· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > papica si calorii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor papica si calorii     
razvik

Copii
Razvan Valeriu: 16 ani, 11 luni

03.03.2005 5:15   papica si calorii  citat 

dragi mamicute,
am citit mai demult un articol despre mancarica bebeilor, in care se spunea ca este necesar ca aceasta sa aiba peste 70 kcal/100g. voi calculati caloriile?
sunt curioasa sa stiu parerile voastre pentru a fost o perioada foarte stresanta in care ma uitam pe toate cutiile, in carti sa vad cate calorii au cerealele, cate calorii au merele etc, dar sincer am obosit si-apoi bebita al meu a crescut in greutate, dezvoltandu-se normal (nu e un superbolfos!).
va multumesc anticipat

sus

Denunta
Cristina_si_Ingrid

Copii
Ingrid: 16 ani, 8 luni

03.03.2005 5:19     citat 

Eu nu calculez caloriile. Asta mi-ar mai lipsi! scot limba
Incerc sa-i dau mancarica cat mai diversificata si atat. Chiar astept sa vad si alte raspunsuri.
sarut

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 19 ani, 10 luni
Luca Gabriel: 12 ani, 7 luni
am nascut deja!

03.03.2005 10:07     citat 

Nici eu n-am calcula niciodata cate calorii ii dau si nici n-am de gand sa incep. Ca si Cristina, cred ca important este sa-i dai sa manance diversificat si mai ales, potrivit varstei.
Pupici si pofta mare! sarut

sus

Denunta
Cora

04.03.2005 2:38     citat 

Ei da, asta ar mai lipsi, sa fi calculat calorii per portie la bebe Alex... rad rad rad ... ce-i la regim disociat? cura de slabire/ingrasare? Daca ii dai diversificat si cit vrea sa pape e suficient. Completezi cu lapte si creste puiul. zambet

sus

Denunta
razvik

Copii

04.03.2005 9:08     citat 

adevarul este ca m-am mai calmat, dar a fost o perioada stresanta, poate si datorita faptului ca bebeul meu nu era foarte dolofan. dar asa cum am zis, acum nu ma mai stresez degeaba - bebe este sanatos, si din punct de vedere al greutatii cred ca este ok (la 8 luni are 9700g).
meniul lui zilnic este diversificat si include fructe proaspete, cereale, laptic (inca il alaptez), legume, carnita sau out sau ficatel.
multumesc pentru raspunsuri

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 16 ani, 8 luni

04.03.2005 9:54     citat 

Eu sper sa nu o sa ajung acolo. Noi am inceput de curand diversificarea. Cred ca se ia si in functie de bebei, cit sunt de grasuti. Atunci trebuie sa eviti fainoasele, dulciurile etc. Nu cred ca pt ei trebuie sa se calculeze caloriie. Sunt in crestere si le trebuie aport caloric bun. Alexia mea a avut la 4 luni 7,500 kg si 66 cm. Este bine dezvoltata si nu am inceput inca diversificarea, doar cu suculet de mere. Am citit intr-o carte ca la 5 luni trebuie sa-si dubleze greutatea de la nastere.(la nastere a avut 3,800 kg). Atunci eu ar trebui sa ma apuc de calcule! rad

sus

Denunta
razvik

Copii

04.03.2005 10:02     citat 

tocmai asta era problema mea,ca nu are papica destule calorii (in nici un caz nu calculam caloriile pentru a nu-i da prea mult). dar, din fericire nu m-a tinut mult. oricum, o spun din propire experienta ca este stresant si ca nu se merita - bebeii cresc in ritmul lor, si cu cat te stresezi sa-i dai mai mult, parca atunci se incapatameaza si nu mananca cum trebuie.
de aceea am si deschis acest subiect - parerile voastre ma ajuta sa inteleg ca am facut bine ca am renuntat la acest calcul si poate ca va ajuta mamicile la inceput de drum sa nu faca ce am facut eu.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 9 luni
Teodora Maria: 14 ani, 10 luni

04.03.2005 10:08     citat 

----------
mamasipuiu a scris:
Am citit intr-o carte ca la 5 luni trebuie sa-si dubleze greutatea de la nastere.(la nastere a avut 3,800 kg). Atunci eu ar trebui sa ma apuc de calcule! rad
----------

Hihihi, de Diana ce sa zic? Are 6 luni si aproape 2 saptamani si inca nu si-a dublat greutatea prostit . S-a nascut cu 3580 si acum are 7030. Mi-a spus pediatra sa nu fiu ingrijorata; e activa si mancarea se duce pe miscari; nu are timp sa se depuna. Si de 3 saptamani am inceput diversificarea, inca suntem pe morcovi zambet. Dar n-o sa fac calcule; o sa incerc sa-i dau variat.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani
D: 13 ani, 11 luni

04.03.2005 12:12     citat 

apropos de calorii si eu mai citesc borcanele sau confectiile de biscuiti pe care i le dau Elektrei. Nu m-am fixat cu asta, dar nu reusesc sa cumpar ceva pt ea fara sa nu ma uit la calorii...si totusi, parca suna a fixatie , nu? surprins La mine e treaba ca Elektra papa destul de putin, si poate asta sa fie motivul.
Apropos de mancarica, se poate constipa de la galbenus de ou? intrebare Elektra nu a acceptat oul (galbenusul) la inceput si am facut o pauza de cateva saptamani bune. Am revenit in "fortza" si i l-am oferit din nou, de data asta cu succes.L-am adaugat in pireul de legume pe care i-l dau in mod normal.A doua zi a fost o zi cu chin...s-a fortat sa faca kk o jumatate de zi...o vedeam cum sufera plang sau sunt foarte trist . I-am dat cateva linguritze de suc de mandarina si dupa aceea a fost totul ok. Sa fie oul de vina? confuz

sus

Denunta
Cristina_si_Ingrid

Copii

04.03.2005 12:28     citat 

----------
alessia_de a scris:
Elektra nu a acceptat oul (galbenusul) la inceput si am facut o pauza de cateva saptamani bune. Am revenit in "fortza"
----------
intrebare
Adica i-ai dat unul intreg?
Eu stiam ca se incepe cu putin. Cred ca outul este cauza constipatiei, asta daca nu i-ai mai introdus nimic nou.
sarut

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani
D: 13 ani, 11 luni

04.03.2005 12:32     citat 

Cristina am inceput de mai mult timp cu oul, dar tot timpul imi facea faze si nu il papa tot. Bineinteles ca la inceput i-am dat un sfert, apoi jumatate si dupa aceea unul intreg (ma refer la galbenus)...dar nu il papa cu placere si nu tot piureul in care i-l puneam. Am renutat sa il dau o perioada, asa cum am scris mai sus, iar acum 2 zile am reincercat cu un galbenus intreg si mi-a papat tot cat i-am facut iar , a doua zi, m-am trezit cu constipatie. Vroiam sa stiu daca galbenusul poate fi cauza constipatiei.

sus

Denunta
Cristina_si_Ingrid

Copii

04.03.2005 12:40     citat 

Fetita mea este inca mica si nu i-am dat inca out. Dar eu stiu ca oul fiert tare constipa. Asa o fi?
Cred ca ar trebui dat in combinatie cu niste unt, sau altceva care sa aiba efect invers... surprins

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii

04.03.2005 1:21     citat 

----------
mamasipuiu a scris:
Atunci eu ar trebui sa ma apuc de calcule! rad
----------

Asta a fost o gluma draga adelia. Binenteles ca nu o sa ma apuc sa calculez caloriile.
----------
mamasipuiu a scris:
Am citit intr-o carte ca la 5 luni trebuie sa-si dubleze greutatea de la nastere.
----------

Am citit!! Nu am spus eu ca asa trebuie sa fie! surprins Pentru varsta ei, fata mea este bine dezvoltata si in greutate si in lungime. Deci se compenseaza. Nu te gandi ca este o grasuna! (vezi poze) Si ea face miscare multa!sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 9 luni
Teodora Maria: 14 ani, 10 luni

04.03.2005 1:34     citat 

----------
mamasipuiu a scris:
Nu te gandi ca este o grasuna! (vezi poze) Si ea face miscare multa!sarut
----------

Stai cuminte, eu nu ma gandeam la fata ta. trag cu ochiul Ma refeream exact la pasajul cu greutatea si ma plangeam de-a mea ca n-a ajuns inca la dublarea greutatii, desi are peste 6 luni. Doamne fereste sa comentez ceva de alti copii, ca vorba aia, ma bate Dumnezeu. trist Imi pare rau c-ai inteles gresit... trist

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii

04.03.2005 1:45     citat 

Nu m-am suparat deloc adelia. A fost o parere Stiu ca nu ai facut referire la puiul meu. Deci nu sunt suparata pt ca nu am motiv. Interesant este ca scrie ca cei nascuti cu greutate mare (peste 3,500 kg) isi dubleaza greutatea ma tarziu de 5 luni! Nu mai inteleg nimic. Oricum, bebele meu nu este calculator sa o programez cat sa ia in greutate. Ma multumesc ca este sanatoasa si frumoasa! Am uitat sa zic si grasa! rad rad rad rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: