· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie si punctuatie
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie si punctuatie     
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

10.02.2005 9:34   Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie si punctuatie  citat 

dat fiind faptul ca in ultima vreme am vazut pe site fetze noi si dat fiind faptul ca multe dintre ele sunt plecate din tzara iar legatura cu gramatica si ortografia limbii romane este depaaarteeee de tot, pierduta in istorie, zic ca ar fi bine sa ne amintim diverse reguli de scriere. Asadar:

picior(nu piceor) - elody, no offense

sau- se scrie impreunat atunci cand poate fi inlocuit de "ori";
s-au - se scrie cu cratima(liniuta aia de unire) atunci cand e urmat de un verb)de ex.: s-au dus, s-au imbracat...caci "s" vine de la "sine", ei s-au dus pe sine, s...sper ca am fost clara

o alta regula zice ca, inainte de "p" si "b" se pune litera "m" nu " n"(de xe." imbracat, impiedica, impreuna)

copii - este un substantiv(caci se poate numara, un copil, doi copii); atunci cand il articulam cu articol hotarat, scriem "copiii" cu trei "i"; deci, scriem, copiii merg la scoala/ si/ am doi copii

deci - este o conjunctie conclusiva, adica se paote folosi atunci cand se trage o concluzie (si evident ca o concluzie nu poate fi trasa decat dupa ce se spune ceva)...asadar, nu se poate incepe o discutie cu "deci"(acu, pot sa fiu si mai tehnica, si sa zic ca leaga doua propozitii de acelasi fel in raport de coordonare...whatever)

se zice "tobogan" si nu "topogan"

cine isi mai aduce aminte sa mai scrie...ca pana la urma face bine la aspect si la intelect foarte fericit iar copiii vor invata de la noi asa cum trebuie sa vorbeasca corect!

sus

Denunta
Onush

10.02.2005 9:51     citat 

Wish sarut sarut sarut

sus

Denunta
Rabia

10.02.2005 9:57     citat 

Sunt in asentimentul tau, nightwish. Am observat si eu aceleasi greseli, poate si altele, dar nu am indraznit sa deschid un asemenea subiect.
Ma bucur ca ai facut-o tu, desi nu cred ca putem corecta toate greselile de ortografie de pe acest forum cu parerile noastre liber exprimate.
Salutari si scuze daca am gresit si eu vreodata ortografia textelor postate de mine.

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 9 luni

10.02.2005 10:09     citat 

unguent nu unguient foarte fericit

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 9 luni

10.02.2005 10:10     citat 

si inca una care vad ca se tot repeta si destul de des
sunt nu sant

sus

Denunta
nane

Copii
Sorana Maria: 15 ani, 3 luni

10.02.2005 10:50     citat 

Hai sa zic si eu un pic .....

Cuvintele [/b]nostri , vostri se scriu cu un singur i

Dar o mare pata pe creier am , se scrie si se prununta
chiuveta si nu ghiuveta si nici ghiveta

Nu exista , sub nici o forma , culoarea roza , grie , mova , avem fusta
roz , gri , mov , acente cuvinte sunt defective de gen .

sus

Denunta
Cora

10.02.2005 10:53     citat 

un subiect asemanator: oare e romaneste ce am scris, ce am spus?

fara suparare... eu folosesc inca sint in loc de sunt si prea putin noul (sau vechiul de pe vremea parintilor si bunicilor) â... permiteti-mi sa scriu in continuare cu gramatica si regulile invatate de mine la scoala comunista... cine nu pricepe sau ma crede inculta sa-si pastreze pt. sine criticile... trag cu ochiul

sus

Denunta
Onush

10.02.2005 11:05     citat 

Cora sint e corect problema e sant

sus

Denunta
Cora

10.02.2005 11:12     citat 

Problema este cu totul alta... ca sint oameni si oameni.... unora le-a placut mai mult sau mai putin scoala sau, mai exact, regulile gramaticale ale limbii romane. Daca li se va face observatie public s-ar putea sa se simta "prost" si sa se retraga usor de pe forum... iar asta nu mi se pare deloc o solutie, dimpotriva, imi suna oleaca a intoleranta (asta apropo de faptul ca si eu am fost acuzata cindva de asa ceva). Deci, daca tot se fac corecturi, fara nume mai bine... desi si prin exemplele oferite cineva se poate simti "lezat" direct si se va retrage.
Pt. mine, unele redactari suna funny rau... iar daca nu ar mai apare pur si simplu nu as mai recunoaste persoana respectiva. trag cu ochiul Un mesaj privat daca ne deranjeaza astfel de greseli mie una mi se pare mai de bun simt. Fara suparare!

sus

Denunta
Cora

10.02.2005 11:20     citat 

aaa... si ca tot is eu mai "ciufuta" zilele astea, am o scuza sa nu-mi convina una-alta.... exclamatie exclamatie exclamatie celor care fac observatii... ia recititi-va textul scris sa vedeti cite greseli nu neaparat gramaticale, dar de redactare aveti.... nu-i prea funny acum, nu?... si zau ca nu am zis-o din rautate, dar mai reflectati daca merita sa faceti altora observatii... sa stam toti sa ne pierdem timpul corectind cind vrem sa postam ceva?.... daca lumea raspunde, categoric intelege mesajul postat... trag cu ochiul

sus

Denunta
Carmella

10.02.2005 11:32     citat 

----------
citat:
daca nu ar mai apare
----------

corect : daca nu ar mai apărea jenat

PS: Subiectul poate fi util pentru cei care vor sa se si corecteze vreodata, nu e obligatoriu sa-l urmareasca toata lumea ...

sus

Denunta
Cora

10.02.2005 11:36     citat 

----------
Carmella a scris:
...
PS: Subiectul poate fi util pentru cei care vor sa se si corecteze vreodata, nu e obligatoriu sa-l urmareasca toata lumea ...
----------

de acord cu asta... si sper sa si existe efecte pozitive, nu doar cele negative, pe care le-am precizat mai sus...

sus

Denunta
Cora

10.02.2005 11:42     citat 

----------
Carmella a scris:
----------
citat:
daca nu ar mai apare
----------

corect : daca nu ar mai apărea jenat
...
----------

ma-ntrebam cine a facut greseala... eu... si raspund... iete na acum!... ce nu s-a inteles ce am scris? big deal!

si apropo, habar nu aveam, inculta de mine, ca se spune tobogan si nu topogan... big deal!

haideti la vinatoare de "himere"... scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

10.02.2005 12:41     citat 

bai, una este sa gresesti pentru ca scrii repede si nu stai sa review ce scrii, iar alta e sa scrii permanent gresit...nu cred ca e vorba de intoleranta!

ar trebui ca acest subiect sa fie luat nu ca o urekiala si pus la coltzul de rushine, ci ca un indreptar pentru toti...si vorba carmellei, nu trebuie urmarit decat de cine e interesat de asa tema si e interesat sa vorbeasca corect foarte fericit

nu-s himere mah cora! unele zgarie rau retina....ce nervos !...asta ca sa nu zic ca-s flagrante(=care sar in oki)...si nu fragrante(parfumate, mirositoare) scot limba foarte fericit

sus

Denunta
bubi

Copii
LUCIAN-GABRIEL: 18 ani, 7 luni

10.02.2005 1:08   Re: Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie si punctu  citat 

----------
nightwish a scris:
dat fiind faptul ca in ultima vreme am vazut pe site fetze noi si dat fiind faptul ca multe dintre ele sunt plecate din tzara
----------

chiar crezi ca are vreo legatura cu faptul ca sunt plecate din tara confuz eu nu cred asta.....regulile gramaticale ale limbii romane n-au fost insusite corespunzator de la bun inceput

in rest ... sa auzim numai de bine

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: