· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Exista semne care prevestesc diminuarea/terminare lactatiei?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Exista semne care prevestesc diminuarea/terminare lactatiei?     
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 7 luni

25.01.2005 7:32   Exista semne care prevestesc diminuarea/terminare lactatiei?  citat 

Hello,

Exista semne care prevestesc diminuarea/terminarea lactatiei?

Carla suge: ziua mai des, noaptea doarme linistita; sanii insa imi par goi si ma panichez uneori.
Vreau sa am laptic si sa ii dau cat se poate de mult. E asa dulce cand ii dau papica.........si ii place, sper sa am cat mai mult lapte.
Daca as lua medicamente speciale pentru producerea de laptic ar avea efecte asupra lapticului?

sus

Denunta
Cora

25.01.2005 7:47     citat 

Ia-o usurel ca te apropii de urmatoarea "piatra de incercare" in procesul de Alaptare: 3 luni... cind din nou cantitatea de lapte se regleaza brusc dupa cerinte. Iar sinii nu vor mai fi ca bidoanele de acum incolo, dar lapte dau daca copila papa in continuare la ei. Stresul si teama de intarcare nu fac decit sa reduca lactatia. exclamatie

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 6 luni
David: 8 ani, 7 luni

25.01.2005 11:30     citat 

Loreena, ce medicamente speciale? Exista asa ceva? confuz Eu stiam doar de ceaiul de chimen si cel de anason jenat

sus

Denunta
Rabia

25.01.2005 11:43     citat 

Exista un ceai instant de la Hipp care determina stimularea lactatiei care are in componenta printre altele si chimen si anason.
Eu, din pacate am pierdut laptele cand avea Rares 3 luni si jumatate, asta dupa ce timp de o luna (de la doua luni pana la trei luni) el nu a
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 6 luni
David: 8 ani, 7 luni

26.01.2005 1:30     citat 

Rabia, mdanilov, mersi! sarut

sus

Denunta
CataAris

26.01.2005 6:08     citat 

exista Nutrinatal de la Plafar. Eu am luat sa asigur lapticul pt Aris fiind plecati in Egipt si a il alaptez.Succes!!

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 7 luni
B: 15 ani, 7 luni
M: 10 ani, 2 luni

26.01.2005 6:26     citat 

Loreena, si eu am observat ca-mi par moi sanii, dar de cate ori termina de papat eu mai pot scoate, inca cu jet. Felix creste bine, deci nu-i ca nu am lapte, dar comparativ la cat de plini imi erau sanii acum doar 2 saptamani acum par niste saculete goale. Eu zic sa nu te ingrijorezi, cu siguranta o sa ai lapte, important e sa pui copilul la san cat mai des, al meu cere oricum la max 2 ore peste zi, iar noaptea mai nou se trezeste la 4 dimineata dupa ce adoarme la 9 seara.

sus

Denunta
gazzella

Copii

28.01.2005 1:10     citat 

----------
citat:
Ia-o usurel ca te apropii de urmatoarea "piatra de incercare" in procesul de Alaptare: 3 luni... cind din nou cantitatea de lapte se regleaza brusc dupa cerinte. Iar sinii nu vor mai fi ca bidoanele de acum incolo, dar lapte dau daca copila papa in continuare la ei.
----------

Cora, imi zici, te rog, despre ce-i vorba, sau da-mi un link. Noi ne apropriem de 3 luni si vrem sa fim preparati, daca stim ce ne asteapta, putem sa actionam mai corect scot limba
Merci mult.

sus

Denunta
Cora

28.01.2005 7:30     citat 

Gazzella despre "pietrele de incercare" cu alaptarea: 3 saptamini, 3 luni, 6 luni s-a cap zilele astea si nu reusesc sa le gasesc... poate mamaluieric ne ajuta... ca si ea stie la ce ma refer... sau poate incerci tu o cautare pe cuvinte cheie.

Eu am in cartile de pe aici si revista Parenting si American Baby precizari legate de aceste "pietre de incercare"... cind bebe cere mai mult, e mai mare, iar productia ramine un pic in urma cu citeva zile... si sfatul este acelasi: "nu va pierdeti increderea, nu va stresati, nu treceti pe completare!" Eu personal am trecut prin toate astea si mereu imi spuneam: "gata cu laptele!"... pt. ca ma comparam cu mama care nu a sora mea. Dar eu seman unei strabunici care si-a care, ca si mine, a la multi ani dupa intarcare. zambet

sus

Denunta
Cora

29.01.2005 2:03     citat 

Am reusit sa gasesc citeva detalii si pe net...
"Common times for growth spurts are during the first few days at home and around 7-10 days, 2-3 weeks, 4-6 weeks, 3 months, 4 months, 6 months and 9 months (more or less). Babies don't read calendars, however, so your baby may do things differently."

"At around 3 months of age, feedings become quicker and less frequent. Your baby is able to drink more milk at one time and your body adjusts to this pattern. However, your baby's feeding patterns often fluctuate within the first 6 months. Needs typically increase during growth spurts, which usually occur around the following ages:

* 10 days to 2 weeks
* 5 to 6 weeks
* 2½ to 3 months
* 4½ to 6 months

Before the age of 6 months, do not supplement your breast-fed baby's diet with formula, food, or water, even during a din cauza ca incep sa-si revina la dimensiunile initiale (cred ca-i un proces lung de vreo un jumate de an trist ), dar lapte se pare ca este suficient, in prima luna a 1600, iar in a las pacalita, era sa o fac chiar dupa ce l-am nascut, mi-a-n a eu, la 2 luni jumate si la 5 luni fara o saptamana (cele de dinainte nu am remarcat, ca eram incepatoare jenat ). "Piatra" de la 2 luni jumate a am trecut pe ceai de fenicul, bere fara alcool si lichide multe. Insa cea de la 5 luni a-i dadeam sa suga din ora in ora, plus noaptea ii mai dadeam o data (ea doarme toata noaptea de pe la 2 luni jumate). Atunci chiar m-am gandit serios daca sa incep diversificarea sau nu... Dar in 2 zile s-a 6 ori pe zi, iar de la 8 seara la 7 dimineata doarme toata lumea.
Urmeaza insa controlul. Sa vedem daca mai pot merge o luna pe lapte matern, sau incepem diversificarea, ca e cam slabuta.

sus

Denunta
gazzella

Copii

29.01.2005 11:55     citat 

Eu cred ca tot n-as trece pe formula chiar daca l-as vedea mai slabut sau mi-ar rezulta mai slabut dupa graficile pediatrilor. Acum dupa graficile pediatrilor cred ca-i supraponderal, in medie ar trebui sa creasca 750-900gr pe luna. In conditiile astea ce fac, il pun la cura de sabire? Daca nu va pune intr-o luna, il cantaresc doar o data la o luna, poate si pentru a a iarasi cred ca acele grafice se potrivesc mult mai bine copiilor hraniti cu formula, cei hraniti la san cu greu pot sa se inscrie in anumite grafice. M-a cate ori mananc Felix. Nu stiam ce sa-i raspund, am incercat intr-o zi sa numar, ajunsesem la 11 mese de la 4 dimineata pana la 7 seara dupa care pierdusem sirul. Asa ca m-am resemnat, mananca cat vrea si cand vrea fara sa-l mai contorizez, uneori ii dau sa pape daca-l vad ca cere si la 20 minute dupa ce deja mancase si nu are probleme, doar ca beseste jenat . Noaptea de cand nu ma mai trezesc cand papa, decat la inceput pana prinde bine sanul, chiar ca nu stiu cat sta la san. Dar, banuiesc ca e satul din moment ce ne lasa sa dormim, iar dimineata il vad ca rade cum deschide ochii. Oricum, cred ca e important pentru toate mamicile care vor sa continue sa alapteze la san sa fie convinse ca sunt capabile sa o faca, indiferent de greutatile intampinate. Eu imi ziceam ca nu se poate sa fiu asa o nenorocita si sa n-am lapte pentru puiul meu. Sunt si mamici care nu acorda o importanta foarte mare alaptatului la san, asta nu inseamna ca sunt mai putin mame, ca-si iubesc mai putin puii, doar ca abordeaza in mod diferit problema alimentatiei. Vreau si eu sa fiu ca strabunica Corei, cu mine mama se pacalise, m-a s-au vazut rezultatele, eram o copila foarte bolnavicioasa, pe fratele meu l-a nu l-am vazut decat o data bolnav, nici macar nu racea "purcelul".

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

29.01.2005 12:20     citat 

Sper sa continui s-o alaptez inca o luna, integral, iar dupa aceea sa-i dau laptele meu ca si supliment dupa mesele obisnuite pana peste un an... Faza ca dupa masuratorile mele e cu un pic sub minimul acceptat. Nici cantarul meu nu e de bebei, deci nici nu am foarte mare incredere.
O sa-i spun pediatrei din start ca as vrea alaptare integrala pana la 6 luni, sa vad ce va zice... ma bazez pe fapul ca si ea e pro-alaptare.
Oricum, Dianei vad ca-i prieste, desi e supla.... E activa, are piele rozalie, elastica, are cute pe la manutze. E plina de energie si o vorbareata si jumatate.
Iar orarul ea si l-a