· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Spalatul dintilor...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Spalatul dintilor...     
adivera

21.05.2010 12:14     citat 

Al meu se spala singurel pe dinti dar inghite pasta.Nu il pot convinge sa o dea jos.

sus

Denunta
cricori

23.08.2010 4:37   periajul corect al dintilor  citat 

referitor la periajul dintilor copiilor gasiti un articol bun al doctorului stomatolog George Luca pe [...]

sus

D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani, 1 luna

24.08.2010 3:40     citat 

cricori, nu ma convinge un articol scris de un doctor pseudoanalfabet.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 4 luni
horia: 16 ani, 1 luna

30.12.2010 2:59     citat 

----------
andra_mara a scris:
Andra a facut carie de la biberon. Am dus-o la dentist la 2 ani, si mi-a spus asa: sa incepem spalatul pe dinti in jurul varstei de 2 ani, sa nu ne facem griji ca inghite pasta daca e speciala pentru copii, si sa o spalam pe dinti noi, pana la 5- 6 ani cand se va spala singura.
Eu am lasat-o sa se spele singura de la 2 ani, ca ii place, i-am cumparat mai multe tuburi de pasta de dinti, colorate, mai multe periute. E incantata si se spala de citeva ori pe zi, ca ii place.
Dar dentista m-a certat ca am lasat-o sa se spele singura. jenat A fost foarte categorica: parintii spala copilul pe dinti.

Si cum Andra nu ne lasa, am lasat-o sa se spele singurica in continuare.
----------

Helo mamici
Andra_mara e o veche prietena de-a mea de pe forum, o salut si pe ea, chiar daca postarea asta e mai veche
dar am simtit nevoia ca medic dentist si ca mama, sa citez ce i-a spus ei dentista lor si sa reactualizez, dupa ce am raspuns si la ceva mesaje private
mamici, va rog din suflet, spalati-va voi copilasii pe dinti
chiar si pina la 10 ani
eu lucrez f mult cu copii, de aproape 5 ani, prin sistemul de CAS, adica gratuit la copiii pina la 18 ani
nu sint specializata in pedodontie, ci in stoma generala, dar lucrind mult cu copii de la 3-4 ani in sus, am facut unele constatari
daca dintisorii de lapte se schimba la un moment dat, cariati sau nu, cei definitivi trebuie ingrijiti la maxim
vad adevarate catastrofe mai nou, a trebuit sa extrag molar de 6 ani la nici 9 ani, va dati seama, erau irecuperabili, cu infectii etc
sau incisivi definitivi cariati atita de rau pe la 10-11 ani, incit necesita depulpare(scos de nerv), apoi albire interna etc pt ca isi schimba cuoarea si asa mai departe
si asta din cauza lipsei igienei, punct
si nu pt copilul nu se spala pe dinti ci pt ca nu se stie spala corect
eu le explic copilasilor in cabinet, dar nu toti sint f atenti, asa ca trebuie sa duc munca de lamurire cu parintii
copiii trebuie supravegheati, iar daca nu se spala corect, mai ales seara, trebuie completat de mama periajul, mai ales pe fetele ocluzale ale molarilor(partea aceea cu santuri unde se string resturi) si partea dinspre gingii
pe ai mei eu ii spal pe dinti, Bogdan nu are nici o carie la 8 ani iar cel mic are una mica, si asta pt ca in vacanta de vara au fost la bunici unde nu si-a batut nimeni capul cu ei
ideal ar fi sa se foloseasca la inceput un "revelator de placa", asa o sa va dati mai usor seama unde trebuie insistat
e f simplu, poate fi folosit albastru de metilen de la farmacie, clatita putin gurita, si unde sint depuneri de placa sau copilul nu s-a spalat suficient, apar pete albastre, care trec la periaj ulterior
cel mai importat lucru dupa eruptia dintilor definitivi, deci de la 6 ani, e igiena zilnica riguroasa cu o pasta de dinti pt copii, si controalele regulate la dentist, la 3-4 luni macar, cind orice carie mica aparuta se rezolva in timp scurt, fara neaparat cu anestezie care nu e placuta pt un copil de 6-7 ani, iar dintele e ok apoi

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

30.12.2010 5:27     citat 

Alina, de cand nu te-am mai intalnit! sarut
Eu il spal pe Matei pe dinti si acum, are aproape 7 ani. Il spal pentru ca vad ca nu se spala corect si prefer sa il stiu spalat decat sa il las independent, dar sa iasa o mare porcarie in gura lui. Deja i-au erupt ultimii molari, acum ii apare ultimul din cei 4.
Chiar zilele trecute ma intrebam ce periuta de dinti sa ii mai cumpar, pana acum am folosit OralB, dar acum mi se pare ca i-a mai crescut gura rad sau poate iesindu-i molarii astia am mai mult de periat. Tu ce periute recomanzi?
Plus ca are si 2 dinti noi, ma intreb ce pasta ar trebui sa folosesc. Ramanem tot la pasta pentru copii sau sa trecem la cea pentru adulti?
Si inca o intrebare: daca dintii noi ii ies fara ca cei vechi sa se clatine, ce e corect sa fac, ii las pe astia vechi sa cada cand au ei chef sau ii scoatem obligat-fortat? Sa iti spun cum am procedat noi cu cei 2 incisivi: i-au iesit cei noi in spatele celor vechi. Astia vechi nici gand sa se clinteasca. Am asteptat vreo luna sa se clatine, l-am pus sa si-i tot miste, dar ei nu cedau. Am fost la stomatolog sa ii scoata, asa a fost parerea dr, ca trebuie scosi chiar daca ei n-au de gand sa iasa. Acolo a facut mare taraboi, nu s-a lasat convins sa deschida gura (noroc ca n-are nici o carie). Asa ca l-am luat acasa, am cumparat spray cu xilina si i-a scos sotul meu. Initial dintii erau strambi, dar acum vad ca au migrat spre locul pe care trebuiau sa il ocupe inca de la inceput. Ce facem cu urmatorii, daca va fi aceeasi situatie? Procedam la fel sau ii lasam sa cada cand vor ei?

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 9 luni
Zuza: 11 ani, 5 luni

30.12.2010 5:49     citat 

Sunt sigura ca Alina va reveni si iti va raspunde detaliat la toate intrebarile. E in masura sa-ti recomande si pasta de dinti si periuta adecvate.
Ce stiu eu este ca dintii provizorii se extrag daca sunt semne evidente ca cei definitivi vor sa erupa. Nu se scot nici mai devreme- se incearca pastrarea chiar si doar a radacinilor cat timp nu dau infectii si nu creaza probleme pt ca astfel se pastreaza spatiul in care trebuie sa erupa dintele definitiv( dintii in genere migreaza daca nu au antagonisti/vecini), dar nici prea tarziu din aceleasi considerente.
Cand eram eu pe acasa stiu ca se gaseau in farmacie ceva "dropsuri" care colorau resturile din urma periajului si astfel parintilor le era mai usor sa corecteze periajul si se evidentiaza zonele unde trebuie insistat.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 4 luni
horia: 16 ani, 1 luna

30.12.2010 8:50     citat 

somnoriciule, si eu ma bucur sa te vad pe tine
Da, Ice are dreptate, daca dintii definitivi vor sa iasa cu orice pret, atunci cei de lapte trebuie scosi cu orice pret, pt ca cei definitivi sa se poata alinia la locul lor
e nasol un pic, pt ca daca nu se misca, dintii de lapte se extrag mai greu, pe copilas il doare etc
ma confrunt si eu cu plinsete, copilasii nu mai vor sa stea in scaun dupa o experienta ca asta, ii mai pacalesc, le scot stind in picioare, cu o compresa sterila in loc de cleste etc
ideea e sa se extraga dintr-o miscare, atunci dureaza putin ,si pina sa isi dea seama copilasul ce se intimpla cu el, s-a terminat
bine, ca trebuie ceva experienta, nu e usor, dar la mine merge deja, mai ales avind si eu copii
f bine ca il speli tu, e ok ... iar pasta de dinti eu zic sa folositi inca pt copii
contine mai putin fluor si e mai sigur
acum drept sa iti zic, nou Vadamadecum cu capsuni avem, numai pe asta o vor baietii
restul sint putin mai mentolate si nu le plac
iar ca periute, eventual uita-te pe la farmacii, sint in grupate pe virste ... cel putin la Oral B si la Colgate stiu eu
ideea e sa se simta copilusaul bine cu pasta si peria, si igiena sa fie buna
va pup, alina

sus

Denunta
GabrielaPopescu

08.09.2011 5:22   Ingrijirea dintilor de lapte  citat 

Buna,
Am sintetizat in urmatorul articol cele mai importante probleme legate de igena dintilor temporari : [reclama].
Cu alte intrebari sau propuneri pentru noi subiecte va astept comentariile

sus

Denunta
alessia_ionescu

09.07.2013 11:00     citat 

Salutare parinti!
Sunt mama a 2 copii (un baiat 5 ani si o fata 7 ani) si ii duc de 2-3 ori pe ani la dentist. Va sfatuiesc sa faceti si voi la fel. Insa cred ca cel mai important este unde il duceti, pentru ca pe viitor copiii sa nu aiba traume cand aud de dentist.
Noi mergem la o clinica stomatologica unde au cabinet special pentru copii, cu sala de asteptare destinata lor, unde pot sa se joace si sa coloreze pana sunt luati pe scaun, pentru a nu le mai fi teama. Cabinetul pentru copii este frumos colorat, cu o tematica pentru copii, iar aparatura are anumite denumirii (ii ziceau la turbina aceea bondarel, pentru ca bazaie ca un bondarel). In felul asta mi-am invatat copiii sa nu le fie frica de dentist. Clinica este in Bucuresti, pe Titulescu (la iesirea din pasajul de la Victoriei), au si site. www.clinica32.ro .
Pupici la toti! Sa avem grija de dantura copiilor nostri!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: