· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > teorie noua privind colicile
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor teorie noua privind colicile     
carmenci

04.03.2005 12:52     citat 

Luati-o mai incet mai mamicilor! rad Eu am postat teoria asta ca pe-o gluma... in ideea gasirii unui lucru menit sa-ti ridice moralul care de multe ori e facut praf in crizele de colici ale copilului.
Eu una va invidiez pe cele care nu ati avut probleme de genul asta cu puii vostri. Fetitza mea are aproape 5 luni si inca mai are colici. Iar eu una m-am saturat sa ma tot invinovatzesc ca le-ar avea din cauza a ceea ce mananc eu sau in functie de starea mea de spirit si tot asa ... pe scurt, mi-am propus sa le iau ca "romanu": facand haz de necaz.

Oricum, e chiar "distractiv" sa vad cum va atacati cu toate ca nu am postat nimic referitor la faptul ca ar fi valabila vreo reciproca! jenat
Si chiar va rog sa interpretati "distractiv" cu PACAT!

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

04.03.2005 1:51     citat 

carmenici, dar de unde ai venit cu stirea?
din ce sursa o ai?
janette, ne relatezi cate ceva despre primele luni de viata ale bebe-ilor japonezi? cum sunt hraniti, daca dorm in patut sau in pat cu parintii, cum li se face baita, cand li se fac primele inoculari, etc
daca vrei deschide un alt topic ca sa nu fim off topic
iti multumesc mult!

sus

Denunta
carmenci

04.03.2005 2:10     citat 

Gazzella, teoria asta a "trantit-o" ieri un conferentiar la un curs pentru medicii rezidenti. Mi-a "expus-o" jumatatea mea in ideea in care am facut-o si eu pe forum: de schimbat putin starea de spirit.
Pe mine m-a amuzat si eram curioasa daca si altcineva a mai auzit de asa ceva.
Eu una cred ca se inscrie in zicalele de genul "intelectualele nu prea au lapte" - cu asta ma "consola" soacra mea dupa ce am nascut si am venit cu copilul acasa.
Si iata ca inca alaptez exclusiv de cand am nascut... oare asta ma face mai putin intelectuala?
Eu una intru pe forum in calitate de proaspata mama, care doreste sa afle si sa discute despre experienta asta atat de extraordinara! zambet

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 5 luni
Mara : 17 ani, 9 luni
Calin: 9 ani, 7 luni

04.03.2005 2:14     citat 

----------
Cristina_si_Ingrid a scris:
Dar de colicile mamei ati auzit? idee
Eu am auzit ca daca nu are colici bebelul atunci are mama. Asa o fi? surprins
----------

Asa am auzit si io. Dar la mine nu s-a verificat nici prima data, nici a doua oara. foarte fericit

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 4 luni
David: 8 ani, 5 luni

04.03.2005 3:43     citat 

----------
Cristina_si_Ingrid a scris:
Dar de colicile mamei ati auzit? idee
Eu am auzit ca daca nu are colici bebelul atunci are mama. Asa o fi? surprins
----------

N-am avut nici eu nici fetita mea. Nici n-am auzit despre asa ceva. Oricum, daca era sa fie, preferam sa le am eu si cred ca toate ati fi facut la fel.

Carmenci, pe mine chiar m-a amuzat mesajul tau si nu m-am suparat deloc. confuz Ma intreb de unde or sti barbatii atatea cand ei nici nu nasc, nici nu alapteaza, doar comenteaza.

sus

Denunta
dadriana

04.03.2005 4:03     citat 

Barbatii sufera mult din cauza inteligentei noastre si poate fac ei colici??

sus

Denunta
Cristina_si_Ingrid

Copii
Ingrid: 17 ani, 7 luni

04.03.2005 4:07     citat 

foarte fericit rad rad

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

04.03.2005 4:51     citat 

rad rad rad
fetelor, daca v-am lasat impresia ca m-am suparat, corectez
m-am distrat de minune
pupici tuturor celor care alapteaza sau nu, au copiii sau ele colici sau nu

sus

Denunta
oana-m

Copii
alexia-ilinca: 17 ani, 4 luni

04.03.2005 7:01     citat 

Fetelor, chestia cu colicile mamei e o tampenie pe care am auzit-o intr-una de cand am nascut! foarte fericit
E vorba doar de uterul care se contracta sub actiunea occitocinei cand alaptezi si, intr-adevar, la mine au fost destul de dureroase!
Cu toate astea, Ilinca a avut colici groaznice, pe care de vreo 5 zile le-am rezolvat: eu nu am mai baut decat ceai de chimen(chimion), chiar si 2 l/zi, iar ei i-am dat zeama de orez inainte de fiecare masa (putin, doar 20-30 ml.), si de 3 ori/zi bonisan.
Azi Ilincuta a implinit 2 luni si, dupa cum va spuneam, n-a mai avut colici de vreo 5 zile. rad rad rad
Apropo de subiect, nici eu nu cred teoria cu i.q.-ul mamei! rad

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

05.03.2005 9:32     citat 

Carmenci, si pe mine m-a distrat, nu te gandi ca s-au atacat cele cu copiii fara colici, stai linistita, cred ca toata lumea a luat-o ca pe o gluma si a comentat-o ca atare! rad rad rad
Cat despre colicile mamei, eu n-am stiut ca ar exista asa ceva, insa eu am avut crampe abdominale vreo luna dupa ce am venit acasa cu bebicul.

sus

Denunta
dadriana

05.03.2005 9:35     citat 

Carmenici te prindem noi pe net !! (gluma).

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 4 luni
David: 8 ani, 5 luni

Eu nu am avut crampe abdominale, doar in primele zile cand alaptam. Isi revenea uterul la normal. Dar n-au fost prea dureroase.

sus

Denunta
dadriana

Carmenici te prindem noi pe net !! (gluma).

sus

Denunta
carmenci

05.03.2005 9:53     citat 

am intrat! surprins rad rad rad
Legat de "colicile" mamei (auzisem si eu de povestea asta): pe mine m-au chinuit matzele rau vreo trei saptamani dupa ce am nascut - m-am gandit ca din cauza ca se "reasheaza" in abdomen. Ba ma constipam ba... ochi peste cap . Cu timpul m-am "reglat". dar asta n-a insemnat ca fetitza n-a avut nimic!
Inca de la spital neonatoloaga mi-a spus ca are colici. Acu ash zice ca uneori tzipa ea si de foame. Dar a compensat totul prin faptul ca a zambit din prima zi!

sus

Denunta
dadriana

05.03.2005 10:01     citat 

..si eu care am vrut sa te sperii!!
Carmen cred ca mamele fac foarte des colici, cam cel putin 20 de ani dupa nastere, motive se gasesc destule !! Sau mai dau si in diaree din
cind in cind depinde cum stai cu nervii !!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: