· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cu ce lapte va hraniti copiii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cu ce lapte va hraniti copiii?     
prajiturica

06.02.2005 10:23   cu ce lapte va hraniti copiii?  citat 

Eu am o fetita de un an si patru luni si pediatra ne-a recomandat [b]Fulga[/b] rosu in combinatie cu albastru. Fetitei ii place si are un scaun bun. Voi cu ce va hraniti copiii. Angi :wink:

sus

Denunta
Onush

07.02.2005 1:55     citat 

Ruxandra are 2 ani si de la 1 an bea LaDorna albastru
Desi recomandarea medicului era cel rosu (integral) nu il tolereaza asa ca cel degresat e solutia...

O alta discutie mai veche pe tema asta laptele (de care?) (link)

sus

Denunta
Cora

07.02.2005 2:55     citat 

si aici poate gasesti raspunsuri:
Punctul de plecare > Probleme cu laptele? ce tip de lapte sa folosesc?

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 2 luni

07.02.2005 10:19     citat 

de la Parmalat, Prima Crestere.
Si cand nu se gaseste (au fost perioade cand a lipsit de pe piata), La Dorna albastru si Fulga de 1,5..

sus

Denunta
sorina_s

Copii
Bogdan Ioan: 15 ani, 10 luni

07.02.2005 2:45     citat 

Si noi tot Parmalat prima crestere. Insa cerealele i le fac cu Dorna rosu

sus

Denunta
Rose

Copii
Rares Andrei Alexandru: 16 ani, 2 luni

07.02.2005 4:36     citat 

Eu inca ii dau lapte formula, insa cat de curand il voi trece pe lapte de vaca cumparat din comert.
Apropo....voi fierbeti laptele pe care il cumparati?
Mie mi-a spus o d-na dr pediatru de la Colentina (am fost cu Rares la ea cand a avut enterocolita) ca nu este indicat a se da copiilor lapte cu UHT, gen Fulga, Dorna, ci lapte la punga (Napolact, Oke) care sa fie fiert timp de 10 minute.

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 15 ani, 9 luni

07.02.2005 5:02     citat 

Eu ii dau lapte Cedra la cutie, de Napolact...fara sa il mai fierb....Ii place numai daca i-l mai indulcesc cu miere....din vina mea...dar, nu am vut probleme de la el...

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 8 luni

09.02.2005 11:17     citat 

LA DORNA ,rosu.

sus

Denunta
prajiturica

12.02.2005 6:17     citat 

Nici nu stii ce sa mai crezi din ce-ti spun doctorii - apropo de pediatra de la spitalul Colentina - mie pediatra mi-a spus ca laptele UHT (ultra pasteurizat) este cel mai bun pentru ca este , citez "ambalat aseptic, nu necesita fierbere si pastreaza valorile nutritive ale laptelui de vaca
fara sa-i apara copiluli afte, sa faca diaree sau sa aiba colici ". Am verificat si pe internet ca laptele la cutie UHT gen Fulga si LaDorna e mai indicat. Multa sanatate la toti copiii! :-))

sus

Denunta
strumfitza

Copii
David Florin: 16 ani, 5 luni
ANA IRINA: 12 ani

12.02.2005 11:43     citat 

David are 1an si 11luni si bea Fulga rosu dimineata si seara,ii place foarte mult zambet

sus

Denunta
lo

Copii
Raul: 15 ani, 6 luni
Andrei: 14 ani, 1 luna
am nascut deja!

13.02.2005 5:23   cu ce lapte va hraniti copii?  citat 

Dar chiar nu ii da nimeni copilului lapte de la vaca?Eu il iau proaspat si il fierb bine.E cel mai sigur ca e suficient de gras si satios .Si nu am avut nici o problema cu bb-ul.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 17 ani, 8 luni
Mara : 15 ani
Calin: 6 ani, 11 luni

13.02.2005 5:39     citat 

lo, sa-ti spun unul din motivele pentru care eu nu-i dau copilului lapte de vaca: n-am incredere in taranul roman. Nu stie ce e aia igiena.
Am vazut ca tin sticlele cu lapte pe jos, prin soare vara. Nu stiu de unde fac rost de sticle, nu am incredere ca le spala cum trebuie. Nu am incredere ca nu mai pun si altceva in lapte (de exemplu apa). Nu am de unde sa stiu cand l-au muls, prin ce oale l-au plimbat. Daca ai neplaceri din cauza laptelui, nu ai de unde sa-l mai iei pe vanzator.
Macar daca e din comert, stiu ca e verificat cat de cat. Si cineva raspunde.

sus

Denunta
prajiturica

13.02.2005 8:29     citat 

ai mare dreptate andra_mara.eu am auzit in mai multe surse - a fost un scandal si in presa - ca unii tarani pun formol in lapte ca sa nu se brinzeasca. asta ca sa nu ma vorbim de igiena. sunt 200% de acord cu tine tocmai de aceea am incredere in laptele UHT: am convingerea ca e ambalat aseptic si stiu sigur ca nu mai trebuie sa-l fierb si asa fetita mea mai beneficiaza de valorile nutritive ale laptelui de vaca.

sus

Denunta
prajiturica

13.02.2005 8:40     citat 

si-ar mai fi ceva. am citit despre laptele UHT intr-o revista de sanatate si nutritie, frantuzeasca cred, europeana sigur, ca nu orice lapte poate fi tratat UHT. pentru ca, daca provine de la o vaca nu tocmai sanatoasa, se brinzeste in timpul procesului de utrapasteurizare + ambalare. deci, logic, laptele UHT provine de la o vacuta sanatoasa, nu? mie-mi suna incurajator, voua? :-)

sus

Denunta
strumfitza

Copii
David Florin: 16 ani, 5 luni
ANA IRINA: 12 ani

14.02.2005 1:45     citat 

ba da imi suna f.bine,mai ales ca am auzit de tuberculoza animala,de unde stiu eu ca vaca nu este bolnava confuz nu-mi arata nimeni carnetul de sanatate si chiar daca mi l-ar arata nu l-as crede pt. ca se fac multe smecherii

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: