· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce fel de lapte praf folositi?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ce fel de lapte praf folositi?     
Rabia

09.03.2005 11:18     citat 

Cand am venit de la maternitate, pediatrul mi-a recomandat sa am in casa o cutie de Humana pentru orice eventualitate. Trei luni si jumatate nu am avut nevoie de lapte praf deloc, pentru ca am alaptat la san.
Rares nu crestea in greutate deloc.Timp de o luna de zile, de la doua luni si jumatate pana la trei luni si jumatate, nu a luat decat 100g in greutate. Atunci am trecut pe completare lapte praf Nan1.
In scurt timp a inceput sa-mi refuze sanul, asa ca i-am dat numai lapte praf, pe care il tolereaza foarte bine si ii si place.
De la sase luni am schimbat Nan1 pe Nan 2si mergem in continuare cu aceasta formula. Intre timp am inceput si diversificarea, asa ca numarul meselor de lapte este de 3 pe zi, una dimineata si doua seara (la 19 si respectiv la 22).
Puiul meu are 8 kg acum si nu am avut niciodata probleme majore (a facut o singura data rosu in gat) de sanatate cu el.

Doresc la toate mamicile puiutzi sanatosi!
sarut

sus

Denunta
anaconda

09.03.2005 11:53     citat 

Dragele mele,

Fetita mea are 1 an si 3 luni si mananca numai Milumil.
A mancat MM1, MM2 si acum MM3. Ce este prostia asta cu Milumilul ca ingrasa? Nu stiu de unde aveti ideea asta,insa fetita mea mananca si cereale Milupa si Milumil si nu este deloc "Pufoasa". Din contra, bunica chiar zice ca-i slabuta.
Avand in vedere ca este un lapte nemtesc eu cred ca-i cel mai bun.
Stiti vorba aceea: " 7 doctori - 7 diagnosticuri"
Un lucru este cert: NU ESTE BINE SA SCHIMBATI LAPTELE COPILULUI!

Succes si eu zic sa incercati totusi cu Milumil.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 2 luni
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

09.03.2005 12:05     citat 

----------
anaconda a scris:
Avand in vedere ca este un lapte nemtesc eu cred ca-i cel mai bun.
----------

Si Humana este un lapte nemtesc trag cu ochiul. Eu zic ca depinde de copil, pe care il accepta. Iar mai ales cand e vorba de copii, alimentele fabricate in UE in general sunt foarte bine controlate: Fie ca e vorba de Germania, Franta, etc trag cu ochiul.

sus

Denunta
Grisulica

Copii
MADALINA TEODORA: 15 ani, 4 luni

09.03.2005 12:41     citat 

Iata o istorioara !
Eu nu am avut lapte deloc,pt ca am avut tensiune de sarcina, care dupa nastere s-a normalizat greu(dupa o luna),asa ca Mada a papat doar lapte praf.
Din maternitate am iesit cu Similac(asta se da gratuit in Timisoara).A papat 2 sapt ,dar era extrem de constipata.L-am facut cu ceai de musetel,ceai de anason ,dar degeaba.Tot constipata era.
Asa ca am schimbat laptele si am luat Milumil1.L-a primit foarte bine,facea kk normal,manca bine ,dar de ingrasat nu s-a ingrasat exagerat,punea doar 750g pe luna ,asa cumn scria in carti...
Insa pe la 4 luni a facut amigdalita si i-au crescut 2 dintisori si atunci evident nu a mai mancat asa bine,dar dupa ce i-au trecut toate cele nu a mai baut lapte ca inainte.Bineinteles ca nu a mai luat in greutate.I-am facut un echo abdominal, am zis ca poate o avea ceva ,dar totul a fost ok.Atunci acea pediatra care a facut echo mi-a recomandat laptele hipp,ca e cel mai bun.Mi-a spus ca probabil de la antibiotice flora intestinala s-a schimbat si a facut intoleranata la laptele milumil.Asa ca i-am dat hipp2 ,l-a papat foarte bine,a luat in greutate600g in ~3 sapt.
Eram f multumita,dar dupa vreo luna nu s-a mai gasit lapte hipp in Timisoara,am incercat si in alte orase,nimic...A fost o criza!Nu se mai aducea lapte hipp in tara!
Asa ca am fost nevoita sa il schimb din nou!(avea ~7 luni)
De data asta am ales laptele de vaca "La Dorna"rosu.Il papa foarte bine si in ziua de azi,minim500ml /zi + papa de bebe(supici,pireuri,fructe,cereale ,gris...).
Stiam si eu ca nu e bine sa schimbi laptele,dar efectiv nu am avut ce face.
Madalina e bine,nu sta ea tare bine cu greutatea(are 8200g la 9 luni),dar mananca bine.Si tatal ei e un slabut(1,80 si 60 kg),asa ca ma consolez ca seamana cu el.
Oana si Mada

sus

Denunta
MONATAMAS

Copii
TAMAS ADELA MARIA: 15 ani
TAMAS ANDREI GABRIEL: 11 ani
am nascut deja!

09.03.2005 9:52     citat 

Se pare ca numai la Baia-Mare se da lapte"LACTOVIT".Noi am inceput cu el si nu am avut probleme,dar nu stiu cu ce vom continua pt. ca momentan la noi in oras nu se mai da lapte praf gratuit(ce parere aveti despre asta?)

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 12 ani, 9 luni
Marcus: 15 ani, 5 luni

09.03.2005 10:09     citat 

Si Mar cus a mancat si inca mananca Milumil si nu e gras deloc ( sa nu va insele fata lui ), e foarte indesat si are 9 kg la 10 luni...daca as mai avea un bebe insa , nu i-as mai da Milumil pt ca si mie mi se pare tare dulce , iar Marcus nu-l mananca deloc cu placere...

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 17 ani, 10 luni
Mara : 15 ani, 2 luni
Calin: 7 ani, 1 luna

09.03.2005 11:12     citat 

Mara mananca Milumil2. De ingrasat, chiar nu pot spune ca e grasa. A mai pus pe pulpite cand am inceput diversificarea. Asta i-a placut din prima. Eu as fi vrut sa-i dau Nan, cum i-am dat Andrei. Am fost foarte multumita de cum a crescut. Dar gusturile nu se dicuta! trag cu ochiul

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni
David: 5 ani, 10 luni

09.03.2005 11:40     citat 

O cunostinta de-a mea primeste Milumil gratuit, dar nu de la primarie, ci de la ceva biserica sau fundatie, nu stiu sigur, nu vreau sa scriu prostii. Ce stiu sigur e ca-l primeste gratuit.
Cat costa o cutie de Milumil? Dar Humana? Nan1 il iau cu 195 000 lei sau 19,50 lei grei... rad
Si eu am gustat Nan-ul si nu e rau la gust.

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 14 ani, 11 luni

10.03.2005 8:05     citat 

Clau, Milumil 1 este intre 420.000- 475.000 in farmacii si in Carrefour 381.000.

sus

Denunta
Onush

10.03.2005 8:39     citat 

Preturi la HUMANA:

In Carrefour:
Humana 1(350gr) -184.000 lei
Humana2 (900gr) - 490.000.lei
In farmacie:
Humana 1(350gr) ~250.000lei
Humana2 (900gr) ~580.000.lei
La cumparaturi on - liine ( vezi http://magazin.parinti.com/index.php?cP...lter_id=15 )
Humana 1(350gr) - 201.000lei
Humana2 (900gr) - 510.000lei

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni
David: 5 ani, 10 luni

10.03.2005 9:27     citat 

Onush, crisanca, mersi de informatii! Deci Nan este relativ ieftin fata de astealalte. Nan are 450g o cutie. Milumil cat are? sarut

sus

Denunta
Onush

10.03.2005 9:36     citat 

http://magazin.parinti.com/index.php?cP...ilter_id=6 ... 900gr / Cutie

sus

Denunta
yaely

Copii
yaely

10.03.2005 11:02     citat 

cool mami claudias eu a trbuit sa renunt la san la doar 2 luni cat are fetita mea si am inceput cu similac,ia placut din prima,mia fost recomandat de doctor si in plus am auzit numai de bine de el.dar daca tu ai inceput cu altul ar fi bine sa nu-l schimbi dar e alegerea ta. prostit

sus

Denunta
miri2005

Copii
radu cristian: 19 ani
miriam daniela: 14 ani, 8 luni

10.03.2005 1:26     citat 

Pt. IoanaP: Ioana, daca ai intrebat de branzica de casa facuta cu lapte praf iti raspund eu: la 50ml apa se adauga 2 masuri de lapte praf, se fierbe, se ia de pe foc si se adauga 2 pastile de Calciu lactic 500mg. Imediat se va alege branzica, care se strecoara intr-un tifon si se lasa la scurs cateva minute. Daca vrei cantitate mai mare, dublezi cantitatile, dar cu 50ml lapte ii ajunge pentru o portie.
Sa aveti pofta!

sus

Denunta
marypoppins_2

10.03.2005 6:18     citat 

Fetele, am o problema. Dupa cum am spus aici, la acest subiect, Selena papa Nan 1, care e imbogatit cu fier. Sa fie din cauza asta scaunul ei verde? Ca m-am speriat. surprins Stiu ca si la mine cand luam fier aveam mari probleme... constipatie, ca sa nu mai vorbesc de culoare jenat
..................
De fapt, am doua probleme, ce sa-i faci... cu vremea te mai sclerozezi foarte fericit
La mine inca se mai aduna in tzitzi. E apa, nu mai are culoare si cred ca nici gust, dar... se aduna. Ce sa fac? Sa iau medicamente? Ca ma cam doare si daca mulg stimulez mai mult.
Va pup si astept sugestii.

sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: