· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cu ce lapte va hraniti copiii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cu ce lapte va hraniti copiii?     
paula4andrei

Copii
Andrei Dan: 16 ani, 6 luni

01.03.2005 12:15     citat 

Te cred Dandria, mai ales ca in USA este mai greu sa gasesti lapte proaspat de vaca, dar daca ai posibilitatea sa-i dai copilului ceva natural de ce sa nu o faci :?: :!: Eu nu vorbesc de cei ce locuiesc in marile orase sau in cazul lui Onush care sta la et.8, eu vorbesc de cei ce au la indemana aceste produse. Cat in ceea ce priveste pe prietena mea problema baietelului ei s-a rezolvat de la sine si in mod cert nu mai are acelasi doctor, dar la acel moment ca o mamica incepatoare ce eram imi era frica sa nu se intample ceva puiului meu , oare nu este asa in ceea ce priveste pe puiutii tuturor mamicilor :?: si in acelasi timp am specificat nu ca nu i-as da baiatului lapte la cutie acum, ci ca el nu vrea sa-l bea pentru ca s-a deprins cu cel proaspat mai gras de vaca, dar asta nu inseamna ca nu mananca iaurturile Danonino cu multa placere. Imi pare sincer rau pentru copilasul tau si va urez la amandoi multa sanatate :)
Daca ai putea sa imi oferi mai multe informatii despre alergii ti-as fi foarte recunoscatoare, mai ale ca sotul meu are alergie la bere, adica odata cand a baut s-a umflat ca un balon in zece minute. Alergiile sunt ereditare :?:

sus

Denunta
prajiturica

06.03.2005 11:24     citat 

draga paula,
nu stiu daca ai urmarit acest subiect de la inceput. cu putin timp in urma am discutat despre laptele de la vaca vs. laptele la cutie si ne-am exprimat neincrederea in taranul roman. si nu ma refer acum la un pietzar oarecare de la care n-as cumpara lapte nici moarta, ci chiar la o matusa sau o bunica. daca vacutza se imbolnaveste, pina cind stapinul cheama veterinarul - asta poate sa nu se intimple imediat - o zi, doua trei, iti poate furniza lapte cu probleme. si, cum spuneam, asta i se poate intimpla si bunicii si matusii etc., deci ma refer la o sursa demna de incredere. pe cind laptele ambalat si tratat UHT este intotdeauna "curat" din toate punctele de vedere. pentru ca, dupa cum am mai discutat - eu, o tipa care a citit mult despre acest subiect si lumibar, o tipa care a lucrat la campina, intimplator amindoua suntem mame - ca sa poata fi ambalat UHT (LaDorna, Fulga) laptele trebuie sa aiba un nivel microbiologic scazut, deci sa provina de la o vacutza sanatoasa. in consecintza, fiecare pahar de lapte UHT, iti ofera garantia unui aliment sanatos.

sus

Denunta
prajiturica

06.03.2005 11:52     citat 

Si inca n-am terminat.:-) Tu spuneai ca "tot ce este natural este mult mai bun decat ce se ambaleaza. E bine ca organismul copilului sa fie obisnuit cu mancare naturala si cat mai proaspata, mai ales atunci cand ai posibilitatea sa-i oferi aceste alimente." Ai mare dreptate, dar nu si in ceea ce priveste laptele. E bine sa nu-i dai copilului produse cu conservanti, bineinteles, acest lucru ii poate ataca sistemul imunitar. Dar laptele UHT, prin ambalare isi imbunatateste calitatile si ramine la fel de natural doar ca: e steril, deci sigur, e la fel de hranitor si are un termen de garantie mult mai lung fara sa contina conservanti. Toate atuurile pe care le capata se "datoreaza" metodei de tratare UHT - fierbere la o temperatuta f. ridicata timp de 2-4 sec. si apoi racire brusca - si a ambalajului complex. Noua ni l-a recomandat pediatra dupa ce am trecut ca prin urechile acului de o toxiinfectie alimentara. Eu ii dadeam fetitei mele lapte dintr-o sursa pe care o credeam sigura, de la o vecina care are si ea un copil mic. si cind eram plecati o data din Bucuresti copilul vecinei a facut o toxinfectie alimentara foarte urita care a fost pusa pe seama laptelui. Vacuta se imbolnavise. De atunci si vecina - care s-a speriat foarte tare - si eu, nu ne mai hranim copiii decit cu lapte UHT. Amindurora ne-a recomandat pediatra Fulga albastru, cu 1,5% grasime, in combinatie cu rosu, 3% grasime. Si ne-a punctat ca laptele prea gras este contrandicat. :)

numai bine, Angi

sus

Denunta
Cora

07.03.2005 5:27     citat 

----------
prajiturica a scris:
...Amindurora ne-a recomandat pediatra Fulga albastru, cu 1,5% grasime, in combinatie cu rosu, 3% grasime. Si ne-a punctat ca laptele prea gras este contrandicat. zambet
----------

Permite-mi sa contrazic eu de data asta la faza cu grasimea. zambet Aici nu se recomanda sub nici o forma lapte sub 3.5% (majoritatea laptelui pasteurizat este de 4% grasime - whole milk, cu adaos de vit. A+D) copiilor sub 2 ani, pt. ca pina la aceasta virsta are loc mielinizarea creierului si sursa de grasime din lapte este, pt. majoritatea pruncilor, esentiala pt. acest proces. (Dandria stiu ca exista si exceptii... foarte fericit , cei care-si iau grasimea din alte parti, daca papa lapte de soia.)

sus

Denunta
prajiturica

28.03.2005 12:35     citat 

Draga Cora,

Daca vei cere un sfat la trei medici diferiti, ai toate sansele ca fiecare sa-ti spuna altceva. Asa ca nu ma mira sa aud tot felul de lucruri despre felul cum ar trebui sa ne ingrijim sau sa ne hranim copiii. Medicul pediatru la care o duc pe fetita mea pare foarte avizat. Merge la tot felul de congrese internationale... Oricum, de vreo 10 zile ii dau fetitei mele lapte cu 3% grasime, este continutul maxim de grasime pe care-l ofera laptele UHT. Tu vorbesti despre laptele pasteurizat. Eu sunt o "fana" a laptelui ultrapasteurizat UHT. M-am documentat mult pe aceasta tema si este singurul in care am cu adevarat incredere - asa cum am mai zis-o deja. Desi medicul mi-a zis ca e prea mult 3% grasime pentru Maria, ea acum se simte foarte bine si nu se mai trezeste noaptea sa ceara lapte. Se intimpla frecvent sa i se faca foame pe la 2-3. Cred ca laptele asta o hraneste mai bine.
Rezerva de Fulga cu 1,5% grasime - mai am 1/2 de bax - o beau eu.:-) Si asta-i unul din motivele pentru care-mi place laptele UHT - pe linga faptul ca-i ambalat steril si sunt sigura ca provine de la o vacutza sanatoasa - pot sa cumpar un bax si sa-l pastrez in camara fara sa am emotii ca se strica. Laptele pasteurizat nu se poate lauda cu toate aceste virtutzi.

Sanatate multa copiilor nostri! Si noua sa-i putem creste!:-)
Angi

sus

Denunta
DIA_AND_MAYA

29.03.2005 7:29     citat 

noi am renuntat la bebelac la 4 luni jumate ca e tare rau la gust...cand a inceput sa refuze laptele sub orice forma. De atunci bea lapte la punga de la alimentara si e foarte bine.Bea mult mai mult lapte acum. Cu laptele de vaca nu sunt nici eu de acord-in primul rand e prea gras,pentru ca e facut pt vitel nu pt pui de om si in al doilea rand...igiena- eu stiu ce boli mai pot avea vacile taranului roman. laptele din punga e pasteurizat si il mai si fierb 10 minute. Nu am avut nici o problema pana acuma. laptele la cutie cred ca are prea multi conservanti, dar mai luam si din ala cand nu gasim la punga.
Si cu medicii stii cum e...
nu ei stau toata ziua cu copilu...tu stii cel mai bine ceea ce are nevoie
in orice caz bebelacul e groaznic la gust
exclamatie [/img]

sus

Denunta
pupaciuni

Copii
Delia : 15 ani, 6 luni

30.03.2005 3:19     citat 

Eu sunt de acord cu cele care prefera laptele UHT! Este mult mai sigur decat cel provenit direct de la vacuta, fie ea si a celei mai apropiate rude. Ceea ce stiu eu despre laptele de vaca este ca da rahitism, nu mai tin minte procesul prin care se produce acest efect, dar va pot spune ca l-am aflat din revistele dedicate mamicilor. Si stiu sigur ca nu se recomanda puiutilor mici de 1-3 ani.
Fetita mea bea lapte (adica nu mai bea de la 1an si o luna, il fac cu cereale, mamaliga, etc) lapte dorna rosu (integral), care este de preferat sa-l dai unui pui de varsta amintita mai sus, nu cel cu grasime mai putina. Dar fiecare mama face ce considera ea ca-i mai bine pentru copilasul ei! Noi schimbam pareri, nu ne contarzicem!
Sanatate multa puilor care beau laptic de vaca si celor care beau laptic pasteurizat!

sus

Denunta
pupaciuni

Copii

30.03.2005 3:20     citat 

Aaaa, am uitat sa precizez ca nu mai fierb laptele.

sus

Denunta
Onush

30.03.2005 4:20     citat 

----------
DIA_AND_MAYA a scris:
noi am renuntat la bebelac la 4 luni jumate ca e tare rau la gust...cand a inceput sa refuze laptele sub orice forma. De atunci bea lapte la punga de la alimentara si e foarte bine.
----------

surprins surprins surprins
Exceptand situatia in care copilul tau ar fi un vitel lapte de vaca( pasteurizat sau nu) nu este indicat inainte de 1 an exclamatie exclamatie exclamatie

Despre partea cu bolile din laptele de vaca ... singurul lapte care este sigur steril este cel cu UHT ... cel simplu pasteurilzat nu este intotdeuna 100% sigur!

sus

Denunta
Alba-ca-zapada

30.03.2005 5:00     citat 

----------
prajiturica a scris:

....
Si asta-i unul din motivele pentru care-mi place laptele UHT - pe linga faptul ca-i ambalat steril si sunt sigura ca provine de la o vacutza sanatoasa - pot sa cumpar un bax si sa-l pastrez in camara fara sa am emotii ca se strica. Laptele pasteurizat nu se poate lauda cu toate aceste virtutzi.

----------

Asa e, fiecare are parerea lui, dar totusi cand vad asa ceva scris nu ma pot abtine. .. Pe langa faptul ca eu nu am incredere in tot ce dureaza o nemurire, saptamanile trecute am fost la un doctor homeopat, care intr-o maniera mai.. plastica, mi-a sugerat sa fac un experiment: cica daca pui kk, pamant si alte mirodenii in laptele UHT, nu va altera cu nimic gustul minunat al licorii, asta cred eu, fiind un semn al "naturaletii" sale. Asa o fi, eu tind sa-l cred.
Ceea ce stiu eu, e ca natura nu greseste si simtul meu de mama ma face sa ma incred mai mult intr-o vacuta sanatoasa pe care o vad eu trag cu ochiul, decat intr-un lapte trecut printr-o gramada de procese si care sigur nu provine decat de la o vacuta mutant. rad

Mai incet cu recomandarile, zic eu.

In rest, sanatate la copii.. trist

sus

Denunta
pupaciuni

Copii

31.03.2005 2:05     citat 

"Inamicul public nr. 1: laptele de vaca!
Alergia la laptele de vaca este cea mai frecventa in randul micutilor. Ea incepe dupa introducerea laptelui formula, care are la baza proteinele laptelui de vaca. Reactia poate sa apara la o ora dupa ce micutul si-a papat biberonul cu lapte, iar manifestarile pot fi usoare sau severe: eczeme, colici, diaree, varsaturi sau somn agitat.
Medicul pediatru va face niste teste si va stabili daca micutul tau este alergic.
Formulele hipoalergene de lapte sunt inscriptionate HA si contin hidrolizat proteic din zer si grasimi vegetale Proteinele de vaca sunt fragmentate la maximum pentru a putea fi tolerate de copilas. Totusi ele pot ramane sensibilizante, caz in care micutul repeta manifestarile alergice. In aceste conditii, toate produsele ce contin proteine din lapte de vaca trebuie complet scoase din alimentatia lui si reintroduse treptat de abia dupa varsta de un an, sub supravegherea medicului pediatru. Urmatorul pas este reprezentat de folosirea laptelui pe baza de proteine din soia, care nu contine nici o lactoza.
Vestea buna este ca alergia la laptele de vaca se poate vindeca de la sine spre varsta de doi anisori.
ATENTIE! Daca puiul tau are alergie la laptele de vaca, NU poate papa: unt, branza de casa, de vaci, telemea, cascavaluri, smantana, iaurt, sana, deserturi cu lapte sau branza, inghetata, bomboane cu lapte, produse care contin caseina, lacto-albumina, proteine din lapte."

Acest text a fost preluat din ultimul numar al revistei Mami.
Fiecare face ce considera de cuviinta! Eu insa am incredere in aceste articole care sunt scrise de medici si in urma unor cercetari, nu asa aiurea.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 16 ani, 9 luni
horia: 14 ani, 6 luni

31.03.2005 5:00     citat 

Bine, pupaciuni, dar laptele UHT nu e tot lapte de vaca?
Sau la care lapte te referi? numai la cel praf? Ca eu nu inteleg.
De laptele formula stiu ca e adaptat sistemului digestiv al sugarului, dar cel UHT? Acela e doat ultrapasteurizat, nu modificat, nu?

sus

Denunta
pupaciuni

Copii

01.04.2005 10:25     citat 

Eu ma refeream la laptele formula (praf), dar daca asta care este prelucrat poate da alergii va dati seama ca cel luat direct de la vacuta poate fi si mai si...
Laptele UHT este tot de vaca,ultra pasteurizat cum zici tu, numai ca trebuie introdus in alimentatia BB-ului dupa varsta de un an.

sus

Denunta
lo

Copii
Raul: 15 ani, 4 luni
Andrei: 13 ani, 11 luni
am nascut deja!

01.04.2005 12:00     citat 

Poate ca vin acum cu un subiect a la bunica de genul :"pe vremea mea...",dar nu ma pot abtine.Mie nu imi prea plac parerile astea categorice.La urma urmei fiecare face cum crede cu copilul sau, asa cum au mai zis-o si alye mamici.Eu una am stiut ce sa ii dau BB-ului si pana acum nu am avut probleme (are 1 an si 2 luni).Dar avand in vedere subiectul si toate contrazicerile pe tema asta , ma gandesc la sotul meu pe care soacra-mea a fost nevoita sa il lase la tara la mama ei de la trei luni(ca atat era atunci concediul pt. cresterea copilului).Ei bine ,copilul a baut lapte de la vaca de la 3 luni si nu a avut nimic , a crescut mare si sanatos si e mai rezistent ca mine la boli , cu toate ca mama mea m-a crescut "ca la carte", dascalita fiind cu "defecte profesionale".Acum e adevarat ca altul era mediul (mai putin poluat) si mancarea(mai naturala).
Nu vreau sa fac pe desteapta ,pt ca si eu imi cresc copilul dupa carti si tot felul de pareri "avizate"-sau asa imi place sa cred, dar ma mai bazez si pe instinct si intuitie.
La urma urmei , sanatosi sa fie toti BB-ii indiferent cu ce se hranesc ei.Asa ne dorim cu totii, nu?

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 16 ani, 7 luni
Marcus: 12 ani
Milo: 8 ani, 5 luni

02.04.2005 6:05     citat 

----------
pupaciuni a scris:
"Inamicul public nr. 1: laptele de vaca!
Alergia la laptele de vaca este cea mai frecventa in randul micutilor. Ea incepe dupa introducerea laptelui formula, care are la baza proteinele laptelui de vaca. Reactia poate sa apara la o ora dupa ce micutul si-a papat biberonul cu lapte, iar manifestarile pot fi usoare sau severe: eczeme, colici, diaree, varsaturi sau somn agitat.
Medicul pediatru va face niste teste si va stabili daca micutul tau este alergic.
Formulele hipoalergene de lapte sunt inscriptionate HA si contin hidrolizat proteic din zer si grasimi vegetale Proteinele de vaca sunt fragmentate la maximum pentru a putea fi tolerate de copilas. Totusi ele pot ramane sensibilizante, caz in care micutul repeta manifestarile alergice. In aceste conditii, toate produsele ce contin proteine din lapte de vaca trebuie complet scoase din alimentatia lui si reintroduse treptat de abia dupa varsta de un an, sub supravegherea medicului pediatru.
Vestea buna este ca alergia la laptele de vaca se poate vindeca de la sine spre varsta de doi anisori.
ATENTIE! Daca puiul tau are alergie la laptele de vaca, NU poate papa: unt, branza de casa, de vaci, telemea, cascavaluri, smantana, iaurt, sana, deserturi cu lapte sau branza, inghetata, bomboane cu lapte, produse care contin caseina, lacto-albumina, proteine din lapte."

Acest text a fost preluat din ultimul numar al revistei Mami.
Fiecare face ce considera de cuviinta! Eu insa am incredere in aceste articole care sunt scrise de medici si in urma unor cercetari, nu asa aiurea.

----------

Ok draga pupaciuni, in primul rand nu m-as baza pe articol, sunt cateva neconcordante in textul lui. Iar daca e sa te bazezi pe articol, ar trebui sa sistezi toate lactatele din alimentatia copilului, ceea ce pentru un copilas sanatos, si daca parintii nu au nici un fel de banuiala ca e alergic, mi se pare putin extrem. Copilasul meu e alergic la lactate, si e destul de greu sa-i tot explici de ce nu poate manca asta si asta. Iata un link in care am mai dat informatii despre alergiile la lactate, daca te intereseaza:

http://www.parinti.com/modules.php?name...=2723&f=49

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: