· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Bebelusii: ii dam cu crema pe fata?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Bebelusii: ii dam cu crema pe fata?     
crisanca

Copii
Miruna: 16 ani

07.02.2005 9:23     citat 

Si bebelina mea a facut bubile pe fata cam la o luna si la indicatia pediatrei (mare greseala am facut) i-am dat cu o crema pe fata (Travocort) care este foarte puternica, asa incat i-a uscat pielea. Stai fara grija ca bubitele trec de la sine. Si in afara de faptul ca sunt urate, pe ei nu ii deranjeaza. Acum are doua luni jumate si nu mai are nici o bubita, insa i-a ramas pielea aspra. Ma intreb daca i-o ramane asa sau isi revine?
Afara stiu ca nu ii poti scoate la temperaturi mai mici de -5 grade. Cel putin a mea face urat cand o scot la -5. Se obisnuieste foarte greu cu aerul rece. Prefer sa o tin la geam pe frigul asta.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani

07.02.2005 10:06     citat 

Eu i-am dat cu triderm pentru ca si in spital au dat-o cu triderm, avea fatuca rosie ca se "frecase la iesire" ca a fost mare si a mai iesit si cu mana pe langa cap asa ca locul a fost cam "stramt" rad

In plus de asta eu am mare incredere in pediatra mea, nu e cea de la dispensar.

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 15 ani, 11 luni
David: 7 ani

07.02.2005 10:20     citat 

Fetelor, uleiul de corp Nivea de care vorbeam este pentru copii!!!

sus

Denunta
Cora

08.02.2005 12:30     citat 

----------
ClaudiaS a scris:
Fetelor, uleiul de corp Nivea de care vorbeam este pentru copii!!!
----------

aaa...OK, am vazut ca a dat link Loreena.... nu stiam, aici nu am vazut asa ceva... jenat

sus

Denunta
IuliaCr

29.06.2012 9:13     citat 

O mama fericita e atunci cand isi vede bebelusul fericit si inconjurat de iubire. Piele hidratata + inflamatii calmate + piele catifelata = un bebelus fericit folosind crema de galbenele hidratanta de la Weleda. Da acesta este produsul care ma face pe mine sa fiu o super mama super fericita. Produs bio, accesibil la pret, actioneaza asupra pielii asa cum ar treui sa actioneze toate produsele de pe piata.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

29.06.2012 11:28     citat 

O vinzi cumva, ca o lauzi cu atata ardoare si ai inceput sa "raspunzi" la subiecte la care nu s-a mai scris de acum 7 ani?? prostit

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani
Andu: 11 ani, 11 luni

29.06.2012 11:36     citat 

O fi si ea reprezentanta a acestei marci, asa cum au mai fost si altele care acum cumparau un produs, acum intrebau de el ... Reclama sufletul comertului!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

29.06.2012 11:53     citat 

Am aflat secretul unei mame fericite!!!! Pana acum am fost nefericita si nu stiam de ce..... rad rad rad rad rad

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani
Andu: 11 ani, 11 luni

29.06.2012 12:36     citat 

Si eu nebuna, credeam ca sunt fericita daca am bebei sanatosi si un sot langa mine indiferent de situatie ... Cred ca le cumpar la amandoi juniorii aceste creme ca sa fiu superfericita, restul este nul ... am creme nu am datorii si liste de cumparaturi ...

sus

Denunta
luara

Copii

29.06.2012 2:36     citat 

rad rad rad rad rad rad

sus

Denunta
crisanan

10.07.2012 1:33     citat 

Eu de cand am nascut primul meu copil am devenit mult mai atenta a propos de ingredientele din produsele cosmetice pe care le folosim in familie. Pana atunci nu ma ghidam decat dupa denumire (cu cat mai putine denumiri ciudate pe care nu pot sa le asociez ca provenind din ceva natural.. cu atat mai fals produsul).

Eu am uns-o pe fetita mea numai cu ulei de masline (extravirgin) NEfiert, imediat dupa baie cand pielea era inca reavana. Se absoarbe mai bine. Cu toate acestea pe timp de vara nu prea era adecvat, mi se parea un pic prea gras. Am folosit o crema de la Earth friendly baby, dar numai in anotimpul calduros, care era ok ca si ingrediente.
Am incercat si uleiul de cocos virgin, care e mai putin dens decat cel de masline. Noua ne-a placut mirosul.. dar nu toata lumea il agreaza. In plus depinde si de copil, daca e unul caruia ii place masajul si sta ca o matza ai timp sa ii masezi uleiul in piele. Daca e o "capra" cum e cel de-al doilea copil al meu, atunci e mai indicata crema.

Eu i-am dat pe amandoi si pe fata cu ulei (asa m-au sfatuit si la maternitate) si are sens - fata e una din zonele cele mai expuse si deci are nevoie de hidratare si protectie.

Uleiurile de copii (multe dintre ele) au ca ingredient principal parafafina. Uleiul de parafina nu are nimic nutritiv, poate declansa alergii. E un ulei ieftin si total nefolositor in cosmetica.

Am o prietena care a folosit Johnson cu levantica pana a inceput copilul sa faca scuame pe fata. Apoi, ca sa il dreaga, a inceput sa il dea cu ulei de masline si copilul e mult mai bine acum.

Deci sfatul meu este, incercati variantele naturale!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

10.07.2012 3:03     citat 

da fara creme si uleiuri deloc ce are?

sus

Denunta
luara

Copii

11.07.2012 9:10     citat 

La noi n-a avut nimic. Nu i-am dat cu nimic. Doar cu ulei cand le faceam masaj. in rest nimic.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

11.07.2012 9:17     citat 

----------
luara a scris:
La noi n-a avut nimic. Nu i-am dat cu nimic. Doar cu ulei cand le faceam masaj. in rest nimic.
----------

asta ziceam si eu zambet

cand vezi pielea aia fina si perfecta de bebelus, nu ti-e mila sa o imbacsesti cu creme?

acum, ca e fimiu mare si sta in frig fara manusi, se joaca in zapada si ploaie si i se inapresc mainile, il mai dau cu crema pe maini....dar pe cea mica inca nu....

sus

Denunta
crisanan

11.07.2012 11:43     citat 

daca pielea este suficient de hidratata si apa cu care speli bebelusul nu este dura poti sa nu dai cu nimic.
totusi, se spune ca uleiul de masline pentru masajul bebelusilor este excelent. de asemenea pentru copiii hipotrofici din regiunile unde cresc palmieri cu nuci de cocos se foloseste masajul cu unt de cocos pentru cresterea tonusului muscular. Parte din ulei se absoarbe in piele si hraneste in acest fel tesuturile. in plus masajul tonifica si el prin irigarea zonelor respective.

deci se poate trata spartan fara uleiuiri, daca e cazul. daca nu si ai nevoie de putin ajutor, e bine sa alegi variantele naturale...asta era ideea pe care vreau sa o transmit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: