· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > nasterea normala provocata
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor nasterea normala provocata     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
ecko

Copii
s-boy: 22 ani, 4 luni
e-boy: 12 ani, 5 luni

01.06.2007 9:41   nasterea normala provocata  citat 

buna, stiu ca nu i un subiect nou shi mai este pe forum ,dar as fi vrut pareri shi povesti mai noi
multumesc zambet

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 10 luni
Natalia: 13 ani, 8 luni

01.06.2007 2:55     citat 

Eu nu am nascut provocat , dar a nascut vecina mea luna asta, pe 12.In mai putin de 2 ore, cu perfuzii. Cica a fost f. bine si usor.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani, 2 luni
luca: 13 ani, 10 luni

01.06.2007 3:25     citat 

Prima mea nastere cred ca a fost provocata. M-am dus la maternitate in ziua cu pricina, , exact cand aveam DPN, aveam ceva contractii, dar pe care eu nu le simteam si aveam dilatie 2. Mi-a introdus o jumatate de ceva pastila la 10 dimineata pentru a grabi contractiile. Apoi, la 16, a trebuit sa-mi rupa membranele, pentru ca in ciuda dilatatiei si a contractiilor, nu se rupeau de bunavoie. La 21.35 il tineam pe Radu in brate.
La a doua, am fost la 10 la spital ca aveam de doua saptamani contractii si de doua zile erau din ce in ce mai intense si mai regulate. Eram cu o saptamana inainte de termen. Mi-au facut o injectie cu calciu la 11, apoi la 12 a urmat ruperea membranelor (se [pare ca asa sunt contruita eu si nu se rup singure), iar la 13 fix eram cu Luca in brate.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 3 luni
MICA: 8 ani, 11 luni

01.06.2007 9:17     citat 

mie mi-a fost provocata nasterea.
la ora 8 am fost la spital, au urmat procedurile de spitalizare pana la 10, dupa care mi s-a facut injectie cu calciu si mai apoi ocitocina, la 12 mi s-au fisurat membranele, la 13 mi s-a facut peridurala, iar la 15,15 a venit pe lume tudor.
n-am simtit mare lucru, mai mult cusaturile de final. in stilul asta as mai naste 5 copii. refacerea a durat 2 saptamani.
nastere usoara.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

01.06.2007 9:18     citat 

am uitat sa zic ca la 16.30 mi l-au adus pe bebe pt prima oara la alaptat.

sus

Denunta
ecko

Copii
s-boy: 22 ani, 4 luni
e-boy: 12 ani, 5 luni

02.06.2007 8:28     citat 

ma bucur ca totul a decurs normal la voi , sper ca asa va fi shi la mine zambet
ptr ca nasc intr un oras apropiat de cel care locuiesc ,imi voi programa data nasteri cu 6 zile mai devreme de dpn. dr. a zis ca fiind la a 2 nastere nu i nici o problema , doar sa nu se nasca el mai devreme la fel ca cel mare care a venit la 38 de sapt.
pupicei sarut

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani
Marcus: 15 ani, 8 luni

02.06.2007 9:03     citat 

eu am nascut provocat...cu prfuzie si fara peridurala ...exact in 2 ore jumatae de cand mi s-a pus perfuzia a venit pe lume Robin zambet ...sper sa fie usor si pt tine zambet

sus

Denunta
lilith1

Copii
Maria Carina: 12 ani, 10 luni

03.06.2007 7:06     citat 

Mie mi s-au rupt membranele, dar in cele din urma nu trecuse prea mult timp asa ca nu am mai nascut provocat. Daca doctorul sta lanaga tine mult timp si il cunosti bine/de mult timp/familia ta il cunoaste etc, poti face. Daca te monitorizeaza legata de burta ore intregi si te lasa singura, mai bine nu.
Daca as putea da timpul inapoi, nu as mai face asta. Cred ochi peste cap

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 15 ani, 3 luni

03.06.2007 10:05     citat 

Aceiasi poveste cu cea a lui KiKilinis, doar ca a diferit "orarul"
Internata la 8.... nascut la 24.
As mai naste asa oricand.

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 12 ani, 3 luni
Emilia-Maria: 10 ani, 3 luni

03.06.2007 4:17     citat 

----------
KiKilinis a scris:
am uitat sa zic ca la 16.30 mi l-au adus pe bebe pt prima oara la alaptat.
----------

La ce spital ai nascut Kikilinis?
La mine e prima sarcina si citesc cu interes experientele tuturor, mi-e cam frica recunosc dar incerc sa ma pregatesc.Cand citesc ca multe dintre voi ati avut o nastere usoara parca ma mai linistesc.
Numai bine tuturor si refacere cat mai rapida. sarut

sus

Denunta
sburac

Copii
Vlad-Alexandru: 13 ani, 3 luni

04.06.2007 12:55     citat 

Din experienta personala nu as recomanda nasterea provocata, decat daca termenul este depasit.. sau este recomandat de doctor (placenta imbatranita, lichid amiotic putin, etc)
Neavand nici una din aceste probleme, dar doctorul pleca in concediu, am acceptat nasterea indusa pentru a nu ajunge pe mainile unui doctor necunoscut. M-am internat la 8, mi-a rupt membranele doctorita manual pe la 10, abia dupa aceea mi-au facut injectii de dilatare , pe la 19 seara am facut febra cu varsaturi, pe la 1 noaptea au incercat sa-mi faca peridurala, dar nu s-a reusit. La 3:15 noaptea am nascut. Organismul nu era atunci pregatit pentru nastere. Aveam 38 saptamani si 3 zile.

Concluzie: as mai face un fratior sau o surioara pentru Vladut. scot limba Se uita repede.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

04.06.2007 4:02     citat 

stela trist . eu aveam 39w3d.
am nascut la cfr2, polin.

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 15 ani, 3 luni

04.06.2007 7:38     citat 

Am nascut la 38 de saptamani exact din acelas motiv Dr. pleca in concediu.E adevarat ca de la 8 dim pana la 1 noaptea cand am nascut toate celelalte mamici venite cu mine odata nascusera, insa nu a fost o experientza traumatizanta in cazul meu.

sus

Denunta
sburac

Copii
Vlad-Alexandru: 13 ani, 3 luni

05.06.2007 8:08     citat 

kiki - la tine a fost OK, ai nascut foarte repede, cred ca organismul tau era pregatit. Oricum, Tudor a avut in jur de 3, 800 Kg. Vladut a avut 3,140 kg. Poate in 10 zile mai lua ceva in greutate. Ma bucur ca Vladut nu are nici un fel de probleme de sanatate, dar nu mi-as fi iertat-o daca se intampla ceva... Sigur, m-as fi gandit daca duceam sarcina pana la 40 de saptamani.....

sus

Denunta
roxana_s

Copii
Antonio Lucian: 13 ani, 4 luni

16.06.2007 8:25     citat 

Depinde foarte mult de cum reactioneaza organismul. In cazul meu nu a reactionat. Aveam termenul depasit cu o saptamana, am facut 4 provocari in patru zile diferite. Nimic, nici cea mai mica contractie. Asadar, dupa 4 zile in care ziua eram in sala de nasteri si noaptea acasa nu am mai suportat (psihic) si am ajuns la cezariana. Nu imi pare rau ca am facut cezariana, m-am refacut foarte repede, imi pare rau ca am fost de acord cu provocarile. A fost o experienta nu tocmai placuta. Dar, cum a mai scris cineva mai sus, se uita.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: