· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > CEZARIANA - pro sau contra?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor CEZARIANA - pro sau contra?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani, 10 luni

26.01.2006 1:09     citat 

Alina, e a doaua oara cand aud asta. La spitalul unde am nascut eu, duminica nu au brancardieri, asa ca l-au chemat pe sotul meu sa-i sjute sa ma transporte. El mi-a spus ca nu ar dori nici dusmanilor lui sa ajunga pe masa aia surprins Bine ca am avut anestezie generala! socat

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 10 luni
D: 10 ani, 5 luni

26.01.2006 1:18     citat 

Sincer cred ca e mai usor daca pare. Normal ca daca vezi orice fel de operatie pe viu ramai socat...daca nu esti medic. Va dati seama ce priveliste trebuie sa fie...

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 17 ani, 11 luni
horia: 15 ani, 8 luni

26.01.2006 1:43     citat 

----------
Grasutza a scris:
Alina, e a doaua oara cand aud asta. La spitalul unde am nascut eu, duminica nu au brancardieri, asa ca l-au chemat pe sotul meu sa-i sjute sa ma transporte. El mi-a spus ca nu ar dori nici dusmanilor lui sa ajunga pe masa aia surprins Bine ca am avut anestezie generala! socat
----------

asta cu brancardierii e alta poveste zambet
cind l-am nascut eu pe Horia, eram a doua cezariana pe ziua aceea
si stateam si asteptam intr-un salon de linga sala de operatii sa imi vina rindul, adik sa o termine pe cea dinaintea mea
si cind sa vina brancardierii dupa ea ... ia-i de unde nu-s ... si dadea o asistenta disperata telefoane prin tot spitalul sa ii caute
si eu auzeam tot "haideti ma, ca e una gata, si mai sta una su sonda la rind!" va dati seama ... la cit eram eu de stresata

cel mai tare m-a impresionat de fapt felul cum se introduce sonda traheala pt intubatie, in cazul anesteziei generale ... o priveliste tare putin placuta!
ma tot gindeam la mine si ca, dupa ce adorm, imi baga sonda ...

sa nu va speriati!!!! zambet

sus

Denunta
monica77

Copii
VIP: 14 ani, 5 luni
D-P: 7 ani, 6 luni

26.01.2006 1:49     citat 

NUUUUU, alina, nu ne speriem!!! Mie tocmai de asta mi-e groaza de cezariana, ca te adoarme si-ti baga tevi in gura...........in rest operatia in sine nu ma sperie asa tare.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.01.2006 2:16     citat 

----------
citat:
Mie tocmai de asta mi-e groaza de cezariana, ca te adoarme si-ti baga tevi in gura.
----------

dar e super cezariana cu anestezie peridurala: nici nu-ti baga tevi in gura (si disconfortul de dupa scoaterea tevilor) si iti vezi si puiul imediat, il atingi, il pupi. eu una asa am facut si am niste amintiri super din timpul nasterii prin cezariana.

sus

Denunta
monica77

Copii

26.01.2006 2:25     citat 

auzi, dodo, dar medicii nu folosesc cuvinte de tipul: bisturiu, foarfece, drujba rad ,topor in timpul operatiei? rad Ca asta ar mai lipsi......

sus

Denunta
ana_348

Copii

26.01.2006 2:29     citat 

Monica tu vrei sa nasti prin cezariana?
Cand vroiam si eu asta imi imaginam asa...ma duc pe masa, imi fac o injectie, eu adorm, apoi ma trezesc si sunt exact ca inainte, am puiul langa mine...Super simplu...De ce sa ma fi gandit la "detaliile astea tehnice?"

Chiar esti nostima cu fierastraul si satarul foarte fericit

sus

Denunta
Onush

26.01.2006 2:33     citat 

----------
ana_348 a scris:
Sincer cred ca e mai usor daca pare.
----------

E si nu e chiar asa. Cezariana este cea mai mare si cea mai complexa interventie abdominala.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.01.2006 2:44     citat 

monica si eu ma gandeam la chestia asta dar am discutat cu o prietena care a nascut inaintea mea cu acelasi medic si .... nu se discuta asa in sala. cand am nascut eu am povestit de servici, de excursii la munte, badiu a spus bancuri si deodata am auzit tipatul lui bb, l-am vazut inainte sa-i taie cordonul ombilical, l-am atins dupa aceea, am ras ca a facut pipi pe neonatoloaga si tot asa. a fost super si nu-mi pare rau. oricum imi doream sa nasc prin cezariana de frica si din cauza dioptriilor dar pana la urma s-a impus: bb pelvian cu circulara nucala.

nastere usoara oricum va fi ea sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

26.01.2006 2:45     citat 

Sincer cand am scris "pare" ma refeream strict la cei care au vazut o cezariana "indirect", imi inchipui cat de urat e, taieturi, sange ...nu vreau sa scriu tot ce imi trece prin cap...Normal ca "pare" ingrozitor .. Eu pe Discovery nu am rezistat sa ma uit la asa ceva.

sus

Denunta
monica77

Copii

26.01.2006 2:51     citat 

[ana, eu nu vreau cezariana, dar daca doamne fereste n-o sa se poata altfel atunci, n-o sa am incotro....trebuie sa-mi scoata copilu' de acolo cumva, nu? trag cu ochiul
Merci, dodo

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.01.2006 3:01     citat 

sarut sarut sarut

sus

Denunta
Andru28

Copii
Bogdan-Christian: 14 ani, 4 luni

26.01.2006 4:44     citat 

Fetelor, as vrea sa stiu si eu, cam cate saptamani aveati cand v-a programat pentru cezariana?

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani, 10 luni

26.01.2006 5:00     citat 

Pe 24 sept la ora 21 m-a programat si pe 25 sept la 8.30 am nascut rad

sus

Denunta
monica77

Copii

26.01.2006 5:07     citat 

rad rad rad grasutza!
andru, de obicei te programeaza incepand cu sapt.36-37, deoarece nu te lasa sa depasesti 38 sapt si sa te apuce "natural"durerile facerii.....asta am inteles eu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: