· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > Vitamine
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Vitamine     
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 9 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 5 luni

20.02.2005 7:29   Vitamine  citat 

Voi dati copiilor vostri vitamine?? Am o prietena a carei fetita abia a implinit un an, e destul de dezvoltata, insa ei i s-a recomandat de la biroul de consulatii, la care dealtfel merg si eu, nu la acelasi, dar ca idee...sa ii dea fetei vitamina D, 5 picaturi pe zi. Eu stiam ca aici in Olanda se dau astfel de vitamine pe timp de iarna copiilor mai...colorati un pic, pentru ca nu e atata soare si caldura...insa mie nu mi s-a recomandat si eu personal nu ma prea "indop" cu pilule, picaturi,pastile...daramite sa ii dau ei?! Prefer sa isi ia necesarul de minerale, vitamine, etc din hrana zilnica, insa prietena asta spune ca se pare ca hrana nu le mai contine...asa o fi?! Eu ma cam indoiesc... voi ce ziceti??

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 9 luni
Federica: 15 ani, 7 luni

20.02.2005 7:50     citat 

Vitamina D este foarte importanta pentru ca fixeaza calciu in oase. Stiu ca in Ro la copii mici, indiferent de anotimp, erau administrate Vit D pina la 5 pic pe zi, in functie de virsta.
In afara de asta si eu sint de acord ca sint mai sanatoase vit si mineralele asimilate din fructe, legume si carne. Dar sint momente cind cind alimentatia oricit de corecta ar fi, nu ajunge.
Ana

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Hanna: 17 ani, 6 luni

21.02.2005 12:07     citat 

iarna ii mai dau calciu efervescent sau vit. C

sus

Denunta
Onush

21.02.2005 2:28     citat 

Ocazional , in zilele in care Ruxandra este mofturoasa si nu prea mananca primeste o lingurita de Sirop Pikovit (multivitamine) zambet

sus

Denunta
Cora

21.02.2005 5:42     citat 

Alex, in RO, a avut Fe Haussman si Pikovit de la 4-5 luni... eu insa dupa ce i-au iesit analizele bune pe la 7-8 luni nu i-am mai dat alte suplimente (vitamina D3 a facut-o injectabila la 2, 4 si 6 luni). Si nici aici nu mi-au recomandat vitamine pt. ca minca de toate, fara mofturi. Doar laptele mi l-au recomandat pe cel 4% grasime (si 2% am inceput sa-i dau abia d ela 4 ani) cu adaos de 25% din necesarul zilnic de vitamina D.

Si daca maninca copilul de toate: fructe, legume, carne, lactate de ce sa-l mai indop si de vitamine supliment?

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 9 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 5 luni

21.02.2005 12:45     citat 

multumesc de raspunsuri, fete cucuiete!!
concluzie: nu-i dau, pentru ca mananca destul de bine, inca bea lapte seara, analize nu am facut, dar e vioaie, creste bine, e sanatoasa.
asa ca, pentru ce?!
oricum, merci!

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 5 luni

22.02.2005 12:01     citat 

Fish, eu ii dau Enyei vit D3(Vigantol),2 pic/zi...calciu sirop Pharco 10 zile/luna si vit C picaturi 5pic/2ori/zi(10zile/luna). Asta numai iarna. Asta-i tot. I-am facut analizele luna trecuta si au iesit ff.bine. Medicul ei care o vede mi-a recomandat sa-i dau acest "tratament" pana in luna aprilie.

Sanatate!

sus

Denunta
agneska

Copii
ANA Elisa: 18 ani, 8 luni
Emilie Lucie: 15 ani, 9 luni
am nascut deja!

22.02.2005 12:38     citat 

Si eu dau vitamine decand s-a nascut Ana. Din maternitate mi le-a prescris si am iesit cu ele asa cum se face la toti bebeii aici si apoi in fiecare luna doctorul la care o duceam s-o cantaresc, s-o masor, s-o vaccinez mi le prescria in continuare. Si acum ii mai dau , tot 4 picaturi pe zi si cred ca pana la 2 ani sau 3 ani mi le va prescrie doctorul ei . Pararea mea e ca daca medicii le prescriu pentru primii 2-3 ani la toti copii aici in Frantza inseamna ca au motive bine intemeiate. Cum am citit si mai sus, vitamina D fixeaza calciul in oase , evita rahitismul intre altele si etc. Poate ca depinde si regimul alimentar al francezilor ... or stii ei ca la capitolul asta in general copii de aici au probleme .... banuiesc si eu asta daca vad ca prin alte tari nu se practica .

sarut

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

22.02.2005 2:28     citat 

mie de cand i-am spus pediatrei ca nu-i dau vitamine, ma refer la vitaminele D si K, si dupa ce ma interogat de ce si cum si pentru ce nu i-a mai prescris.
atat doar ca-mi aminteste ca trebuie scos flacaul afara zilnic, asa-l are si sub ochii fiind in cunostinta de cauza, poate sa depisteze la timp un eventual inceput de rahitism
calciu, nu inteleg de ce sa il dau, deocamdata
fiind alaptat cu lapte care are un continut mare de calciu de ce ar trebui sa integrez?

sus

Denunta
Onush

22.02.2005 3:34     citat 

gazzella, intrebarea era pentru mamici cu copii de peste 1an care nu mai alapteaza trag cu ochiul

sus

Denunta
tatisia

26.02.2005 12:45     citat 

Eu inca ii dau fetitei Vigantoletten de 1000 ui zilnic si Ca in toate lunile cu r, 10 ml/15 zile /luna. La recomandarea dr, bineinteles.

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 18 ani, 6 luni

27.02.2005 12:09   Vitamine  citat 

tatisia si eu tot asa-i dau fetitzei mele. E mai slabutza si e super activa asa ca medicul mi le-a prescris. Intr-o perioada trebuia sa-i dau si Vidailin sau cum Dumnezeu i-o mai zice prostit Dar sant fff multzumita pt. ca are o pofta de mancare......... rad daca voi ramane fara urechi sigur e de vina Gabitza a mea trag cu ochiul Oricum nu as da unui copil care arata bine vitamine, pt. ca alimentele nu au cum sa nu mai contzina vitamine, poate in cantitatzi mai reduse din diverse cauze (poluare, crestere fortzata etc) dar sigur contzin, bine asta daca se refera la alimente naturale.

sus

Denunta
strumfitza

Copii
David Florin: 19 ani, 2 luni
ANA IRINA: 14 ani, 9 luni

01.03.2005 12:03     citat 

eu ii dau lui David vigantol zilnic,Ca si C in lunile cu r 10zile/luna,in luna octombrie i-am facut analizele si statea prost cu fe si 3 luni i-am dat Fe Haussman,bineinteles la recomandarea doctorului;Ca efervescent nu-i place surprins

sus

Denunta
tatisia

01.03.2005 11:02     citat 

chiar eram curioasa, de la ce varsta se da Ca efervescent? ca acum ii dau Ca Pharco si imi face niste scaunbe asa acide, si saracuta trage niste parturi..asa patim in fiecare luna cand luam Ca Pharco...

sus

Denunta
strumfitza

Copii
David Florin: 19 ani, 2 luni
ANA IRINA: 14 ani, 9 luni

02.03.2005 12:26     citat 

dr.ne-a dat Ca efervescent de la 1an si 7luni....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: