· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > botez, babygym etc.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor botez, babygym etc.     
mon_bebe

Copii
Stefan: 17 ani, 3 luni
am nascut deja!

01.03.2005 10:30     citat 

buna mamici si bebici!
a-propos de botez, noi am stabilit sa-l facem de Florii la un local rustic langa parcul Titan. am fost azi si am vazut ca pe data respectiva au liber, asa ca a ramas sa ne hotaram asupra meniului. nu stiu insa cate feluri de mancare se obisnuieste sa se serveasca la botez (va fi pana seara, nu si noaptea). unde faceti voi botezul cum este? cam cat costa un meniu, ca sa am termen de comparatie?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

01.03.2005 10:52     citat 

A trecut botezul...am avut emotii si am plans.
Cand am stabilit data botezului imi doream sa fie singurul copil botezat atunci dar preotul mi-a zis ca e bine sa fie mai multi, asa a fost si la botezul Domnului, si am acceptat sa mai fie un copilas dar am avut o surpriza neplacuta sa constat ca vor fi 4 copii botezati odata. Eu am avut invitati cat toti ceilalti la un loc si a fost cam foarte plina biserica.
Sasha a fost foarte cuminte in prima parte: a studiat muuult biserica, lumea din jur si s-a jucat cu manutele. Ceilalti copii erau 2 baieti si o fetita care a plans non stop si pe rand au luat-o si ceilalti. binenteles ca nici al meu nu s-a lasat mai prejos si dupa ce a terminat de analizat ce era in jur si s-a plictisit si de manute a inceput si el sa planga. Pana la urma a fost ok, dar cine nu a facut inca botezul sa se asigure ca e asa cum isi doresc aranjamentul de la biserica.
Seara l-am culcat la ora 8 si am plecat la petrecere, el ramanand cu mama mea. Am venit pe la 2 si ceva si am apucat sa dorm 3 ore ca Sasha dupa masa de dimineata de la 6 n-a mai avut chef de somn pana la 17:30 cand a cazut lat. N-am putut iesi afar ca a fost urat, frig si ninsoare si a fost agitat. Acum e ok, azi am stat 2 ore afara si a fost super multumit.
Bafta Lorena pe 12 Martie. Sanatate si petrecere frumoasa.

sus

Denunta
ANOMIS

02.03.2005 9:12     citat 

Mon-bebe , noi am tinut botezul pana dimineata, iar meniul a fost cred eu destul de diversificat si ...traditional.
Am inceput cu aperitiv rece (cascaval, rulouri de sunca cu tot felul de salate , masline , salamuri...), apoi aperitiv cald peste cu legume si un sos special , a urmat supica , apoi sarmalute cu smantana urmate de cartofi piure cu carne de pui si de porc iar in final prajitura.
Dar crede-ma a fost cam mare risipa ...in sensul ca a fost mult si nu s-a consumat tot . foarte fericit
Ne-a costat cam 40E meniul.
Aici mai adaugi fructele si unele bauturi.
Dar a fost frumos .
Mon bebe meniul il stabilesti cu cei de la restaurant si sigur ei pot sa -ti dea detalii . Sunt sigura ca va fi super .Succes si un botez exact asa cum ti-l doresti .
Pupicuri.
Lorenna la fel iti doresc sa fie un botez exact cum vi-l doriti.
Dodosasha si eu am avut emotii si am si plans am si ras , dar ce minunat e cand il stii crestin .
Sanatate si numai bine va doresc. sarut sarut

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

02.03.2005 5:42     citat 

Mon-bebe, noi am facut petrecerea cu "bufet". Am avut 45 de invitati care au sosit intre 20 si 21 fiind primiti la bar. Apoi pe la 21 s-au servit aperitivele (mozzarella pane, clatite cu pui, ciuperci si smantana, crochete de cascaval, ciuperci umplute la gratar, minisnizele de pui) si la felul doi cum ar veni am servit piept de pui, mici, carnaciori de casa, file de porc, cartofi la cuptor, orez sarbesc si cartofi cu costita. Cafele, sucuri si bauturi alcoolice si la desert am avut un tort mare. petrecerea a tinut pana pe la 3 dimineata. pretul a fost in jur de 20 eur de pers.
bafta multa.

sus

Denunta
shory

Copii
Eduard Leonard: 17 ani, 6 luni

02.03.2005 6:43   legat de botez  citat 

Salut pot intra si eu?
am botezul puiului meu pe 5 martie adika in aceasta sambata si vroiam sa stiu: 1. daca este musai treaba cu molifta adika de unde stie popa daca mi-a fost citita sau nu? confuz
2.daca jenat jenat se intampla sa faca pish in cazan la tatapopa??

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

02.03.2005 6:52     citat 

Pe mine m-a intrebat daca am molifta facuta si cum n-o aveam mi-a citit-o inainte de slujba de botez in la intrarea in biserica. In situatia mea mai era o mamica si ne-a citit la amandoua odata. Dureaza cateva minute. Nu e bine sa intri in biserica daca nu ai molifta facuta. de fapt mie mi-a zis sa intru cu bebelusul dar sa nu trec de mijlocul bisericii. Eu am pasat bb la nasa si am stat langa intrare pana a venit sa ne citeasca.

sus

Denunta
Onush

02.03.2005 7:35   Re: legat de botez  citat 

----------
shory a scris:

2.daca jenat jenat se intampla sa faca pish in cazan la tatapopa??
----------

Crezi ca ar fi primul sau ultimul bebe care face boacana? scot limba
Se zice ca poarta noroc la bebe sa faca pisu si mai mult noroc daca face kk in cazan la tatapopa trag cu ochiul

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

02.03.2005 7:43     citat 

salutare! hai ca ma bag si io ca sunt in tema socat

am facut duminica asta botezul la biserica de la razoare si petrecerea la kaiser franz ioseph de pe delea veche.

la biserica a fost ok..nu m-a intrebat nimeni de molifta deshi o facusem la fix 6 saptamani.slujba a durat juma de ora - noi o calculasem cam de 1 ora- ...daria nu a zis nimic, nu a plans..in biserica era cald si se pare ca si apa era calda..nu am incercat-o rad

norocul nostru ca ea mancase inainte cu doua ore..si nu a fost nevoie sa luam bibi dupa noi..dar din experientza unei prietene..nu uitatzi bibi si suzi rad rad

la restaurant am facut cu bufet suedez...si m-au furat hotzii aia...dar nu aveam ce sa fac..am zis ca e mai practic cu bufet suedez..dar a fost mai practic pentru sacoshele lor ..cel putzin la friptura...la greu au furat...
nervos

tortul l-am comandat de la cofetaria ana, tort victoria cu martzipan..a ieshit delicios scot limba au fost 35 de invitatzi si am facut tortul de 6 kile..a ajuns bine..au mai fost unii kr au cerut inca o portzie... zambet

si ca sa nu uit si de baby gym...Loreena, stii ca te-am intrebat de unde l-ai luat..etc...am fost si io a adoua zi la carrefour...
am luat un baby gym de la simba la care i se schimba jucariile..costa 600 000 si este ok..
i-am mai luat tot de la simba o albinutza..e in delir dupa ea...are un shnur de care tragi si canta...in acelashi timp i se invart ochii, antenele si aripioarele..v-o recomand rad

cam atat...va pupam,

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

02.03.2005 8:04     citat 

noi nu am avut probleme cu personalul de la restaurant. la plecare am avut MAAAREA surpriza sa ne dea mancarea care a ramas ( fripturi, mici, carnaciori si mozzarella pane) frumos ambalata in caserole. nu mi-a venit sa cred dar asa se poarta acolo pt ca nu au voie s-o ia ei, sunt obligati sa o arunce in tomberon.

sus

Denunta
rebeca

Copii
REBECA STEFANIA: 19 ani, 5 luni
IUSTIN GABRIEL: 17 ani, 3 luni

02.03.2005 11:24     citat 

Ioana de la care Carrefour ai luat jucariile si de la care raion(de la bebei sau de la jucariile pt c opii mai mari)
Noi facem botezul pe 13 martie am gasit un meniu zic eu avantajos cu aperitive calde peste cu sos de capere si mix grill plus bauturi alcoolice la 550 mii lei dar platim separat chiria la sala sper sa fie OK.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 6 luni

03.03.2005 9:44     citat 

Noi avem asa gustare rece (rulou sunca cruditati; dobos; chiftelutze; rosie cu pasta de branza, ardei gras cu vinete, sorici, bacon, icre crap/lamaie); salau meuniere cu cartofi natur/legume mexicane; mix grill, salata, cartofi prajiti/taranesti; cafea + bauturile pe care le luam noi (cola; fanta, apa tonica; martini, gin, whiskey, vin) + tort, fructe si de rontzait le luam tot noi. Eu am zis ca o sa fie meniul cam la 27-30 eur, dar inca nu mi-am facut un calcul exact cu ce o sa cumpar eu separat; saptamana viitoare le cumpar.

Botezul e la ora 13.00, deci masa o sa fie pe la 14.00-14.30 si pana seara, cat o sa stea lumea.

Ioana a fost scump la kaiser?
Am fost si noi la o onomastica si a fost ok...........cam la 10 persoane a fost 10 mil consumatia. Dar a fost seara, a fost gustare si o fripturica, fiecare ce a vrut.

Apropo cine stie ceva de Cofetaria Alice de langa sectia 8 politie; am fost in weekend la nasi si am mancat niste prajituri extraordinare de la ei; ce m-ar interesa este ce tip de tort sa iau; cineva mi-a recomandat bezea cu crema jofre; diplomat nu vreau ca e prea greu. Cine stie? confuz

sus

Denunta
rebeca

Copii
REBECA STEFANIA: 19 ani, 5 luni
IUSTIN GABRIEL: 17 ani, 3 luni

03.03.2005 12:07     citat 

Loreena cofetaria Alice este imediat dupa ce treci de intersectia de la Vatra Luminoasa spre Obor pe partea dreapta si toate prajiturile sunt ff bune si eu tot acolo fac tortul .Eu fac diplomat pt. ca am facut si la ziua fetitei si nu a fost greu deloc ma mai gandesc doar daca sa-l fac cu poza bebelului sau acela cu barza.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

05.03.2005 8:23     citat 

am avut urmatorul meniu la kaiser :
1. gustare rece
rulada de pui cu spanac
salata de cruditatzi
salam sibiu
dobosh
branza pe ardei
icre pe castravete
masline
2. gustare calda
gujon pui
ficatzei
sote ciuperci
carnaciori
bulete cashcaval
legume pane ... delicioase rad
3.friptura pui + porc + cartofi tzaraneshti+muraturi asortate
total 710 000 / pers

am adus apa plata, minerala, bauturile de intrare - whisky, campari, gin, martini si shampania - va recomand panciu demisec..am avut si la nunta... trag cu ochiul
am luat de la ei vinul, berea, bauturile racoritoare - cost total bar 9 000 000
tort victoria cu martzipan de la ana .. 6 kg...total 1 800 000

muzica...din pacate- spun asta ptr ca puteam gasi si mai ieftin dar nu am avut timp sa cautam - ...4 000 000 .. dar s-a dansat pe rupte scot limba

cofetaria alice este foarte buna..am comandat pentru nunta minipateuri si saleuri si au fost excelente..banuiesc ca si la cofetarie sunt buni, nu numai la patiserie...

cam atat..toata nota de plata la resto a fost 35 de mil..+ bacshishul de rigoare ... 10% nervos deshi servirea nu a fost exceptzionala ...nu ai ce sa faci ochi peste cap

va pup si va doresc nervi de otzel in ziua cu pricina....si la botez, copii cumintzi k daria rad

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 6 luni

06.03.2005 1:09     citat 

Azi am fost si am comandat tortul la Cofetaria Alice, jofre cu bezea, 5 Kg pentru 50 persoane.

La Kaiser am luat masa miercuri cu ocazia sarbatoririi a 10 ani impreuna; am fost singurei in salonul verde. A fost foarte frumos.

sus

Denunta
vyronis

26.04.2021 5:04     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: