· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Parinti din afara Romaniei > Pentru "nemtzoaice" - dileme privind nasterea
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Pentru "nemtzoaice" - dileme privind nasterea     
Lee

Copii
Iris: 16 ani, 10 luni

29.01.2005 12:22   Pentru "nemtzoaice" - dileme privind nasterea  citat 

Doamnelor care traiti pe meleaguri nemtzesti, ajutooor! foarte fericit Am o dilema, si anume, unde sa nasc? Mi-ar fi de folos impresiile voastre privind nasterea (daca cineva dintre voi a nascut in München, ar fi cu atat mai util).

Acum sa dezvolt un pic si sa va prezint pe larg dilema mea: dupa cum probabil stiti, fiecare clinica recomanda gravidelor sa se inscrie din timp acolo unde vor sa nasca. Exista in München o clinica mult laudata (Dritter Orden se cheama), unde toata suflarea müncheneza viseaza sa nasca, si unde inscrierile se fac din saptamanile 6-7 (asta am aflat acum) surprins surprins . Asa o idiotzenie....trist Nici nu afli bine ca esti insarcinata, ca trebuie sa si suni sa-ti rezervi loc de nastere. Ma rog, saptamana trecuta am sunat si eu la mult laudata clinica si cand am zis ca DPN-ul meu e in iulie, pe tanti a bufnit-o rasul, si mi-a tinut o prelegere cum ca si luna august e deja rezervata toata, asa ca eu, cu iulie, n-am nici o sansa si ca trebuia sa ma fi gandit din timp.... Buuuun. M-am linistit, nu-i asa o mare problema, mai ales ca spitalul asta era in celalalt capat al orasului, destul de departe de casa noastra.

Insa intamplarea asta ne-a motivat sa ne apucam deja sa cautam clinici, si asa s-au nascut dilemele! Voi ce credeti? Ce e mai bine pentru prima nastere? Un spital universitar, un spital mai mic, o Frauenklinik micutza? Geburtshaus? In luna ce urmeaza vom merge sa vizitam mai multe clinici, ca sa ne hotaram.

Acum va intreb pe voi? La ce sa fim atenti? Pe ce sa punem accentul? Ce e mai important la o nastere? Medicii? Moasele? Sala de nasteri? Saloanele in care se sta dupa nastere? pe net am gasit o gramada de informatii si de pareri impartite, care fac decizia cu atat mai grea: ba ca e mai bine sa nasti intr-un spital mai mare, care sa aiba si clinica de copii in caz ca apar probleme cu bebele, ba ca e mai bine intr-o clinica micuta, in care numarul de paciente e mai mic si atmosfera e mai prietenoasa, iar medicii si moasele sunt mai apropiati de paciente, ba ca e important sa existe o cada, in cadrul in care se doreste o nastere in apa, ba ca e important ca saloanele sa nu aiba mai mult de doua paturi, ca sa nu fie deranjata prea mult mama de vizitele primite de colegele de salon etc etc...

Sunt bulversata, luate singular fiecare din aceste detalii legate de nastere par importante, insa.... in practica e mai greu sa le adun pe toate sub aceeasi palarie.... Nu ma pot hotari, nu stiu pe ce sa pun accentul si la ce sa fiu atenta cand o sa mergem sa vizitam clinicile, in asa fel incat sa facem o alegere buna pe care sa nu o regretam mai tarziu.

Daca aveti ceva idei si sugestii, sau imi puteti povesti experienta nasterii voastre intr-o clinica din Germania, v-as fi etern recunoscatoare foarte fericit rad jenat .
Multumesc!zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 8 luni
Teodora Maria: 15 ani, 8 luni

29.01.2005 2:11     citat 

Hai sa-ti raspund eu...
Parerea mea ca un spital aproape de casa ar fi cel mai potrivit (cred ca toate spitalele au personal competent). Nu neaparat pentru tine, cat pentru sotul tau care trebuie sa faca ture si apoi cand e gimnastica de recuperare de dupa sarcina, care se face la aproximativ 2 luni dupa ce nasti. La mine gimnastica s-a tinut de la 6 la 8 seara si ni s-a recomandat sa venim fara bebe. Asa ca mergeam cu bicicleta la gimnastica, gandindu-ma ca e nasol sa ma duca sotul cu masina deaorece trebuia s-o ia si pe Diutza cu el. Nu am lasat niciodata lapte la sot, sa-i dea in caz ca plange, dar si sotul a leganat la greu in orele alea, ca s-a nimerit cu perioada de colici.

Apoi, depinde de sarcina si de copil. Daca in sarcina ai probleme, copilul pare mic, risc de cezariana, e recomandabil sa te duci la un spital mai maricel, unde exista statiune intensiva pt bebelasi, medici pediatri 24 de ore din 24, iar tu sa poti fi urmarita in cele mai bune conditii. Pe de alta parte, daca mergi la o clinica mai mica, daca sunt probleme, garantez ca-l transfera pe micutz la un spital unde este aparatura necesara, si implicit si pe tine. Eu si Diana n-am avut nici o problema, deci au fost suficiente moasele si asistentele de la sectia de nou nascuti...

Moasa mi s-a parut importanta pe durata travaliului, desi cateodata nu mi-a ars de sfaturile ei jenat . Apoi, dupa nastere venea moasa de servici sa ma controleze in fiecare dimineata, iar eu neavand probleme, inafara de 2 tampoane cu gheata si impregnate cu ceva ceai nu mi-a facut nimica. A! M-am plans ca nu pot merge la toaleta pt treaba mare si mi-a dat tot moasa un supozitor si apoi 3 supozitoare pt acasa. Si moasa a fost iar importanta in prima saptamana dupa externare, cand a venit acasa si mi-a dat sfaturi tare de folos (medicul nu vine acasa in vizita, in caz de probleme mergi tu cu copilul la cabinet)

Toaleta intima ti-o faci tu; doar prima data mi-a aratat o asistenta din spital cum se face, dar nici macar nu m-a atins zambet. De doctori am dat la primul control de dinaintea nasterii (deci la internare), in momentul expulziei si la parasirea spitalului. Am mai vorbit cu un medic pediatru, la controalele copilului si cu 2 medici care i-a Dianei facut ecografia pentru solduri (ea a avut ceva pb. cu soldurile, initial a fost controlata de un medic stagiar, apoi de medicul primar al clinicii). Cele mai de folos mi s-au parut asistentele de la sectia de copii. Ele mi-au aratat pozitia de subt, au impins-o pe Diuta cu capul la san cand ea nu a reusit sa prinda sanul, mi-au dat unguente cand a fost febra laptelui. Daca aveam probleme cu laptele m-ar fi masat si mi-ar fi facut comprese cu quark, respectiv m-ar fi muls cu pompa electrica. Mi-au aratat cum s-o schimb, cum sa-i fac baie. Tot ele mi-au dat incalzitor pt biberon, sa am pt orice eventualitate, in caz ca i-as fi dat ceai...

Altceva nu stiu ce sa zic, in sala de nastere nu am beneficiat nici de vana, nici de epidurala, pt ca nu am vrut (erau). N-am vrut nici franghie si nici scaunel din ala special pt contractii (geburtshocker parca ii zice), ca simteam ca ma deshir daca as fi parasit patul zambet. Pana la urma am cerut ceva anestezic homeopat, iar sotul ma masa si avea grija sa am mereu ceva cald la spate (el cerea, iar moasa tot schimba apa calda din sticla aceea de cauciuc, termoizolatoare, iar pana la urma i-a dat si o patura incalzita in prealabil, avand deci 2 surse de caldura zambet )...

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

29.01.2005 2:19     citat 

Buna, inainte de toate eu sunt in Italia, deci ceea ce-ti spun s-ar putea sa nu aiba nici o relevanta pentru tine. M-au surprins unele aspecte din cele povestite mai sus si vroiam sa te intreb, dar in cazul in care iti vine clipa nefiind aproape de spitalul ales ce se intampla? Nu pleci la cel mai aproape spital? Si daca n-ai facut programarea nu te primesc? Cum e cu reginul urgentelor? In Italia poti sa nasti in oricare spital public fara ca mai inainte sa-i fi trecut pragul. Povesteai de clinici, sunt private, nu? Trebuie neaparat sa te indrepti inspre o structura privata? Sanatatea publica e chiar asa prost organizata? Aici, eu am nascut intr-un spital public, care deserveste un oras de vreo 140000 de locuitori. Mi s-a facut un monitoraj inainte pentru ca depasisem termenul si vroiau sa se asigure ca fatul e bine. Cand m-am prezentat la spital ca aveam deja contractii regulate dupa vreo 2 ore m-au transferat dintr-un salonas cu 2 paturi intr-o sala travaglio unde eram doar eu cu sotul, aveam baie in interiorul sali cu vana unde puteai sa stai daca credeai ca te ajuta, era mica, dar foarte cochet aranjata. Cand s-a apropiat perioada expulziei m-au transferat in sala unde se naste, tot mica, dar foarte cocheta si aceasta. Eu ma asteptam sa vad o supersala cu tot felul de aparatura ultrasofisticata, in schimb totul era in verde si parca toate erau din lemn masiv. Pe doctor nici nu l-am vazut, era o singura moasa, care m-a ajutat enorm de mult. Am avut o incredere oarba in ea pentru ca mi-am dat seama ca era extrem de bine pregatita chiar fiind mult mai tanara decat mine. Dupa ce am nascut mi l-au dat in brate, uitasem, cordonul i l-au taiat dupa acesta nu mai pulsase. Altre 2 ore mi l-au lasta la san, ei s-au retras si am ramas doar eu cu puiul si sotul. La 2 noaptea au venit si l-au dus la nursery, iar pe mine intr-un salon cu 4 paturi initial. Dimineata la 5 dupa ce-i facusera toate investigatiile mi l-au adus din nou. Practic, dupa acest moment copilul era tot timpul cu mine, mai putin cand era orariu vizite. Am stat mai putin de trei zile, mancarea a fost foarte buna, atmosfera era ok, eram toate tratate foarte bine. Singurul lucru care m-a deranjat e ca asistentele de la nursury vroiau sa integreze alimentatia puiului cu formula si l-am gasit de 2 ori cu suzeta in gura cu toate ca le spusesem ca al meu pui n-o sa aiba suzeta niciodata cool
De ce am ales spitalul acesta? Pentru ca era cel mai aproape, iar eu vroiam sa fiu cat mai aproape de casa, e la 10 minute de mers pe jos. Oricum toate spitalele publice iti ofera cam aceleasi servicii, diferentele sunt de nuanta. Privitor la vizite, noi suntem singuri aici, sotul isi luase liber chiar cand am nascut dupa care s-a dus la serviciu, prietenii care s-au anuntat le-am spus politicos ca mi-ar face un serviciu enorm sa stea acasa. Practic in timpul vizitelor eu dormeam, nu prea te odihnesti cu un pui in primele zile, dormi aiurea, te gandesti sa nu-i faci rau. Ce e mai important la o nastere? In primul si primul rand atitudinea ta, modul in care abordezi nastrea. Mie nu mi-a fost frica, o chiar luam ca pe o provocare. Sotul e foarte important la o nastere. Trebuie sa ai pe cineva care sa te sustina, el era paratrasnetul meu, toti sfintii se coborau pe el.
Moasele, parerea mea, sunt mult mai importante decat mediciii. Aici o moasa are studii superiare, trei ani doar studiind obstetrica si ginecologia, in plus au un contact direct cu femeie, universul feminin. Practic eu cu moasa am facut o echipa extraordinara. Din ora in ora ma verifica, imi explica ce se intampla cu mine, cum ar trebui sa se deruleze nasterea si cum se deruleaza, daca este sau nu necesar sa se intervina intr-un fel sau altul, de ce ar fi necesar etc. Cunostea tot procesul nasterii foarte bine si ce-mi placea extraordinar de mult e ca respecta natura femeii. Nu uita ca tu est protagonista nasterii, nu doctorul sau moasa, ei trebuie sa te asiste nici intr-un caz sa intervina fara a fi necesar, doar ca ai obosit sa urli. Eu dealtfel le spusesem sa nu aiba curajul sa ma treaca la cezariana decat in caz de suferinta fetala, iar moasa mi-a raspuns: "dar crezi ca esti la aprozar ca sa poti cere un kg de cezariana?". Sincer, daca-l fac pe al doilea vreau sa-l nasc acasa, doar cu o moasa langa mine care sa monitoreze bebe-ul ( asta in conditiile unei sarcini normale si daca bebe se intoarce la timp) Chiar, te-ai gandit ca ai putea sa nasti acsa? In Olanda sunt foarte multe femei care o fac. Eu as fi nascut si acum acasa, dar ca ne-ar fi costat chiar si trei salarii de ale sotului.
Si nu uita foarte importanta esti tu, de acum iti pregatesti nastrea prin alimentatie pe care o odopti, miscare si nu in ultimul rand atitudine. Pupici, sper sa nu te fi inoportunat mesajul meu, daca crezi ca n-am fost destul de clara pe alocuri iti stau la dispozitie.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

29.01.2005 2:31     citat 

off topic----------
citat:
Nu am lasat niciodata lapte la sot, sa-i dea in caz ca plange, dar si sotul a leganat la greu in orele alea, ca s-a nimerit cu perioada de colici.
----------
rad rad rad
Leagana si al meu de i se rup bratele seara cand ies cu Puffo, mai nou negociem care sa iasa cu Puffo, pare mult mai convenabil cu catelul afara.

sus

Denunta
dadriana

29.01.2005 3:15     citat 

Si eu cred ca Lee se refera, la o clinica particulara, ca de fel nu este normal sa te anunti mai mult ca nu sti terminul exact ,sau?
Intradevar exista tot felul de clinci, cred ca in orice revista de gravide gasesti liste cu tot ceea ce ti se ofera in fiecare clinica. Stiu ca clinicile
ofera si vizita gravidelor astfel sa poti sa-ti alegi dupa dorinta sufletului
locul ideal pentru tine. Medicul ginecolog, poate sa-ti deie tipuri, mai mult
daca ai o imaginatie de pozitia sau modalitate de care crezi sa faci utilizare. Succes

sus

Denunta
Lee

Copii

29.01.2005 8:01     citat 

----------
gazzella a scris:
Buna, inainte de toate eu sunt in Italia, deci ceea ce-ti spun s-ar putea sa nu aiba nici o relevanta pentru tine. M-au surprins unele aspecte din cele povestite mai sus si vroiam sa te intreb, dar in cazul in care iti vine clipa nefiind aproape de spitalul ales ce se intampla? Nu pleci la cel mai aproape spital? Si daca n-ai facut programarea nu te primesc? Cum e cu reginul urgentelor? In Italia poti sa nasti in oricare spital public fara ca mai inainte sa-i fi trecut pragul. Povesteai de clinici, sunt private, nu? Trebuie neaparat sa te indrepti inspre o structura privata? Sanatatea publica e chiar asa prost organizata?
----------

Gazella, multumesc pentru mesaj, m-a ajutat chiar daca nu ai nascut in Germania, nu cred ca e foarte mare diferenta fata de Italia.

Referitor la clinici, eu iau in considerare atat clinicile private, cat si spitalele publice care sunt la o distanta de bun simt fata de casa noastra. Sanatatea publica e foarte bine organizata si aici si nu am nici o problema in a naste la un spital public. Sigur ca daca se declanseaza deja nasterea, cel mai simplu ar fi sa merg la spitalul cel mai apropiat, in caz de urgenta nu m-ar da nimeni afara chiar daca nu am programare.

Insa din ce am mai ciiti eu in revistele care prezinta clinicile de nascut si din ce am mai auzit de pe la cunoscuti, toate spitalele si clinicile recomanda aceasta programare, care ar trebui facuta cel tarziu pana in saptamana 35-36. Indiferent ca iti faci programarea mai devreme, sau chiar daca o faci mai tarziu, clinicile recomanda ca in jur de saptamana 36 fiecare gravida sa mearga la o consultatie inainte de nastere la ei (consultatie platita de casele de asigurari), pentru a fi completate o sumedenie de formulare, pentru ca ei sa aiba datele tale, referitoare la alergii, istoric medical etc. etc., ca in caz de urgenta, sa poata actiona repede, fara sa se piarda timp pretios. Tot atunci se face si o ecografie se masoara fatul, se estimeaza greutatea, se verifica placenta, cantitatea de lichid amniotic etc etc si se estimeaza cam cand ar trebui sa se declanseze nasterea si daca ar putea fi complicatii. Mie personal consultatia asta mi se pare de bun simt, iar daca as ajunge la ei de urgenta, m-as bucura sa se ocupe de mine imediat, fara sa trebuiasca atunci sa completam formulare peste formulare.

In afara de asta, eu cred ca e important sa ma hotarasc din timp, ca sa merg la aceeasi clinica si pentru cursurile de pregatire a nasterii, la care voi avea ocazia sa cunosc moasele si astfel nu ma voi simtit staina cand va veni momentul sa nasc. Si eu imi doresc sa nasc normal, nu ma gandesc la cezariana decat in caz de complicatii, tocmai din acest motiv mi se pare important locul in care voi naste.

Cum a sugerat si dadriana, m-am informat din reviste, ne-am ales cateva spitale si clinici pe care le luam deja in considerare, o sa mergem pe rand la toate sa le vizitam, insa eu tot as vrea sa stiu, in aceste vizite, la ce sa fiu atenta, ce e important sa ofere o clinica pentru a face nasterea cat mai frumoasa si lipsita de riscuri. Am inteles de la voi ca moasa e extrem de importanta, o sa tin cont de asta trag cu ochiul.

Adelia, multumesc, randurile tale imi sunt de mare ajutor! sarut

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 19 ani, 5 luni

29.01.2005 11:51     citat 

Lee,
apar si eu la spartul targului - si spun de-acu ca nu am citit decat mesajul adeliei - deci daca ti s-a mai spus ce scriu si io p-aci - ata ete! scot limba

daca esti asigurata privat - cum banuiesc - poti sa iti alegi oirce clinica/spital.
La asigurarea de stat cica ar fi niste restrictii - dar nu as stii sa iti spun mai mult - insa pot sa ma interesez daca vrei.

Asaaa - deci ai zis ca ai deja o lista cu clinici si spitale de vizitat. Atunci ia-o la picior si vezi-le - cronometrati si cat faceti cu masina pana la fiecare din ele, verifica daca Geburtsvorbereitungkurs se face in cadrul spitalului sau le ofera prin vreo moasa care cine stie unde la face (eu am dat peste unu de-asta cand eram la vizite) - cere sa vezi neaparat sala de nasteri - e posibil si ok sa nu ti-o arate p-aia unde se fac cezariene (ca e bloc operator si nu ai voie sa intri) - da´aia normala neaparat - insista sa vezi un salon si sa ti se arate unde e camera in care tin bebei - daca vrei.
O paranteza - vezi - fi atenta si la alta chestie - eu am asigurare privata pt camera de max 2 persoane - si cand am nascut singura camera la inaltimea asigurarii mele era la ...ginecologie - 2 etaje mai sus - si a fost destul de stresant - ca m-am tot plimbat cu patutul Ilincai pe holuri si lifturi - a mers - da´mi s-a parut cam aiurea.

Deci - unde ramasesem? A, da - deci macar pe o usa deschisa sa arunci un oki in saloane - vezi program de vizite (eu am dat peste un spital care restrictionau programul de vizite) - si pe urma ia revista cu spitalele la puricat.
La ce am fost eu atenta - anestezist zi si noapte, cada nu m-a interesat (desi initial ma tentase - da´am vazut o nastere la tv in stilul asta si la cata aglomeratia a fost in cada aia la final - mi-a trecut foarte fericit ) , in cat timp se ajunge la terapie intensiva daca spitalul nu are asa ceva (ala care l-am ales eu nu avea - timpul era de 10 min in ambulanta asistata - deci mi s- aparut ok) - si - oricat ti s-ar parea de ciudat - vezi cum iti pca atmosfera din spital.
Eu am vizitat unul care avea niste pereti vopsiti in mov cu desene galbene care ma deprima efectiv - mai avea si niste musamale ciudate pe mese - de l-am taiat instantaneu de pe lista.
Acu nu mai stiu in cat esti tu - insa banuiesc ca nasti cat e inca frumos afara - asa ca vezi daca spitalul are si vreo gradina, ceva (al meu avea - da´in decembrie nu mi-a venit sa ies in timpul travaliului afara - chiar m-am gandit sa programez mai bine urmatoarea nastere scot limba ).

Io ti-as sugera ca termen sapt. 33-34 sa fii deja hotarata pentru un spital - si sa te si inscrii la Geburtvorbereitungkurs - eu l-am gasit foarte folositor - si cat e cursul ai timp sa iti faci inscrierea si la spital - nu e mare lucru - mergi cu cardul de asigurare si completezi un formular - si moasa iti mai raspunde si la orice alte intrebari ai! E bine sa ai inscrierea facuta - ca daca ajungi cu apa siroind - doar scot fisa si iti iau Mutterpass-ul si nu te mai bat la cap cu intrebari.

Eu am avut recomandat de dr. mea un dr. de la spitalul ala - care mi.a facut si el un echo inainte de nastere cu o zi (eu am nascut indus - deci mergeau programari de-astea) - dar a ajuns la vreo 5 minute dupa ce s-a nascut Ilinca - el pariase ca ajung la cezariana si nu i-a venit sa creada cand l-a sunat moasa nopatea!
Moasele - zis ci eu - sunt ceea ce conteaza cel mai mult - sunt niste dragute - chiar cele tinere - si ai sa vezi ca ele sunt sefe in sala de nasteri!
Asa - si cu moasele - daca esti asigurata la stat vezi cat mai acopera - daca esti la privat - vezi ca or sa se ofere toate. La curs vei primi o lista cu moasele de peste tot cu ce fac si ce limbi vorbesc - alegeti una care ti se pare mai ok - daca se nimereste sa fie si la spitalul la care ai nascut si sa o vezi in actiune e si mai bine. Nu te lasa impresionata de vreuna - cum am facut eu si am acceptat-o pana la urma p-aia cu care am nascut - desi alesesem alta intial si si vb cu ea - si facea si baby masage - ca o fi fost ea buna la nascut - dar cu bebe nu prea m-a ajutat - de 2 ori a venit - mi-a aratat cum sa ii fac baita si s-a uitat la buric - si pe urma nu am mai chemat-o - ca tot ma batea la cap sa trec pe lapte praf! foarte fericit
Cam atat, cred! daca imi mai aduc aminet ceva - scriu - daca ai intrebari - bitte! scot limba

sus

Denunta
Lee

Copii

31.01.2005 10:34     citat 

----------
Manu a scris:
]...daca esti asigurata privat - cum banuiesc - poti sa iti alegi oirce clinica/spital.
La asigurarea de stat cica ar fi niste restrictii - dar nu as stii sa iti spun mai mult - insa pot sa ma interesez daca vrei.
----------

Manu, multumesc de raspuns, am mai aflat niste chestii utile si de la tine zambet sarut .
De asigurat sunt asigurata public, la TKK. Din ce stiu eu, pot naste la orice spital, clinica etc. (privat si public) care are incheiat un contract cu casa de asigurari (marea majoritate au acest contract). Daca tu ai mai multe inf. pe tema asta, help foarte fericit!

----------
Manu a scris:
- vezi - fi atenta si la alta chestie - eu am asigurare privata pt camera de max 2 persoane - si cand am nascut singura camera la inaltimea asigurarii mele era la ...ginecologie - 2 etaje mai sus - si a fost destul de stresant - ca m-am tot plimbat cu patutul Ilincai pe holuri si lifturi - a mers - da´mi s-a parut cam aiurea.
----------

Numarul de paturi din saloane e motivul pentru care ma tenteaza pe mine clinicile private, mai mici. La spitalele mari, sunt si saloane cu 3-4 paturi, unde cel mai probabil ajung cei asigurati public. Numai in cazul in care nu e cineva cu asigurare privata in acelasi timp cu mine, as putea ajunge intr-o camera cu doua sau un pat. La clinicile mai mici, saloanele au de obicei max. 2 paturi, unde intra orice pacient. La una din clinicile la care am sunat, mi s-a spus ca pot opta si pentru salon cu un pat, daca mai platesc o diferenta de 30 de euro pe zi, ceea ce n-ar fi chiar asa un capat de tara. La un spital mai mare n-as putea sa fac mofturi ca sunt cu alte doua trei mamici in camera, care au vizite peste vizite, etc.

In rest, o sa fiu atenta la moase, toate fetele au fost de parere ca ele sunt cele mai importante in timpul si dupa nastere.

In momentul asta, inainte sa fi vizitat sali de nasteri si saloane, as inclina spre o clinica micutza, singura retinere o am datorita faptului ca la clinicile astea nu exista Kinderintensivstation si nici neonatolog 24 de ore din 24, si daca ar fi probleme cu bebe, ar trebui transferat in alta parte. Dar luna asta ne punem pe vizitat, intrebat, cronometrat si ... ne hotaram zambet

Multumesc! sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 8 luni
Teodora Maria: 15 ani, 8 luni

31.01.2005 10:48     citat 

Lee, eu am nascut la clinica orasului, nu mi-a trebuit programare (eu am fost internata la un moment dat, ca am avut pb. cu rinichii in sarcina si deja aveau toate datele mele)... Erau doar camere cu 2 paturi. 3 zile am stat singura in camera. In ultimele 2 zile a venit o colega de camera, care nu m-a deranjat.... Si vizitatori a avut, cu duiumul (la un moment au fost 8 vizitatori in camera). Cand am vazut ca se tot inmulteste lumea am dus fetita in salonul de nou nascuti.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

31.01.2005 10:57     citat 

Lee, inainte sa va puneti pe vizitat (nu de alta, dar sa nu faceti drumuri degeaba), ar fi bine sa dai telefon la asigurare (TKK=Techniker Krankenkasse sau alta? intreb, pentru ca Techniker Krankenkasse se prescurteaza de obicei cu TK trag cu ochiul ) si sa intrebi cum e cu spitalizarea, deoarece eu sunt destul de sigura ca NU iti plateste spitalizatea la un spital privat. Si marimea spitalului nu are nimic de a face cu marimea camerelor (daca sunt de 2 sau mai multe paturi), pentru ca si intr-un spital f. mare exista camere cu 1-2 paturi, e doar chestie de plata. scot limba

TK ofera printre altele asigurarea suplimentara TK-Kombi Klinik "Spezial", care este asigurare privata, unde poti alege si sederea in camera de 1-2 paturi. Vezi aici informatii suplimentare: http://www.envivas.de/internet/envivas/...nikspezial

sus

Denunta
Lee

Copii

31.01.2005 11:08     citat 

----------
Christa a scris:
Lee, inainte sa va puneti pe vizitat (nu de alta, dar sa nu faceti drumuri degeaba), ar fi bine sa dai telefon la asigurare (TKK=Techniker Krankenkasse sau alta? intreb, pentru ca Techniker Krankenkasse se prescurteaza de obicei cu TK trag cu ochiul ) si sa intrebi cum e cu spitalizarea, deoarece eu sunt destul de sigura ca NU iti plateste spitalizatea la un spital privat.
----------

Christa, e Techniker Krankenkasse jenat .
Eu am intrebat la clinica la care am sunat daca accepta si pacienti gesetzlich versichert si m-a intrebat unde sunt asigurata si a zis ca sigur, nici o problema. Clinica are contract cu respectiva casa, asa ca nu sunt probleme. Pentru siguranta, o sa sun si la TK, insa prea mari griji nu imi fac, mai am cunostiinte pe aici care au nascut in clinici private, avand asigurare publica.

sus

Denunta
dadriana

31.01.2005 11:20     citat 

Si eu am nascut la clinica de stat si aveau numai camere cu 2 paturi.
Dupa ce am nascut ( Cezareana), au venit pe rind toate moasele la mine
si mi-au gratulat si mau pupat, fapt ce ma cam deranjat, dar dupa narcoza miera egal. Ele sint dragute din cauza ca vor sa fie chemate acasa. Dar mie nu mi-a trebuie moasa acasa. Dece cred ca i-ti face probleme unde nu sint.

sus

Denunta
dadriana

31.01.2005 11:27     citat 

Cred ca mai interesant ests sa te interesezi ce Leistungen i-ti preia Asigurarea. Eu am avut una in camera la ikk asigurata care a primit sa plateasca (acuma 6 ani) vreo 3000 de euro din buzunar, ceea ce consitder o nesimtire. Eu nu am platit nimica si sint la aok.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani, 11 luni
D: 14 ani, 10 luni

31.01.2005 12:07     citat 

Draga Lee zambet hai sa iti povestesc si cum am stat eu :
Eu sunt asigurata la AOK si am nascut intr-un spital public. Am avut conditii extraordinare, parerea mea si totul a decurs mult mai bine decat ma asteptam. am fost "cazata" intr-o camera cu 3 paturi, dar dupa 1 zi am ramas in 2. Nici pe mine nu m-au deranjat vizitatorii celorlalte mamici...si cum spunea si adelia, cand ti se pare ca e totusi "prea mult" te poti duce in sala unde se alapteaza si mai stai acolo pana pleaca musafirii.
Aaaa, inca ceva. apropos de moase. Mie din spital nu mi-au gasit una care locuia aproape de mine, asa ca mi-au dat adresa unei agentii de moase si am sunat acolo. Mi-a venit o moasa care statea lana mine. Faza faina cu agentiile astea e ca moasele nu lucreaza la spital, ci sunt independente, asa ca au mai mult timp pentru tine si le poti chema cand ai nevoie. Eu am cerut una care sa vorbeasca engleza pt ca nu ma descurcam cu germana.
Iti las linkul spitalului unde am nascut eu...asa poti sa il vizitezi virtual! Repet, eu am fost super multumita si o prietena de a mea, tot romanca, la fel!
http://www.clinical-future.de/

sus

Denunta
Lee

Copii

31.01.2005 12:27     citat 

Alessia, multumesc zambet. Ma bucur mult ca la tine a mers totul ok cu nasterea. M-am uitat la link-ul dat de tine, suna bine, insa din pacate spitalul e tare departe de mine. Tu cum esti langa München, poate ai auzit ceva si de: Frauenklinik Bogenhausen, Frauenklinik Paracelsus, Frauenklinik der Universität I (Maisstr.) Krankenhaus Harlaching si Klinikum Rechts der Isar. Cam astea sunt spitalele acceptabile ca distanta, celelalte ar fi deja prea departe.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: