· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > cezariana la cerere - spitalizare platita????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cezariana la cerere - spitalizare platita????     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
alicya

29.01.2005 7:52   cezariana la cerere - spitalizare platita????  citat 

Buna fetelor
Sunt insarcinata in 33 saptamani si atunci cand am timp citesc tot ce apare nou pe forum. Sunt foarte panicoasa de felul meu asa ca as avea o mare rugaminte la cele care au nascut prin cezariana de buna voie si nesilite de nimeni. Daca am asigurare medicala si vreau cezariana se plateste spitalizarea? Sau nu este cazul sa-mi mai fac si astfel de probleme, pentru ca sincer nu-mi permit sa platesc si alte taxe in afara de cele care se dau la o astfel de operatie.

sus

Denunta
Onush

29.01.2005 10:46     citat 

Teoretic asigurarile de sanatate nu acopera cezariana la cerere.
Practic medicii care accepta sa faca cezariana la cerere (pentru ca nu toti accepta) gasesc diferite motive pentru a justifica necesitatea acestei operatii. Eu pana acum nu am auzit pana acum sa fi platit cineva spitalizarea in Romania pentru ca a facut cezariana la cerere.

sus

Denunta
alicya

29.01.2005 10:53     citat 

MersiOnush. Doctorul meu a fost in principiu de acord, doar m-a intrebat de ce vreau cezariana.

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 13 ani, 7 luni

30.01.2005 8:56     citat 

Asa cum spunea si Onush nu se plateste spitalizarea dar tu trebuie sa ai bani la tine pt. spaga medicului, care in acest caz este mai mare decat in cazul unei nasteri normale. MAi e si anestezistul....
Oricum tu sa fii sanatoasa..............

sus

Denunta
roxanica

31.01.2005 12:23     citat 

Si eu am facut tot cezariana "la cerere"....sunt o fricoasa.....doctorul mi-a spus ca nici nu poate sa scrie pe fisa "cezariana la cerere".......si a scris ca s-a intamplat nu stiu ce fapt care impunea cezariana.....deci nici nu s-a pus problema de platit spitalizarea....asa a fost la mine....
Toate bune!

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 16 ani, 10 luni

31.01.2005 8:21     citat 

Buna,
Onush, vreti sa faceti cezariana?????
Veniti la Buzau, toti medicii sunt de acordcu "cezariana la cerere", de fapt iata cum stau lucrurile... ai un medic ginecolog care te supravegheaza pe timpul sarcinii....in a 8-a luna incepe.... "ai bazinul mic, nu poti naste normal", etc. La o nastere normala nu vine nici un medic ginecolog, vine doar cel de garda, daca apar complicatii, altfel.... nasti cu moasele.
Sincer, nu este corect.
Dar asta este.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

31.01.2005 9:44     citat 

dale, Onush nu cred ca (mai) vrea asa curand sa nasca, bebele Tudor e inca mic. foarte fericit alicya intrebase ...

sus

Denunta
dale112

Copii

31.01.2005 1:55     citat 

Christa, am inteles i-am vazut benner-ul inainte sa scriu si oricum ne-am mai intalnit pe forum, am "continuat" explicatia ei.

sus

Denunta
Onush

31.01.2005 2:18     citat 

dale112, am nascut in octombrie asa ca nu se pune problema de noua nastere scot limba trag cu ochiul ... si eu tot prin cezariana dar nu la cerere zambet
Cat despre problemele de la Buzau ... nici mie nu mi se pare corect si nici normal ... nu mi se pare normal sa incurajeze cezariana doar pentru a-si umple buzunarele, nu mi se pare normal sa nu asiste la nastere nervos ...

sus

Denunta
alicya

31.01.2005 5:05     citat 

Buna fetelor
Multam la toate pentru lamuriri.
Onush pentru spagi sunt perfect pregatita, sotul zice ca sunt chiar prea darnica.
Ma amuza ce se intampla la Buzau, mai ales ca eu sunt bucuresteanca cu parinti buzoieni si cu un sot 100% buzoian zambet

sus

Denunta
alicya

31.01.2005 5:09     citat 

PS: Chiar imi este frica de nastere naturala. Si un plus la inceputul sarcinii mi-au gasit o infectie in secretie (Mycoplasma) si imi este teama sa nu se infecteze fata la iesire. De curand, i-am spus doctorului ca vreau sa repet analiza, dar la recoltare au vazut ca am colul deschis asa ca nu au mai recoltat proba.

sus

Denunta
dale112

Copii

01.02.2005 12:01     citat 

alicya imi pare rau, dar nu este amuzant deloc, eu chiar trebuie sa suport lucrurile astea, dar nu sunt singura, am vazut o multime de gravidute pe la noi prin oras.
Daca spui ca ai rude la Buzau, deci ti se poate confirma ceea ce spun.
Nastere usoara.[/b]

sus

Denunta
bluepearl

Copii
David Gabriel: 28 ani, 2 luni
Tudor Cristian: 17 ani - La Multi Ani!

02.02.2005 9:56     citat 

Alycia , deabia am vazut mesajul tau si m-ar interesa foarte tare cat dai tu pentru cezariana medicului . Stiu ca difera de la spital la spital , de la medic la medic dar mi-ar fi de folos sa stiu macar orientativ cat se da . Si eu voi naste tot cu cezariana , tot la cerere , tot in Bucuresti . Ti-as ramane indatorata daca m-ai putea ajuta cu informatia asta . Sincera sa fiu nici nu stiu cum sa fac sa aflu cat ma va costa . Mi-a trecut prin cap sa-l intreb direct pe medic dar .... stiu eu ? Eu ma duc la consultatii la cabinetul lui particular , asa ca nu pot intreba asistente- stiu ca de regula de la ele aflii toate informatiile necesare . Voi cum ati facut fetelor ? Pe cine ati intrebat ?

sus

Denunta
Onush

02.02.2005 10:33     citat 

----------
bluepearl a scris:
Sincera sa fiu nici nu stiu cum sa fac sa aflu cat ma va costa . Mi-a trecut prin cap sa-l intreb direct pe medic dar .... stiu eu ? Eu ma duc la consultatii la cabinetul lui particular , asa ca nu pot intreba asistente- stiu ca de regula de la ele aflii toate informatiile necesare . Voi cum ati facut fetelor ? Pe cine ati intrebat ?
----------

Cezariana se plateste tot atat fie ca e la cerere fie ca e de nevoie ... eu m-am interesat la persoana care imi recomandase medicul, In maternitate am auzit mamici care s-au dus in spital si au intrebat pur si simplu la asistente sau chiar la doamnele de la garderoba prostit sumele erau aceleasi.
Ai putea sa iti intrebi medicul sau sa o intrebi pe asistenta lui de la cabinetul la care mergi.
La ce spital nasti? Cu ce medic ...s-ar putea sa nimeresti si aici fete care au nascut cu acelasi medic si care sa iti dea informatiile necesare trag cu ochiul

sus

Denunta
Berea

03.02.2005 9:47     citat 

Asa am facut si eu. Am intrebat asistentele. Sunt mai mult decat saritoare in astfel de situatii. Si cand s-a operat sotul, tot asa am procedat. Daca de asta iti faci griji ca nu vei sti care e taxa, nu te stresa. Mie si brancardierii mi-au spus cat trebuie sa le dau, ca altfel nu mi-au fi adus sotul din sala????????? Le-am dat ce sa fac!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: