· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > Imunizare-Broncho-Vaxom
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Imunizare-Broncho-Vaxom     
Tudorana

19.01.2008 1:57     citat 

Mmp, asa cum ti-a zis si Marcella, in functie de sistemul imunitar al fiecaruia, rezultatele sunt diferite. Si la Gabita mea, mai intai s-au redus infectiile respiratorii sau daca au mai aparut erau mai putin severe si fara complicatii. Dupa 2 cure de Broncho Vaxom s-au rarit foarte mult si acum nu mai e bolnavioara mai deloc, chiar daca la gradinita e plin de viroze!
Multa sanatate lui Tudor!

sus

Denunta
iuly_iul

Copii
ionut: 13 ani, 9 luni
am nascut deja!

20.01.2008 5:36     citat 

[quote="mmp"]Multumim. Am fost si la Timisoara la imunolog. Ne-a zis ca in cazul copiilor cu probleme broncho-vaxomul e slabut. Dar putem sa il luam in continuare. Ne face ea niste vaccinuri comandate la Institutul Cantacuzino pe care le combina si le dozeaza ea. Facem 10 doze deocamdata. Trebuie sa mergem la ea la cabinet sa le facem, fiindca nu trebuie gresita doza. Sa vedem ce succes avem. Erau acolo persoane care mergeau de ani de zile la ea si ziceau ca nu s-au imbolnavit iarna. Sa vedem.[/quote]

v-a facut ceva teste,analize?in ce consta vizita la un imunolog?

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

21.01.2008 2:40     citat 

Noua nu ne-a facut analize. I-am povestit ce boli a avut si cate . ca in ultimele doua luni a avut herpangina, pneumonie, rosu in gat de doua ori, otita de o luna (are si acum) si bronsita. si ne-a zis ca are deficit de imunitate si din cauza asta se imbolnaveste asa de des. am mai vorbit si cu alte persoane care stateau la coada si ele au facut si analize. pentru ca acolo merg si cu acnee severa si cu cancer sau cu leucemie. vaccinurile le da si le face in functie de problema fiecaruia. erau acolo persoane care mergeau de 7 ani la ea si erau multumite. ziceau ca nu se imbolnavesc iarna. acuma sa vedem. inca nu stiu ce sa zic, iar tratamentul e de lunga durata. ea zice aca e importanta sa mergi de la inceputul problemelor. erau si persoane care veneau pentru ca le iesisera analizele de la imunograma la limita inferioara si acum ziceau ca sunt bine. eu sper sa fie bine si pentru noi.

sus

Denunta
ale-paty

Copii
Alessia: 16 ani, 8 luni
patrick: 13 ani, 7 luni

31.01.2008 7:33     citat 

buna!sunt noua si vazand discutia despre bronhovaxom, m-am gandit sa-mi spun si eu parerea.Fetita de 4 ani a facut tratament cu bronho 3 ani la rand, dar de racit tot a racit,si des.Acum depinde si de copil dar aceste medicam.pt imunizare se dau in functie de cum raceste copilul,mai bine spus unde raceste:daca raceste in gat se da bronho,daca raceste de la gat in jos se da rybomunyl s.a.m.d.(asa mi-a spus doctora baietelului care are 9 luni si e suspect de astm,fetita in prezent avand pneumonie interstitiala.)

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

01.02.2008 2:37     citat 

Eu v-am mai spus ce azis iminologul si acum alt doctor la care mergem: ribomunil, luivac si broncho-vaxom sunt slabute si nu ajta copiii care intr-adevar au probleme de imunitate.

sus

Denunta
letee

03.02.2008 3:02   imunizare cu broncho-vaxom  citat 

eu am vazut rezultatele broncho-vaxom pe Bianca incepand de la 2 ani, facea rosu in gat si laringita si eram cu antibioticul tot timpul. i-am dat de atunci de 2 ori pe an broncho-vaxom si s-a vazut efectul, in sensul ca nu face asa de des infectii respiratorii, si daca a mai facut am tinut-o doar cu nurofen si panadol. si eu am luat in studentie pentru amigdalite frecvente si m-a ajutat. eu v-il recomand.

sus

Denunta
peetee

03.02.2008 11:29     citat 

Citat din mmp, putin corectat:

[quote]Eu v-am mai spus ce a zis imunologul si acum alt doctor la care mergem: ribomunyl, luivac si broncho-vaxom sunt slabute si nu ajuta copiii care intr-adevar au probleme de imunitate.[/quote]

Dar ce medicamente ne recomanda doctorii tai noua, "muritorilor" de viroze respiratorii? Au descoperit ei panaceul universal sau sunt motivati puternic de multinationalele egiptene? trag cu ochiul

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

04.02.2008 1:38     citat 

Nu sunt doctorii mei. Fiecare face cum crede. Asa am crezut de cuviinta ca este bine sa fac, mai ales ca asa am fost sftatuita de medicul de la ORL. Tratamentul il primeste fiecare in functie de ce afectiuni are si de rezultatele analizelor de imunitate. Tudor are trei feluri de vaccinuri preparate la Institutul Cantacuzino pe care le combina si le dozeaza doctorita. De-asta trebuie sa mergem de fiecare data la cabinet sa facem injectia si nu ne taxeaza in plus. Conteaza foarte mult respectarea dozajului. Fiecare face cum crede. Noi am avut mari probleme si ni s-a spus din start ca nu ne ajuta produsele gen broncho-vaxom. Si cred ca daca cel mai bine este sa mergi la imunolog daca ai probleme de imunitate. Ti se pune diagnostic si primesti un tratament corect. De-aia am si mers. Niciodata nu i-am dat medicamente la sfatul cuiva. Aici fiecare ne exprimam opiniile si impartasim din experienta noastra. Nu e obligatoriu ca cineva sa le urmeze.

sus

Denunta
peetee

04.02.2008 10:17     citat 

Cum zici tu, mmp. Spune-mi si mie, te rog, de cate ori te duci la "intepat" cu cel mic pe luna. Nu-i cam barbara administrarea? trist

sus

Denunta
Tudorana

10.03.2008 10:38     citat 

Gabita mea a inceput de 5 zile cura de primavara cu pliculetele de Broncho Vaxom, care au aparut de curand si la noi in farmacii. Sunt mai usor de administrat si Gabita mea, care de obicei e mare mofturoasa cand e vorba de medicamente, nu a comentat mai deloc ( nu are gust si nici miros ).

Voi ati incercat la piticii vostri?

Multa sanatate!

sus

Denunta
marcella79

12.03.2008 7:50     citat 

Tudorana, spune-mi si mie te rog la ce farmacie ai gasit pliculetele de Broncho-vaxom! Alinutza mea inghite capsulele, insa ma intereseaza pentru nepotelul meu de 2 ani. Au vreun gust, ca el este mai mofturos?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

sus

Denunta
ioanaiub

Copii
David Iulian: 15 ani, 10 luni
Mara Teodora: 13 ani, 4 luni

26.07.2008 3:43     citat 

am inceput si noi in primavara cu bronchovaxom, a mai racit dar nu asa puternic ... in septembrie incepem o noua cura

sus

Denunta
marcella79

28.07.2008 4:23     citat 

Alina mea nu a mai racit deloc - asta dupa vreo 2 cure de Broncho-Vaxom. Pentru ca merge la gradinita, eu o sa incep "cura de toamna" din luna august, pentru ca atunci cand o sa inceapa gradinita sa avem macar o luna de imunizare in spate. Multa sanatate!

sus

Denunta
ioanaiub

Copii
David Iulian: 15 ani, 10 luni
Mara Teodora: 13 ani, 4 luni

28.07.2008 9:19     citat 

----------
marcella79 a scris:
Alina mea nu a mai racit deloc - asta dupa vreo 2 cure de Broncho-Vaxom. Pentru ca merge la gradinita, eu o sa incep "cura de toamna" din luna august, pentru ca atunci cand o sa inceapa gradinita sa avem macar o luna de imunizare in spate. Multa sanatate!
----------

e o idee buna, o sa intreb si eu pediatra daca pot sa incep cura din august, sa nu astept pana in septembrie

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 4 luni
Antonia: 9 ani, 10 luni

30.07.2008 9:45     citat 

Am fost azi la dr. de fam. pt. vaccin si i-a recomandat si lui Paul Bronho Vaxom, pliculete. Numai ca, "informata" nervos cum e ea, nu a stiut daca se poate administra la copii cu varsta sub doi ani. Pt. cele care ati cumparat pliculete, imi puteti spune, va rog frumos, daca se precizeaza acest lucru in prospect? Multumesc anticipat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: