· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > Fontanela
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Fontanela     
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

15.11.2005 10:32     citat 

[quote="ciupi-ca"]
Daca fontanela anterioara se inchide timpuriu ( 3 luni) si daca dimensiunile craniului sunt normale, nu sunt motive de ingrijorare si nu este indicata suprimarea profilaxiei rahitismului cu vitamina D. Se vor urmari in dinamica, dimensiunile craniului.
/quote]

Ma agat si eu de fraza asta ca sa ma mai linistesc...astept pana la 3 luni, deci inca o luna...si daca perimetrul e in limite normale ma linistesc zambet.

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 15 ani, 4 luni
am nascut deja!

16.11.2005 2:10     citat 

Ana, si io sunt ingrijorata de fontanela puiutului meu, care e mica. Chiar ieri am fost la dr. de fam. la control si am rugat-o sa pipaie nitel fontanela, ca mie mi-e frica sa nu se inchida prea devreme trist
Mi-a zis ca intradevar e mica, insa in ultimul timp majoritatea copiilor se nasc cu fontanela mica, nefiind un motiv de ingrijorare daca perimetrul cranian e in limitele normale.....Cat am stat in maternitate am citit intr-o brosura ca perimetrul cranian se masoara astfel: talia (adik lungimea bebeului) impartit la 2+10 cm. Stiu ca era ca o formula: talia/2+10 cm=perimetrul cranian. Tot in brosura scria, ca dimensiunile pot varia cu cativa cm in plus sau in minus (nu poate fi totul chiar standard, nu?)
Bebelusul meu are acu' 62 cm lungime si 40 cm perimetrul craniului.....ceea ce se incadreaza in limita valorilor normale daca e sa aplici formula de mai sus....Asa ca m-am mai linistit umpik zambet
Dr. a zis ca nu-i dam deloc Ca (si asa a luat in greutate mai mult decat in mod normal, ceea ce inseamna ca-si ia din laptele matern cam tot ce-i trebuie), urmarim fontanela la fiecare control si continuam cu cate 2 picaturi de Vigantol zilnic.Sanatate maxima la bebei si mamici!

sus

Denunta
ana_348

Copii

16.11.2005 3:00     citat 

eu sunt tare suparata ca i-am dat deja 10 zile calciu trist si ma simt tare vinovata...bine ca asistenta mi-a spus sa ii dau, la sugestia pediatruluui ei...care insa nu a masurat nimic.)

Maia are 59,5 lungime, si 38 PC, deci ar fi ok zic eu ..39,25 dupa formula. Dar nu prea stiu cum sa-i masor perimetrul capului? Doctora l-a masurat deasupra fruntii, in Mama si Copilul e o poza ceva genul de deasupra fruntii pana in spatele capului, dar mai jos cam unde ar veni...nasul prostit .
Eu in orice fel o masor imi iese mai mare de 38.

Ilinka, Cat are puiul tau? Multumesc mult de raspuns, sa stii ca m-ai linistit. Luni o sa o intreb pe doctora cat de mica e exact, ca nu ii inteleg scrisul.

sus

Denunta
ilinka

Copii
am nascut deja!

16.11.2005 4:10     citat 

Ana, io de cate ori merg la control la dr. de fam. se intampla acelasi ritual, adik: ii masoara capushoru (din cate am observat deasupra fruntii), toracele, lungimea, il cantareste, se uita in gurita, la fundulet, il asculta la plamani si inimioara, ii verifica reflexele prin tragerea brusca a paturii de dedesubt. Apoi ma intreaba cum iese cu scaunul, daca au fost ceva probleme intre timp si bineinteles nu uita sa ma intrebe cum ma simt io, care-i starea mea generala....
In maternitate si mie dr. neonatolog mi-a zis sa-i dau cate 2 ml de calciu gluconic 10 zile/luna. Chiar i-am cumparat fiolele isi ma pregateam sa incep sa-i dau, cand o amica (mama si ea a unui bebelus cu fontanela mica) mi-a sugerat sa nu-i dau ca poate inchide fontanela mai devreme. De teama nu i-am dat, iar la primul control la dr. fam. am intrebat daca e adevarat sau nu si mi-a zis ca da, se poate inchide fontanela, insa nu e o lege batuta in cuie, si decat sa riscam mai bine nu-i dam deocamdata.
Bebelusu meu, Adrian, are 2 luni jumate zambet

sus

Denunta
danajan

Copii
RARES-CONSTANTIN: 15 ani, 3 luni

07.12.2005 1:08   Fontanela  citat 

Si Rares al meu are fontanela mica.Pediatra mi-a spus sa-i dau doar o picatura de Vigantol pe zi ca sa nu se inchida prea devreme.Calciu mi-a zis sa-i dau 10 zile pe luna dar eu sunt ingrijorata si nu stiu ce sa fac. Cu Vigantolul abia am inceput de vreo cinci zile iar calciu ar trebui sa-i dau dupa zece zile de Vigantol (asa mi-a spus doctorita ). Rares are doua luni si jumatate .

sus

Denunta
ligiaG

Copii
stefan rares: 16 ani, 3 luni

07.12.2005 1:28     citat 

baiatul meu s-a nascut cu fontanela posterioara inchisa si cea frontala(moalele capului) seschisa cat o monede de 100 lei vechi.(asa s-a exprimat dr. de fam).
la inceput nu i-a dat decat o picatura de vigantol/zi(nu-mi mai amintesc cate luni),apoi 2.acum tot doua luam.la fiecare luna i-a masurat craniul si toracele.pana in luna a6-a trebuie ca diametrul capului sa fie mai mare sau cel putin egal cu al toracelui.dapa aceea invers.
la fiecare 2 luni i-am dat juma fiola de gluconat de Ca si juma de vit.C(adica la 2,4,6,9luni,in apropierea vaccinului.acum la un an ii dau o pastila de Ca lactic)

rares a fost totdeauna la limita cu crestere capului.este si un factor ereditar.sotul meu are capul mic.
sanatate si pupici sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

07.12.2005 4:06     citat 

Danajan eu zic sa mai intrebi un doctor in legatura cu administrarea de calciu. Mie mi-a zis ca, pt ca e fontanela prea mica sa nu ii dau calcliu deloc.
FAta mea cred ca are capul mai mic ca toracale, dar important e ca ii creste zambet.

Si eu am capul mic, si sunt tare desteapta (dupa cum se vede foarte fericit )...

sus

Denunta
ilinka

Copii
am nascut deja!

07.12.2005 4:14     citat 

rad Ana_348, ce nostima esti.....
Danajan, io am auzit si am citit si pe 'net ca Vigantolul nu joaca nici un rol in inchiderea mai devreme a fontanelei....asa ca nu intrerupe administrarea Vigantolului......Puiul meu are 3 luni si 6 zile si tot de atata timp ii administrez 2 pic. Vigantol zilnic si fontanela nu s-a inchis zambet

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 22 ani, 10 luni
Teodora Ioana: 20 ani

07.12.2005 5:44     citat 

Mara a avut fontanela foarte mica si la 6 luni deja nu se mai cunostea deloc.
Doctorii mi-au recomandat sa nu-i dau decat 2 picaturi de vigantol.

sus

Denunta
ana_348

Copii

07.12.2005 5:59     citat 

Pai de Vigantol si eu stiu ca e ok, si eu ii dau 2 pic pe zi...uenori 3 dar mai ramane pe lingurita. Eu de Calciu gluconic ziceam sa nu-i dea. Am citit peste tot ca favorizeaza incgiderea fontanelei.

Maia o mai are, sigur trecem de 3 luni si atunci ma linistesc...ii mai masor capul si daca creste e super. Daca ajung pana la 6 luni ma calmez de tot.
Chiar nu cred in tampenia aia ca cu cat se inchide fontanela mai tarziu cu atat e copilul mai destept (am citit prin unele locuri) - (cum as crede asa ceva cu capul meu mic...) foarte fericit

sus

Denunta
zambilla

Copii
nicholas: 14 ani, 1 luna
am nascut deja!

17.05.2007 8:23     citat 

si puiutul meu sa nascut cu fontanela occipitala inchisa si in afara de asta are si o deformitate cranica adica are capul turtit la spate.pana acum pediatrii ziceau ca i se va rotunji capusorul cu timpul dar acum la ultimul control dr mi-a spus ca ar trebui operat pt a-i redeschide fontanela ca altfel capusorul ar putea creste pe lat mai mult.sunt disperata si nu stiu ce sa fac.daca ar putea cineva sa ma asigure ca problema baietelului meu nu e chiar de operatie asi fi cea mai fericita din lume.astept raspunsuri

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

18.05.2007 9:16     citat 

zambilla ce vrei tu sa stii doar un doctor iti poate spune. noi nu putem spune daca-i de operatie sau nu. si noi cand am fist la control saptamana trecuta la fel am aflat ca are fontanela aproape inchisa. doctorita a zis ca-i bine dar eu i-am sistat vigantolul. plus ca si el are capul tesit la spate dar asta pentru ca numai pe spate a dormit. pe mine ma ingrijoreaza ca la ceafa are niste umflaturi. ea a zis ca-s ganglionii. dar care? confuz raspuns la asta as vrea si eu!

sus

Denunta
lady_D

Copii
CALIN: 13 ani, 9 luni

23.05.2007 2:33     citat 

bebele meu care are 2 luni are fontanela anterioara cat pulpa degetului, apx 1,5-2cm si doctorita a zis sa-i dau 1 picatura de vigantol pe zi! inca nu-i dai vigantol, e mai bine sa se inchida fontanela mai tarziu decat mai devreme, asa am invatat si in facultate. Nu sunt de specialitate pediatru, dar am mai vb cu mai multi medici si ei sunt de acord cu acest lucru! Am inteles ca daca se inchide prea repede, creierul nu poate sa se dezvolte la parametrii normali si ar fi necesar o interventie chirurgicala la niv. fontanelei, asa mi-a spus medicul de familie, dar ma mai informez de pe net, nu iau de buna ce zice medicul de familie! Si oricum toti medicii au tendinta sa exagereze putin! zambet pana la urma depinde de fiecare copilas si de materialul genetic! multa sanatate!

sus

Denunta
mihavesa

25.05.2007 6:38     citat 

la bebele meu pielea capului de pe fontanela din crestetul capului are niste coji, este mai galbuie decat in restul capului. O fi normal ?

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
13 ani, 11 luni

25.05.2007 9:26     citat 

Eu cred ca da....al meu inca nu a facut asa ceva,dar am o vecina care are o fetita de 10 luni,si are cojite...acuma de culoare........ca-i mai galben nu stiu....da nu cred ca e motiv de ingrijorare

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: