· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Pentru musulmani / musulmance
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Pentru musulmani / musulmance     
Igna

11.03.2005 11:49     citat 

Buna,fetelor! Eu am avut o colega musulmanca si am auzit ca ei nu prea se bucura cind femeia naste fata(de parca nu e nevoie de o femeie sa le faca baieti),tipa era bucuroasa ca traia in state ca nu ii sare nimeni in cap ca iar a facut fata.Nu mai purta nimic,broboada, manta etc. in schimb tinea post.Vreau sa spun ca era insarcinata si nu minca si nu bea nimic toata ziua. Si in post ei nu maninca struguri,nu-i lasa nici pe copii ....Dar ea zice ca era fericita!
confuz

sus

Denunta
Dodutz

12.03.2005 12:18     citat 

----------
Igna a scris:
! Eu am avut o colega musulmanca si am auzit ca ei nu prea se bucura cind femeia naste fata(de parca nu e nevoie de o femeie sa le faca baieti),tipa era bucuroasa ca traia in state ca nu ii sare nimeni in cap ca iar a facut fata.
confuz
----------

Hai, ca si asta mi se pare culmea!!!!!!!! ochi peste cap De parca femeia e "responsabila" de sexul bebelusului, nu barbatul!

sus

Denunta
Sofie

12.03.2005 10:00     citat 

Dodutzule, esti o dulce ...
eu am lucrat la o fundatie care se ocupa cu drepturile copiilor si parintilor in relatiile interculturale ... 'specializarea' mea era 'familia islamica' ...
dracu' nu-i asa negru pe cit se pare ... nu e nici roz ... depinde din care punct il privesti trag cu ochiul ...
se bucura si ei cind li se naste o fata ... fata e cea care are grija de parinti mai tirziu ...
daca o femeie se indragosteste de un barbat de alta religie, ala n-are decit sa treaca la islamism, daca vor sa ramina impreuna ...
femeile musulmane sunt muuuult mai devotate religiei lor decit barbatii ... cele convertite - majoritatea - sunt cele mai devotate ...
eu am ajuns la concluzia ca citirea asistata a Coranului de la cap la coada e echivalenta cu "brain wash" ... am citit parti din el, am avut ore de discutii cu imamul dintr-o comunitate de-aici, cu citeva femei - sus puse in comunitatea lor ... asta ca sa le inteleg cultura si legile si sa-mi fie mai usor sa-mi ajut 'clientii' ... daca-l citeam de la cap la coada si mergeam regulat la orele lor de discutii, azi va salutam cu SALLAMALEIKUM! ... ajunsesem ca nu vorbeam acasa decit ce grozav e sa fii femeie musulmana trag cu ochiul ...
noroc ca m-a lovit realitatea in cap, vorba lu' hasby foarte fericit ...

sus

Denunta
Sofie

12.03.2005 11:00     citat 

----------
Christa a scris:
Femeile musulmane poarta batic in Germania (nu stiu daca are un nume special).
----------

Baticul simplu se numeste hijab ... majoritatea sunt deosebit de frumoase si fine ... nu dati, vorbesc serios scot limba ... sunt din matase, georgette, voal, diferite modele, broderii ... nu se leaga cum e obiceiul romanesc, ci se prind cu un fel de agrafe speciale, majoritatea din aur sau argint ... am primit si eu doua hijab din astea cind mergeam la grupurile de discutii, da' le port ca pe esarfe ... sunt superbe, culorile foarte frumos imbinate ... alb cu negru si gri, negru si bej ...
mai e un alt batic-voal, care se numeste al-amira si e din doua piese ... adica un batic care acopera capul, parul, pina deasupra sprincenelor, si cu un voal deasupra ...

o sa revin cu explicatii despre alte obiecte de imbracaminte ale femeilor musulmane ... zambet

sus

Denunta
Dodutz

13.03.2005 2:48     citat 

----------
Sofie a scris:
se bucura si ei cind li se naste o fata ... fata e cea care are grija de parinti mai tirziu ... ...
----------

Pai, bine, ma, Sofie, asta e singurul motiv pentru care te bucuri cind ti se naste o fata? Ca are grija de tine mai tirziu???? ochi peste cap

sus

Denunta
Dodutz

13.03.2005 2:49     citat 

----------
Sofie a scris:
[
o sa revin cu explicatii despre alte obiecte de imbracaminte ale femeilor musulmane ... zambet
----------

Da, hai, mai zi, ca io sint numai ochi si urechi, pe bune! zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

13.03.2005 9:06     citat 

aoleu, Dodutz, m-ai pus la treaba, zau asa. rad Mi-a scris un roman eleva! Ii scrisesem in mare ce a scris zizee, eu acum iti traduc doar raspunsul 100% ce mi-a scris eleva.

----------
citat:
E adevarat ca noi musulmanii nu sarbatorim Pastele. Asta din cauza ca Pastele e sarbatoarea invierii lui Isus. Iar dupa credinta noastra Isus a fost ridicat in cer inainte de a fi fost rastignit. La noi deci nu a fost ridicat in cer dupa ci inainte de a muri.

Si faptul ca Isus nu e fiul lui Dumnezeu ci un profet trimis de dumnezeu corespunde islamului.

Pastele este insa si sfarsitul postului, deci s-ar putea compara cu Aid-el-fitr al nostru. Acesta este sfarsitul postului nostru, care dureaza 30 de zile, si care e complet altceva in comparatie cu postul crestin, dar la urma urmei tot post este. Postul musulmanilor este renuntarea in timpul zilei la toate placerile. In timpul zilei este interzis mancatul, bautul, fumatul si contactul sexual, iar postul se termina cu Aid-el-fitr.

Copiii, bolnavii, gravidele, mamele care alapteaza, persoanele f. in varsta, persoanele care lucreaza fizic greu si altii sunt scutiti de post, pentru ca si-ar periclita sanatatea si eventual chiar viata. Nici calatorii nu trebuie sa posteasca.

Postul este o curatare atat fizica cat si sufleteasca.

Renuntarea la placeri, dar si retragerea in sine, eliberarea de toate pacatele sunt bazele postului.

De la profet citire (asta e greu de tradus, asa ca traduc sensul):
"Daca cineva nu renunta sa afirme si sa faca falsul, nu poate repara asta prin faptul ca renunta la mancare si bautura".

- Perioada postului trebuie sa serveasca reinnoirii religioase. Sa ii ajute pe musulmani sa nu se lege prea tare de lumea trecatoare si cerintele trupesti. Si se asteapta de la post o curatare a sufletului si puterea de a invinge pacatele. In Ramadan se ofera recitari speciale din Coran, si lumea se intalneste noaptea la moschei la rugaciune (tara-wih)

Dimineata sarbatorii incepe cu rugaciunea festiva, la care se intalnesc musulmanii la moschee si se felicita. Se fac donari pentru cei nevoiasi, apoi merge fiecare acasa, iar restul zilei se petrece astfel incat cei mai tineri ii viziteaza pe cei mai in varsta, si se fac multe cadouri. Se ofera si multe dulciuri, de aceea se cheama aceasta sarbatoare "sarbatoarea zaharului" in gura poporului.

A doua mare sarbatoare a musulmanilor este Aid-el-kebir sau Aid-el-adha, sarbatoarea ofrandelor/jertfelor, la 70 de zile, deci 2 luni si o saptamana dupa sarbatoarea zaharului.

Jertfa este unul din ritualurile facute in timpul pelerinajului musulmanilor la Mekka. In valea Minei, langa Mekka, se sacrifica sute de mii de animale in ziua fixata. In acelasi timp se efectueaza aceasta jertfa si sarbatoarea de dupa aceea de catre toti musulmanii in toata lumea.

Conform "Sunna" (felul de viata exemplar al profetului Muhammed) jertfa este obligatorie pentru fiecare musulman liber care isi poate permite asta. O treime din carne o pastreaza musulmanul, doua treimi se fac cadou, cel mai des oamenilor mai saraci din apropiere.

Pe langa aceste doua sarbatori mari exista si sarbatori mai mici.

Mai trebuie pomenit faptul ca data zilelor de sarbatoare se orienteaza dupa calendarul lunii, din care cauza se muta in fiecare an cu 10 zile mai devreme

Alte sarbatori islamice sunt:

- Anul Nou islamic (anul acesta a avut loc la 10 februarie)
- Maulid , nasterea profetului Muhammed (odihneasca-se in pace) (20 aprilie)
- inceputul celor trei luni sfinte (Receb, Saban si Ramazan-
luna a 7a, a 8a si a 9a a anului lunii) (6 august)
- apoi mai exista cele trei nopti sfintite, numite Kandil, care sunt in a 7a si a 8a luna sfanta.
- noaptea noptilor - asta e noaptea din 26 inspre 27 a lunii Ramazan.

Ziua noastra de sarbatoare este vineri, asa cum la crestini e duminica.

----------

Am transpirat de atata scris. zambet

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 19 ani

14.03.2005 5:24     citat 

----------
Dodutz a scris:
----------
zizee a scris:
[la musulmani casatoriile inter-confesionale sint acceptate, cu o singura conditie: numai un barbat musulman se poate casatori cu o femeie de alta religie.
----------

E, uite, asta mi se pare de-a dreptul revoltator!!!! Pai, si daca o femeie musulmanca traieste o frumoasa poveste de dragoste cu un barbat de alta religie, ei chiar nu-si pot intemeia o familie? Asta mi se pare primitivism, sa ma iertati! trist
----------

dodutz, esti dragutza sarut
o femeie de religie musulmana nu are dreptul sa traiasca o frumoasa poveste de dragoste decit... dupa casatorie foarte fericit
tunisia, unde traiesc eu, e poate, dintre tarile arabe, cea mai 'eliberata' de influenta religiei asupra codurilor sociale. nu e rar sa vezi, alaturi de o bunica infasurata in 'cearsaf', o tinara nepoata cu mini si umeri goi. e drept, mai ales in capitala sau in orasele turistice de pe coasta, dar este incredibil pentru o tara musulmana. (in paranteza tb sa va pove cum o prietena canadiana de-a mea de-aici mi-a aratat zilele trecute la hammam 'ia te uita ce situatie incredibila, sinii mei sint bronzati pt prima oara, pentru ca in sfirsit de cind sint aici pot face topless pe plaja!! surprins rad )
ziceam ca tunisia e o tara cu mari 'libertati': poti purta decoltat, mini, cap descoperit ras, ciclame sau cu suvitze fara sa surprinzi pe nimeni - asta nu-nseamna ca n-or sa te fluiere toti tipii pe linga care treci, mai ales daca ai trasaturi euorpene, dar nu ranesti pe nimeni in intimitatea credintei lui... poti bea alcool in public, poti cumpara carne de porc la carrefour sau poti minca din mistretul vinat de braconieri (ma refer atit la musulmani cit si la ne-) etc... dar o familie tunisiana (si cred ca putem face extinctie la toate familiile arabe) nu se poate impaca cu ideea ca o tinara sa aiba o legatura - fie ea si platonica - inainte de casatorie.

logodna de cel putin un an e inca foarte practicata - cu tot tralalaul necesar : petrecere aproape de aceeasi amploare cu nunta, bijuterii si toalete oferite fetei... iar apoi, pe toata durata logodnei, fata si alesul ei nu se pot vedea decit sub acoperire, adica in prezenta unui membru al familiei... asta e asadar cadrul de 'legalitate' pt desfasurarea unei relatii. in realitate se intimpla insa un pic diferit. multe cupluri tinere se formeaza in ascuns de okii familiilor si 'functioneaza' pe perioade destul de lungi - in general pina cind parintii, de obicei ai fetei, sint pusi la curent de 'binevoitori'. inutil de spus ca in general relatia se destrama si ca cele doua familii intra in razboi declarat. orice membru de sex masculin al unei familii - tata, bunic, frate, var, cumnat sau mai stiu eu ce dreaq de vecin kiar - se simte dator sa vegheze asupra castitatii si onorabilitatii unei tinere fete. un var indepartat kiar isi poate lua in serios rolul si poate raporta familiei ca fata x a fost vazuta pe strada in compania unui baiat ochi peste cap asadar, oricite drepturi legale ar avea femeile arabe in tarile in care traiesc (si de obicei nu au, dar mai sint si fericite exceptii), nu au dreptul de a infrunta linia de conduita impusa de familie. asta e, in general, una din legile scrise sau nescrise - cum vreti s-o luati, fiindca niste kestii sint mentionate in coran, dar intrepretarea care li s-a dat si aplicarea lor sint absolut in extremis.
si, intelegi dodutz, in acest context in care o relatie platonica inainte de casatorie cu un musulman e interzisa... o relatie a unei femei musulmane cu un nemusulman e mai degraba de neimaginat. cam lunga explicatia dar... sper ca utila trag cu ochiul

si ia zi, e rindul tau sa ne spui, ce-i interesul asta brusc pt lumea islamica si ale ei 1001 de nopti si de povesti? zambet trag cu ochiul

sus

Denunta
Dodutz

15.03.2005 7:25     citat 

Fetelor, merci pentru tot! Scuze ca v-am pus la treaba, ramin datoare!!! hai, bre, c-am glumit, n-o luati mot-a-mot rad rad rad

----------
zizee a scris:

si ia zi, e rindul tau sa ne spui, ce-i interesul asta brusc pt lumea islamica si ale ei 1001 de nopti si de povesti? zambet trag cu ochiul
----------

Bre, Zizee, n-am nici o explicatie spectaculoasa de dat...din pacate! rad
Am un nou coleg la serviciu, care e turc, e cam retras el, nu prea socializeaza, si am observat ca e usor indispus atunci cind noi discutam despre Paste...poate e doar o impresie de-a mea, nu vreau sa judec omul, insa am impresia ca-l deranjeaza discutiile noastre.

Ce, credeai ca "je suis tombee amoureuse d'un musulman?" rad Nu, dar n-as avea nimic impotriva, ca ma uit la colegul asta si pot sa va spun ca arata de ti se taie rasuflarea, zau! Un brunet cu ochi verzi migdalati de n-am vazut in viata mea, pe bune! Da' are un mic defect: e insurat! Asa ca... plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
dadriana

15.03.2005 9:54     citat 

Doduto acum vreo 7 ani am fost in concediu in turcia si un turc, bijutier
cind a auzit ca sint nascuta in ro, a spus ca a fost in Bucuresti cu afaceri
si a fost foarte incintat de bucurestence, vruia sa-i fac lipeala cu una,
acuma bine tipul incerca sa-mi vinda aur....
Vezi daca te cunosteam atuncia acum erai pusa "bine"........

sus

Denunta
Dodutz

16.03.2005 2:53     citat 

----------
dadriana a scris:
Doduto acum vreo 7 ani am fost in concediu in turcia si un turc, bijutier
a spus ca a fost in Bucuresti si a fost foarte incintat de bucurestence, vruia sa-i fac lipeala cu una,
Vezi daca te cunosteam atuncia acum erai pusa "bine"........
----------

rad rad rad rad rad Ah, si ce tinara si infloritoare eram la vremea aia! rad rad rad Vezi cum am mai ratat un tren al vietii? rad rad rad
Mai, da' avea ochii verzi? scot limba

sus

Denunta
Dodutz

16.03.2005 2:55     citat 

Da' daca stau mai bine si ma gindesc, ce mai conteaza culoarea ochilor, cind omu' era bijutier? rad rad

sus

Denunta
dadriana

16.03.2005 3:36     citat 

Avea ochi albastri sau verzi, era tinerel, si avea rachiu. De cite ori treceam
pe linga magazinul lui tragea de noi sa intram, dar la peste 45 de grade.... Stiu ca ne-am uitat la fotbal inpreuna cred ca erau mondialele, jucau romanii cu nu stiu cine.

sus

Denunta
Dodutz

16.03.2005 4:10     citat 

----------
dadriana a scris:
Avea ochi albastri sau verzi, era tinerel, si avea rachiu.
----------

Mai, acu' e prea tirziu... plang sau sunt foarte trist rad Cu rachiul nu ma "impacam", da' poate reuseam sa-l dezvat de obicei trag cu ochiul

sus

Denunta
dadriana

16.03.2005 4:31     citat 

Eu nu mai stiu daca el a baut, dar a tot incercat sa ne deie noua. Sti ce mi
se parea mie suspect, si nu l-am putut lu a in serios: mergi faci afaceri,
si nu esti tu instare sa-i zici la o femeie ca i-ti place de ea.....
Dar tipul era simpatic si era tot dupa noi. Dar nu am cumparat nimica de
la el, nu a avut aur frumos: era aur rosu si modele foarte badarane.
Dar noi am venit foarte impresionati de oamenii de acolo. Erau foarte de gasca, la noi se vorbeste putin mai deochiat de ei. Dar totul cultura
politica, si oamenii ne-au inpresionat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: