· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cu ce lapte va hraniti copiii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cu ce lapte va hraniti copiii?     
bestehen

Copii
Anais Maria: 15 ani, 9 luni
am nascut deja!

15.02.2005 2:02     citat 

andra_mara a zis:

lo, sa-ti spun unul din motivele pentru care eu nu-i dau copilului lapte de vaca: n-am incredere in taranul roman. Nu stie ce e aia igiena.
Am vazut ca tin sticlele cu lapte pe jos, prin soare vara. Nu stiu de unde fac rost de sticle, nu am incredere ca le spala cum trebuie. Nu am incredere ca nu mai pun si altceva in lapte (de exemplu apa). Nu am de unde sa stiu cand l-au muls, prin ce oale l-au plimbat. Daca ai neplaceri din cauza laptelui, nu ai de unde sa-l mai iei pe vanzator.
Macar daca e din comert, stiu ca e verificat cat de cat. Si cineva raspunde
.

Sunt in totaliate de acord cu tine! Mare dreptate ai!

sus

Denunta
lo

Copii
Raul: 15 ani, 8 luni
Andrei: 14 ani, 3 luni
am nascut deja!

15.02.2005 3:01   cu ce lapte va hraniti copii?  citat 

Cazul meu nu este acela al cumparatorului "din piata".Am uitat sa precizez ca mi-l aduce soacra-mea care sta la 20 min de oras.In ea am incredere.Stiu cum e tinuta vacasi cum e recolat laptele.Si daca noi suntem ok ca bem de atata timp ,e si bebe care a mostenit genele noastre.Pana acum e bine.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 4 luni

15.02.2005 3:28     citat 

Pai vezi, lo, iata unul din principalele motive pentru care noi nu dam copiilor lapte proaspat ,de la vaca: nu avem pe nimeni la tara de la care sa luam lapte.
Chiar si asa, eu tot nu as da lapte copilului, fie si din curtea bunicii. Nu am de unde sti cat de ok este... Pe cand in "fabrici" de ambalare si prelucrare a laptelui, stiu cum se procedeaza (am lucrat la Campina). Si, exact cum a spus cineva mai inainte, nu orice lapte poate fi "supus" procesului de pasteurizare. Daca vacutei de la care provine laptele, i-au fost administrate antibiotice (cum fac multi dintre taranai pentru a evita aparitia de boli), sunt probleme cu fermentii... etc etc
Cam asta e . zambet

sus

Denunta
prajiturica

20.02.2005 2:01     citat 

daca a lucrat la campina, lumibar chiar vorbeste in cunostinta de cauza. dar eu, chiar si fara sa fiu initiata, din discutiile pe care le-am avut cu pediatrii si din ce-am citit in presa de specialitate - recunosc ca m-a preocupat subiectul si m-am documentat serios - in momentul acesta am cea mai mare incredere in laptele la cutie UHT. pentru ca daca vacuta se imbolnaveste, pina cind stapinul cheama veterinarul - asta poate sa nu se intimple imediat - o zi, doua trei, iti poate furniza lapte cu probleme. si asta i se poate intimpla si bunicii si matusii etc., deci ma refer la o sursa demna de incredere. pe cind laptele ambalat si tratat UHT este intotdeauna "curat" din toate punctele de vedere.

sus

Denunta
tatisia

25.02.2005 10:45     citat 

Noi bem Parmalat Prima Crestere, France Lait (cand ii fac cereale ) si in preparate Brenac.
De Brenac ce stiti?

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 15 ani, 11 luni

26.02.2005 11:53   cu ce lapte va hraniti copiii?  citat 

Noi papam laptic de Belcar nu stiu daca se gaseste si in restul tzarii sau doar in banat dar eu una sant multzumita de el si chiar medicul pediatru m-i la recomandat.

sus

Denunta
paula4andrei

Copii
Andrei Dan: 16 ani, 10 luni

27.02.2005 2:19     citat 

Noi luam lapticul de la o tanti foarte ingrijita , dupa care il fierbem in oala speciala . Puiul nostru bea acest lapte cu multa placere inca de la 1 an (acum avem 2 ani si trei luni). Am incercat sa-i dam lapte Dorna si nu a vrut sa-l bea. Am insistat sa-i dam lapte de vaca pentru ca am o prietena a carui copil a dobandit la varsta de 1 an o alergie la lapte dupa ce a baut lapte de la cutie. :o

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 17 ani, 10 luni
Mara : 15 ani, 2 luni
Calin: 7 ani

27.02.2005 4:23     citat 

----------
paula4andrei a scris:
Am insistat sa-i dam lapte de vaca pentru ca am o prietena a carui copil a dobandit la varsta de 1 an o alergie la lapte dupa ce a baut lapte de la cutie. surprins
----------

Nu poti sa generalizezi. Sint copii sensibili care fac alergii de la tot felul de alimente. Mai ales la varsta de 1 an. Daca mergi pe principiul ca alimentul e "de vina", in curand nu-i mai dai nimic sa manance.

sus

Denunta
paula4andrei

Copii

27.02.2005 6:53     citat 

:?: Nu eu am generalizat ci medicul pediatru i-a spus Ginei, prietena mea ca al ei copil a deprins o alergie la laptele de la cutie. Eu credeam pe atunci in toti doctorii acum nu mai cred decat in cativa deoarece copilul meu avea pneumonie si doi doctori mi-au spus ca are "viroza", doar un al treilea a fost capabil sa ne dea un tratament adecvat, iar acum suntem bine . Exista o vorba : "Cel ce s-a fript cu lapte, sufla si in iaurt !"[/img]

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 17 ani, 10 luni
Mara : 15 ani, 2 luni
Calin: 7 ani

27.02.2005 7:17     citat 

Paula, eu nu neg ca bebelusul prietenei tale a facut alergie de la laptele la cutie. Dar asta nu inseamna ca toti copiii fac. Fetita mea a facut in jurul varstei de 1 an alergie la oua, cacao, carne de peste, cascaval. Asta nu inseamna ca nici un copil nu trebuie sa mai manance vreodata asa ceva. Chiar fetita mea mananca fara probleme acum.

Tu nu-i dai copilului tau lapte la cutie ca prietena ta a avut probleme cu copilul ei. Si daca eu iti spun ca atunci cand aveam 1 an am facut urticarie de la lapte de vaca, ce faci? Nu-i mai dai lapte de vaca? Nu poti sa generalizezi. Sint cateva alimente asupra carora pediatrii au cazut de acord ca pot fi alergizante daca sint date copiilor pana in 2 ani, si trebuie sa tinem seama de ele. Dar nu cred ca laptele e pe lista.

Copiii in jurul varstei de 1 an sint foarte sensibili. Atunci li se schimba alimentatia: se trece de la lapte praf la lapte normal, poti introduce sarea, pot incepe sa consume fructe interzise pana atunci. Din pacate, noi mamicile uitam regulile diversificarii, considerand ca bebelusul e deja mare la 1 an. Si atunci apar probleme.

sus

Denunta
paula4andrei

Copii

28.02.2005 2:10     citat 

Da Andra_Mara tu ai mare dreptate pentru ca ai fost patita cand ai fost mica, dar sa-ti spun ceva tot ce este natural este mult mai bun decat ce se ambaleaza . E bine ca organismul copilului sa fie obisnuit cu mancare naturala si cat mai proaspata, mai ales atunci cand ai posibilitatea sa-i oferi aceste alimente. Eu cred cu convingere ca laptele de vaca este asa cum spunea Io mult mai hranitor , mai satios . Tu spui de ex. ca la 1 an i-ai dat fetitei tale cacao si cascaval , uite eu nu i-as fi dat baietelului meu ci as fi preferat sa-i dau mai repede branzica proaspata de vaci facuta in casa si o tarta cu fructe , dar ma rog fiecare decide pentru copilul propiu, cum si eu am hotarat sa-i dau lapte de la tarani care nu sunt toti cum spui tu.

sus

Denunta
corraG

28.02.2005 10:22   Re: cu ce lapte va hraniti copii?  citat 

----------
lo a scris:
Dar chiar nu ii da nimeni copilului lapte de la vaca?Eu il iau proaspat si il fierb bine.E cel mai sigur ca e suficient de gras si satios .Si nu am avut nici o problema cu bb-ul.
----------

Subscriu in totalitate!Si noi bem lapte de vaca direct de la sursa(aceeasi),iaca-ta sunt 5 luni si ne merge foarte bine.S-a intamplat odata sa bem si Fulga,dar nici nu se compara scot limba
Il bem asa gras cum e si nu il indulcim cu nimic,dar tare mult ne place..........

sus

Denunta
Onush

28.02.2005 10:41   Re: cu ce lapte va hraniti copii?  citat 

----------
corraG a scris:
----------
lo a scris:
Dar chiar nu ii da nimeni copilului lapte de la vaca?Eu il iau proaspat si il fierb bine.E cel mai sigur ca e suficient de gras si satios .Si nu am avut nici o problema cu bb-ul.
----------

Subscriu in totalitate!Si noi bem lapte de vaca direct de la sursa(aceeasi),iaca-ta sunt 5 luni si ne merge foarte bine.S-a intamplat odata sa bem si Fulga,dar nici nu se compara scot limba
Il bem asa gras cum e si nu il indulcim cu nimic,dar tare mult ne place..........
----------

Cand mergem la bunici la Piatra Neamt mai bem cate un pic_pentru ca strabunicii au vaca in ograda_ insa asta se intampla 1 data pe an.
In restul anului ...din nefericire nu avem vaca la etajul 8 iar ograda strabunicilor e prea departe asa ca singura varianta ramane LaDorna.

sus

Denunta
corraG

28.02.2005 11:05     citat 

Onush,hai ca ai fost simpatica.Deja vedeam vaca urcand alene treptele pana la etajul 8.... rad
Ce suna a idee de publicitate.....Intereseaza pe cineva?Sa nu uitati de drepturile de autor cool
Pupici la mamici!

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 16 ani, 11 luni
Marcus: 12 ani, 3 luni
Milo: 8 ani, 9 luni

01.03.2005 12:50     citat 

----------
paula4andrei a scris:
intrebare Nu eu am generalizat ci medicul pediatru i-a spus Ginei, prietena mea ca al ei copil a deprins o alergie la laptele de la cutie. Eu credeam pe atunci in toti doctorii acum nu mai cred decat in cativa deoarece copilul meu avea pneumonie si doi doctori mi-au spus ca are "viroza", doar un al treilea a fost capabil sa ne dea un tratament adecvat, iar acum suntem bine . Exista o vorba : "Cel ce s-a fript cu lapte, sufla si in iaurt !"[/img]
----------

As sfatui-o pe prietena ta sa schimbe pediatrul, mi se pare inadmisibil ca un pediatru sa emita o asemenea parere. Alergiile nu se deprind, cu o alergie te nasti, si aceasta se declanseaza mai devreme sau mai tarziu. La fel a fost cineva pe forum nu de mult care spunea ca a facut un tratament prelungit in alta tara, in urma consumarii de produse lactate de la tarani, ale caror animale aveau o forma de TBC care apare la animale. Dar alergia, imi pare rau, daca o ai, o ai si la laptele la cutie si la cel de la taran, si la iaurt si la branza, pentru ca alergia la lactate se face la proteina din laptele de vaca. Ma rog, nu ma intind, s-a mai discutat mult despre alergii in ultimul timp, si intamplator stiu ce vorbesc pentru ca fiul meu e alergic la lactate.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: