· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Spalatul dintilor...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Spalatul dintilor...     
tei

Copii
Iona: 23 ani, 8 luni
Christian: 12 ani, 1 luna

10.01.2010 1:30     citat 

Noi folosim Nenedent baby , are periuta de silicon care imbraca degetul meu , iar pasta de dinti este penrtu varste mici, deci nu este pericol daca inghite.
Alta periuta nu a vrut , se joaca cu ele dar nu sta sa curatam dintii.
Recunosc, nu facem asta regulat , dupa fiecare masa (sau de 2-3 ori/zi ) .....inca ochi peste cap

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

10.01.2010 9:20   Re: Pasta de dinti  citat 

----------
ani_ela a scris:
Produsele din aceasta gama sunt naturale si pasta se poate inghiti.
----------

Toate pastele de copii sunt facute astfel incat sa nu fie probleme daca sunt inghitite. trag cu ochiul

sus

Denunta
Carmella

10.01.2010 11:22   Re: Pasta de dinti  citat 

----------
Christa a scris:
----------
ani_ela a scris:
Produsele din aceasta gama sunt naturale si pasta se poate inghiti.
----------

Toate pastele de copii sunt facute astfel incat sa nu fie probleme daca sunt inghitite. trag cu ochiul
----------

Toate pastele de dinti facute de firme de renume, nu si alea chinezesti sau cine stie ce dudă de marca ...

sus

Denunta
Christa

Copii

10.01.2010 12:00   Re: Pasta de dinti  citat 

----------
Carmella a scris:
Toate pastele de dinti facute de firme de renume, nu si alea chinezesti sau cine stie ce dudă de marca ...
----------

Acu' n-o fi vrand sa afirmi ca musai pasta de dinti "de firma", ca mor aici cu zile! Am folosit-o si pe cea de la Weleda, ca e una din putinele paste fara fluor, pe vremea cand ii dadeam supliment de fluor sub forma de tablete, insa de cand nu mai ia suplimentul am una de la DM, "firma casei", si zau ca n-am nicio problema cu ea, mal ales ca-s testate periodic de Stiftung Warentest si Stiftung Ökotest. Si ca tot vorbim de testari, sa-ti spun ca tocmai la pastele de dinti (si la cosmetice in general) de obicei ies mai bine produsele "no name", ca alea de firma contin tot felul de porcarii. Asa ca ...

sus

Denunta
Carmella

10.01.2010 12:35     citat 

Weleda si DM sint firme de cosmetice "de renume", nu ma refeream sa iei pasta de dinti Chanel sau Dior, adica "de firma" la modul asta. Ma refeream la "o firma" cunoscuta, recunoscuta, aprobata si alte de-astea. Chiar si romaneasca, care este supusa unor teste si controale.
In legatura cu pasta de dinti chinezeasca e suficient sa dai o cautare pe google sa vezi la ce ma refer.

Uite doar 2 articole

http://www.zf.ro/business-international...e-3066482/

http://stiri.rol.ro/content/view/71247/2/

sus

Denunta
Christa

Copii

10.01.2010 12:47     citat 

----------
Carmella a scris:
Weleda si DM sint firme de cosmetice "de renume", nu ma refeream sa iei pasta de dinti Chanel sau Dior, adica "de firma" la modul asta. Ma refeream la "o firma" cunoscuta, recunoscuta, aprobata si alte de-astea.
----------

Pardon, DM NU este firma de cosmetice, DM este un lant de drogherii, si au mai multe "marci" proprii, de ex. Balea, Alverde, babylove etc.

Si nici eu nu ma refereal la Chanel sau Dior, ci la banale firme ca Gillette (produce Oral-B, care probabil se gaseste si la voi), Colgate-Palmolive, GlaxoSmithKline (pe langa vaccinuri produce de ex. si pasta de dinti Odol-med, care tot asa probabil se gaseste si la voi), care TOATE au luat un "insuficient" la testul pastelor de dinti pentru copii pe care il am eu aici. Pana si renumita Elmex, care se foloseste la noi la mai toate gradinitele, a primit doar un "multumitor". In schimb multe din cele de care probabil nici naiba n-a auzit au primit "foarte bine".

sus

Denunta
Carmella

10.01.2010 3:19     citat 

OK, ti-am inteles argumentele.

Eu sustineam scoaterea totala din uzul pentru igiena copiilor a produselor marci chinezesti sau alte marci dar fabricate in China, sau a marcilor de care n-a auzit nimeni vreodata. Nu o sa saraceasca nimeni daca o sa dea citiva lei in plus pentru un sampon sau o pasta de dinti pentru copii, produse de firme serioase si nu fabricate in subsoluri de scoli in China.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 9 luni

10.01.2010 3:34     citat 

eu consider ca o pasta de dinti buna pt copiii e cea de la oral B

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

10.01.2010 4:22     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
eu consider ca o pasta de dinti buna pt copiii e cea de la oral B
----------

Uite ce zice Öko test:

"Das aggressive Schäumungsmittel Natriumlaurylsulfat steckt in der Dentagard Kinder Zahncreme, der Oral-B Stages Zahncreme mit Fluorid und dem Signal Kids-Zahngel mit Fluorid. Es kann die empfindlichen Schleimhäute reizen. Alle anderen Produkte schäumen mit sanfteren Substanzen."
"Substanta de spumare Natriumlaurylsulfat se afla in pastele de dinti Dentagard Kinder, Oral B Stages cu Fluorid si Signal Kids cu fluorid. Ea poate irita mucoasele sensibile. Toate celalate produse produc spuma cu substante mai neagresive."

Sursa: http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?ar...07;co=tpay
Si aici tabelul: http://www.scribd.com/doc/23870780/kinderzahnpasta2009
(Colgate Smile 0-2 ani a luat de exemplu nota "cu lipsuri")
Nota pentru Oral B - satisfacator.

E drept ca am folosit si eu oral B pana nu am stiut de asta (Teodorei chiar ii place), insa na, exista posibilitatea de corectare, faza ca mie sau copilului "ne place" sau ca e buna nu inseamna neaparat ca e un criteriu corect trag cu ochiul

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
11 ani, 9 luni

10.01.2010 5:05     citat 

asta e valabil si l alte paste de dinti dar daca ne luam dupa toate comentariile nu mai folosim nimic niciodata asa ca incercarea moarte n-are,fiecare se convinge singur,unii pot fi mai sensibili altii chiar imuni

sus

Denunta
adelia

Copii

10.01.2010 5:08     citat 

Cand se da o lista de produse mai bune, mai sigure si de multe ori chiar mai ieftine si ai posibilitate sa le iei pe alea, de ce sa alegi una din coada listei?!

Asta eu de exemplu nu pot intelege... dar daca vrei experimente, be my guest!

sus

Denunta
Christa

Copii

10.01.2010 5:12     citat 

Hai ca a evoluat Oral-B in doi ani, de la Gillette a ajuns la Procter & Gamble, si de la "cu lipsuri" (gresisem mai inainte cu insuficient, dar nici "cu lipsuri" nu-mi surade ca traducere) a ajuns la satisfacator. rad Si cu Elmex mai inainte citisem in randul gresit jenat, n-a primit nici macar multumitor/satisfacator ci doar un suficient (o nota mai mica adica).

Carmella, nu-i ca preaslavesc chinezariile, dar
1. in ziua de azi e destul de greu sa gasesti ceva ce nu-i chinezarie, si ma refer acum in special la haine si jucarii, nu la pastele de dinti, intr-adevar, dar si hainele si jucariile sunt tot foarte problematice, vezi retragerile de pe piata, Fisher Price & co., firme "de renume", si
2. Faptul ca dai un ban in plus nu iti garanteaza ca e si investit bine banul ala, deoarece cum ziceam, firmele asa zise "serioase" baga multe porcarii in produsele lor, si acum chiar vorbesc de pastele de dinti si cosmetice.

Am folosit ani de zile un sampon de par de la Garnier, pana am citit si eu de parabeni (de atunci incerc sa ii evit, chiar daca nu reusesc mereu), l-am cautat si avea doi, plus ca mi-a picat si un test din asta de la Ökotest in mana unde numai bine nu iesea samponul cu pricina. De asta cel putin in cazul produselor pentru Mona ma bazez pe aceste teste, la produsele pentru noi nu verific chiar de fiecare data. Problema e insa in Romania, scrisesem la un alt subiect rezultatelor produselor de protectie impotriva soarelui, si nimic de pe lista aceea nu se gasea in Romania. trist

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
11 ani, 9 luni

10.01.2010 5:37     citat 

uneori unele produse mai ieftine si fara marca renumita sunt mai bune decat cele cu reclama,iar alteori unele produse mai scumpe pot fi mai bune,asta depinde de testarea pietii

sus

Denunta
adelia

Copii

10.01.2010 5:40     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
uneori unele produse mai ieftine si fara marca renumita sunt mai bune decat cele cu reclama,iar alteori unele produse mai scumpe pot fi mai bune,asta depinde de testarea pietii
----------

Atunci da-mi un test in care Oral B e bun, cum ziceai mai inainte trag cu ochiul

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
11 ani, 9 luni

10.01.2010 6:01     citat 

nu ma refeream numai la oral B, ma refer si la alte marci de produse,nu numai la paste de dinti.
-de exemplu firma SANO n-are reclama cine stie ce,dar are preturi destul de maricele si este super bun,asta-i cu produse de ingrijirea casei,mai ales are produse antibacteriene pt spalarea rufelor bebeilor
-pe urma firma JORDAN care are periute de dinti,paste de dinti,pt copii si pt adulti,betisoare de curatat dintii etc n-are reclama in romania si este excelenta,dar cu preturi maricele
-firma OralB are un renume pe piata,lumea foloseste,familiei mele ii prieste,dar nu-ti pot spune eu ca e mai bun decat....eu stiu ce alta firma,daca te simti cu dintii curati mai multe ore inseamna ca e buna si daca te protejeaza ,uite la mine a tinut si al sotul meu,la parintii mei nu,se simteau cu gura murdara
-firma Life care nu are reclama e buna si asta,cu produse dentare bune,preturi acceptabile

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: