· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > mea culpa
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor mea culpa     
vikky

01.10.2004 6:08   mea culpa  citat 

cred ca sunt o mama inconstienta. i-am dat ieri fetitei mele o bucata de mar sa rontaie. are vreo 8-9 dinti si s-a innecat cu o bucatica de mar si abia a scos-o afara si a vomat tot tot ce mancase inainte. m-am speriata asa tare si ma gandesc ce o fi fost in capul meu. mi-e rusine de inconstienta mea. bine ca nu i-am dat oase. voi ati patit-o??

vikky

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 8 luni
Federica: 14 ani, 6 luni

01.10.2004 6:33     citat 

Nu uita ca meseria de mama se invata, si este destul de grea. Sa nu iti faci mustrari de constiinta pentru asta, sigur ca ce ai facut ai facut-o bine intentionat. Da, si eu am patit asa cu o coaja de piine pe care am dat-o fetitei sa o rontaie ( ii cresteau dintisorii), dupa care m-am invatat minte si i-am dat bucata pe masura ei si am ramas tot timpul linga si cu ochi pe ea pina se satura.
Ana

sus

Denunta
CarlaVargas

Copii
Printul: 17 ani, 7 luni
Printesa: 17 ani, 7 luni
Micul Print: 12 ani, 3 luni

01.10.2004 6:46     citat 

ANA_-B are dreptate privind meseria de mama... Si eu cred ca nu-i motiv pentru sentimentul de vinovatie, desi si eu am avut mustrari de constiinta cand fiul meu s-a inecat de o bucatica de farfurie din plastic... Fetita mea era in spital, ne pregateam la ea, iar fiul meu (atunci la 11 luni) se juca cu farfuria de unica folosinta, si a smuls a o bucatica cu dintisorii. M-am speriat tare, am introdus degetul in gurita iar el a vomat la fel fetitei tale...

Din pacate (sau din fericire) baietelul meu este foarte fffff activ, si baga in gurita tot la ce nici macar nu ma genadesc - trebuie sa stau tot timpul cu ochii pe el, ceea ce nu este usor fiind gemeni... Si eu fac tot posibilul sa evit astfel de situatii.

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 8 luni
Federica: 14 ani, 6 luni

01.10.2004 6:53     citat 

GEMENI? Atunci trebuie sa fi o mama tare activa... foarte fericit Iti doresc putere si muulta rabdare foarte fericit
Copii fac si ei experientele lor, din care sa speram ca vor invata. Noi trebuie doar sa ii indrumam si sa ii invatam sa faca diferenta dintre bine si rau. Daca apoi mai combina cite una...poate mai invatam si noi cite ceva de la ei rad
Ana

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 8 luni

01.10.2004 6:57     citat 

nu esti nici prima si cu siguranta nici ultima trag cu ochiul

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 20 ani
Imara Romina Luona: 15 ani, 5 luni
Amylyn: 21 ani, 2 luni

02.10.2004 9:02     citat 

DA
o patesc si acum cu cat ca are deja dinti destui sa rontaie
cand ii place ceva se indoapa pina cand nu mai are nici un locusor in gura (ii spun de doi ani intruna sa nu se mai indoape si tot aia face ) cum imi intorc privirea cum a bagat aproape toata felia de paine in gura ..............parca ii este teama ca cineva o sa ii ia din mina haleala ochi peste cap
sa mentionez ca are deja 3 ani juma foarte fericit
de mai multe ori sa intamplat sa ii scot mincarea din gura cu degetu ca altfel nu reuseam cu batutu pe spate etc rad

important e ca s-a ii dai painea de exemplu in bucatele mici,marul fara coaja,biscuiti care se farama repede,atentie la nuci sau alune etc
MDA ochi peste cap ............nu poti ferii de toate si nu e vina ta ...........asa invata si ei din greseli sau intamplari etc

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 5 luni

02.10.2004 3:00     citat 

Vikky, nu mai fi asa aspra cu tine...Toti gresim...ca de-aia suntem oameni zambet Important e sa fii tot timpul cu ochii pe ei...Ca sunt niste nazdravani...N-au pereche sarut

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 10 luni
Hanna: 16 ani, 5 luni

02.10.2004 5:42   Re: mea culpa  citat 

imp. e ca s-a rezolvat. si mai da-i ca altfel nu are cum sa invete. stai langa ea si gata. si daca se intampla, nu te mai panica asa de tare, cu timpul vei invata si tu trag cu ochiul

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 17 ani, 5 luni

02.10.2004 11:04   mea culpa  citat 

Capul sus mamico caci putine sant cele care nu au patit-o la fel, chiar si Gabita mea a rupt cu dintisorii o bucata mai mare de biscuite si sa inecat ca nu mai putea sa respire saracutza, dar slava domnului am batut-o pe spate si si-a revenit. Copilasii nostri au fiecare si un ingeras care ii protejeaza....asta nu inseamna totusi ca trebuie sa ii slabim din ochi. :-)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: