· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > Imunizare-Broncho-Vaxom
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Imunizare-Broncho-Vaxom     
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 8 luni

26.01.2005 10:38   Imunizare-Broncho-Vaxom  citat 

Buna,

la un search rapid nu am gasit nika despre broncho-vaxom aici in site. Asa ca m-am gandit sa deschid acest subiect.

Mie mi s-a recomandat (pt Eny) de catre medicul pediatru (cei doi medici care au grija de sanatatea Enyei), un asa zis tratament timp de 3 luni cu broncho-vaxom. Azi am fost si i-am facut o serie de analize, de rutina, sa stiu cat de sanatos este copilul meu., "ochiometric " este beton, insa nu intodeauna avem dreptate. Din auzite se zice ca, copilul sa fie sanatos cand incepe acest tratament.

Cine stie depre acest imunostimulator...broncho-vaxom?

eu pot scrie doar atat....dau copy si paste din prospectul broncho-vaxom-ului.

Actiune terapeutica: Imunobioterapia polivalenta a sistemului respirator.

Compozitie: Broncho-Vaxom adulti contine 7 mg dintr-un lizat bacterian liofilizat din Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae si ozanae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes si viridans, Neisseria catarrhalis. Broncho-Vaxom copii contine 3,5 mg din acelasi lizat liofilizat.

Proprietati: Broncho-Vaxom stimuleaza mecanismele de aparare naturala a organismului si mareste rezistenta fata de infectiile cailor respiratorii. Aceste efecte au fost demonstrate prin teste de protectie activa de stimulare a macrofagelor si prin cresterea numarului limfocitelor T circulante si al imunoglobulinelor secretate de mucoasele cailor respiratorii.

Indicatii: Terapie adjuvanta in toate starile infectioase ale sistemului respirator si din sfera ORL. Prevenirea recidivelor si a cronicizarii lor. Broncho-Vaxom este in special recomandat ca adjuvant in cazurile: bronsite acute si cronice; angina, amigdalite, faringite si laringite; rinite, sinuzite si otite; infectii rezistente la antibioterapia curenta; complicatiile bacteriene ale infectiilor virale ale sistemului respirator mai cu seama la copii si persoanele in varsta.

Toleranta: Toleranta este excelenta; nu au fost semnalat contraindicatii si nici reactii alergice.

Posologie: Pentru tratamentul starilor acute: 1 capsula zilnic luata pe nemancate (cel putin 10 zile) pana la aparitia simptomelor. In cazurile care necesita un tratament cu antibiotice, asocierea cu Broncho-Vaxom se recomanda chiar de la inceputul tratamentului. Pentru tratamentul de consolidare: 1 capsula pe zi timp de 10 zile consecutive lunar timp de trei luni. Atentie: Pentru copii indicatiile si posologia sunt identice ca mai sus, capsulele continand jumatate din doza adultului, respectiv 3,5 mg substanta activa. Pentru a usura administrarea medicamentului la copiii mici, continutul capsulelor poate fi introdus in lichide ca sucuri de fructe, lapte, ceai etc.

Forma de prezentare: Cutii cu 30 capsule.

Producator: OM Laboratories

sus

Denunta
Onush

26.01.2005 11:52     citat 

Ce pot sa spun eu despre broncho-vaxom este ca am auzit de el prima data de la mamica unui baiat de 4 ani care avea o sensibilitate a sistemului respirator pe un fond alergic suspect si de astm.
Acest baiat in toamna- iarna lui 2003 a fost racit 2 saptamani din trei fiind tratat de fiecare data cu antibiotice.
Dupa 2 tratamente de consolidare cu broncho-vaxom de cate 3 luni ... unul in primavara lui 2004 si unul la sfarsitul verii - inceputul toamnei 2004 pana acum nu a fost decat o singura data racit fara sa necesite tratament cu antibiotice.

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 16 ani, 8 luni

27.01.2005 10:00     citat 

Renata, e foarte bun medicamentul - insa trebuie sa iei in considerare daca Enya are nevoie de el (raceli repetate, cu complicatii respiratorii).

Fratele meu a facut cure cu bronho-vaxom acu ani buni - dar i-a fost prescris dupa ce avusese vreo 2 pneumonii si racea si daca deschidea mama geamul in camera lui.

Daca vrei doar sa o ..."calesti" - fara sa fi avut probleme de sanatate mai mari decat sunt normal la varsta asta - poate te orientezi spre ceva naturist si lasi si natura sa isi spuna cuvantul. trag cu ochiul

Eu am zis ca il pastrez pentru cand Ilinca va ajunge la gradinita - si daca va fi cazul si atunci!

sus

Denunta
Renata

Copii

27.01.2005 1:23     citat 

Enya va merge la gradi in luna Mai...
a mai racit in gat( rosu in gat cu 1-2 puncte purulente), nimk grav dupa cum zice doctorul, insa eu ma sperii rau cand face rosu in gat. Astea sunt motivele pt. care inclin sa-i dau acest medicament ( vaccin oral).

multumiri speciale Onush si Manu sarut .

sus

Denunta
bubi

Copii
LUCIAN-GABRIEL: 17 ani, 2 luni

27.01.2005 2:18     citat 

Renata, eu l-am dus pe baietelul meu la gradi din noiembrie; dupa nici 4 zile a racit trist apoi au au urmat alte si alte raceli; si acum e racit si e acasa. trist

doctora noastra de familie mi-a recomandat sa urmeze un tratament cu ribomunil- care este tot un vaccin administrat pe cale orala. am inceput din decembrie acest tratament (care se intinde pe o perioada de 5 luni) si astept sa vad rezultatele.

o alta varianta ar fi tratamentul homeopatic- oscillococcinum care este un antigripal eficient si se adreseaza tuturor categoriilor de varsta sugari, copii, femei in timpul sarcinii sau alaptarii, adultilor si varstinicilor.

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 10 ani, 10 luni

27.01.2005 6:56     citat 

Primavara trecuta, dupa ce toata iarna am facut antibiotic injectabil, si dupa nenumarate pneumonii, am ramas cu o tuse seaca foarte urat si cu probleme de respiratie. am fost la medic si mi-a spus ca am un inceput de astm bronsic. Toata vara am facut tratament cu corticoizi ca de sunt cel mai usor de prescris, dupa care cineva m-a luminat si m-a trimis la un medic alergolog la Brasov. Aceasta mi-a spus ca acest astm poate fi declansat de un alergen ( par de animal, puf din perne, mucegai, polen, etc.)si drept urmare mi-a dat tratament cu Singulaire, si de facut acest vaccin. Doctorita mea de familie nu m-a lasat sa-l fac ca " e cancerigen". Nu stiu daca e adevarat sau nu dar asta mi-a spus.
Intr-adevar eu ca si fratele lui Manu raceam si la cea mai mica adiere a vantului si eram tot timpul cu nasul infundat incat toata lumea se mira daca nu eram racita.

sus

Denunta
Carmella

28.01.2005 9:23     citat 

Renata, uite aici s-a mai discutat despre bronhovaxom si-l ridicam eu in slavi ... si-l ridic in continuare, ca tare a fost bun zambet

http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0

sus

Denunta
Renata

Copii

28.01.2005 8:26     citat 

----------
Carmella a scris:
Renata, uite aici s-a mai discutat despre bronhovaxom si-l ridicam eu in slavi ... si-l ridic in continuare, ca tare a fost bun zambet

http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0
----------

multumesc Carmel' zambet

sus

Denunta
gogoshica

Copii
Raluca Elena: 17 ani, 8 luni

21.03.2005 8:44     citat 

Buna dragii mei. Eu sunt noua aici, in skimb voi...Am si eu o problema, pe care as dori sa v-o impartasesc trist .
Am o fetita de 3 anisori, Raluca.Merge la camin din ianuarie 2005, dupa mai multe intreruperi din septembrie 2004.De curand a racit foarte puternic la plamani, a avut mai exact o pneumonie interstitiala, pe care doctorul pediatru a tratat-o cu Zinnat asociat cu capsule de oxacilina, ca antibiotic. Acum, adica dupa exact 3 saptamani de la ultimul tratament, imi este iarasi foarte racita.Am fost cu ea la doctor si mi-a spus ca s-ar parea sa fie ceva asmatic, pentru ca ea nu imi face febra decat foarte rar si face niste crize de tusa si respira foarte greu.Prima data mi-a racit asa la 8 luni, de atunci asta e raceala ei tipica, asa imi raceste, tusa , respiratie zgomotoasa si nasuc infundat.Acum mi-a dat 2 injectii de dexamethazona si acelasi tratament, adica Zinnat cu oxacilina iar in plus ventolin sirop si miofilin tablete.Si-a revenit foarte repede, ca si data trecuta, numai ca ramane cu tusa aia foarte puternica.
Am vazut ca tot vorbiti de bronho-vaxom, si as dori sa stiu daca a-ti dat la copii vostri si daca a avut efect.Voi ce ma sfatuiti.Poate stiti o adresa unde se poate discuta cu vreun pediatru, mai doresc si parerea altor medici.Multumesc!

sus

Denunta
Renata

Copii

28.03.2005 9:57     citat 

Draga mea,
eu nu-ti pot da un raspuns concret...
eu i-am dat Enyei doua rapeluri, mai avem unul/ sezonul asta.
Pana acum s-a simtit, pt. ca nu am avut nici o pb., insa nu pot spune ca este din cauza lui sau ...asa a fost sa fie.
Eu zic ca trebuie urmata tot, adica de 6 ori. respectiv...3/sezon.
Ii poti da, eu am incredere in el. Acum depinde de tine.
Sucees si multa sanatate.

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 17 ani, 9 luni

31.03.2005 11:10     citat 

uite iti spun eu, deja fetita mea are la activ 3 cure din acest medicament.
ea e in colectivitate de la 1 an si 10 luni si acum are 3 ani si jumatate, la inceput ii dadeam Ribomunyl si apoi bronchovaxom, i-a mers foarte bine si nu s-a imbolnavit niciodata foarte grav, pana acum, de gripa, raceala, sau alte boli respiratorii...

sus

Denunta
dana_vlad

Copii
andrei: 23 ani, 3 luni
mara: 14 ani, 5 luni

31.03.2005 4:04     citat 

eu ii dau fiului meu bronho-vaxon de 4 ani incoace in fiecare toamna prin septembrie sau octombrie. 10 capsule pe luna, pauza 20 de zile si iar 10 capsule. asta fac 3 luni si crede-ma in ultimii 4 ani nici nu mi-a stranutat iarna. ii mai dau si vitamina c si la sfarsitul tratamentului vitamine cavit. copilul e la scoala si totusi nu i-a viroze de la altii.
noi suntem multumiti de tratament si il recomand oricui cu incredere.

sus

Denunta
gogoshica

Copii
Raluca Elena: 17 ani, 8 luni

07.04.2005 4:19     citat 

Pt imunizare mi-a dat Lantigen B, dar va anunt ca acum iarasi mi-a racit plang sau sunt foarte trist Sunt disperata, am fost la alt medic, are otita ac. stanga plus o Farino....nu stiu cum ( ca nu inteleg pe reteta ce scrie),si mi-a dat Keflex , dupa care mi-a zis ca de imunitate vom vorbi la control, asta insemnand pe 12.Sunt curioasa ce imi v-a da.Va tin la curent.

Multumesc de raspunsuri si sfaturi!

sus

Denunta
Renata

Copii

07.04.2005 5:42     citat 

----------
gogoshica a scris:
Pt imunizare mi-a dat Lantigen B, dar va anunt ca acum iarasi mi-a racit plang sau sunt foarte trist Sunt disperata, am fost la alt medic, are otita ac. stanga plus o Farino....nu stiu cum ( ca nu inteleg pe reteta ce scrie),si mi-a dat Keflex , dupa care mi-a zis ca de imunitate vom vorbi la control, asta insemnand pe 12.Sunt curioasa ce imi v-a da.Va tin la curent.

Multumesc de raspunsuri si sfaturi!
----------

Sanatate maxima!

sus

Denunta
paula4andrei

Copii
Andrei Dan: 16 ani, 8 luni

18.04.2005 1:23     citat 

Chiar acum am venit de la pediatru unde am fost pentru ca baiatul meu de 2 ani si 5 luni a facut al treilea puseu de raceala cu complicatii iarna asta , deaceea am si eu o intrebare : daca bronchovaxom se poate da de la aceasta varsta si unde il gasim. Trebuie sa precizez ca de doua luni il imunizam cu ribomunyl dar cum spuneam totusi s-a imbolnavit iar, ultimele doua dati foarte rau : pneumonie si bronsita. Astept un raspuns de la cineva care stie despre ce este vorba.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: