· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > CEZARIANA - pro sau contra?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor CEZARIANA - pro sau contra?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
buburuza

Copii
MARK MULLER

17.01.2003 5:09     citat 

..eu am nascut normal, am urlat dupa cezariana dar doctorul meu a spus ca atita timp cit nu necesita sa nasc normal ca nu sunt probleme si nu au fost nici inainte nici dupa nastere.Nu este o lauda dar ginecologul meu este un domn, asta legat de ce a intrebat lumibar de felul cum sunt tratate femeile din Ro care nasc normal.
Este adevarat ca sunt medici ginecologi de care fugi de la primul control, dar sunt si oameni printre ei, imi pare rau Lumibar daca tu ai dat peste unul neom.

si parerea mea este ca daca poti naste normal sa nasti normal, daca sunt complicatii - cezariana.

sus

Denunta
Cora

18.01.2003 12:39     citat 

Lumibar, te contrazic, dar sint 7 Contra, 5 Pro si o abtinere ...deci nasterea normala este preferata deocamdata.trag cu ochiul

Lumibar nu mai fi asa categorica, din fericire, omul a gasit solutia cezarienei ca sa supravietuiasca, dar asta datorita faptului ca-i destept, ...dar si degenerat genetic. Daca insa ne comparam cu restul regnului animal, sintem complet denaturati cu aceasta varianta.radrad

Nu conteaza insa cum se naste un copil, atita vreme cit el si mama lui sint in afara oricarui pericol.

Si desi ginecoloaga mea s-a dus la o sedinta despre ciini vagabonzi, sint fericita ca am avut sansa sa nasc cu o moasa experimentata.trag cu ochiul Pe moase eu le recomand mai degraba pt. nasterea normala.scot limba
Si eu am nascut in RO, iar la cezariana, acum 4 ani (in ziua in care eu am nascut), pe banda rulanta erau niste tiganci putred de bogate, cu fundul cit o luntre. Iar mama, care-i asistenta incerca sa le convinga sa se razgindeasca, macar pt. ca dupa cezariana s-ar putea sa mai puna ceva kg pe ele ...nu a reusit, ele au sustinut ca au bani sa nasca ca niste "doamne".radradrad

Eu insa ma consider privilegiata de soarta ca am putut sa-mi aduc pe lume copilul in mod normal, natural, firesc cu ceea ce-i in natura, chiar daca a fost dureros si teribil, pot spune. Dar nu stiu cite din fetele cu cezariana si-au tinut copilul pe piept, cu cordonul inca netaiat, i-au sarutat minutele si i-au soptit la ureche "dragul mami, drag" ...

Pe tema asta s-ar isca discutii puternice, dar cred ca nu are rost.trag cu ochiul

Toate am procedat corect.scot limbarad

sus

Denunta
Cora

18.01.2003 12:43     citat 

P.S. Si am avut si epiziotomie preventiva, 3 fire, nu am stat jos ca lumea vreo 3-4 saptamini, dar ce mai conta atita cita vreme puiutul sugea la sinul meu?trag cu ochiul

sus

Denunta
Cora

18.01.2003 8:50     citat 

Si acum mi-a "picat fisa" ca poate vorbele mele vor fi prost interpretate.scot limba
Lumibar, sa nu crezi cumva ca acum 4 ani faceau cezariana doar tigancile bogate ...ca ma bate Roxane cu prima ocazie. foarte fericitfoarte fericitfoarte fericitfoarte fericit
Asa erau toate din acea zi. ...mai colorate si "dragute" la vorba.scot limba

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 7 luni

18.01.2003 9:08     citat 

Vai, Cora, ce cearta mi-ai mai tras! Nu ti-e mila de mine, nu vezi ce fata buna sunt, ce copil frumos am zambet

Nu cred ca trebuie sa ne comparam cu regnul animal in nici o privinta. Noi suntem oameni care evoluam.

Nu eu am dat peste un ginecolog idiot (am mai spus si o repet, eu o iubesc pe ginecoloaga mea care este un OM), ci nasa mea care era sa moara pe masa de nasteri si ea si copilul din ea, caci al ei ginecolog nu a vrut sa ii faca cezariana. Ca asa nu a vrut. Abia dupa 14 ore de chin, cand ea intrase in soc, iar noi am amenntat ca strangem de gat, a catadicsit sa vina sa ii faca cezariana. Nu iti pot descire ce cosmar a fost. Iar eu urma sa nasc peste 3 luni. Nu am intrat in panica pentru ca eu ma stiam la "adapost" cu draga mea ginecoloaga.

Uf, m-am enervat, ca mi-am adus aminte de acel cosmar...

Eu nu spun ca, gata, femeile trebuie s nasca prin cezariana, spun ca fiecare e liber sa aleaga, dar... e mai bine prin cezariana:)

sus

Denunta
Cora

18.01.2003 10:20     citat 

...foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit Lumibar, m-am prapadit de ris la inceput. Asa e mai, ce copil superb ai ...trag cu ochiulfoarte fericit
Si stai linistita ca inteleg prin ce griji ai trecut, iti dai seama ca si mie imi venea sa o omor pe ginecoloaga cu cinii ei vagabonzi care au fost mai importanti decit mine, vroia sa zac acolo ca o vaca si sa astept sa vina ea . Duca-se pe pustii! Stiu si eu cum e la nastere normala in RO si cum ti se vorbeste citeodata, doar am aflat din "gura-n gura", dar totusi in ziua in care am nascut, au mai fost vreo 20 surprins, si moasele s-au purtat frumos si cu grija cu toate . Si cadourile le-au primit cam toate dupa nastere.trag cu ochiul

Si inteleg de ce ai ales cezariana, mai ales ca si cumnata-mea ce abia a nascut la fel, nici nu a luat in considerare varianta normala, era ingrozita de idee.trag cu ochiulfoarte fericitfoarte fericit

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani, 3 luni
Adelina: 10 ani, 1 luna

18.01.2003 11:35     citat 

Cora... parca mi-ai luat vorba din gura! eu sunt printre mamicile care regreta ca nu si-au vazut copilul imediat!... fiind nascuta prematur nu au vrut sa mi-o aduca sa o vad in seara aia... copii se aflau destul de departe de noi... toata noaptea m-am gandit cum e, daca are toate degetelele (asta a fost si prima intrebare pe care am pus-o dupa cezariana foarte fericit), cum arata.... of... numai eu stiu prin ce am trecut... ma gandeam ca daca nu e ok si nu vrea nimeni sa-mi spuna? abia a doua zi am reusit sa ma duc sa o vad... m-au dat alea cu forta afara din sala de alaptat... nu mai vroiam sa le-o dau inapoi!

sus

Denunta
Cora

19.01.2003 12:54     citat 

Mi-am adus aminte de aceeasi faza patita de tine Anne, sa nu-ti vezi imediat copilul. Sora-mea a nascut prin cezariana (are probleme de fund de ochi), dar cu anestezie generala, asta se intimpla luni dimineata. Stii insa cind a ajuns sa-si vada copilul? Miercuri dimineata. surprinssurprins Era pur si simplu inebunita de grija daca fata-i sanatoasa si intreaga (in plus toata lumea refuza sa-i spuna ca are doar 2.7kg, si ca practic ginecoloaga recomandase o cezariana prematura, fara motive intemeiate nervos, nu o lasau sa ajunga la fetita. Eu am reusit sa vorbesc cu ea in spital marti si desi iesise dupa-amiaza din reanimare, nu i-au permis nici atunci sa-si vada fata. surprins No comment!!!

[Modificat la data 18/1/2003 Cora]

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

20.01.2003 10:34     citat 

<font color=NN55FF>Nu stiu ce sa zic fetelor, dar daca nu ai curaj sa nasti normal eu as recomanda cezariana. Si sa va zic de ce.
Nasa fetitei mele, a ramas insarcinata acum vreo doi ani, a avut o sarcina cu probleme de la inceput, iar ghinionul ei a fost sa dea peste o ginecoloaga, care nu cred ca ar merita sa isi mai practice meseria. Eiii, cu chiu cu vai a reusit sa duca sarcina pana la sapte luni, dupa care i-a zis doctoritei sa ii dea numarul de telefon ca de acum ii e frica sa nu nasca. Doctorita i-a zis sa stea fara grija ca totul e ok. Aaaa si am uitat sa va spun ca se optase inca de la inceputul sarcinii pentru cezariana din cauza problemelor pe care le avea.
Intr-o seara i s-a rupt apa, a mers la spital, era alta doctorita de garda, a rugat moasele sa o sune pe doctorita ei si pentru ca era noapte acestea au zis ca nu au voie sa dea numarul de telefon si sa se pregateasca ca naste. Ea a zis ca i s-a recomandat cezariana, moasele i-au zis ca va naste normal si inchipuiti-va in ce panica a intrat. A inceput sa faca scandal si sa le zica sa o cheme de doctorita de garda. Pana la urma la insistentele ei au chemat-o pe doctora care era de garda si aceasta dupa un consult superficial si netinand cont de problemele pe care le avusese in timpul sarcinii a zis ca e apta sa nasca normal. Nu va zic ce a urmat. A nascut cu tensiune 18, din cauza fricii, nu a colaborat deloc, iar o asistenta tanara vroia sa ii faca un calmant, iar norocul ei a fost o moasa care i-a luat tensiunea si i-a zis aleia ca daca ii face vreun calmant sunt toate sansesle sa ii faca un accident cerebral. In fine, pana la urma a nascut cu chiu cu vai, iar fetita a avut probleme de la nastere, s-a nascut cu plamanii insuficient dezvoltati, dar era o chestie obisnuita pentru un prematur. Din nefericire, la sapte zile dupa ce a nascut, fetita a murit si s-a constatat ca de fapt a murit din cauza ca la nastere a facut accident vascular si a mai trait atatea zile doar ca a avut o inima tare sanatoasa si a fost o luptatoare.
Asa ca ce sa mai zic? Daca se opta pentru cezariana, poate acum aveam si eu o finuta pe care puteam sa o tin in brate.
Si vreau sa va spun ca si acum mama nu e pe deplin "vindecata" si inca nu are curajul sa mai faca inca un copil...trist<:font>

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 7 luni

20.01.2003 10:40     citat 

Stiam eu, Coruta draga, ca esti fata de treaba si nu ma lasi sa sufar zambet

Chiar daca am nascut prin cezariana, mie mi-au adus piticuta imediat ce mi-am revenit din anestezie si mi-au pus-o la san. Ea a fost cea mai fericita insa, cand a luat-o tati in brate, a facut ochisorii mari si a inceput sa zambeasca (daca la o zi poate fi vorba de zambet). Apoi, a doua zi, dupa ce am iesit de la Reanimare, ne-a mutat pe amandoua in rezerva si am stat cu ea pana am iesit. De fapt, asa e in Municipal, aici, in Bucuresti. Te lasa sa stai cu copilul in camera, are patut special de beblus, iti arata cum sa il hranesti, cum sa il schimbi si cum sa ii faci baita. Si te lasa sa ii aduci hainute de acasa. Eu am fost tare multumita si fericita, toata lumea a fost draguta, asta multumita bomboanei de doctora a mea. De "cotizat", cotizam dupa, niciodata inainte.

Va pup cu drag pe toate. Si pe cineva in special, care mi-a zis ca am un copil superb

sus

Denunta
po

20.01.2003 1:31     citat 

buna si eu am nascut prin cezariana. Alegerea a fost a medicului. Am nascut intr-o miercuri la 17.30, am avut anestezie totala iar copilul l-am vazut dimineata. In cea de a patra zi m-am externat si totul a fost OK (am putut sa-mi iau copilul in brate si sa gospodaresc in voie).

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani, 3 luni
Adelina: 10 ani, 1 luna

20.01.2003 11:40     citat 

----------
citat:
e drept ca mi-am revenit foarte greu... la o luna de la operatie eu mergeam incovoiata si abia puteam sa iau copilul in brate... sotul meu zicea ca o sa raman ca o baba...
----------

Abia acum am realizat ca as putea sa sperii pe viitoarele mamici cu chestia asta... eu am avut probleme mari si in timpul sarcinii.. am nascut prematur (la 36 de saptamani)... la 32 de saptamani am avut iminenta avort.. de atunc si pana am nascut eu nu am putut sa ma misc din pat... si asa aveam niste dureri ingrozitoare... poate din cauza asta mi-am si revenit foarte greu!

sus

Denunta
Sorana

Copii
Monica: 17 ani, 3 luni

26.01.2003 11:51     citat 

Eu am nascut normal si a fost chiar bine. Eu zic ca in primul rand ar trebui sa ai un dr. ca lumea. Daca ai un dr bun - poti sa nasti normal, ca daca e sa se intample ceva decide el/ea sa-ti faca cezariana. Eu am fost multa vreme nehotarata intre cezariana si nastere normala - m-a convins doctorita mea spunandu-mi ca nu are cum sa se intample nimic, ca daca e ceva imi face cezariana imediat, ca ei nu i-a murit niciodata un copil, etc. Si intr-adevar nu s-a miscat de langa mine 14 ore! (A fost nastere provocata ca se rupsese apa si contractii nema, dilatare nema). Tot timpul fatul a fost monitorizat. Si eu la fel, si am avut si anestezie, asa ca .... sunt pentru nastere naturala.

sus

Denunta
Annie

Copii
Ann Marie: 17 ani, 2 luni

27.01.2003 5:17     citat 

[img] Eu am nascut cu cezariana pentru ca nu am avut de ales: depasisem termenul cu o saptamana si bebita era destul de mare pentru mine(4 kg. si 51 cm.).Dar ceea ce pot sa spun acum este si ceea ce am spus cand m-am trezit din efectul anesteziei: 'Doare asa de tare:cry:...'. Dar sunt fericita sa am o fetita sanatoasa si cred ca nu conteaza modul in care nasti, important e ca la final totul sa se termine cu bine si toata lumea sa fie sanatoasa.
Urez nastere usoara tuturor viitoarelor mamici si bebei sanatosi:D

Annie si Bebita:P

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 20 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 16 ani, 11 luni
Matia Stefan: 13 ani, 2 luni

27.01.2003 9:10     citat 

Eu am nascut natural. Si a fost bine pot sa spun, durerile le-am uitat ( dovada ca mai fac unu). La 2 ore de la nastere am urcat pe scari 2 etaje pentru a fi impreuna cu minunea mea. De atunci numa eu m-am ocupat de ea. Schimbat, alapatat, totul. NU pot spune ca mi-a fost usor, ca nu m-a durut epiziotomia dar am fost din prima clipa independenta si fetita mea a depins numai de mine. Asta nu e putin lucru mai ales pentru o maternitate din Romania unde ca sa se ocupe asistentele de la pediatrie de copii trebuie sa tot dai si sa le supraveghezi si sa ai nervi de beton.
Acum am o prietena in matern care a nascut cu cezariana. Si nu mi-a placut ce am vazut. Prima zi culcat pe spate, fara nici o miscare (rahianestezie), greturi,ameteli, perfuzii, n-ai voie sa mananci. Ham refacerea mi s-a parut mult mai greoaie. Plus ca neavand copilul langa ea era tot timpul ingrijorata de ce face micuta .
Bineanteles ca depinde foarte mult si de pragul durerii care pentru unele femei este mai ridicat pentru altele mai coborat.
Insa sper din tot sufletul sa reusesc si a doua oara o nastere normala fara probleme.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: