· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > idei de cadou cand se rupe turta
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor idei de cadou cand se rupe turta     
lovelyMom

Copii
Rares: 16 ani, 9 luni

07.02.2005 5:45   idei de cadou cand se rupe turta  citat 

Oameni buni,
Dati-mi cateva idei de cadouri pentru o fetita de la nasa ei cu ocazia ruperii turtei. Eu ma gandeam la un obiect frumos care sa-i ramana (nu neaparat bijuterii). majoritatea celor pe care i-am intrebat zic "jucarii" sau "haine" si aproape ca ma conving spre vreo jucarie doar ca n-am apucat sa dau prin magazine sa imi pice ochii (si portofelul) pe ceva. Fetitele voastre ce au primit (si daca s-au jucat cu respectivele jucarii)?
Multumesc mult sarut

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 17 ani, 1 luna
Raducu Sebastian Molnar: 15 ani
Frisky Molnar: 17 ani, 10 luni

07.02.2005 5:47     citat 

ce e aia ruperea turtei? scot limba
scuze dar eu chiar nu stiu! Poate pt ca sunt din Ardeal de loc si eu cred ca acolo nu este asa ceva, sau nu stiu eu foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

07.02.2005 5:50     citat 

----------
RoBlondy a eu am aflat abia in forum de obiceiul asta zambet E vorba de echivalentul taierii motului la baieti ... la fete se rupe turta. scot limba Scrie una alta pe aici prin forum, cine cauta gaseste. trag cu ochiul

sus

Denunta
lovelyMom

Copii

07.02.2005 5:55   mot- baiat turta-fata  citat 

da, la baieti se taie motu la fete de rupe turta. e un obicei similar si la nunta, asta cu turta. ro blondy si eu sunt ardeleanca (de la arad), tu de unde esti de loc?

sus

Denunta
Onush

07.02.2005 6:22     citat 

Noi Ruxandrei i-am luat motul scot limba si a la nasii ei o icoana pictata pe lemn cu sfantul ei patron (Sf Ana). Restul invitatilor i-au adus hainute si jucarii. trag cu ochiul

sus

Denunta
lovelyMom

Copii

07.02.2005 6:27   multumesc onush & ruxandra  citat 

o idee frumoasa, ma ajuta la orientare.

sus

Denunta
Cora

07.02.2005 7:35     citat 

----------
Christa a eu am aflat abia in forum de obiceiul asta zambet E vorba de echivalentul taierii motului la baieti ... la fete se rupe turta. scot limba Scrie una alta pe aici prin forum, cine cauta gaseste. trag cu ochiul
----------

de citit:
Punctul de plecare > Sarbatori, Traditii, Botez, Turta, Mot... trag cu ochiul

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 17 ani, 1 luna
Raducu Sebastian Molnar: 15 ani
Frisky Molnar: 17 ani, 10 luni

07.02.2005 7:38     citat 

multumim Cora zambet

LovelyMom, sunt din Oradea de loc zambet

sus

Denunta
nicholas

Copii
VICTORIA ANA-MARIA: 18 ani, 6 luni
NICHOLAS SEBASTIAN: 22 ani, 3 luni

07.02.2005 10:08     citat 

Idei pentru cadou,o icoana s-au o rama foto si sa scri pe ea(la o bijuterie)data si ora nasterii,kilogramele,data botezului,si bineinteles numele si prenumele.Nicholas asa a la nastere pe ea si mi-a hainute toata lumea o sa-i aduca dar asta ramine foarte fericit Au aparut acum o gramada de lucruri frumoase special pentru astfel de ocazii(doar nu ii rupi turta in fiecare zi) trag cu ochiul Eu am vazut la magazinul Unirea ,jos la parter foarte multe chestt misto!Bafta la cautari si.... traiasca nasa! rad trag cu ochiul

sus

Denunta
Berea

08.02.2005 9:55     citat 

Ce frumoasa e ideea cu rama! Tare imi place! Noi pentru Robi avem o multime de amintiri pentru cand va creste, inclusiv o cutie cam ca si acelea de bijuterii, dar mai simpla (mai baieteasca) in care ii tin toate chestiile marunte gen buricul rad , o suvita din par, prima periuta de dinti, hartiuta ce o avea la patut in matern, etc.
In ziua in care s-a vin, careia i-am facut eticheta personalizata si pe care o va primi la 18 ani.
La urmatorul ne gandim cam la aceleasi lucruri (sa nu se certe scot limba )

sus

Denunta
lovelyMom

Copii

08.02.2005 4:09   wow, super idei  citat 

multam de idei si de urari si de locuri unde sa caut... deja ma simt mai relaxata ca voi avea cadoul potrivit pentru fina mea - si datorita voua!

sus

Denunta
SMOKY

08.02.2005 10:53     citat 

pe linga altele , fata mea a aur de la nasha, insa nu ii este buna acum....ci cind o fi mare....iar la botez a la nasha........

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 18 ani, 10 luni

09.02.2005 10:15     citat 

ca sa-i ramana, cred ca ideal este o bijuterie, kiar daca nu o va purta cat e bebe. daca nu are cercei fetita, ia-i o pereche si ii va putea pune de acum; apoi, exista o gramada de pandative dragutze(eu am un ursuletz f fain din aur...ca sa-l poarte cand va fi mai mare)

tot din seria bijou, exista bratzari vesele pe care atarna tot felul de brizbrizuri(ursuletz, cheie, broscutza, cruciulita...etc)

aici nu stiu daca sunt, dar am vazut in strainatatzuri niste seturi cu album de bebe cu placutza de argint pe care se graveaza numele, rama, perie de par, pieptanel, oglinda, forfecutza - toate din argint(sau placate); chiar daca nu sunt impreuna ai putea sa gasesti separat si sa le "asortezi" zambet

o cutiuta de argint in care sa-i pui motzul taiat

copilul nu are cum sa aprecieze chestiile astea, asa ca ia-i un urs mare(ca sa se bucure) si agata-i de gat sau mana bijou-ul

daca parintii nu au mari posibilitati, ia-i ceva practic ca sa le foloseasca
trag cu ochiul

sus

Denunta
tatisia

26.02.2005 10:35     citat 

Fetita mea a la nasa tot un lantisor cu o cruciulita, pe care l-a ales primul de pe tavita trag cu ochiul .Deocamdata nu il poarta, dar cu siguranta il va purta cand se va mari.

sus

Denunta
Igna

27.02.2005 1:04     citat 

Hai ca sunteti norocoase,foarte norocoase.Fetita mea o primit un buchet de flori nu prea proaspete dar nici ofilite,undeva intre.ATIIIT! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: