noi mamiciile cand ne spalam pe dinti sa ne priveasca si sa fredonam o melodia sa para totul relaxant...numai bine! zambet sarut sarut

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 6 luni

08.01.2009 4:37     citat 

am schimbat 4 tipuri de periute de dinti pana sa accepte pe una; am gasit de la oral-b periuta e ceva mai lata si cu perii mai moi pe acre adora sa o folosesca; se spala singura, apoi intervin si eu si curat bine si maselutele
intrebarea e: de cate ori pe zi se poate spala? ii pun f putin, doar cat atinge periuta pasta de dinti, o pasta pt copii sub 6 ani, cu nivel scazut de fluor. avand in vedere ca inghite si nu scuipa ar fi o limita?
voi ce stiti de la medicii stomatologi?
alinatent??? un raspuns te rog daca vezi mesajul.
multumesc

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 4 luni
horia: 16 ani, 1 luna

10.01.2009 2:08     citat 

lulu, de doua ori pe zi, dimineata si seara mai ales e suficient
pasta de dinti de pe periuta poate fi de marimea unui bob de mazare, daca e pasta speciala pt copii, chiar daca copilasul o inghite, nu e nici o problema, continutul de fluor e mic
daca le dati zimafluor, atunci musai pasta fara fluor, tocmai ca exista pericolul inghitirii

sus

Denunta
mami_rares

Copii
Rares: 13 ani, 5 luni

16.01.2009 11:40     citat 

Cand era mai mic (eu l-am splat pe dinti de la primii doi iesiti cu pasta speciala de bebe) foloseam periuta degetar si ii placea, dar de cand a inceput sa ma muste l-am trecut pe periuta cu maner, intai una din seturile acelea de bebei (cea intermediara, cu peri de silicon) apoi pe una cu peri normali (tot din set, pe care a distrus-o repede)
Eu i-am luat periuta de dinti de la Chicco, 12m+, si ii place sa se spele pe dinti foarte fericit , chiar e o mare placere, imi cere "peiia diti" (peria de dinti)din "etai" (periuta de dinti sta intr-un sertaras, la un loc cu suzeta de rezerva si pasta de dinti pentru el, si altele de genul, nu ma lansez in enumerare..),pe care trebuie neaparat pusa "pata"(pasta), cere chiar sa clateasca el periuta dupa si sa o puna in suportul ei.
Problema este ca nu stiu cat de bine isi spala el singurel dintii (eu am interdictie in a incerca sa-l ajut ochi peste cap de cand am trecut la periute cu maner). Incerc sa il invat prin a-i arata cum fac eu, si incearca sa ma imite (cat poate si el scot limba ).
Vreau sa intreb ceva: ce este acest Zimafluor si la ce foloseste de fapt? Este neaparat necesar in cazul in care pentru el folosesc pasta de dinti fara fluor?

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

16.01.2009 3:47     citat 

Zymafluorul e un supliment de fluor.
Daca apa pe care o bea contine fluor atunci nu e nevoie de supliment de fluor sau de pasta de dinti cu fluor.
http://www.parinti.com/modules.php?name...=1905&f=49
rox

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 12 ani, 7 luni

30.04.2009 8:42     citat 

Eu o spal pe Anna cu Nenedent dimineata si seara si dr. a confirmat ca e fff bine, pentru ca si primii dintisori tb. ingrijiti.

De Zimaflour mi-a spus ca sunt parerile impartite ca ea nu ma sfatuieste dar si ca stie ca la dintii definitivi se face flourizare locala.

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 15 ani, 9 luni
MIRUNA: 12 ani, 5 luni

06.05.2009 2:15     citat 

Si eu am auzit de clatitul cu ulei:dimineata pe stomacul gol te clatesti timp de cateva minute cu ulei (de bucatarie,nu conteaza ce fel de ulei)si apoi il scuipi.Omoara bacteriile si albeste dintii.Nu am incercat pt ca mi se pare scarbos uleiul prostit

sus

Denunta
anca64

Copii
Codrin: 12 ani, 11 luni

05.06.2009 10:08     citat 

Ma bucur fetelor ca am gasit subiectul vostru; e foarte interesant! Mai ales ca sunt in perioada in care il invat si eu pe puiul meu sa se spele pe dintisori.

sus

Denunta
h_delia

Copii
Matei: 12 ani, 11 luni

12.06.2009 10:18     citat 

Noi am inceput operatiunea de la 1 an.Ii place foarte mult pasta de dinti. foarte fericit

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 12 ani, 8 luni
roxana elena sorana: 9 ani, 6 luni

23.06.2009 8:42     citat 

Buna dimineata mamici si pitici.
Am inceput sa spalam dintisorii doar cu apa momentan.Abia i-am dat periuta cu peri si daca pun si pasta de dinti mi-e sa nu se sperie scot limba
Am gasit un set de 3 periute la primii pasi (parca):una pt el si una pt mami,sa-i arat cum se face.Cealalta probabil o va lua tati,sa-l invete si el rad rad
P.S. toate periutele sunt pt bebe,dar cea cu peri e pt varsta lui,asa ca celelalte le folosim pt "indicatii" rad

sus

Denunta
monalicious

05.07.2009 9:20     citat 

Eu la primul dintisor i-am si pus periuta de dinti in mana, acea periuta rotunda, prima din setul de trei. Si pentru ca o rodea cu mare placere ( alte inele sau jucarii nu prea roade) i-am lasat-o foarte mult in mana. Cand am vazut ca da sa iasa si al trei-lea dinte si ca se chinuie tare i-am pus Dentinox pe periuta a doua din set si i-am masat energic gingiuta. I-a placut atat de mult ca acum isi freaca singur gingia cu periuta acea cu 'tepisori" de silicon. Nu stiu sigur daca am facut bine, insa, eu cred ca in felul acesta se va obisnui cu periuta si la un moment dat va crede ca pasta de dinti e la fel de buna ca Dentinox-ul trag cu ochiul . Ca sa nu creez confuzii si discutii aprinse, Dentinox ii pun pe periuta numai de 2-3 ori pe zi si doar in zilele in care se chinuie vadit.

sus

Denunta
david_ionela2000

Copii
DAVID-ANDREI - UN INGERAS
13 ani, 2 luni

17.07.2009 2:29     citat 

[color=indigo][/color]eu stiu ca trebuie sa ii spalam pe dinti inca de la primul dintisor eu il spal pe David de la 1 an si 2 luni insa nu cred ca il spal chier asa bine cum ar trebui pentru ca nu sta el mananca imediat pasta :D

sus

Denunta
ani_ela

Copii
Eric - un spiridus
13 ani, 4 luni

10.01.2010 1:19   Pasta de dinti  citat 

Noi folosim de la varsta de 1 an pasta de dinti de la Weleda. Produsele din aceasta gama sunt naturale si pasta se poate inghiti.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: