· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cu ce lapte va hraniti copiii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor cu ce lapte va hraniti copiii?     
dandria

Copii
David: 16 ani, 9 luni
Marcus: 12 ani, 2 luni
Milo: 8 ani, 7 luni

02.04.2005 6:09     citat 

----------
pupaciuni a scris:
Eu ma refeream la laptele formula (praf), dar daca asta care este prelucrat poate da alergii va dati seama ca cel luat direct de la vacuta poate fi si mai si...
Laptele UHT este tot de vaca,ultra pasteurizat cum zici tu, numai ca trebuie introdus in alimentatia BB-ului dupa varsta de un an.

----------

Draga mea, alergia e mostenita genetic. Eu de exemplu sunt alergica, sotul nu, cel putin noi nu stim, copilasul are sanse cam 40% in acest caz sa se nasca si el cu o alergie. Eu am alaptat exclusiv pana la 5 luni, deci nu se pune problema forumulei... Am descoperit alergia cand am introdus iaurtul, face si la lapte pasteurizat, te asigur, nu are nici o legatura alergia cu ceea ce spui tu mai sus.

sus

Denunta
pupaciuni

Copii
Delia : 15 ani, 9 luni

03.04.2005 9:58     citat 

Am citat articolul pentru a fetele care au postat inaintea mea referitor la laptele de vaca...Este destul de periculos acest lapte si trebuie sa fim precaute, sa nu introducem laptele de vaca in alimentatia bb-ilor inainte de un an. Cam asta era ideea! Si concluzia era ca daca laptele formula este alergen, atunci cel de vaca este si mai si!

Eu mi-am alaptat fetita pana la 6 luni, de la 4 luni a primit si completare (milumil 2), asta pentru ca s-a nascut mititica (2300 g) si am dus lupte grele cu dr. de familie, mama, etc care ma bateau la cap sa-i introduc si lapte praf, deh, e copilul prea mic si trebuie "umflat". Abia cand nu a mai luat in greutate (vreo saptamana a stagnat) i-am introdus si completare. Chiar doctorita ei de familie mi-a recomandat sa-i dau mucilagiu de orez la nici o luna! Bineinteles ca nu i-am dat! Si acum imi pare rau ca nu am alaptat-o decat pana la 6 luni....nu am mai avut lapte. Dar e bine ca am putut si atat. Apoi pana la un an si o luna a baut tot milumil 2 si 3, acum primeste lapte dorna rosu in combinatie cu cereale, mamaliguta, orez, etc pentru ca nu mai bea lapte cu biberonul.... trist
Dadria nu trebuie sa sistezi din alimentatia copilului toate lactatele, ci numai daca este alergic!

sus

Denunta
pupaciuni

Copii
Delia : 15 ani, 9 luni

03.04.2005 10:00     citat 

Dandria, scuza-ma ti-am pocit numele!

sus

Denunta
vladj

Copii
Anastasia: 27 ani, 3 luni
Antonia Teodora: 18 ani, 5 luni
Tecla: 14 ani, 6 luni
Ieremia: 13 ani, 5 luni

24.05.2006 1:57     citat 

trebuie sa fii complet inconstient si ignorant sa-ti distrugi copilul cu orice fel de lapte UHT, si sa pui botul la ce zic nenorocitii aia care vand si produc asa ceva, doar ca sa stoarca bani de la fraieri.

UHT e cel mai periculos proces pentru lapte, ii distruge structura chimica, produce substante periculoase si i se reintroduc vitamine si minerale sintetice. nu exista produs lactat mai daunator pt. sanatate ca laptele UHT: dorna, fulga, parmalat etc.

una e pasteurizarea si poate cu mici indoieli omogenizarea, dar daca tot aveti acces la internet informati-va corect sau intrebati un expert.

UHT inseamna bani pt. producator, distrugerea sanatatii pt. consumator. ATAT.

Incercati sa faceti iaurt din el. Sau altfel spus, ati vazut vreo branza sau iaurt, cascaval, pe care sa scrie UHT? Nu iese nimic din ceva mort. Ala nu e lapte, e altceva. Puneti voi ce denumire noua vreti, dar lapte nu e.

La fel de periculos e si cel de la tarani, chiar mai periculos.

sus

Denunta
roxyfoxy

Copii
roxana anca: 14 ani

24.05.2006 4:43     citat 

Perfect de acord cu voi,nu am incredere in taranul roman,si n-am sa cumpar niciodata lapte decat de la magazin.Cu toate ca nici acolo nu putem fi chiar asa de sigure,si din magazin am cumparat lapte alterat,era deja acrit.As ca prefer sa-i dau tot formula.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: